Előszó
A BlackBerry tavaly leginkább gyengülő piaci pozíciója, a pletykált felvásárlás, valamint az iOS és Android rendszerekre késve és kissé idétlenül megjelenő BBM csevegőszoftver kapcsán került a hírekbe. Az idei év viszont remélhetőleg másról fog szólni, az eddig eltelt másfél hónapjában ugyanis rengeteg pozitív dolog is történt a kanadaiak háza táján. Elérhetővé vált a BBM 2.0-s változata, mely számos kiváló funkciót hozott, ezen kívül a BlackBerry 10 operációs rendszerét használók megkapták az eddigi egyik legnagyobb szoftverfrissítést, mely e cikk gerincét adja. A következő hónapokban pedig fejlett hardverrel rendelkező készülékújdonságokra is lehet számítani, úgyhogy minden esély megvan arra, hogy 2014 a kanadaiak számára a növekedésről szóljon.
A nagyjából egy éve debütált BlackBerry Z10 kapcsán annak idején azt írtuk, hogy erre megérte várni, ugyanakkor sokan szkeptikusak voltak a konkurenciához képest jelentős késéssel megjelent rendszerrel és az arra épülő készülékekkel kapcsolatban. Tény ami tény, az eladások alakulhattak volna jobban is, ugyanakkor magát az operációs rendszert kevés kritika érheti, hiszen a BlackBerry több éves lemaradással is tudott egy olyan megoldást csinálni, mely használhatóság szempontjából túlzás nélkül példamutató. Gyengeségét az alkalmazásbolt mérete jelenti, ez minden frissebb platformnál a legnehezebb kérdés, ezen a területen ugyanis csak az számít, hogy valaki mikor tudott piacra lépni és hány készüléke van a felhasználók kezében. A BlackBerry ugyanakkor ezen a területen is okos volt, az Androidra készült appokat már a kezdetek óta támogatják, a fejlesztők viszonylag kevés munkával át tudták alakítani a szoftvereiket, melyek makulátlan működése ugyan sosem volt garantált, a tapasztalatok viszont elég kellemesen alakultak.
Az új készülékek egyelőre még váratnak magukra, de időközben a Z10 ára (valószínűleg a gyenge eladásoknak köszönhetően) elképesztően nagyot zuhant, miközben a szoftver folyamatosan fejlődött. Így történhetett meg, hogy a kezdetben túlárazott készülék mára a piac egyik legvonzóbb ajánlata lett, legalábbis azok számára, akik tudják, hogy mit nyújt a BlackBerry 10-es platform. Persze akkor sem kell megijedni, ha a tisztelt olvasó nem ezt a tábort erősíti, e cikk elolvasása után ugyanis remélhetőleg mindenki gazdagabb lesz a szükséges információkkal.
Hirdetés
Új funkciók
A BlackBerry 10 életében a 10.2.1-es kiadás megjelenése egyike az eddigi három legnagyobb frissítésnek. A 10.1-es verzió a Q10-zel, a 10.2 pedig a Z30-cal együtt érkezett, de természetesen mindegyik elérhető mind a négy piacon lévő készülékre, a Z10-re, Z30-ra, Q5-re és Q10-re is. A 10.2.1 a verziószám növekedése alapján nem tűnik olyan nagy jelentőségűnek, mint amilyen valójában, ami a BlackBerry részéről egy számomra kevésbé érthető döntés, hiszen a konkurenciánál látszik, hogy egy komoly verzióbeli lépést akkor is hatalmas hype leng körbe, ha a tényleges funkcionalitás felhasználói szempontból csak csekély mértékben változik.
Az új rendszer átlagfelhasználók számára fontos újítása, hogy teljesen átalakult a hívásfogadás. A rendszer eddig egyedi, ugyanakkor sokak számára nem egyértelmű és néha frusztráló módon tette lehetővé a bejövő hívások fogadását vagy elutasítását, előbbi művelethez ugyanis a képernyő közepét kellett lefelé tolni, míg utóbbinál nyilván felfelé kellett mozgatni az ujjunkat; a szokatlan mód azért is volt rossz választás, mert az ember a telefont a zsebéből kihúzva is tudta fogadni a hívásokat, ami kényelmetlen helyzeteket szülhet. Mostantól viszont horizontálisan mozog a csúszka, az irányok jelentését szerencsére a színek és az ikonok is egyértelművé teszik.
Az üzenetkezelésnél is vannak újdonságok. Az üzeneteket típustól függetlenül egy helyre tömörítő Hubban mostantól egy kicsinyítéshez hasonló pinch gesztussal oldhatjuk meg a különféle kritériumoknak megfelelő szűrést, azaz könnyedén megnézhetjük például az olvasatlan üzeneteket. Kevésbé grandiózus, ám sokak számára hasznos újítás, hogy mostantól meghatározott csoportokat is meg lehet címezni SMS vagy email küldésénél.
Rengeteg új dolog került a képernyőzárra is, ahol egy ideje már láthatjuk az új üzenetek típusát és számát, ám mostantól ezekre közvetlenül innen válaszolni is lehet, kivéve azt az esetet, ha jelszóval védett a telefonunk. Ebből egy teljesen új és nagyon innovatív megoldás került a rendszerbe, ugyanis egy képben is elrejthetünk egy jelszót. Ehhez mindenek előtt 0 és 9 között ki kell választanunk egy számot, majd meg kell határoznunk, hogy azt a háttérkép melyik részére kell elmozgatnunk az azonosításhoz. Az ötlet azért zseniális, mert nem egy-egy szám, hanem egy komplett mátrix jelenik meg, mely minden feloldásnál egyedi, azaz a számok változó mennyiségben és helyen találhatók. Ráadásul nem egy-egy számot mozgatunk, hanem az egész mátrixot, tehát egyáltalán nem muszáj ahhoz a számhoz hozzányúlnunk, amit a helyére akarunk tolni, épp ezért ezt a jelszavas védelmet gyakorlatilag lehetetlen lelesni.
Örömöt és csalódást is okozott, hogy a fentről lehúzható tálcán található ikonok mennyiségét és sorrendjét személyre szabhatjuk. Véleményem szerint ennek hiánya a BlackBerry 10 egyik legnagyobb hiányossága volt, azonban most sem lett tökéletes a végeredmény, hiszen a mobil adatátvitelt nem tudjuk külön kikapcsolni, pedig erre sokaknak lenne igénye. Öröm az ürömben, hogy a zseblámpa megjelent ezen a területen is. A Q5, Q10 és Z30 tulajdonosok az FM-rádió megjelenésének is örülhetnek, az viszont mindenki számára örömteli, hogy a névjegyzékben már variálhatjuk a vezeték- és keresztnév szerinti megjelenítést.
Az internetböngésző eddig is nagyon kellemes volt, úgyhogy túl sokat nem tudtak rajta fejleszteni; megjelent viszont az offline böngészés lehetősége, azaz lementhetünk magunknak weboldalakat, hogy azokat akkor is megnézhessük, ha épp nem csatlakozunk az internetre. Fejlődött az energiafelügyelet is, a 10.2.1-ben már meg lehet nézni, hogy épp milyen programok futnak és mennyi erőforrást használnak a rendszerből, tehát könnyedén rá lehet lelni az akkumulátort zabáló szoftverekre. Végül, de nem utolsó sorban fontos, hogy megjelent az automatikus rendszerfrissítés is, aminek következtében már nem kell manuálisan frissítések után keresgélni a menürendszerben. Ez remélhetőleg azt jelenti majd, hogy több naprakész BlackBerry felhasználó fog szaladgálni a világban.
Androidos alkalmazások
A BlackBerry 10 rendszer már a kezdetek óta lehetőséget nyújt az androidos alkalmazások futtatására, a 10.2.1-es verzió megjelenéséig azonban a fejlesztőknek fel kellett készíteniük a szoftverüket a dologra. Mostantól azonban direktben is van lehetőségünk Android telepítőfájlokat (APK) futtatni, tehát akkor is feltelepíthetünk egy zöld robotos rendszerre szánt szoftvert, ha a fejlesztő azt sem tudja, hogy létezik a BlackBerry. Ez egyben azt is jelenti, hogy alternatív alkalmazásboltokat is installálhatunk, ilyen például a 1Mobile Market vagy a kissé kacifántos úton telepíthető, de natív BlackBerry alkalmazás, a Snap, melyben a már megvásárolt, fizetős alkalmazások letöltése is megoldott.
Tisztázni kell viszont, hogy a BlackBerry 10 nem egy Android, hanem egy QNX-re épülő, egyedi operációs rendszer. Épp ezért a szoftverek normális és problémamentes futtatása egyáltalán nem garantált, a BlackBerry hivatalosan nem is nagyon kommunikál erről a lehetőségről, valószínűleg pont ezért. A szoftverek többsége minden további nélkül fut, azonban minden esetben probléma van, ha valamilyen androidos szolgáltatást érünk meg, hiszen BlackBerry alatt nincs Facebook for Android vagy Google Play Games (emiatt pl. a Flappy Bird lefagy, ha a toplistára nyomunk). Sokan örülhetnek a BlackBerry-re egyébként nem elérhető Viber telepítési lehetőségének is, de ennek futtatásával kapcsolatban is vannak gondok. Ha az ember bezárja a szoftvert, akkor a beérkező üzenetek 5-15 perces késéssel érkeznek meg, amit nyilván túl lehet élni, egyszerűen nem kell bezárni. Ugyanakkor valamilyen karakterkódolási probléma miatt a névjegyzékünk ékezetes karakterei helyett krix kraxok lesznek, ráadásul a szoftver a hibásan megjelenített neveket a szinkronizációnak köszönhetően átrakja más platformokra is. Ettől függetlenül működni működik a szoftver, de mint látszik, kompromisszumokkal. A játékoknál nagy a szórás, néha az egyszerűbb grafikával rendelkezők is szaggatnak (vagy legalábbis kicsit lassúak), máskor a komolyabbak is folyamatosan futnak.
A 1Mobile Market telepítése más kényelmetlenségekkel is jár. A szoftver például nem nézi az alkalmazások között, hogy melyik natív és melyik androidos, úgyhogy előbbieket simán hajlandó "frissíteni" egy androidosra, ami a fenti problémák fényében egy elég szerencsétlen dolog. Ráadásul a notifikációkat is bután kezeli, a Hubban minden nap megjelenik egy-egy üzenet a már feltelepített szoftverek meglétével kapcsolatban, ami ugye teljesen felesleges és egy idő után roppant idegesítő.
Funkcionalitásában sokkal jobb a már említett Snap, melynek segítségével lényegében a teljes Google Play kínálatát érhetjük el. A program telepítéséhez némi olvasgatás és szakértelem szükséges, viszont pár lépés kell csak az installáláshoz, szóval az efféle dolgokban kicsit is jártas felhasználók meg tudnak birkózni a feladattal. A szoftver elindítása után a Google azonosítónkat kell megadnunk, majd elénk tárul a keresőóriás alkalmazásboltjának kínálata. Ami a Snapet megkülönbözteti más megoldásoktól (például a 1Mobile Markettől), hogy itt már a fizetős applikációkat is láthatjuk. Külön menüpontot találunk azoknak a programoknak, melyeket már megvásároltunk a Google Playen keresztül, így akár azokat is könnyedén letölthetjük. A folyamat egyszerű, a már megvett appok mellé az eredeti összeg kerül, ha pedig rányomunk a telepítésre, a Snap kommunikál a Google szerverrel, hogy valóban kifizettük-e a megfelelő összeget. Ha igen, a letöltés azonnal megkezdődik, majd ha ez megtörtént, akkor a telefon szoftvere rögvest a telepítőbe lép. Ha még nem vásároltuk meg az alkalmazást, akkor a Snap figyelmeztet, hogy először a Google Playen kell perkálni, és ezután tudjuk csak a BlackBerry telefonunkra leszedni az adott appot. A Snap valóban elhozza a Play Store alkalmazásait a készülékünkre, érdemes mindenképpen kipróbálni.
Az Androidra szánt szoftverek telepítésének lehetősége tehát bizonyos esetekben inkább vészmegoldásként tekinthető, de a semminél nyilván sokkal jobb a mostani működés. Az egyszerűbb, más appokkal nem összekötött programok minden további probléma nélkül futnak, azokat tehát érdemes lehet telepíteni, a komolyabb szoftvereknél viszont akadályokba ütközhetünk. A BlackBerry 10 rendszer mindenesetre több lett a lehetőségek által, de ha ez nem lenne, akkor is egy fejlett, gyors, a mindennapokban jól és könnyedén használható megoldásként írhatnánk le.
Bocha
A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.