Hirdetés

Redmi Note 13 Pro 5G - nem százas, kétszázas!

Hatalmas felbontású OIS-es főkamera, eSIM, nagy tárhely, remek kijelző, jack csatlakozó, infra, gyors töltés és töltő. Az idei Redmi Note széria sztárja lehet az 5G-s Pro modell.

Bevezetés, doboz tartalma

Jelen állás szerint négy Redmi Note 13-as van hivatalos forgalomban Magyarországon, ebből már kettőt teszteltünk is. A Redmi Note 13 5G-vel kezdtünk, majd megnéztük, hogy mit tud a kétszázezer forintos áron kínált Note 13 Pro+ 5G. Most a nem pluszos Pro változattal foglalkozunk, abból is az 5G-s modellel (Redmi Note 13 Pro 5G). Van ugyan 4G-s verzió, de azt hazánkban nem forgalmazza a Xiaomi, viszont tesztünk alanyát 8/256 GB-os kiszerelésben fekete, kék, és lila színekben 159 990 forintos ajánlott fogyasztói áron igen, ami negyvenezer forinttal kevesebb az aktuálisan legjobbnak mondott Redmi áránál. (A szerkesztőségünkbe pedig megérkezett a Redmi Note 13 4G és a Redmi 13C is, ezek tesztjei várhatóan az MWC után készülnek el.)

Redmi Note 13 Pro 5G
Redmi Note 13 Pro 5G [+]

Szóval Redmi Note 13 Pro 5G. A tavalyi Note 12 Próhoz képest több jelentős előrelépést eszközöltek, így inkább áll közelebb alanyunk a Note 12 Pro+ kiadásához. Nőtt a kijelző felbontása, magasabb lett a maximum fényesség, mindeközben vékonyodtak és szimmetrikussá lettek a kávák. A kétszáz megapixeles főkamera átkerült a tavalyi Pro+ hátlapjáról, teljesen új a Snapdragon 7s Gen 2-es chip és kapott eSIM támogatást is a Redmi Note 13 Pro 5G. Nőttek az elérhető RAM- és tárhely-opciók is, viszont a hazai piacon ebből sokat látni nem fogunk, mert csak a 8 GB operatív memóriával és a 256 GB UFS 2.2-es tárhellyel szerelt modell kerül forgalomba. A microSD bővítési lehetőség lemaradt, két nanoSIM-nek viszont továbbra is van hely.


[+]

Nem nagyon változott a doboz tartalma sem, ami pozitívum. A telefon mellé egy 67 wattos, USB-A fali adaptert és egy USB-A végű Type-C töltőkábelt kapunk, gyárilag védőfóliát a kijelzőre ragasztva, és egy védőtokot. Ebben van az apró változás a tartalom terén, nem a megszokott átlátszó védőt adják már, hanem egy annál kicsit igényesebb érzetű és kinézetű sötétszürke tokot.

A doboz és tartalma
A doboz és tartalma [+]

Ha az idei Note 13 Pro+ lenne a másik kiszemeltünk, akkor négy dologról kell lemondanunk az olcsóbbik Pro választásával: az ívelt kijelzőről, a 120 wattos gyorstöltésről, a szériában aktuálisan legerősebb processzorról és az IP68-as védelemről, itt ugyanis csak IP54-es víz- és porállóságot biztosít a gyártó.

Külső, kijelző

A Redmi Note 13 Pro 5G két milliméterrel lett rövidebb és keskenyebb a Redmi Note 12 Prónál, ezt úgy sikerült lefaragni, hogy a kijelző körüli kávák vékonyabbak lettek, illetve a keret egyenesebb. Mondjuk a 161,2 x 74,2 x 8 milliméterével és kiálló kameraszigetével így sem nevezhető kicsi telefonnak a Note 13 Pro, de 187 grammjával egész kényelmes kézben tartani és használni. A telefon súlyát valószínűleg az ismeretlen típusú hátlapi üveg adja, mert a matt keret műanyag maradt, az előlapon pedig Gorilla Glass Victus edzett üveg található. Hiába lett üveg a hátlap, hiányzik a vezeték nélküli töltés lehetősége, de legalább nem csúszik.


[+]

IP54-es védelemmel van ellátva a készülékház, ez azt jelenti, hogy a fröccsenő vagy csapódó víznek ellenáll, ergo esőben telefonálhatunk vele, de medencébe vagy tóba már ne merüljünk vele. Megmaradt a telefon tetején a 3,5 mm-es audio csatlakozó, mellette van másodlagos hangszóróként kivezetve a beszédhangszóró a sztereóhoz, egy mikrofon és az infravörös port, mellyel most is távirányítóként használva telefonunkat kapcsolhatunk különböző eszközöket.


[+]

A készülékház bal oldala teljesen üres maradt, jobb oldalra kerültek a gombok. A hangerőszabályzó alatt találjuk a bekapcsolót, viszont ujjlenyomat-leolvasó nincs benne, optikai szenzort kínál a Xiaomi a kijelzőbe integrálva. Ez gyorsan és pontosan azonosítja az embert, extra funkcióként pedig pulzusmérést is tud a szoftverben. Az egyetlen probléma vele, hogy a telefon méretéhez képest kissé alacsonyan van.

A jobb oldal
A jobb oldal [+]

A készülékház alján találjuk az elsődleges médiahangszórót, mellette az USB-C csatlakozót (USB 2.0, OTG), egy mikrofont és a tűvel nyitható SIM-tálcát. Erre két nanoSIM fér egyszerre, microSD-nek nincs már hely. Viszont a fizikai SIM kiváltható a Note 13 Pro 5G-ben eSIM-mel is.


[+]

A hátlap érdekessége, hogy a tesztre kapott modellnél (Aurora Purple) attól függően változik a színe, miként esik rá a fény, így a lilás-zöldes-ezüstös-kékes árnyalatok között váltogatva. Tokban mondjuk nem látszik majd nagyon, csak a három kamerát és a LED villanót tartalmazó kameraszigeten. Ahol sikerült a 2 megapixeles makrókamera alá odatenni a 200 MP feliratot… A főkamera pedig annyira eláll a hátlaptól, hogy tokban is billeg a készülék sík felületre fektetve.


[+]

Az előlapot elfoglalja a 6,67 hüvelykes OLED kijelző, melybe egész szolidan lyukad a 16 megapixeles előlapi kamera felül-középen. Ezt használja a készülék közelségérzékeléshez is, virtuális szenzor van ugyanis csak, a környezeti fényérzékelő mellett közelségérzékelőnek már nem jutott hely. Tapasztalataink szerint ez elfogadható pontossággal működött, egy hét alatt egyszer volt olyan eset, amikor nem kapcsolta időben a fülhöz emelt telefonon a képernyőt.

Kijelző-teszt (a táblázat szétnyitható)
Mérés Redmi Note 13 Pro 5G Poco F5 Pro Honor 90 Google Pixel 7a OnePlus Nord 3 Samsung Galaxy A54
Képátló 6,67 hüvelyk 6,67 hüvelyk 6,7 hüvelyk 6,1 hüvelyk 6,74 hüvelyk 6,4 hüvelyk
Felbontás 1220 x 2712 1440 x 3200 1200 x 2664 1080 x 2400 1240 x 2772 1080 x 2340
Technológia 12 bit HDR10+ Dolby Vision AMOLED 12 bit HDR10+ Dolby Vision AMOLED 10 bit HDR10+ AMOLED HDR10 OLED HDR10+ Fluid AMOLED Super AMOLED
Képfrissítés Adaptív 120 Hz Adaptív 120 Hz 60 / 90 / 120 / auto. Hz 60 / 90 Hz 60 / 90 / 120 / auto. Hz Adaptív 120 Hz
Fehér fényerő 497 / 1247 nit 497 / 903 nit 569 / 960 nit 476 / 1184 nit 482 / 875 nit 407 / 1057 nit
Fehér fényerő (min.) 2 nit 2 nit 2,4 nit 1,9 nit 2 nit 1,9 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen végtelen
Színhőmérséklet 7440 K + kézi 7589 K + kézi 7866 K + kézi 6762 K + kézi 7298 K + kézi 7000 K + kézi

Hogyan mérjük a kijelzőt?


[+]

A beépített OLED panel 1220 x 2712 pixeles (446 ppi), 12-bites színmélysége, 120 Hz a maximális frissítési sebessége és a Xiaomi szerint 1920 Hz-es PWM tompítással rendelkezik, de a Notebook Check mérései szerint ez az érték jóval alacsonyabb: 713,5 Hz. Megvan a Dolby Vision és a HDR10+ támogatása, illetve a Widevine L1-es DRM kulcs a nagy felbontású streamhez. A Xiaomi hivatalos adatai szerint 1800 nit körüli a panel maximális fényessége, ezt elérnünk nem sikerült, de 1200 nit feletti fényerőt mértünk a panelen, ami kifejezetten jó, és tapasztalataink szerint közvetlen napfény alatt is jól olvasható marad a panel, leszámítva a tükröződést.

Redmi Note 13 Pro 5G közvetlen napfény alattRedmi Note 13 Pro 5G közvetlen napfény alattRedmi Note 13 Pro 5G közvetlen napfény alatt Redmi Note 13 Pro 5G közvetlen napfény alatt [+]

A minimális fényerő egész magas még a szemkímélő mód bekapcsolásával is, ez teljesen sötét helyzetben használt telefonnál zavaró lehet, illetve az alacsony PWM értékkel az arra érzékenyeknek okozhat fejfájást. A frissítést állíthatja a felhasználó fix 60 vagy fix 120 Hz-re, illetve opció az automatikus váltás is, ilyenkor 30-60-90-120 Hz között váltogat a rendszer. Opció az is, hogy egyes alkalmazásokat kényszerítsünk magasabb képfrissítésre, például a 60 Hz-hez csökönyösen ragaszkodó Google Térkép is kényszeríthető 120 Hz-re.

A kijelző beállításaiA kijelző beállításaiA kijelző beállításai A kijelző beállításai (forrás: Mobilaréna) [+]

Nincs értesítő LED, viszont van mindig éber kijelző, ami megjelenik bejövő értesítéskor vagy a kijelző megérintésekor 10 másodpercre. Valamiért viszont az nem opció, hogy tényleg mindig aktív legyen, és mondjuk reggeltől estig folyamatosan mutassa az időt.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Kategóriájában nagyon jó kijelzővel rendelkezik a Redmi Note 13 Pro 5G, remek színek, sok beállítási lehetőség, remek betekintési szögek, magas maximális fényesség. Ezt kiegészíti a Widevine L1-es DRM, a HDR10+ és Dolby Vision támogatás, médiafogyasztáshoz pedig a sztereó hangszórók és a 3,5 mm-es fülhallgató jack. Két negatívum van: a kényelmesnél magasabb a legalacsonyabb fényerő, illetve az alacsony PWM érték melletti villódzás okozhat fejfájást.

Pulzusmérés a beépített optikai ujjlenyomat-leolvasóvalPulzusmérés a beépített optikai ujjlenyomat-leolvasóvalPulzusmérés a beépített optikai ujjlenyomat-leolvasóvalPulzusmérés a beépített optikai ujjlenyomat-leolvasóval Pulzusmérés a beépített optikai ujjlenyomat-leolvasóval (forrás: Mobilaréna) [+]

Teljesítmény, szoftver

Egyelőre Android 13 alapú MIUI 14-es rendszert találunk az összes Redmi Note 13-on, így a Pro 5G-n is, a HyperOS frissítés viszont még várat magára. A Xiaomi azt mondja, hogy három nagy Android-frissítést garantál (ebből ugye egyet egyből ellő arra, hogy az aktuális, 14-es rendszerre meglegyen az update), és négy évig kap majd a telefon a megjelenését követően biztonsági frissítéseket. A tesztünk ideje alatt a 2024 januári volt az elérhető legfrissebb biztonsági csomag, ami jónak mondható.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A szoftver maga semmi újdonságot nem mutat az összes többi MIUI 14-es eszközhöz képest, így rövidre fogjuk és inkább a teljesítménnyel foglalkozunk. Megvan a teljes Google-csomag, van emellett előre telepítve egy csomó Xiaomi fejlesztette alkalmazás is, melyek közül új az App Mall, a cég saját alkalmazásboltja. Reklámokat és alkalmazásajánlásokat most nem tartalmazott a rendszer, viszont a Xiaomi saját alkalmazásaiban továbbra is ott vannak a reklámok és azzal a jelenséggel is találkoztunk a Note 13 Pro 5G-n is, amikor egy-egy gyári program erőszakosan bombázza a felhasználót értesítésekkel. Ilyen például a gyári zenelejátszó vagy pont az App Mall, ami mindenképpen meg akart győzni róla, hogy rajta keresztül frissítsem a programokat, amíg le nem tiltottam az értesítéseit.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Előre telepítve van Netflix, Spotify, Booking, TikTok, Facebook, Mi közösség, ezek törölhetők a telefonról. Van lebegő ablak, oldalról behúzható gyorsindító menü, osztott kijelzős nézet, telefonkezelő, infravörös távirányító, viszont hiába van 3,5 mm-es fülhallgató csatlakozó a készüléken, az FM-rádió kimaradt.

További képek a Mi App Mallról a galériában!További képek a Mi App Mallról a galériában!További képek a Mi App Mallról a galériában! További képek a Mi App Mallról a galériában! (forrás: Mobilaréna) [+]

A rendszersebesség kifejezetten jónak mondható a telefonban található 8 GB-nyi LPDDR4x típusú memória és az UFS 2.2-es tárolóval, illetve a Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2-es lapkával. Ez a 4 nanométeres (EUV) chip a Snadpragon 6 Gen 1 valamivel erősebb változata, de teljesítménye a Snapdragon 7 Gen 1 és 7+ Gen 2 alatt marad. A tavalyi modellhez képest viszont történt előrelépés mind teljesítmény, mind hatékonyság terén. A Snapdragon 7s Gen 2-ben összesen nyolc processzormag található, ezek közül négy 2,4 GHz-re skálázott Cortex-A78, négy pedig 1,95 GHz-re skálázott Cortex-A55, nincs külön teljesítménymag. A grafikai feladatokért az Adreno 710-es GPU felel.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Redmi Note 13 Pro 5G Redmi Note 13 Pro+ Poco F5 Pro Honor 90 Google Pixel 7a OnePlus Nord 3 Samsung Galaxy A54
Rendszerchip Snapdragon 7s Gen 2 Dimensity 7200 Ultra Snapdragon 8 Gen 1 SD 7 Gen 1 Accelerated Google Tensor G2 Dimensity 9000 Exynos 1380
AnTuTu 10 579 915 pont 744 588 pont 1 312 722 pont 651 156 pont 734 646 pont 928 359 pont N/A
Geekbench 6 (single/multi) 1024 / 2886 pont 1133 / 2726 pont 1703 / 4204 pont 1060 / 2946 pont 1400 / 3341 pont 1081 / 3379 pont 1005 / 2818 pont
GFXBench Car Chase onscreen 19 fps 31 fps 81 fps 33 fps 58 fps 57 fps 23 fps
GFXBench Car Chase offscreen 29 fps 43 fps 99 fps 39 fps 60 fps 81 fps 29 fps
GFXBench Man. onscreen 49 fps 82 fps 121 fps 82 fps 90 fps 60 fps 67 fps
GFXBench Man. offscreen 68 fps 111 fps 259 fps 94 fps 144 fps 221 fps 79 fps

A Redmi Note 13 Pro 5G egyéb teszteredményei

  • 3DMark Wildlife: 3022 pont
  • 3DMark Wildlife Extreme: 790 pont
  • Geekbench 5 (CPU, single / multi): 776 / 2761 pont
  • PC Mark Work 3.0: 12 711 pont
  • Androbench Seq. Read: 957,7 Mbps
  • Androbench Seq. Write: 800,1 Mbps
  • Androbench Rand. Read: 235,43 Mbps
  • Androbench Rand. Write: 215,65 Mbps
  • CPDT Seq. Read: 814,14 Mbps
  • CPDT Seq. Write: 446,24 Mbps
  • CPDT Rand. Read: 21,48 Mbps
  • CPDT Rand. Write: 25,48 Mbps

Némi visszalépés tapasztalható a vezeték nélküli kapcsolatok terén at többi Snapdragon 7 Gen chiphez képest, a FastConnect 6700-as platform lassabb letöltési sebességekre képes a Snapdragon X62 5G modemmel, illetve csak a Bluetooth 5.2-es támogatott, így a LE Audio kapásból kiesik, helyette viszont van LDAC és aptX támogatás. Valószínűleg a felhasználók a mindennapokban ebből mondjuk sokat nem fognak észrevenni, főleg régebbi mobilról váltva, a Wi-Fi és az 5G-s kapcsolat is stabil és a le- és feltöltési sebességek korrektnek mondhatók.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Elődjéhez képest gyorsabb, kategóriájában pedig ott van az élmezőnyben a Redmi Note 13 Pro 5G, a OnePlus Nord 3 volt az a telefon, amely konzisztensen jobb eredményeket ért el tesztjeinken nála. Viszont a Snapdragon 7s Gen 2-vel a Redmi stabilan hozza ezeket az eredményeket alacsony fogyasztás és bármiféle érezhető melegedés nélkül. A CPU egyórás terhelésen 89%-os stabilitást hozott, a GPU-t terhelve pedig még jobb, 99%-os stabilitást tudott hozni a telefon úgy, hogy a belső hőmérséklete 2 Celsius-fokkal emelkedett közben. Ez elhanyagolható, kézben tartva semmit nem fogunk érezni belőle.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Játékok terén a szokásos Call of Duty Mobile meccseink alatt sem melegedett a mobil úgy sem, hogy a rendszerbeállítások között magas frissítésre kényszerítettük a játékot. (Ami egyébként támogatja is, de valamiért automatikusan 60 Hz-en akart futni, valószínűleg az üzemidő kímélése okán.) Grafikai terhelés alatt egyedül a 200 megapixelben rögzített képeknél és azok visszanézésénél lehetett találkozni azzal, hogy másodperces gondolkodási időkre van szüksége a telefonnak, amit a Note 13 Pro+ esetén nem tapasztaltunk, feltételezzük, hogy itt a Qualcomm Spectra ISP valamivel gyengébb teljesítménye a ludas, mint a drágább telefonba fejlesztett saját megoldás a MediaTek lapkájával. De ha az ember nem fotóz 200 megapixelben, nem fog neki feltűnni, az automata mód gyorsaságára nincs panasz, így ár-érték arányban 2024-ben eddig ez a legjobb teljesítmény-hatékonyság egyensúlyú készülék a középkategóriában a magyar piacon.

Kamera, multimédia


[+]

Míg tavaly a processzoron osztozkodott, idén a kamerákon teszi a Redmi Pro és a Pro+, ennek pedig örülhetünk. A 200 megapixeles felbontás mondjuk itt is feleslegesen nagy az apró szenzoron, viszont az optikai képstabilizálás pozitívum és a képalkotó algoritmus 12 megapixeles végeredményeket kifejezetten jó minőségben dob ki magából még akár négyszeres digitális nagyítással is. A Redmiben a Samsung fejlesztette 200 megapixeles Isocell HP3-as szenzort találjuk a főkamerában, ezt egy 8 megapixeles ultraszéles és egy 2 megapixeles makró egészíti ki.

További képek a galériában!További képek a galériában!További képek a galériában! További képek a galériában! (forrás: Mobilaréna) [+]

A kameraszoftver a szokásos, jobbra és balra lapozgatva válthatunk a különböző módok között, fentről lenyitható a gyors menü. A beállítási lehetőségünk kevesebb, mint mondjuk a Xiaomi 13T-n, de az alapok megvannak: portré, dokumentumbeolvasás, makró, panoráma, time-lapse, lassítás, éjszakai mód, profi mód.

2 MP makró (f/2,4, fix fókusz)

Semmi meglepetést nem okoz az alacsony felbontású segédkamera, jó fények mellett is kissé fakó, zajos fotókat készíthetünk vele. A fókusz fix, nagyjából 4 centiméteres távolságból érdemes próbálkozni, bár véleményünk szerint érdemesebb inkább a főkamera automatikájára hagyatkozni, ami négyszeres nagyítással távolabbról is jobb felvételeket készít apró témákról.

8 MP ultraszéles (f/2,2, fix fókusz, 118 fokos látótér)

8 MP ultraszéles, éjszakai módban

Az ultraszéles kamera sem okoz meglepetést, ugyanazt az épp elmegy minőséget szállítja, mint a többi Redmi készülékben. Gyenge a rajzolat, a szélek felé szétesik a kép és nincsenek egyáltalán éles vonalai. Valódi részletek sincsenek, szűk a dinamika, a színek fakók, este pedig az apró szenzor még az éjszakai mód segítségével is csak küzd, de nem nyer. Este a fotók nagyon zajosak, zavaróan kevés részlettel.

200 MP főkamera (f/1,7, 1/1,4”-es szenzor, 0,56 mikronos pixelméret, 23 mm ekvivalens, többirányú PDAF, OIS)

12 MP főkamera

12 MP főkamera, éjszakai módban

Akárcsak a többi kétszáz megapixellel dobálózó Redminél, itt sem érdemes a teljes felbontásra hagyatkozni. Egyrészt hatalmas lesz a fájlméret, másrészt a képek részletessége és élessége nem indokolja az extra időt és tárhelyet, melyet a nagy felbontású fotók igényelnek. Az autofókusz gyors, a színkezelés nappali és esti környezetben is jó, a dinamika is korrektnek mondható, viszont ugyanez igaz az automata 12 megapixelben fotózó módjára is, ahol besegít a HDR, illetve az esti mód is, helyenként utóbbi túltolva a világosítást. Idén nem ad lehetőséget a szoftver arra, hogy 50 megapixelben is fotózzunk, és figyelmeztet a 200-as módban is, hogy jól megvilágított környezetben készítsük el a felvételt.

12 MP, 2x digitális zoom

12 MP, 2x digitális zoom, éjszakai módban

12 MP, 4x digitális zoom

Teleobjektív híján a digitális nagyításra hagyatkozhatunk, ha közelebb szeretnénk hozni témát, ilyen esetben van lehetőségünk kétszeres és négyszeres nagyításra is a szoftver által felkínált gyorsgombokkal. Mind a kétszeres, mind a négyszeres korrekt minőséget képvisel szenzorzoomként, viszont az az érdekes, hogy a 2x nagyításon kevesebb valódi részlet marad meg, mint a 4x-en. Illetve érdemes azt is megemlíteni, hogy az automatika ügyesebben rögzít 12 megapixelben 4x nagyításon, mint ha a tényleges 200 megapixelt használja, majd kézzel nagyítunk a képbe. Erre tökéletes példa lehet a bazilika homlokzatán vagy a Széll Kálmán téri metrólejárón található felirat, amik automata módban lőtt 4x fotót nagyítva még kivehetők, de a teljes felbontásból ugyanoda nagyítva már csak összemosódott pixelek emlékeztetnek rájuk. Ami kár, hogy a 4x nagyítással már nem bír el az éjszakai mód, de a 2x zoomot akár este módban is kezeli a telefon.

16 MP előlapi kamera (f/2,4, fix fókusz)

Jónak mondhatók az előlapi kamera fotói, természetesek a bőrtónusok, a dinamika jó, bár a rajzolat kissé lágy és a portré mód nagyon agresszíven választja le a hátteret a fotó alanyáról. Videózni FHD-ban és 30 másodpercenkénti képkockával tud az előlapi kamera, a kép kissé remegős, viszont korrektnek mondható a dinamika úgy is, hogy a világosabb háttér hajlamos kiégni.

Hasonlóan felemás a videós teljesítménye az ultraszéles kamerának is, amiről (vagy amire) még FHD felbontásban sem enged a rendszer átváltani felvétel közben a széles látószögű főkamerára. Az esti felvételek nagyon zajosak, teljesen szétesik a kép, ha megmozdul a kamera. Nappal valamivel jobb a helyzet, bár ilyenkor is zavaróan fakó felvételek születnek és részletek terén ezek a videók sem bővelkednek.


A főkamera a legjobb választás, ha videót akarunk rögzíteni. Itt már opció a 4K-s felbontás kiválasztása, 30 másodpercenkénti képkockával videózhatunk. A stabilizáció nappal jó munkát végez, este azért helyenként látszik, ahogy küzd és kicsit hullámzik miatta a felvétel. A részletesség nappal kifejezetten jó, este elfogadható, a zajszűrés erősen dolgozik, de nem tökéletes, helyenként felbukkan némi képzaj a gyengén megvilágított pontokon. Az iPhone-t nem fogja megszorongatni ez a minőség, de kategóriájában jónak mondható.


Van gyári videó- és zenelejátszó előre telepítve, mellettük ott a YouTube Music és a Spotify is. A beépített 3,5 mm-es fülhallgató csatlakozó mellett viszont FM-rádió nem került előre telepítésre. A sztereóban szóló két hangszóró korrekt minőséget képvisel a 75%-os limitig, felette már elkezdenek a magas hangok zavaróan torzítani. A telefon képes nagy felbontású hang vezetékes és vezeték nélküli átvitelére is, megvan az aptX Lossless és az LDAC audiokodek támogatása. Szintén megvan a Widevine L1-es DRM kulcs, így mehetnek a HD streamek, akár HDR-ben is, ha a forrásanyag olyan, lévén a telefon képes megjeleníteni. Van beépített Dolby Atmos hangzásjavítás és hangszínszabályzó csatlakoztatott fülhallgatókhoz, ezeket a telefon beállításaiban a Hangeffektek menüben találjuk meg. Ahogy az egyik korábbi oldalon említettük, médiatartalmak lejátszáshoz kifejezetten jó ajánlat a Redmi Note 13 Pro 5G.

További képek a galériában!További képek a galériában!További képek a galériában! További képek a galériában! (forrás: Mobilaréna) [+]

Adatkapcsolat, üzemidő, összegzés

Megvannak a hazai 4G és 5G sávok, van opció eSIM aktiválására vagy hely két fizikai nanoSIM-nek, dual standby két kártya egyidejű kezelésével, és Wi-Fi hívás. A hívás közbeni hangminőség kifejezetten jónak mondható, az egyetlen zavaró dolog telefonálás során a virtuális közelségérzékelő lehet, mely egy alkalommal nem kapcsolta nálunk sem időben a kijelzőt a teszt alatt. Adott az NFC a mobilos fizetéshez, megvan a távirányítóként használható infraport, viszont a kétsávos Wi-Fi modem csak a Wi-Fi 5-öt (802.11a/b/g/n/ac) támogatja, a Bluetooth pedig 5.2-es (A2DP, LE). Megvan a telefonban a gyorsulásmérő, a környezeti fényérzékelő, iránytű és a giroszkóp is, sőt, a beépített optikai ujjlenyomat-leolvasót pulzusszenzorként is használhatjuk, viszont nincsen barométer. Az USB-C csatlakozó USB 2.0-s, OTG-képes. A navigációs modul egysávos, GPS, GLONASS, BDS, Galileo és QZSS hálózatokkal kommunikál, városi környezetben megvan a 3 méteres pontosság két másodperc alatt.

(forrás: Mobilaréna) [+]

5100 mAh-s lítium-polimer telepet találunk a hátlap alatt. Qi vezetékmentes töltés nincs, de 67 wattos vezetékes gyorstöltés van, hozzá szükséges adapterrel és kábellel a dobozban. A telefon támogatja a PD 3.0-s gyorstöltést, a gyártó szerint 44 perc kell neki a saját adapterével a teljes töltéshez, tapasztalataink szerint 11%-ról 100%-ra 37 perc alatt töltött a készülék, úgyhogy az ígéret reális. Az üzemidő viszont csak jó, de nem különösképpen kiemelkedő, a PC Mark valós használatot szimuláló tesztjén 12 óra és 5 perc alatt jutott el a Redmi Note 13 Pro 5G teljes töltöttségről 20%-ra automatikus fényerőszabályzással. Összesen 18 óra és 12 perc volt az, amit vegyes használattal még ki tudtunk hozni a készülékből az akkumulátorkímélő használata nélkül. Ha nem nyomkodjuk a telefont folyamatosan, akkor a kétnapos töltési ciklusok tűnnek reálisnak, de a mellékelt gyorstöltővel ezek is kevesebb, mint egy órát vesznek igénybe. A szoftverben találunk beállítási lehetőséget automatikusan aktiválódó takarékos módra, van ultratakarékos mód, állítható be töltési korlát, illetve a rendszer tippeket is ad, hogy mely programok fogyaszthatnak sokat a háttérben.

További képek a galériában!További képek a galériában!További képek a galériában! További képek a galériában! (forrás: Mobilaréna) [+]

Redmi Note 13 Pro 5G
Pro
Vékony készülékház, vékony kávák a kijelző körül, IP54
Fényes, éles, 120 Hz-es AMOLED panel HDR10+ és Dolby Vision támogatással
67 wattos töltés, töltő a dobozban mellékelve, jó üzemidő
Tok és fólia is alaptartozék a dobozban
3,5 mm-es csatlakozó, infravörös port, sztereó hangszórók
8 GB LPDDR4x memória és 256 GB UFS 2.2 tárhely
eSIM támogatás
Jó minőségű fotókat és 4K videókat rögzíteni képes főkamera
Kontra
Virtuális közelségérzékelő szenzor
Gyenge segédkamerák, nem lehet felvétel közben a látószögek közt váltani
Android 13-as rendszer, sok felesleges előre telepített alkalmazás, reklámok itt-ott a felületen
A tárhely nem bővíthető microSD-vel
Az elődnél lassabb Wi-Fi 5-ös modem
Pontozás
Kialakítás, védelem 8 pont
Kijelző 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftverfelület 7 pont
Szoftverfrissítések 7 pont
Fotózás, videózás 7 pont
Hangminőség 9 pont
Adatkommunikáció 9 pont
Üzemidő 8 pont
Ár/érték arány 8 pont
Indulóár (HUF, 8/256 GB) 159 990

Összegzés

Jól kezdi az évet a középkategóriában a Xiaomi a Redmi Note 13-akkal. A Redmi Note 13 Pro 5G látványos előrelépést sikerült hozzon közvetlen elődjéhez képest is, de csak az árban egy ligában játszó konkurensek között is ki tud tűnni. Remek kijelző, igényes összeszerelés, letisztult, a korábbi modellekénél jóval elegánsabb dizájn, korrekt főkamera, sztereó hangszórók, 3,5 mm-es audio jack, infravörös port, gyorstöltés, jó üzemidő, töltő és védőtok a gyári csomagban, kellően erős, de még takarékos chip az élvezhetően gyors használathoz, akár játékokhoz is. Emellett olyan extrák, mint a kijelzőbe épített ujjlenyomat-leolvasó, IP54-es védelem, programozható eSIM.

Ezek közül sokat megtalálni már a középkategóriában, és itt sem teljes a kép, mert lehetne mondjuk a rendszer frissebb, kár az Android 13-as indításért. Szintén találkozhatunk már ebben az árszegmensben vezeték nélküli töltéssel is (Nothing Phone (1)), akad jobb vízállóság és sokoldalúbb videós képességek (Samsung Galaxy A54 5G), vagy erősebb hardver is (OnePlus Nord 3), illetve gyorsabban frissítő kijelző és gyorsabb Wi-Fi modem (Motorola Edge 40 vagy Edge 40 Neo) is egy-egy készülékben. Vagy kecsesebb modellként a gyártó kínálatában még a Xiaomi 13 Lite is megemlíthető, illetve nem mehetünk el szó nélkül a Poco X6 5G mellett, ami ugyanezt a hardvert vonultatja fel gyengébb hátlapi kamerával, de olcsóbban.

Viszont összességében a legkevesebb kompromisszumot a Redmi Note 13 Pro 5G kéri a felsorolt telefonok közül cserébe azért, amit kínál. Véleményünk szerint önmagában és a középkategóriában is megállja a helyét, a Redmi Note 13-as széria tagjai közül pedig a legjobban eltalált változat a Note 13 Pro 5G. Nem szállt el a hivatalos hazai induló árazás sem, és ott van a telefon a szolgáltatóknál is, úgyhogy mondhatni megalapozta sikerét már önerőből, de tőlünk is kap egy Ajánlott minősítést.

Redmi Note 13 Pro 5G a gyári tokban
Redmi Note 13 Pro 5G a gyári tokban [+]

A Redmi Note 13 Pro 5G a Xiaomi magyarországi márkaképviselete jóvoltából volt nálunk teszten, ezúton is köszönjük!

Redmi Note 13 Pro 5G

viragdani01

Specifikáció

Redmi Note 13 Pro 5G
Redmi Note 13 Pro 5G Külső
Méretek 161,2 x 74,2 x 8 milliméter
Tömeg 187 gramm
Készülékvédelem Gorilla Glass Victus edzett üveg a kijelzőn, ismeretlen típusú üveg a hátlapon, műanyag keret, IP54
Színvariációk fekete, lila, kékeszöld
Kijelző képátlója 6,67 hüvelyk
Képaránya 20:9
Felbontása 1220 x 2712 pixel (446 ppi)
Típusa, frekvenciája AMOLED, 120 Hz (adaptív)
Értesítő LED nincs, mindig éber kijelzés van
Biometrikus védelem kijelzőbe épített optikai ujjlenyomat-olvasó, 2D arcazonosítás
Hardver
SoC típusa, csíkszélessége Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2, 4 nm (EUV)
Processzor 4 x 2,4 GHz Cortex-A78 + 4 x 1,95 GHz Cortex-A55
Grafikus chip Adreno 710
RAM, tárhely mérete 8 / 256 GB (LPDDR4x / UFS 2.2)
Memória bővítése Nem opció
Adatátvitel
Technológiák 2G / 3G / 4G / 5G
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/19/20/25
LTE B26/28/29/32/34/38/39/40/41/46/66
5G n1/n28/n41/n77/n78
SIM-foglalat 2 x nanoSIM hibrid tálcán
eSIM támogatás Van
Bluetooth 5.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac (HotSpot, Direct, kétsávos)
USB USB 2.0 (Type-C, OTG)
Navigáció GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, QZSS
NFC van
Infra van
Szoftver
Rendszer, felület Android 13, MIUI 14
Multimédia
Hátlapi kamerarendszer 200 megapixel (f/1,7, mozgáskövető autofókusz, OIS)
8 magapixel (ultraszéles, f/2,2, fix fókusz)
2 megapixel (makró, f/2,4, fix fókusz)
LED villanó
Előlapi kamerarendszer 16 megapixel (f/2,4, fix fókusz)
Videófelvétel 4K 30 fps a főkamerával, 1080p 30 fps / 720p 30 fps a többi kamerával
Jack kimenet van
FM-rádió Nincs
Üzemidő
Akkumulátor 5100 mAh lítium-polimer
Vezetékes töltés 67 watt
Vezetékmentes töltés nincs
Egyebek
Gyorsulásmérő, giroszenzor, iránytű, virtuális közelségérzékelő, környezeti fényérzékelő a telefonban. 67 wattos töltőfej és tok a dobozban, fólia gyárilag a kijelzőn. Ígért szoftveres támogatás: frissítések Android 16-os rendszerig, megjelenéstől számított négy évig biztonsági frissítések.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés