Xiaomi Mi 6 - helyi kiskirály

A Xiaomi csúcskészüléke egészen kiváló, a legújabb hardveres alapokra helyezett prémium készülék, továbbra is meglepően kedvező árazással, és némileg komplikáltabb lokalizálási lehetőségekkel.

Bevezető, tartozékok

A Xiaomi aránylag kompakt csúcsszériájának idei modellje, a Mi 6 továbbra is a mindenkori csúcshardverrel, meggyőző kialakítással, kiemelten támogatott és kiforrott rendszerrel, valamint az ehhez társuló, arányaiban még mindig roppant kedvezőnek tekinthető árazással emelkedik ki a mezőnyből. A tavaly bemutatott Xiaomi Mi Note 2 nagyobb méretkategóriában indul, a Mi Mix pedig a majdnem sci-fi kategóriában, míg a Mi sorozat főkészülékei megmaradtak a kulturált képátló koncepciójánál, a csúcsszériákra jellemző, lehető legkisebb házba szerkesztve.


[+]

Általában egyetlen, de viszonylag komoly probléma adódik az egyik legprogresszívebb kínai gyártó, mellesleg szintén igen progresszív készülékeivel. Ez pedig a lokalizáció, ami eddig nem volt kivitelezhetetlen, most viszont a zárt rendszert kap, ami önmagában nem okozott gondot, amíg a Google Play komponenseit viszonylag egyszerűen lehetett telepíteni. Úgy tűnik, most ezen is változtattak, ugyanis a Gapps (Google alkalmazások) valahogy előszedhetők a Mi Áruházon keresztül egy másik alkalmazásboltból, de a telepítés és a fiókok regisztrálása már a programok indításakor megreked. Elvileg a Xiaomi biztosított a Mi 6-hoz hivatalos, stabil nemzetközi szoftvert, ez viszont jelenleg nem elérhető a gyártói oldalakon. A Google integrálása nem lehetetlen, viszont abszolút nem hivatalos, és kissé körülményes is jelenleg, a későbbiekben azért ismertetjük a módszert.


[+]

A bootloader zárása annyiból egyébként érthető lépés a Xiaomi részéről, hogy a nem megfelelően szerkesztett szoftver és az ebből fakadó hiányos funkcionalitás, vagy teljesítménycsökkenés a készülék összmegítélését csorbítja, ami egyrészt nem a gyártó hibája, másrészt hivatalos rendszerrel egyszerűen elő sem fordulna, így viszont igen körülményessé válik az eszközök ázsiai piacon kívüli, teljes értékű használata. A nemzetközi ROM-ok ugyan a B20-as LTE hiányát nyilvánvalóan nem oldották meg, de a Google szolgáltatáscsomagjának integrálását és a nyelvi lokalizációt igen.


[+]

A nemzetközi piacok felé való nyitás a Xiaomi Mi Note 2 esetében egyértelmű volt, a prémium verzióból készült teljes hálózati támogatottsággal ellátott modell is. A 6/128 GB-os memóriakiosztású Mi Note 2 némi felárért cserébe nemzetközi szoftverrel és széleskörű frekvenciatámogatással került forgalomba. A Mi 6 esetében ilyen változat nem került bemutatásra, a hivatalos szoftver elérhetőségét pedig eddig ismeretlen okokból felfüggesztették. Hosszas levelezésbe bonyolódtunk a Spemall illetékesével (ők küldték a terméket), ezzel párhuzamosan pedig mindenféle módokon megpróbáltuk Európa-kompatibilissé tenni a készüléket, amely végül sikerült, a Spemall pedig azt írta, hogy mostantól ők is megcsinálják ezt még Kínában és így küldik majd a Mi 6-ot az európai vevőknek addig, amíg meg nem érkezik a hivatalos global ROM.


[+]

A mérsékelt erőfeszítéssel dizájnolt, szokásos fehér dobozka tartalma szintén nem a hazai igényekhez lett szabva, ez abszolút nem szokatlan, csak jelezzük, hogy szükség lesz egy átalakítóra az A szabványú földeletlen hálózati csatlakozóhoz. A fej egyébként 2/1,5 amperes, feltehetően Qualcomm féle Quick Charge gyorstöltést is tud, bár ez nincs ráírva a töltőfejre, pedig ráküldtük a Google fordítót is. A Type-C USB kábel kulturáltan tekeredik a karton kábelvezetőben, a maradék helyre pedig egy Type-C – jack átalakítót is begyömöszöltek, lévén a készülékről lemaradt a hagyományos fülhallgatókimenet. A SIM-tű a tájékoztatóban bujkál, valamint egy klassz, füstszínű, igazán minőségi, TPU tok is a csomag részét képezi.

Külső, kijelző

A Mi 6 megmaradt az aránylag kompaktnak nevezhető méretkategóriában, ráadásul a kijelző is hagyományos kialakítású, vagyis egyik oldalon sem ívelt. Ez instant két olyan pont, ami a felhasználók jelentékeny hányadánál prioritás lehet. A Samsung Galaxy S7 megegyező képátlóval ugyan kisebb, de több, mint egy éves, az S8 viszont nem annyival termetesebb, mint amennyivel nagyobb a nettó kijelzőfelület, ráadásul keskenyebb, de nem ez az árkategória. Tehát, ha Bone123 nem nevezte kompaktnak az S8-at, akkor ezt sem feltétlenül érezné helytállónak, de ebben a szegmensben sajnos elég kicsit a merítés 5 hüvelyk környékén.

A Mi 5-höz viszonyítva csak minimális méretnövekedéssel számolhatunk, a tömeg viszont jelentősen gyarapodott, a Mi 6 már 168 gramm, míg a Mi 5s is csak 148 grammig ugrott fel a nagyobb akkumulátor miatt. A Mi 6 elérhető, már amennyiben nincs készlethiány, kerámia burkolattal is, úgy a tömeg már 182 grammra növekszik. A gyártástechnológia komplexitása miatt ez a verzió csak limitált példányszámban kerül forgalomba, de csak kevéssel drágábban (nagyjából nettó 130 ezer forint), mint a mi fém-üveg kombinációba burkolt tesztpéldányunk.


[+]

Az anyagminőség mellesleg kifogástalan, viszont érdemes számolni az üvegburkolat minden létező anyagjellegzetességével. Például az ujjlenyomatok igen belerondítanak az ívelt kialakítású hátlap tükörfényes, mélyfeketéjébe. És természetesen rettenetesen csúszik is, amit viszont a mellékelt szilikon tok tökéletesen kiiktat. A Mi logó az alsó harmadban ezüstlik, felül pedig a két kameralencse látható a hátlapi üveggel tökéletes síkban. A kéttónusú dupla LED segédfény a bal sarokba került, ami praktikus, mert kisebb eséllyel lógunk bele a kamerába, bár így is figyelni kell, hogy ez valóban ne történjen meg.


[+]

Az előlapon átlagosnak tekinthető terjedelemben 71,68%-ot tesz ki az 5,15 hüvelykes IPS LCD kijelző, megfelelően hasznosított alsó és felső kávákkal. Első körben alul az enyhén süllyesztett, biometrikus azonosítófelületet is magába foglaló Home érintőgomb tűnik fel, mellette pedig két, háttérvilágítással is rendelkező pötty. Nyilvánvaló, hogy a konkrét jelölés hiányát a személyreszabhatóság indokolja, többféle funkciót rendelhetünk a navigációs érintőgombokhoz annak függvényében is, hogy milyen hosszan érintjük őket, sőt, magát a hosszúságot is magunk határozhatjuk meg 0,5 és 2 másodperc között.


[+]

Az ujjlenyomat-olvasó totál tévedhetetlen, nem lehet olyan rossz szögből rányúlni, hogy ne ismerje fel a regisztrált mintázatot, ráadásul a kijelzőt sem szükséges felvillantani, az ujjlenyomatos azonosítás azonnal nyitja a készüléket. Mármint mindig, és a másodperc tört része alatt, a süllyesztett kivitelnek köszönhetően pedig vakon is képtelenség eltéveszteni. A felső káván a 8 megapixeles szelfikamera nyitja a sort, mellette a fény- és közelségérzékelő szenzor nem látszik, a minimalista beszédhangszórón kívül pedig a jobb sarokba egy szerény méretű és fényerejű értesítési LED került.

Kijelző-teszt
Mérés Xiaomi Mi 6 Xiaomi Mi 5 Samsung Galaxy S8 Google Pixel
Képátló 5,15 hüvelyk 5,15 hüvelyk 5,80 hüvelyk 5,00 hüvelyk
Felbontás 1080 x 1920 1080 x 1920 1440 x 2960 1080 x 1920
Technológia IPS LCD IPS LCD Super AMOLED AMOLED
Fehér fényerő (max.) 609 nit 553 nit 403 / 555 / 902 nit 426 nit
Fehér fényerő (min.) 1,19 nit 0,70 nit 1,70 nit 1,40 nit
Fekete fényerő 0,28 nit 0,27 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány 2176:1 2046:1 végtelen végtelen
Színhőmérséklet 7307 K 7403 K + kézi 7575 / 6498 K + kézi 7437 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

A megjelenítés minősége példás. Nem csak az elődmodellhez viszonyítva jobb, de a kategóriában is tökéletesen hozza a szintet. A maximum fényerő kiemelkedő, ahogy a minimum fehérfény-kibocsátás is kellemesen alacsony. A kontrasztarány a viszonylag magas fekete miatt közelít inkább az átlaghoz, de a mindennapi felhasználás során képtelenség olyan körülményeket generálni, hogy az automata, vagy manuális fényerő ne legyen optimális. A betekintési szögek extra szélesek, aberráció nem fordul elő, kizárólag fényerőcsökkenéssel kell számolnunk. A képátlónak köszönhetően a 428 ppi pixelsűrűséget eredményező FHD felbontás is szebb, élesebb összképet mutat, élénk, minimálisan hűvös színekkel.


[+]

A fémkeret finom megmunkálású, fémes jelleg nem igazán érezhető, kifejezetten olyan, mint a Samsung Galaxy S8-as széria esetében. Az antennakilépések szintén minimálisak, az alsó élen vertikálisan, míg a jobb és bal él felső részén horizontális tájolással lettek kialakítva. Jack csatlakozó sehol sem lesz, ne keressük, a felső élen viszont a másodlagos zajszűrő mikrofon mellett elfért egy infra port, amellyel erre alkalmas eszközöket is vezérelhetünk a mellékelt, egyébként angol nyelvű alkalmazás segítségével. Itt mellesleg némi illesztési hiányosság is látszik a keret és a hátlap között, amiről nem tudjuk megítélni, hogy mekkora befolyása lehet a fröccsenő víz elleni védettségre, de gyanítjuk, hogy jót nem tesz.


[+]

Az alsó élen nem csak antennacsíkból van kettő, de hangszóróból is, ami ezúttal sem sztereó, de legalább garantált a szimmetria-érzékenyek komfortja. Közéjük a C típusú USB csatlakozó került, ehhez ugye jár jack átalakító is. Jobb oldalra a bekapcsológomb került tökéletes pozícióba, felette pedig a hangerőszabályzók nyúlnak el. A bal oldal viszonylag ingerszegény, a két nanoSIM-et befogadó tálcát húzhatjuk elő a mellékelt SIM-tű segítségével.

Hardver, Google szolgáltatások telepítése

A hardver értelemszerűen élvonalbeli, egyben az első Snapdragon 835 lapka, ami nálunk járt. A 10 nanométeres FinFET LPE node-on készült, 64 bites, nyolcmagos szett jelenleg a Qualcomm képességeinek csúcsát jelenti. A teljesítménycentrikus klaszter négy darab, maximum 2,45 GHz-es Kryo 280 architektúrájú magot, míg az energiahatékony halmaz 1,9 GHz-re skálázott magokat tartalmaz, míg a grafikus gyorsításért a Vulcan API-t is támogató Adreno 540 felel. A Xiaomi nem spórolt a memóriával sem: 6 GB az LPDDR4X fajtából. A készülék teljesítménye nem marad el a szintetikus tesztekben a SoC sztenderd teljesítményétől, a memóriakezelés viszont kissé szigorúnak tűnik az átlag 3 GB szabad RAM-mal, noha ennek érezhető hatása nem nagyon volt a rendszer működése szempontjából.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Xiaomi Mi 6 Samsung Galaxy S8+ LG G6 Huawei P10 Plus Apple iPhone 7 Plus
Rendszerchip Qualcomm Snapdragon 835 Exynos 8895 Snapdragon 821 HiSilicon Kirin 960 A10 Fusion
AnTuTu Bench. 6.x 175239 pont 175028 pont 157964 pont 146051 pont 189747 pont
Vellamo Browser nem futott le 7426 pont 5982 pont n/a n/a
Vellamo Metal 2736 pont 3366 pont 3546 pont 2772 pont n/a
Geekbench 4 (single/multi) 1991 / 5778 pont 2012 / 6594 pont 1883 / 4469 pont 1874 / 6193 pont 3481 / 5565 pont
GFXBench Man. onscreen 56 fps 42 fps 24 fps 17 fps 56 fps
GFXBench Man. offscreen 63 fps 64 fps 33 fps 28 fps 63 fps
GFXBench T-Rex onscreen 60 fps 60 fps 47 fps 38 fps 58 fps
GFXBench T-Rex offscreen 117 fps 120 fps 76 fps 56 fps 124 fps

A 7.1.1-es Androidra épített MIUI 8.2 sajnos nemzetközi verzióban még/már nem elérhető, így a készüléket 8.2.17.0-s kínai szoftverrel teszteltük, kiegészítve a Google szolgáltatáscsomagjával, ami látszólag nem okoz zavart az erőben. Viszont értelemszerűen olyan sokat nem is segít például a nyelvi lokalizációban. Noha a készüléket angol nyelvvel indítottuk a lényegi információk általában kínaiul jelennek meg, ahogy a gyári alkalmazások nagy része is, valamint a billentyűzet technikai jellegű kezelőgombjai (karakterek, meg még néhány, amit nem értünk) is kínaiul vannak. A fordítással alapvető probléma egyébként nincs, kivéve, amikor nem pontosan tudjuk, hogy mit tud az adott opció, de stabil angol nyelvtudás szükséges a készülék rendeltetésszerű használatához. Ugyanakkor ez nyilván folyamatosan fejlődik, a későbbi ROM-verziókban egyre kevesebb kínai szöveg bukkan fel eddigi tapasztalataink alapján.


[+]

Tekintve, hogy a nemzetközi MIUI 8.2-t rövid elérhetőség után visszavonták, arra vonatkozó információ pedig nem áll rendelkezésre, hogy mikor szándékoznak újra elérhetővé tenni, a Google szolgáltatáscsomagját más módon kellett felerőszakolni a vasra. A jó hír cserébe, hogy sem rootolni, sem a bootloadert macerálni nem kell, mindössze néhány fájlra lesz szükségünk, majd a fájlrendszerrel kell trükközni egy keveset, hogy megértse a készülék, mit kezdjen azokkal. Ennek pontos menetét gondoltuk, hogy külön kis írásban ismertetjük, hogy ne kelljen mindenki másnak is egy fél napot guglizni a fórumokban.

MIUI 8.2, szoftverek

A legfrissebb Androidos alapokra húzott felhasználói felület továbbra is letisztult, széleskörűen testreszabható és kézenfekvő. A zároltképernyőn alapvetően váltakozó háttérképek örvendeztetik meg a felhasználót, amelyeket ki is kapcsolhatunk, ha annyira mégsem örvendezünk a meglepetésszerű háttereknek. A kamera gyorsindítása beállítható a hangerőgombok dupla lenyomására, valamint jobbra húzva a kijelzőt a távirányítóhoz juthatunk, balra pedig a kamera kerül elő.


[+]

Alkalmazásmenü továbbra sincs, minden ikon és widget a főképernyőkről érhető el, mellesleg a java értelemszerűen mappázva. Az értesítősáv kétfázisú, de klasszikus MIUI felülettel rendelkezik. Az első négy, tetszőlegesen kiválasztott gyorskapcsoló és az értesítések az első fázisban gördülnek elő, míg a többi készség a második fázisban. Kérhetünk egyébként kétoldalas elrendezést, ekkor az értesítések és gyorskapcsolók két külön oldalra kerülnek, ezek között oldalirányú lapozással válthatunk. Az állapotsáv tartalma és a megjelenített információk jellege szintén egyéni elbírálás alá esik.


[+]

Egyéb preferenciáinkat az Additional Settings menüben tudjuk megadni, ahogy a kisegítő és extra lehetőségek is jobbára ide kerültek. A Quick Ball néhány funkciót tesz könnyen elérhetővé, mint a képernyőkép készítése, illetve a kijelző lezárása, valamint a navigációs gombok jelennek meg tetszőleges elrendezésben. Képernyőfelvételt mellesleg úgy is készíthetünk, hogy három ujjal húzzuk le a kijelzőt, amennyibe ezt a következő menüpontban engedélyezzük.


[+]

Akad egy kellemes képessége a rendszernek, ami újdonság, ez pedig az akkumulátor töltöttségi szintjének grafikus kijelzése a képernyő legtetején található színes csík formájában. Értelemszerűen faltól falig zöld csíkkal indul a dolog, majd ez arányosan csökken a telep maradék kapacitásának függvényében. Az értesítő LED sajnos csak egy színben képes értesíteni, ellenben beállíthatjuk, hogy pulzáljon is, plusz töltés közben nem okvetlenül kell világítania. A navigációs gombok sorrendjének módosíthatóságáról és érintési funkcióiról már megemlékeztünk, de ha átállítanánk valamit, azt is itt fogjuk tudni megtenni. Az egykezes mód a Home gombtól kiinduló mozdulattal aktiválható, ekkor maximum 3,5 hüvelykesre kicsinyíthetjük a kijelzőt, az alapbeállítás viszont 4 hüvelyk.


[+]

A gyári alkalmazások nagy részével nem sokra megyünk, lényegében a túlnyomó többségükről azt sem tudjuk, hogy micsoda, a szükséges eszközök viszont rendelkezésre állnak, mint fájlkezelő, számológép, amihez majdnem egész oldalas, áttetsző widget is jár, valamint valutaváltó, adókalkulátor és mértékegységváltó opció. Van iránytű, hangrögzítő és infra alapú távirányító, plusz e-mail kliens, amibe nem nagyon sikerült beügyeskedni a Gmail fiókot, ami viszont Gmailben, vagy tetszőleges kliensben természetesen kiválóan menni fog. Ha megérkezik a global ROM, akkor valószínűleg a csak Kínában értelmezhető alkalmazások zöme eltűnik.


[+]

A Security app egy igen sokrétű erőforrás- és adatforgalom-kezelő, ahol többek között alkalmazásokat is klónozhatunk. Ez még önmagában nem jelenti a másodlagos, biztonságos tárhely létrehozását, amire szintén van mód: Beállítások, Second Space. Ennek védelmére új PIN kódot kell megadnunk, oda-vissza történik a hitelesítés a két felület közötti váltáskor, de e nélkül is levédhetünk egyes alkalmazásokat az elsődleges felületen. Van még jegyzet, amiből nem szükséges újat letölteni, illetve a gyári naptár is hajlandó együttműködni a Google fiókkal. A WPS Office szintén nemzetközi verzióban áll rendelkezésre.

Multimédia

A hátlapi kamerarendszer lényegében az iPhone 7 Plusszal megegyező technológiát és számszakilag nagyjából megegyező értékekkel bíró szenzorokat használ. A két 12 megapixeles modul közül az egyik lényegében egy 27 milliméteres gyújtótávolságú nagy(obb) látószögű lencse f/1,8-as rekeszértékkel, míg a másik, 52 milliméteres f/2,6-os blendéjű teleobjektíves lencse kétszeres optikai zoommal hozza közelebb a témát, egyébként pedig a mélységélesség pontosításában is segédkezik. A nagyobb fényerejű lencse négytengelyes optikai képstabilizátorral is fel lett szerelve. A rendszer munkáját PD autofókusz és kéttónusú LED villanó is segíti, míg az előlapra 8 megapixeles, 80 fokos látószögű kamera került. Ehhez speciel még szoftveres derítést sem szerkesztettek, ahogy a RAW formátumban való rögzítés is kimaradt a programból. Azért fotózni lehet vele, ilyet.


[+]

A szoftver szintén igen hasonlít az iPhone esetében megismert megoldáshoz, beállítási lehetőségek között viszont nem dúskálunk, de a vízjelet érdemes instant kikapcsolni, ha nem szeretnénk, hogy minden képen rajta legyen, hogy Shot on Mi 6 Mi Dual Camera. A képminőség legyen fine, minden mást érdemes úgy hagyni. Az élőlépen vannak eszközök, az exponáló fölött a bal sarokban filterezhetünk, középen a módokat keríthetjük elő, jobbra pedig a kameraváltó ikonja zárja a sort. Felül a vakut kapcsolgathatjuk, ami egyébként automatikusan is jelez, ha engedélyezzük, hogy szükség esetén tegyen így, a jobb sarokban pedig a HDR érhető el.


[+]

A teleobjektíves és a nagylátószögű lencse között a modes fölött található 1x-re kattintva válthatunk, a portré mód pedig, ami lényegében bokeh, a körben lévő stilizált emberre kattanva aktiválható. A módok között lévő tilt-shift kizárólag szoftveres megoldás, koncentrikus vagy párhuzamos elmosást dob a képre, amin utólag nem tudunk módosítani. Egyébként utófókuszra a portré módban készült képek esetében sincs lehetőség. Van viszont visszafogott kézi mód, itt a fehéregyensúllyal babrálhatunk, van kézi fókusz, az expozíciós idő 1/1000 és ¼ másodperc között állítható, míg az ISO 100 és 3200 között. Mellesleg itt is váltogathatunk a két lencse között.

A képminőség alapvetően rendben van, főleg az elsődleges, nagy érzékenységű lencsével lőtt képek esetében. A színek élénkek (bár kissé már túlszaturáltak), a fehéregyensúly megbízható, ellenben a dinamika kissé szűkös, plusz nem ritkán exponál túl az automatika, amin a HDR is sokszor csak félig-meddig segít (a sötét részekre rávilágosít, a világosak kiégve maradnak). A képek viszont enyhén zajosak és az algoritmusos élesítés sem feltétlenül lenne szükséges ilyen mértékben, ezt érdemes lehet alacsonyabbra venni a beállításokban. Egy minimális kromatikus aberrációt viszont most sem úszunk meg a széléken, noha nem zavaró mértékű. Az esti képeknél viszont van gond. Szétesik a tudomány. Apró zajrészecskékre és impressziószerű, elmosott részlettelenség uralkodik el. És még lassú is.

A kétszeres optikai zoom mellett készült nappali képek megfelelő minőségűek, noha itt több zajt rögzít a rendszer és láthatóan alacsonyabb a vonalélesség, cserébe érzésre kevésbé élesít rá. Ez a kompromisszum bőven belefér, hiszen a távolabbi témákról sokkal több részlet rögzül, mintha digitálisan zoomolna rájuk az ember. Este viszont az automatika mégis a nagyobb látószögű lencsét és a digitális zoomot preferálja, borzasztó eredményekkel. A fókusz nappal egyébként kifejezetten gyors, a stabilizálás kiváló, a képek pedig HDR módban is a másodperc tört része alatt készülnek (a mentés a háttérben történik). Portré módban kiváló érzékkel segít a rendszer a távolság belövésében, hogy optimális eredményt érjünk el, az algoritmus pedig értelmes kiemelést produkál nagyjából mindig, amennyiben követjük azt a pár javaslatot, amit a képernyőn láttunk, fényviszonyoktól függően pedig +/-2 tartományban korrigálhatunk az expozíción.

Videózni 4K minőségben is tudunk, az alapértelmezett viszont 1080p 30 fps. Előbbire itt, utóbbira pedig itt látható egy-egy példa. A Time lapse intervallumát 0.06 és 60 másodperc között lőhetjük be, míg lassított felvételre 720p felbontásban 120 fps sebességgel van lehetőségünk. Így. A gyári videolejátszó, ami galériából vagy fájlkezelőből indul, lényegében mindent kezel, leszámítva a feliratokat és a többsávos hangot. Ezen kívül viszont az AC3 hangot is gond nélkül megjeleníti, ahogy minden elterjedt formátumot, beleértve a DivX , XVid és MKV, valamint a H265 kódolást is, akár 4K minőségben.


[+]

A zenelejátszó rém kaotikus a rengeteg kínai tartalom és ajánló miatt, de azért elő lehet keresni a saját könyvtárat is a My ikon alatt, ami szintén kissé kaotikusabb az ízlésünknél. Hangszínszabályzóval nem találkoztunk, kizárólag csatlakoztatott fülhallgató esetén a készülékbeállításokban, ahol viszont a füles típusát is megadhatjuk. A jakc adaptert érdemes a füles közelében tartani, mert a második oldalon leírtak óta sem termett 3,5 milliméteres jack csatlakozó a készülékre. Ahhoz képest, hogy egy in-ear kialakítású fülessel próbálkoztunk, a legjobb hangzás a sztenderd verzió kiválasztásakor keletkezett.


[+]

Ilyenkor már elérhető a hangszínszabályzó is, amivel a rock zenére kattintva (pedig blues) Johhny Winter egészen részletgazdag hangzással, kellemes térhatás mellett, megfelelő basszussal szólalt meg. A kissé nyomott hatást egyébként a normál módban nem éreztük, mondjuk a mélyeket sem, amik viszont a hangzásjavítás mellett néha berecsegnek. A Mi Sound Enhancert kikapcsolva kissé üresebb, de tiszta, magasdomináns a hangzás. A maximum hangerő valószínűleg már egészségkárosító, bőven elég háromnegyedig tolni a fülesen. Összességében viszont nem mondanánk, hogy kifejezetten jó az audiomegjelenítés, inkább elfogadható.


[+]

A multimédiás hangszóró viszont egyrészt gyenge, másrészt kevéssé meggyőző, ráadásul monó. A zene kissé dinamikátlan, erőtlen, a maximum hangerő nem fenyeget csendháborítás tényállásának fennállásával, de legalább tiszta. Mélyek nem igazán domborodnak ki, jószerével nincsenek is, a magasak viszont felülreprezentáltak. Egyáltalán nem hallgathatatlan, de az eszköz nem erre lett kitalálva, ráadásul itt még a hangzásjavítással sem ügyeskedhetünk.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Az adatkommunikációs paletta kizárólag a B20-as LTE és a belső tárhely bővíthetőségnek hiánya miatt nem teljes. A 800 MHz-es frekvencián a két nanoSIM egyike sem fogja tudni kihasználni az egyébként Cat.12-es, 600 Mbps-os elméleti maximum letöltési sebességet, a jelen esetben 64 GB-os, UFS szabványú belső tárhely pedig nem bővíthető. Cserébe a készülék létezik 128 GB-os tárhellyel is. Ezen kívül minden van, OTG, infra port, NFC, kétsávos, 802.11a/b/g/n/ac szabványú WiFi Direct és HotSpot funkciókkal, valamint 2x2 MU-MIMO kompatibilitással. A Bluetooth már 5.0-s verziószámú A2DP és LE protokoll mellett, míg a navigációba a GLONASS és a BeiDou műholdjai besegítenek az A-GPS-nek.


[+]

Az üzemidő a 3350 mAh-s telepen múlik, amit a Qualcomm Quick Charge 3.0-s szabványa szerinti tempóban tölthetünk újra. Energiatakarékosság a Security appban található, amivel annyit tehetünk, hogy vagy bekapcsoljuk, vagy nem. Cserébe időzíthető, hogy automatikusan aktiválódjon, mondjuk éjjel. Az energiatakrékosság beállításaiban kérhetünk hőmérséklet-figyelmeztetést, szabályozhatjuk, hogy a gyorsítótár hány perc inaktivitás után történjen meg, illetve kérhetjük, hogy zárolt kijelzőnél csapja le a mobilnetet. A kijelzőidő nettó videózással WiFi alatt nagyjából 12 óránál fog tetőzni, vegyes használattal pedig maximum két nappal számoljunk.

Értékelés: Xiaomi Mi 6
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 7 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

A Xiaomi idén tényleg kitett magáért, nem mintha tavalyi évre ez ne lett volna igaz. Az extravagáns Mi Mix és a phablet kategóriában indított Mi Note 2 sem okozott csalódást, ahogy az idei csúcsmodell, a Mi 6 sem. A készülék jó. Úgy összességében. Kitűnő, mármint nem tűnik ki sehonnan, csak szép és aktuális a formaterv, az anyaghasználat és megmunkálás kifogástalan, a kijelző hozza a kategóriától elvárható szintet, a méret pedig megmaradt a kompaktnak mondható tartományban. A Snapdragon 835-ös lapka 6 GB rendszermemóriával hibátlan teljesítményt nyújt, noha a rendszer néha meglepően szűkmarkúan bánik a RAM-mal, szükség esetén dinamikusan alkalmazkodik a körülményekhez, így ennek érezhető hatása lényegében nincs. Az iPhone 7 Plus szisztémájával megegyező kamerarendszer kifejezetten jól teljesít, a hang pedig továbbra is erős közepes, kivéve, amikor konkrétan nem jó, de az tartalomfüggő. A probléma inkább a nem lokalizált szoftverrel adódik, illetve a nemzetközi forgalmazás mellékességének tényéből. A 7.1.1-es Androidra épített MIUI 8.2 nemzetközi verziója egyelőre nem elérhető, és ígéretet sem nagyon hallottunk arra, hogy majd lesz. A Google szolgáltatáscsomagját természetesen fel lehet hegeszteni a készülékre, stabilan és integránsan együttműködik a rendszerrel, viszont a nyelvi hiányosságok tudnak kellemetlenséget okozni. Magyar nyelv nyilván nincsen, de az angol sem mindenhol sikerült maradéktalanul. Ez önmagában mondjuk nem akkora baj, felhasználói nyelvtudással már el lehet boldogulni. A nagyobb probléma inkább a 800 MHz-es frekvencia támogatásának hiánya, így nem mindenhol elérhető az LTE hálózat. Hiányosságként ezen kívül maximum a nem bővíthető belső tárhelyet tudjuk felhozni. Ezzel együtt a Xiaomi Mi 6 egy kiváló készülék, a legfrissebb és valószínűleg a legerősebb hardveres alapokra építve, megfelelő kivitelben, stabil és mutatós felhasználói felülettel. Aminek a fele viszont kínaiul van. A fentiek mérlegelésével és tudomásul vételével, amennyiben a Google manuális telepítése és a B20 hiánya nem akadály, egyébként igen ajánlott készülék, de pont ezek miatt egyelőre csupán egy Tetszett plecsnivel tudjuk jutalmazni. Ennél csak akkor lehet jobb, ha tökéletesen működik attól a pillanattól kezdve, ahogyan kiveszem a dobozból. Ezt jelenleg nem tudja, nyilván idő kérdése csupán, ha megoldják, onnantól teljesen evidens módon átkerül az Ajánlott kategóriába, mert amúgy 450 dollárért (ami a vámterheket is számolva 160 ezer forintra fog kijönni) igencsak jó vétel a csúcskategóriában.

Xiaomi Mi 6

AliceWake

A tesztkészüléket a Spemall biztosította, köszönjük. A termék ide kattintva vásárolható meg, olvasóink számára a Mi 6-ra a Spemall a mobilarena kuponkóddal biztosít további kedvezményt 2 év EU garanciával.

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Xiaomi Mi 6
Xiaomi Mi 6 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 145,2 x 70,5 x 7,5 milliméter
Tömeg 168 gramm / 182 gramm (kerámia)
Színvariációk fekete, fekete kerámia, kék, fehér
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,15 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (428 ppi)
Kijelző típusa IPS LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 835
Processzor típusa 4 x 2,45 GHz Kryo + 4 x 1,9 GHz Kryo
Processzor csíkszélessége 10 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 540
RAM mérete 6 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 64 / 128 GB
Memória bővíthetősége nincs
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
FDD-LTE 1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
LTE (letöltés/feltöltés) 603 Mbps /102 Mbps (Cat 12.)
IrDA / Bluetooth van / 5.0 (A2DP,LE)
WiFi kétcsatornás, 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi HotSpot, WiFi Direct, DLNA
USB Type-C (2.0)
USB OTG van
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 7.1.1 Nougat
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Mi Home, Mi Talk, Mi account, Mi Remote, Mi App Store, Security, Mi Video, Mi Live, Mi Wallet, Weibo, Ctrip, DianPing, WPS Office, Video Call, QQMusic, Amap, Qunar Travel, Iránytű, Scanner
Multimédia
Fő kamera Duál 12 megapixel: normál/nagy látószögű, f/1,8 és f/2,6, OIS, 2x optikai zoom, PDAF autofókusz, kéttónusú, dupla LED segédfény
Másodlagos kamera 8 megapixel
Videófelvétel 2160p@30 fps / 720p@120 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 3350 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő (3G) ismeretlen
Beszélgetési idő (3G) ismeretlen
Zenelejátszási idő ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, infraport, ujjlenyomat-olvasó, gyorsulásmérő, giroszkóp, fény- és közelségérzékelő, nyomásmérő, iránytű

Azóta történt

  • Ezért nem vízálló a Xiaomi Mi 6

    Pedig majdnem, leszámítva egy tényezőt, ami miatt a készülék csak hitelesítés nélküli, cseppálló besorolást kaphatott.

  • Volt, nincs kerámia Mi 6

    A Xiaomi csúcskészülékének luxusvariánsa nem sikerült annyira luxusra, hogy ne kapkodták volna el egy szempillantás alatt.

  • Snapdragon 660-at kaphat a Mi 6c

    Nemrég, a Xiaomi saját SoC-jével mutatkozott be a Mi 5c, most viszont úgy tűnik, hogy a közelgő utód a Qualcomm megoldásával fog ketyegni.

  • Xiaomi Mi 5c - a legújabb kínai hullám

    A Surge S1 lapkával együtt debütált a felső-középkategóriás készülék, a remek minőség és a hozzá tartozó, barátságos árcímke megvan, a B20 és a kiemelkedő üzemidő azonban nincs.

Előzmények

  • Jerry vs. Mi 6

    Zack (aki szokta magát Jerrynek is nevezni) most a Xiaomi zsírúj csúcskészülékét karcolgatja és hajlítgatja. Nyilván az emberiségért.

  • Készlethiány a Mi 6-ból is?

    A Mi Mix után a Xiaomi aktuális csúcsmobilja is megszenved a vásárlói igények teljesítésével, írja egy kínai forrás.

  • Xiaomi Mi Note 2 - a keret nélküliség árnyékában

    A kínai gyártó új csúcsmobilja nagyon jó adottságokkal bír, viszont egyáltalán nem olcsó, ehhez képest pedig vannak kellemetlen hibái.

Hirdetés