Waze - a közösségi navigáció

Használat

A Waze felülete elég egyszerű. A térképet látjuk mindig, a képernyő jobb és bal alsó sarkából hozhatunk elő egy-egy ikonos menüt. A bal oldali a funkcionális jellegű dolgokat tartalmazza, célpont beírása, navigáció leállítása, kilépés, haverok, saját adatok, ilyesmi. A jobb oldalról előrántható menüben van az interakció, azaz itt küldhetünk jelzéseket fölfelé, legyen az forgalmi információ, trafi, vagy térképhiba. Ami nagyon fontos, hogy pontokat és kilométereket csak úgy kapunk, valamint a szerver is csak úgy tárolja az általunk bejárt útvonalakat, ha ténylegesen navigálunk A-ból B-be. Ha csak úgy vezetgetünk a térképet bámulva, akkor sok szempontból offline vagyunk.

Waze Waze

Az első szabály: a Waze eredendően elég hülye alapesetben. Amíg nem tudja egy útról, hogy ott jellemzően mennyivel lehet menni, addig teljesen egyenrangúnak kezeli a fekvőrendőrös mellékutcát és a főútvonalat a tervezés szempontjából. Ez azért van, mert a térképen sincsenek ezek megkülönböztetve, van autópálya, út és szervizút. Ennyit tud alapból, de monitorozza, hogy a felhasználók merre és mennyivel mozognak, ezért egy idő után rájön, hogy merre nem érdemes erőltetni a dolgot. Én olyan környéken lakom, ahol sok a kis utcácska, ahol épp elfér egy kocsi, pedig kétirányú, nyilván kevés wazer járt erre eddig, ezért ha errefelé tervezett, akkor derekasan végigdöcögtem a mellékutcákon, aztán másnap ugyanazt az útvonalat lenyomtam a főúton is, most már csak hébe-hóba akar ráküldeni a fekvőrendőrös tájra - ha az úticél közvetlenül ezek után van.

Waze Waze

A második szabály: a Waze térképe ugyan kifejezetten naprakész, de a házszámokat sokszor nem tudja, főleg a külvárosban. Miután a kereső szabadszavas (és egyébként hangfelismeréssel is működik angol nyelvterületen), ezért elég csak beírni az utca nevét, kérni a találatokról egy térképes listát és hosszan nyomni azon a helyen az ujjunkat, ahová menni szeretnénk. Ha fogalmunk sincs arról, hogy a keresett házszám hová esik az utcán belül, akkor azért annyit általában tud a Waze, hogy két kereszteződés között milyen házszám-tartomány található. Ennél többet egyelőre sehol sem várhatunk tőle, a nyárra ígérik, hogy egészen egzakt házszám-tárolási algoritmus készül.

Waze Waze

A Waze felülete lehet magyar, a hangos navigáció alapesetben angol, de ha kiválasztjuk anyanyelvünket, akkor egy pár megás letöltés után kapunk egy picit selypítő csajt, aki egyébként jókor, jó ütemben szól, ha kanyarodni kell. Ismeri a "tarts" fogalmát, a körforgalmakat, de nem fog kimondani utcaneveket, mint a legújabb, fizetős fejlesztések. A térkép általában véve oké, legalábbis az utcák elhelyezkedését tekintve, ám apróbb hibák bőven vannak a kanyarodási szabályok és az egyirányúság tekintetében. De ha ilyennel találkozunk, akkor csak egy gombnyomás azt jelezni, én átéltem, hogy 11:00-kor beküldtem egy hibajelzést egy kanyarodási lehetőséggel kapcsolatban (bal felső kép) és 11:23-kor jött vissza a levél, hogy javítva. Azért ez nem kismiska.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés