A BlackBerry 10 operációs rendszer napjainkban

Új funkciók

A BlackBerry 10 életében a 10.2.1-es kiadás megjelenése egyike az eddigi három legnagyobb frissítésnek. A 10.1-es verzió a Q10-zel, a 10.2 pedig a Z30-cal együtt érkezett, de természetesen mindegyik elérhető mind a négy piacon lévő készülékre, a Z10-re, Z30-ra, Q5-re és Q10-re is. A 10.2.1 a verziószám növekedése alapján nem tűnik olyan nagy jelentőségűnek, mint amilyen valójában, ami a BlackBerry részéről egy számomra kevésbé érthető döntés, hiszen a konkurenciánál látszik, hogy egy komoly verzióbeli lépést akkor is hatalmas hype leng körbe, ha a tényleges funkcionalitás felhasználói szempontból csak csekély mértékben változik.

Az új rendszer átlagfelhasználók számára fontos újítása, hogy teljesen átalakult a hívásfogadás. A rendszer eddig egyedi, ugyanakkor sokak számára nem egyértelmű és néha frusztráló módon tette lehetővé a bejövő hívások fogadását vagy elutasítását, előbbi művelethez ugyanis a képernyő közepét kellett lefelé tolni, míg utóbbinál nyilván felfelé kellett mozgatni az ujjunkat; a szokatlan mód azért is volt rossz választás, mert az ember a telefont a zsebéből kihúzva is tudta fogadni a hívásokat, ami kényelmetlen helyzeteket szülhet. Mostantól viszont horizontálisan mozog a csúszka, az irányok jelentését szerencsére a színek és az ikonok is egyértelművé teszik.

BlackBerry 10.2.1 BlackBerry 10.2.1
[+]

Az üzenetkezelésnél is vannak újdonságok. Az üzeneteket típustól függetlenül egy helyre tömörítő Hubban mostantól egy kicsinyítéshez hasonló pinch gesztussal oldhatjuk meg a különféle kritériumoknak megfelelő szűrést, azaz könnyedén megnézhetjük például az olvasatlan üzeneteket. Kevésbé grandiózus, ám sokak számára hasznos újítás, hogy mostantól meghatározott csoportokat is meg lehet címezni SMS vagy email küldésénél.

BlackBerry 10.2.1 BlackBerry 10.2.1
[+]

Rengeteg új dolog került a képernyőzárra is, ahol egy ideje már láthatjuk az új üzenetek típusát és számát, ám mostantól ezekre közvetlenül innen válaszolni is lehet, kivéve azt az esetet, ha jelszóval védett a telefonunk. Ebből egy teljesen új és nagyon innovatív megoldás került a rendszerbe, ugyanis egy képben is elrejthetünk egy jelszót. Ehhez mindenek előtt 0 és 9 között ki kell választanunk egy számot, majd meg kell határoznunk, hogy azt a háttérkép melyik részére kell elmozgatnunk az azonosításhoz. Az ötlet azért zseniális, mert nem egy-egy szám, hanem egy komplett mátrix jelenik meg, mely minden feloldásnál egyedi, azaz a számok változó mennyiségben és helyen találhatók. Ráadásul nem egy-egy számot mozgatunk, hanem az egész mátrixot, tehát egyáltalán nem muszáj ahhoz a számhoz hozzányúlnunk, amit a helyére akarunk tolni, épp ezért ezt a jelszavas védelmet gyakorlatilag lehetetlen lelesni.

BlackBerry 10.2.1 BlackBerry 10.2.1
[+]

Örömöt és csalódást is okozott, hogy a fentről lehúzható tálcán található ikonok mennyiségét és sorrendjét személyre szabhatjuk. Véleményem szerint ennek hiánya a BlackBerry 10 egyik legnagyobb hiányossága volt, azonban most sem lett tökéletes a végeredmény, hiszen a mobil adatátvitelt nem tudjuk külön kikapcsolni, pedig erre sokaknak lenne igénye. Öröm az ürömben, hogy a zseblámpa megjelent ezen a területen is. A Q5, Q10 és Z30 tulajdonosok az FM-rádió megjelenésének is örülhetnek, az viszont mindenki számára örömteli, hogy a névjegyzékben már variálhatjuk a vezeték- és keresztnév szerinti megjelenítést.

BlackBerry 10.2.1 BlackBerry 10.2.1
[+]

Az internetböngésző eddig is nagyon kellemes volt, úgyhogy túl sokat nem tudtak rajta fejleszteni; megjelent viszont az offline böngészés lehetősége, azaz lementhetünk magunknak weboldalakat, hogy azokat akkor is megnézhessük, ha épp nem csatlakozunk az internetre. Fejlődött az energiafelügyelet is, a 10.2.1-ben már meg lehet nézni, hogy épp milyen programok futnak és mennyi erőforrást használnak a rendszerből, tehát könnyedén rá lehet lelni az akkumulátort zabáló szoftverekre. Végül, de nem utolsó sorban fontos, hogy megjelent az automatikus rendszerfrissítés is, aminek következtében már nem kell manuálisan frissítések után keresgélni a menürendszerben. Ez remélhetőleg azt jelenti majd, hogy több naprakész BlackBerry felhasználó fog szaladgálni a világban.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés