Alcatel U5 - öt éves kor alatt sem

Ha ez az okostelefonok belépőszintje, akkor jobb nem belépni. Amit az U5 2017-ben nyújt, semmire nem elég, ám szerencsére van erős ajánlat az árszintjén.

Külső, kijelző, csomagolás

Minden telefonba kell egy kijelző, két kamera, egy adag hardver, technológiák, szenzorok, hangfelvevők, hangleadók, antennák, burkolóelemek, akkumulátor, komplett szoftver, licencdíjak, plusz ugye a tervezés, a gyártás, a csomagolás és a leszállítás. Adóterhekkel együtt egyszerűen van egy olyan alapár, ami alá egy kártyafüggetlen mobilt lehetetlen belőni. Mert még haszonkulcs is szükséges, különben mi értelme az egésznek. Biztos sok olvasónk emlékszik az elmúlt évekből azokra a belépőmobilokra, amelyek annyira komoly kompromisszumok megkötését kérték, hogy kétszer megérte meggondolni, nem jobb-e inkább egy kiforrott butafon.


[+]

A 30 ezer forintos lélektani határt picit átlépve ma már szerencsére kevesebb áldozattal is találni decens ajánlatot, ilyen például a Xiaomi Redmi 4A. Az Alcatel U5 sajnos nem tartozik ebbe a kategóriába: 1 GB RAM-mal, 8 GB-os tárolóval és FWVGA felbontással az egészséges hardveralap minimumát sem teljesíti, persze láttunk már a hamvaiból feltámadó, meglepően jó ajánlatot, a kevésből jól gazdálkodva. A mezei, 5”-es TFT panel felvillanásakor ez a reménysugár is elvész: fakó színek, oldalról megsemmisülő kontrasztok, lomha reakcióidő és a napfény alatt szinte láthatatlan tartalmak már beüzemeléskor – na pont ez az, amit 30 ezer forint körül más gyártó már le tudott vetkőzni.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés Alcatel U5 Xiaomi Redmi 4A Xiaomi Redmi 3S Vernee Thor
Képátló 5 hüvelyk 5 hüvelyk 5 hüvelyk 5 hüvelyk
Felbontás (pixel) 480 x 854 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280
Technológia TFT LCD IPS LCD IPS LCD IPS LCD
Fehér fényerő (max.) 363 nit 454 nit 454 nit 432 nit
Fehér fényerő (min.) 14.2 nit 1,4 nit 1,0 nit 20 nit
Fekete fényerő 0,26 nit 0,53 nit 0,41 nit 0,20 nit
Kontrasztarány 1394:1 857:1 1107:1 2160:1
Színhőmérséklet 8382 K 6955 K + kézi 8356 K + kézi 8535 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Ott vannak aztán a kolosszális kávák a 480 x 854 pixeles panel körül, sehol fénymérő vagy közelségérzékelő, túlméretezettek és meg nem világítottak az alsó érintőgombok, a kijelző érintési érzékenysége pedig siralmas. Ha legalább az akkumulátor kövér volna, ám a 140,7 x 71,8 x 9,95 és 166 grammos plasztik ház mindössze 2050 mAh-s telepet rejt, ami bár cserélhető, nem sok jóval kecsegtet. Mindez a kicsomagolás első öt percének az élményanyaga, ami azért is kár, mert a méretes plasztik ház egyébként remekül összerakott mobilt eredményez matt, keresztirányban textúrázott hátlappal, aminek roppant kellemes a tapintása.


[+]

Ugyanez a recept diétára fogva, legalább egy qHD-s IPS panellel mindjárt más összképet eredményezne, ilyen kávákkal viszont az egykezes használat is nehézkes. A jobb oldali hangerőszabályzó és bekapcsoló mindenesetre kézre esik, nem hiányzik felülről a jack kimenet, alulról pedig a microUSB port, a hátlap leemelése után (kiszereléstől függően) pedig egyszerre akár három kártyát is behelyezhetünk: két microSIM-et és egy microSD-t. Ez örömteli, hiszen nem egyesített tálcára kell pakolgatni, és hogy az Alcatel ne maradjon adós még egy különlegességgel: nem csak az 5 megapixeles hátlapi, hanem a 2 megapixeles előlapi kamera is kapott egy LED villanót. Olcsón szerezhették egyébként a LED-eket, mert egy értesítési lámpa is odafért az előlapra.


[+]

A hangszórósáv jó széles lett, ennek pedig részben az az oka, hogy a telefonálás mellett a multimédiás lejátszáskor is innen áramlik a hang. Az biztos, hogy a TCL Communication jól egyberakni telefont nem felejtett el, ezért is szavazott nekik bizalmat a BlackBerry, csak az nem mindegy, mi kerül bele. A dobozba egyébként egy külön csomagolt hátlap és telep (ezt kell a mobillal összelegózni), egy 0,55 amperes töltőfej, egy microUSB kábel, egy hagyományos kialakítású mikrofonos füles és némi leírás. Mit némi leírás: a soknyelvű útmutató olyan bőbeszédű, hogy a kötetnyi olvasnivalóból Kötelezők röviden kiadványt lehetne készíteni. A pakkot az XXL GSM küldte el nekünk.

Hardver, szoftverek

Az U5 lelke a négy 1,1 GHz-es Cortex-A53 magot felvonultató MediaTek MT6737M, ami éppenséggel elfogadható volna belépőszinten, de a megpakolt rendszer viszonya roppant konfliktusos az 1 GB RAM-mal, a 8 GB-os tárolóból a keservesen lassú frissítések után pedig mindössze 2,1 GB (!) marad szabadon. Minden új appnak és játéknak és cache fájlnak és fényképnek és videónak. Így nem csoda, hogy a felület szaggat, mint homloklebeny a disznótor után, de még az elvárásainkat is sikerül az U5-nek alulteljesítenie az egész felület lajhárszerű reakcióidejével (elnézést kérünk a lajhártól). Nem meglepő módon az alkalmazáskezelés is csiga lassú.


[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Alcatel U5 Xiaomi Redmi 4A Meizu M5 Vernee Thor
Rendszerchip MediaTek MT6737M Snapdragon 425 MediaTek MT6750 MediaTek MT6753
AnTuTu Benchmark 6.x 24873 pont 35877 pont 40898 pont 37679 pont
Vellamo Browser 2426 pont 2196 pont 2079 pont 2838 pont
Vellamo Metal 702 pont 1027 pont 1071 pont 1059 pont
Geekbench 4 (single / multi) 472 / 1334 pont 658 / 1756 pont 598 / 2174 pont 663 / 1806 pont
GFXBench Manhattan onscreen 6,1 fps 5,6 fps 10 fps 9,1 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1,8 fps 2,8 fps 5,2 fps 4,5 fps
GFXBench T-Rex onscreen 13 fps 14 fps 21 fps 19 fps
GFXBench T-Rex offscreen 4,9 fps 7,6 fps 13 fps 12 fps


[+]

Nem hangsúlyoznánk ennyire a hardver gyengélkedését, ha nem ismernénk a sokkal fürgébb konkurenciát, és amikor az áruházas telepítések során rendre jön a „Phone Guard nem talált vírust” üzenet, kezdjük kapiskálni: nem csak az optimalizálás csúszott meg, erőforrás-felszabadítás címén sikerült még a szűkös erőforrásokat is fojtogató, felügyeleti szoftvert telepíteni. Ha ezek után nem várunk gördülékeny 3D-s játékot, legalább nem ér csalódás, amikor tényleg nem kapunk, de egyébként sincs annyi hely, hogy egy igazán kövér darab a tárolóra felférjen. A tesztalkalmazásoknak is csak a fele jutott el, mire az U5 kiírta: bizonyos rendszerfunkciók tárhely hiányban nem működnek megfelelően. Mintha addig minden szuper lett volna. MicroSD kártya szerencsére 32 GB-ig bezárólag behelyezhető, és az belső tárhelyként is formázható.


[+]

Szoftverileg régi, 6.0-s Android jár 2017 márciusi biztonsági csomaggal, az Android N vagy O frissítésre nem vennénk mérget. A főoldalon 4 x 5-ös az ikonkiosztás, 4 tálcaikonnal, a felülről lehúzható értesítési- és kapcsolópanel, valamint az alkalmazásváltó a Material Design elveit követi. Az UI témázható. Extrafunkciók különösebben nincsenek, csak a némítást lehet megemlíteni megfordítással, szoftverekből is csak a legalapvetőbbek kerültek föl. Meg a WPS Office, az Instagram, a Facebook és a Messenger, de én nem is ezt, hanem a már megszidott Phone Guardot kukáztam volna, mivel a többet árt, mint segít. Egy fájlkezelő pont jól mutatott volna a helyén.


[+]

A gyári androidos telefonkönyv a két SIM-ről, a telefonról és mindenféle fiókból szinkronizálja a névjegyeket, többféle rendezési elvvel, a szám nélküli tételek opcionális szűrésével. A tárcsázóban működik a gyorskeresés és a gyorshívás. Billentyűzet frontján a mindent tudó SwiftKeyre lehet hagyatkozni, amely bár roppant sokrétű, az U5-ön lassan ugrik fel, a felület ráadásul pontatlanul veszi be az ujjbökéseket. Böngészni a Chrome-mal lehet, amely sem sebességben, sem a tartalmak megjelenítésében nem megy élményszámba, de legalább van 4G támogatás, ha útközben mindenképpen muszáj netezni.

Kamera, multimédia

Ma már 30 ezer forintért is ritka a hátlapi, fixfókuszos kamera, pedig ez az 5 megapixeles modul ilyen. Ugyanakkor pozitív csalódás, hogy nem csak ez, hanem az előlapi, szintén fixfókuszos, 2 megapixeles szelfikamera is kapott egy ledes villanót. A szoftver sem teljesen fapados: van arcszépítő, panoráma, és kollázs mód, plusz pár effekt. A keresőn egy érintésre van a vaku, az önkioldó, a HDR és az éjszakai felvétel, plusz a kameraváltó, a galéria és az exponáló. Kézi módokat viszont ne keressünk. Szelfioldalról elérhető még mindenféle vicces maszk, íme, egy példa.


[+]

Sajnáltuk odakint, hogy semmit nem láttunk a TFT kijelzőből fényképezéskor, bent viszont már azt kívántuk, bárcsak valami elvakítaná a monitort is, mert az eredmények annyira siralmasak. A nappali eredmények hol sárgásak, hol kékesek, dinamikatartományról diskurálni legfeljebb a lomha HDR fotókat böngészve érdemes, a részletesség helyett meg a részletmentesség lehetne a téma. Közelkép a fixfókuszos rendszer miatt nem lőhető, estit meg csak szimplán nem érdemes. A 720p-s felvételek felskálázott, részlettelen 480p-sek, förtelmes dinamikával. A hang legalább nincs túlszűrve, némi alapzúgás mellett egész sokat hallani abból, amit ugyebár alig látni.


[+]

A zeneszoftver pofás: lemezjátszó animációval pörgeti a számokat, egyébként pedig dalok, albumok és előadók szerint listázza azokat. A flac nem, a wma kódolás viszont kifog a szoftveren. Hangszínszabályzó nincs, mondjuk a nem létező minőségen felesleges még torzítani: a fülesre sajnos gyenge hang jut. Erőtlen, dinamikátlan, a hangerő oldalán is vannak korlátok. Nem lehetetlen azért helyi számokat vagy a rádiót hallgatni, csak senki ne számítson akár középkategóriás minőségre – ebben megint jobb az U5 árszintjén futó Redmi 4A.


[+]

A multimédiás hangszóró egy és ugyanaz, amivel telefonál az ember, és igazából tök logikus volna, ha minden gyártó erre gyúrna rá, ha monó megoldás mellett dönt. A hangerő átlag feletti, a minőség viszont erősen zajos, dobozszerű, sziszegős és még alapzúgás is van. Tovább is bánthatnám szegényt, de minek? A videókat a galéria játssza le, 1080p-n még rendben, felette sehogy. A kódolások frontján tetszik neki a H.263, a H.264, a H.265, az Mpeg4, a DivX, az Xvid és még az AC3 hang is, csak a feliratokhoz nem szagol hozzá.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Az Alcatel U5 két microSIM-et fogad be dual standby technológiával és Cat.4-es LTE-vel (150/50 Mbps, létezik egyébként egy SIM-es kiszerelés is), a hazai sávok támogatásával. Mivel a beszélgetési hangszóró a multimédiás is, szerencsére a legzajosabb környezetben is elég hangos, bár a minősége inkább csak közepes, kissé dobozszerű. Így is rendben hallottuk a másikat, ott sem volt panasz. WiFi modem 802.11b/g/n szabványú (Direct, hotspot), a Bluetooth 4.2-es (A2DP, LE), az USB pedig 2.0-s (microUSB, MTP). Navigálni az A-GPS mellett csak a GPS műholdak segítségével lehet, a telefon lassan pozícionál. Gyorsulásmérő van, nincs viszony iránytű, orientációs szenzor, giroszkóp, infra és NFC.


[+]

A 2050 mAh-s telep 5 hüvelyken kevés, 166 grammon meg egyenesen siralmas, egy intenzív nap ki sem jön belőle. 3-4 órás kijelzőidővel késő délután érdemes microUSB kábelért kotorászni, kevesebb nyomkodással elég este töltőre helyezni. A 0,55 amperes gyárival mondjuk ekkora telepet is három óra megetetni, de egy nagyobb teljesítményűvel két óra alatt megvan a dolog.


[+]

Értékelés: Alcatel U5
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 4 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 5 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 6 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Az Alcatel U5 viszonyítási alap és ilyen formán referencia, méghozzá arra vonatkozóan, hogy milyen belépőszintű telefont inkább nem is érdemes piacra dobni, mert csak a baj van vele. Gyenge a kijelző, az érintési érzékenység, az üzemidő, mindkét kamera és legfőképpen a szoftveres sebesség. Az 1 GB RAM és a 8-ból frissítések után megmaradó 3 GB tárhely is édeskevés, és már két éve találtunk volna 33 ezer forintért jobbat, most viszont keresni kell a rosszabbat.

Szerencsére csak négy darab ezressel drágább a Xiaomi Redmi 4A, és ég és föld a különbség: decens HD kijelzőt kapott IPS technológiával, kétszer annyi RAM-ot, négyszer akkora tárolót, abszolút használható kamerákat és kövérebb telepet, sokkal kompaktabb kivitelben, nem kevésbé jó összeszereléssel. A Meizu M5 ára már eléri a 40 ezer forintot, így talán már más kategória, de nem kevésbé remek, mint az iménti Xiaomi, sőt: 3 gigabájt RAM-ot és nyolcmagos SoC-t kínál, tehát erre is bőven megéri kifizetni a különbözetet. Az U5 műanyag háza egyébként kétségtelenül remekül össze lett rakva és hátlapi textúrázása is kellemes, tehát vannak pozitívumok. Ez a forma viszont 4,5”-en, vékonyabb kávákkal és élekkel, kövérebb teleppel és legalább egy qHD-s IPS panellel működött volna igazán, ráduplázva a memóriára és a tárolóra, autofókuszos kamerával. Lehet, hogy ez nem kívánságműsor, viszont az U5-öt, ennyiért, ebben a formában, ebben a naptári évben az ellenségünknek sem kívánjuk.

Bone123

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Alcatel U5
Alcatel U5 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 140,7 x 71,8 x 9,95 milliméter
Tömeg 166 gramm
Színvariációk fekete, szürke
SIM-foglalat 2 x microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel (196 ppi)
Kijelző típusa TFT LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6737M
Processzor típusa 4 x 1,1 GHz Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T720MP2
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 8 GB (kb. 3 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1800/1900 MHz
LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi HotSpot, WiFi Direct
USB microUSB 2.0 (MTP)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GPS)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0 (Marshmallow)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Phone Guard, Téma Áruház, Game Center
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, LED villanó, fixfókusz
Másodlagos kamera 2 megapixel, LED villanó, fixfókusz
Videófelvétel 720p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2050 mAh
Készenléti idő n/a
Beszélgetési idő n/a
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 milliméteres jack kimenet, gyorsulásmérő, orientációs szenzor, giroszkóp

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés