A BlackBerry 10 operációs rendszer napjainkban

Hirdetés

Androidos alkalmazások

A BlackBerry 10 rendszer már a kezdetek óta lehetőséget nyújt az androidos alkalmazások futtatására, a 10.2.1-es verzió megjelenéséig azonban a fejlesztőknek fel kellett készíteniük a szoftverüket a dologra. Mostantól azonban direktben is van lehetőségünk Android telepítőfájlokat (APK) futtatni, tehát akkor is feltelepíthetünk egy zöld robotos rendszerre szánt szoftvert, ha a fejlesztő azt sem tudja, hogy létezik a BlackBerry. Ez egyben azt is jelenti, hogy alternatív alkalmazásboltokat is installálhatunk, ilyen például a 1Mobile Market vagy a kissé kacifántos úton telepíthető, de natív BlackBerry alkalmazás, a Snap, melyben a már megvásárolt, fizetős alkalmazások letöltése is megoldott.

BlackBerry 10.2.1 BlackBerry 10.2.1
[+]

Tisztázni kell viszont, hogy a BlackBerry 10 nem egy Android, hanem egy QNX-re épülő, egyedi operációs rendszer. Épp ezért a szoftverek normális és problémamentes futtatása egyáltalán nem garantált, a BlackBerry hivatalosan nem is nagyon kommunikál erről a lehetőségről, valószínűleg pont ezért. A szoftverek többsége minden további nélkül fut, azonban minden esetben probléma van, ha valamilyen androidos szolgáltatást érünk meg, hiszen BlackBerry alatt nincs Facebook for Android vagy Google Play Games (emiatt pl. a Flappy Bird lefagy, ha a toplistára nyomunk). Sokan örülhetnek a BlackBerry-re egyébként nem elérhető Viber telepítési lehetőségének is, de ennek futtatásával kapcsolatban is vannak gondok. Ha az ember bezárja a szoftvert, akkor a beérkező üzenetek 5-15 perces késéssel érkeznek meg, amit nyilván túl lehet élni, egyszerűen nem kell bezárni. Ugyanakkor valamilyen karakterkódolási probléma miatt a névjegyzékünk ékezetes karakterei helyett krix kraxok lesznek, ráadásul a szoftver a hibásan megjelenített neveket a szinkronizációnak köszönhetően átrakja más platformokra is. Ettől függetlenül működni működik a szoftver, de mint látszik, kompromisszumokkal. A játékoknál nagy a szórás, néha az egyszerűbb grafikával rendelkezők is szaggatnak (vagy legalábbis kicsit lassúak), máskor a komolyabbak is folyamatosan futnak.

BlackBerry 10.2.1 BlackBerry 10.2.1
[+]

A 1Mobile Market telepítése más kényelmetlenségekkel is jár. A szoftver például nem nézi az alkalmazások között, hogy melyik natív és melyik androidos, úgyhogy előbbieket simán hajlandó "frissíteni" egy androidosra, ami a fenti problémák fényében egy elég szerencsétlen dolog. Ráadásul a notifikációkat is bután kezeli, a Hubban minden nap megjelenik egy-egy üzenet a már feltelepített szoftverek meglétével kapcsolatban, ami ugye teljesen felesleges és egy idő után roppant idegesítő.

Funkcionalitásában sokkal jobb a már említett Snap, melynek segítségével lényegében a teljes Google Play kínálatát érhetjük el. A program telepítéséhez némi olvasgatás és szakértelem szükséges, viszont pár lépés kell csak az installáláshoz, szóval az efféle dolgokban kicsit is jártas felhasználók meg tudnak birkózni a feladattal. A szoftver elindítása után a Google azonosítónkat kell megadnunk, majd elénk tárul a keresőóriás alkalmazásboltjának kínálata. Ami a Snapet megkülönbözteti más megoldásoktól (például a 1Mobile Markettől), hogy itt már a fizetős applikációkat is láthatjuk. Külön menüpontot találunk azoknak a programoknak, melyeket már megvásároltunk a Google Playen keresztül, így akár azokat is könnyedén letölthetjük. A folyamat egyszerű, a már megvett appok mellé az eredeti összeg kerül, ha pedig rányomunk a telepítésre, a Snap kommunikál a Google szerverrel, hogy valóban kifizettük-e a megfelelő összeget. Ha igen, a letöltés azonnal megkezdődik, majd ha ez megtörtént, akkor a telefon szoftvere rögvest a telepítőbe lép. Ha még nem vásároltuk meg az alkalmazást, akkor a Snap figyelmeztet, hogy először a Google Playen kell perkálni, és ezután tudjuk csak a BlackBerry telefonunkra leszedni az adott appot. A Snap valóban elhozza a Play Store alkalmazásait a készülékünkre, érdemes mindenképpen kipróbálni.

Az Androidra szánt szoftverek telepítésének lehetősége tehát bizonyos esetekben inkább vészmegoldásként tekinthető, de a semminél nyilván sokkal jobb a mostani működés. Az egyszerűbb, más appokkal nem összekötött programok minden további probléma nélkül futnak, azokat tehát érdemes lehet telepíteni, a komolyabb szoftvereknél viszont akadályokba ütközhetünk. A BlackBerry 10 rendszer mindenesetre több lett a lehetőségek által, de ha ez nem lenne, akkor is egy fejlett, gyors, a mindennapokban jól és könnyedén használható megoldásként írhatnánk le.

Bocha

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények