Waze - a közösségi navigáció

Bevezető

Olvastam valahol egy blogbejegyzést, ahol valami olyan alkalmazást ajnároztak, amely előre szól traffipax esetén - feltéve, hogy a többi felhasználó közül valaki már bejelentette a sebességmérés pozícióját. Ez egészen addig nekem meglehetősen jópofának tűnt, amíg le nem görgettem a kommentekhez és valaki epésen meg nem jegyezte, hogy a Waze ezt simán tudja, csak éppen még navigálni is lehet vele, és akkor bennem is felderengett, hogy hallottam már ezt a magyarul kissé idétlen nevet, csak nem foglalkoztam vele.

Úgyhogy most kissé megkésve, de remélve, hogy jelen cikk is gyarapítja majd a Waze felhasználóinak táborát összeszedtem mindazt, amit néhány hét használat után tudni érdemes egy olyan programról, ami ingyenes, nincs benne reklám, folyamatosan fejlődik és lehet, hogy az Apple hamarosan megveszi az egészet. Vagy legalábbis a térképadatbázisát, ami - khm - egy hangyányival jobbnak tűnik, mint a cupertinoi vállalat sajátja. A konkrétumok egyelőre a forgalmi információk átadásáról szólnak, ami szintén sokat ér és nem haszontalan.

Waze

Amikor nekiálltam, hogy én is "wazer" legyek - így hívják a Waze felhasználókat - akkor azért az első időszakban erősen téptem a hajam. Nem egészen úgy működtek a dolgok, ahogyan azt én elképzeltem, ezért próbaképpen beletúrtam a levelezésembe, hogy van-e valami releváns email, vagy sajtóközlemény, ami fölött korábban elsiklottam és legnagyobb meglepetésemre találtam egy meghívót az első magyar wazertalálkozóra, ami persze nyáron volt, de ott mosolygott az aláírásban, hogy a Waze Magyarország Csoport nevében Zsák Péter küldte. Ha pedig már így alakult, akkor kanyarítottam a kérdéseimmel és az észrevételeimmel egy levelet az úriembernek, aki kisvártatva egy olyan részletes, pontos és "felhasználóbarát" választ rittyentett, hogy az akár egy az egyben mehetett volna cikknek.

Waze Waze

Péter levele sok, addig idegesítő, vagy nem átgondolt jelenségről rántotta le a leplet, s némi betekintést kaptam abba, hogy milyen erőforrásigényes egy ilyen rendszer üzemeltetése és fejlesztése. Ami talán a legfontosabb, hogy az egész mögött a Waze Mobil Inc. áll, ez egy izraeli cég, akik 2009 augusztusában dobták ki Észak- Amerikában és Izraelben a szoftvert, de annyira nagy volt a siker, hogy pár hónappal később világszintűre növelték a szolgáltatás elérhetőségét. Reklám sosem lesz a felületen, az is vidám mennyiségű pénz lehet, amit az Apple fog fizetni, illetve kicsit a foursquare-hez hasonló üzleti modellel készülnek, de ez szintén a jövő zenéje.

Hirdetés

Első lépések

A Waze iOS és Android készülékeken fut. Letöltése ingyenes, alapvetően a használata is, de mivel ez egy közösségi navigáció, ezért a legfontosabb pozitívumai akkor jelentkeznek, ha online tud lenni, azaz netkapcsolat szükséges vezetés közben. Ha indulás előtt megtervezzük az útvonalat egy wifis helyen, akkor menet közben alig fogyaszt valami adatforgalmat, a térképrészletek frissítését is lehet manuálisan igényelni, tehát egész takarékos a cucc, a Waze hazai oldalán azt írják, hogy átlagos felhasználás mellett havi 50 megabájtnyi adatot igényel a szoftver, ami szerencsére nem sok.

Waze Waze

Persze kell bekapcsolt GPS is, ezért érdemes autós töltővel és tartóval felszerelkezni, én is így tettem, miután egy HTC One SV-re feldobtam a szoftvert. Amit viszont rögtön felejtsünk el, az az első használat során a Facebook azonosítóval történő regisztráció. Ilyenkor ugyanis valami történik ugyan, de random felhasználónevet sorsol nekünk a szerver, amit úgysem tudunk megjegyezni, tehát inkább irány a waze.com, ott essünk túl a szögegyszerű procedúrán, majd a kliensbe belépve össze tudjuk kötni a közösségi oldallal is az accountot. Amit egyébként ki is lehet hagyni, nekem azért volt érdekes, mert kíváncsi voltam, hogy az ismerőseim közül ki wazer.

Waze Waze

Egész meglepő volt az eredmény, 10-15 ismerősöm rendszeres wazer, de mivel Magyarországon nagyjából 20 ezer regisztrált felhasználó van, s ebből egy átlagos napon 6-700 fő van online, ezért végeredményben érthető a dolog. A hazai wazerek 75%-a a fővárosban és annak vonzáskörzetében bukkan fel a térképen, hiszen a Waze igazi előnye, a forgalmi információk azonnali megosztása itt a leghasznosabb. Péter szerint vidéken a legkedvezőbb árú benzinkutak megtalálása és az esetleges sebességmérések elkerülése miatt használják a szoftvert az autósok. És ezzel el is árultam, hogy az egyik beépített funkció a közeli töltőállomások listázása akár úgy is, hogy a napi árat veszi alapul a szoftver, hiszen ezt az információt is le tudjuk kérdezni.

Waze Waze

A sikeres regisztráció után érdemes még néhány beállítást megtenni. Egyrészt Péter is azt javasolja, de saját magam is azt tapasztaltam, hogy a tervezés során a "gyors" mód értelmesebb, mint a "rövid", ami árkon-bokron, kvázi toronyiránt akarja az embert irányítani. A térkép lehet 2D és 3D nézetű, bár itt azért ne számítsunk domborzatra és épületekre, csak némi perspektívára. A wazerek alapesetben látják egymás ikonjait a kijelzőn ha egymás közelében haladnak el, ezt le lehet tiltani (azaz láthatatlan módban autózhatunk), és hamar fel fog tűnni, hogy vannak a térképen cukorkák, nyalókák, hópelyhek, amiket arra járva fel tudunk zabálni, mint egy pacman. Ez pontokat ad, amitől van egy ilyen konteszt-faktor is az egészben, de igazából nem sokat számít, hogy mennyi pontot vezettünk össze, csak a haveroknál lehet vele menőzni. A megtett kilométerek száma sokkal inkább nyom a latban, egy idő után lehet saját avatarunk a térképen, illetve a térképszerkesztési jogosultságok szempontjából is mérvadó.

Használat

A Waze felülete elég egyszerű. A térképet látjuk mindig, a képernyő jobb és bal alsó sarkából hozhatunk elő egy-egy ikonos menüt. A bal oldali a funkcionális jellegű dolgokat tartalmazza, célpont beírása, navigáció leállítása, kilépés, haverok, saját adatok, ilyesmi. A jobb oldalról előrántható menüben van az interakció, azaz itt küldhetünk jelzéseket fölfelé, legyen az forgalmi információ, trafi, vagy térképhiba. Ami nagyon fontos, hogy pontokat és kilométereket csak úgy kapunk, valamint a szerver is csak úgy tárolja az általunk bejárt útvonalakat, ha ténylegesen navigálunk A-ból B-be. Ha csak úgy vezetgetünk a térképet bámulva, akkor sok szempontból offline vagyunk.

Waze Waze

Az első szabály: a Waze eredendően elég hülye alapesetben. Amíg nem tudja egy útról, hogy ott jellemzően mennyivel lehet menni, addig teljesen egyenrangúnak kezeli a fekvőrendőrös mellékutcát és a főútvonalat a tervezés szempontjából. Ez azért van, mert a térképen sincsenek ezek megkülönböztetve, van autópálya, út és szervizút. Ennyit tud alapból, de monitorozza, hogy a felhasználók merre és mennyivel mozognak, ezért egy idő után rájön, hogy merre nem érdemes erőltetni a dolgot. Én olyan környéken lakom, ahol sok a kis utcácska, ahol épp elfér egy kocsi, pedig kétirányú, nyilván kevés wazer járt erre eddig, ezért ha errefelé tervezett, akkor derekasan végigdöcögtem a mellékutcákon, aztán másnap ugyanazt az útvonalat lenyomtam a főúton is, most már csak hébe-hóba akar ráküldeni a fekvőrendőrös tájra - ha az úticél közvetlenül ezek után van.

Waze Waze

A második szabály: a Waze térképe ugyan kifejezetten naprakész, de a házszámokat sokszor nem tudja, főleg a külvárosban. Miután a kereső szabadszavas (és egyébként hangfelismeréssel is működik angol nyelvterületen), ezért elég csak beírni az utca nevét, kérni a találatokról egy térképes listát és hosszan nyomni azon a helyen az ujjunkat, ahová menni szeretnénk. Ha fogalmunk sincs arról, hogy a keresett házszám hová esik az utcán belül, akkor azért annyit általában tud a Waze, hogy két kereszteződés között milyen házszám-tartomány található. Ennél többet egyelőre sehol sem várhatunk tőle, a nyárra ígérik, hogy egészen egzakt házszám-tárolási algoritmus készül.

Waze Waze

A Waze felülete lehet magyar, a hangos navigáció alapesetben angol, de ha kiválasztjuk anyanyelvünket, akkor egy pár megás letöltés után kapunk egy picit selypítő csajt, aki egyébként jókor, jó ütemben szól, ha kanyarodni kell. Ismeri a "tarts" fogalmát, a körforgalmakat, de nem fog kimondani utcaneveket, mint a legújabb, fizetős fejlesztések. A térkép általában véve oké, legalábbis az utcák elhelyezkedését tekintve, ám apróbb hibák bőven vannak a kanyarodási szabályok és az egyirányúság tekintetében. De ha ilyennel találkozunk, akkor csak egy gombnyomás azt jelezni, én átéltem, hogy 11:00-kor beküldtem egy hibajelzést egy kanyarodási lehetőséggel kapcsolatban (bal felső kép) és 11:23-kor jött vissza a levél, hogy javítva. Azért ez nem kismiska.

Forgalom, jelzések

A rendszer a felhasználói visszajelzésekre nagy mértékben épít. Ezek alapvetően kétfélék lehetnek, vagy segítő szándékkal mi magunk jelezzük, ha látunk rendőrt, balesetet, torlódást, egyéb, veszélyes dolgot, vagy automatikusan, a visszaküldött adatokból következtet a Waze arra, hogy valahol erős a forgalom. Ezek a tőlünk lévő távolság függvényében listázódnak ha külön kérjük, illetve maguktól is ugranak fel információk, ha a szoftver úgy érzékeli, hogy a kocsi egy ideje már áll. És ez szerintem tök jó ötlet, a pirosnál legalább van mit bámulni, öntudatlanul is megjegyzem, hogy a Kőbányai úton mérnek a sünök, vagy a Budakeszi út áll, mint a szög.

Waze Waze

Persze azért nem mindig és nem minden kerül rá az értesítési listára. Az automatikus jelzések csak bizonyos útvonalakon működnek, ott két pont közötti nézi a rendszer, hogy egy felhasználó milyen gyorsan tette meg a távot. Néha rossz adatokat kap, például láttam "közepesen" forgalmasnak titulált Hűvösvölgyi utat 68 km/h-s átlagsebességre hivatkozva, milyen lehet a "nincs forgalom"? Péter szerint ezeket az anomáliákat jelezzük a HQ felé, hogy javítsák az ilyen hibákat, mint ahogyan például a 20 km/h-s átlagsebességű Margit körút a Waze szerint "teljesen beállt", holott azon még elevickél az ember.

Waze Waze

Ráadásul csak bizonyos útszakaszok vannak benne az automatikus jelzési programban. Ezek a város fő ütőerei, a rakpartok, pár körút, bevezető útvonalak, M0, hidak, ilyesmi. Ez egyébként nagyjából elég is, az ezen túlmutató, vagy más helyeken levő durva torlódásokat remélhetőleg jelzi majd a felhasználói közösség. Hogy egy-egy szakaszon ne legyen duplikáció, ezért a felugró jelzésekre rá lehet ütni egy "köszi" gombbal, ami jó visszajelzés a többi arrafelé igyekvőnek is, hogy valós az információ, illetve az esemény aktualitására is hatással van.

Térképszerkesztés

A webes felületről érdemes tudni, hogy itt is van mit fejlődni. A waze.com Észak-Amerikát szolgálja ki, mindenki másnak a world.waze.com-on érdemes nekiindulnia. Itt egyrészt van egy live map, azaz friss térkép jelzésekkel, de ez baromi lassú, a telefonos kliens kap prioritást mindig, érdemes inkább annak segítségével körülnézni. Van blog, van support, van fórum, van wiki, aki mélyebben akar belemászni a dologba, az kezdje az ismerkedés a waze.hu-n.

Waze

A térképszerkesztés mindenki számára nyitott, de csak azokon a területeken, ahol már járt, egészen pontosan az útvonaltól számított 1 mérföldes körben. De elsőre itt sem tudunk bármit mozgatni, a főútvonalak birizgálása sok-sok levezetett kilométer után lehetséges. A módosításokat bejelentkezés után bárki elkezdheti, Péter szerint romboló habitusú wazer még sosem volt, azaz nem kellett senkit kitiltani és módosításait ignorálni, pedig a lehetőség megvan rá.

Waze

Mielőtt azonban belevágunk a mélyébe, érdemes megnézni az oktatóvideókat, amelyek szájbarágósan elmondják a lehetőségeket. Ha ráérzünk a dolog logikájára, akkor onnantól már inkább arra gyúr az ember, hogy az ismerős utcákat házszámokkal lássa el, a sokszor látott kereszteződéseknél csekkolja, hogy minden kanyarodási irány úgy van, ahogyan annak lennie kell, vagy éppen ellenőrzi, hogy a lépcsőben végződő zsákutca tényleg lépcső-e. Több órát elbogarásztam a térképen, eddig két hibát jeleztem, amit nem volt jogom még javítani, a többit inkább megcsináltam én. És jó érzéssel tölt el, hogy a jövő héten már a felénk járó wazerek az eddiginál egyértelműbb utastások mentén találhatnak el úticéljukhoz.

Waze Waze

Apropó, úticél. Nagyon jópofa ötlet, ha néhány wazer ismerős egy irányba tart, akkor valaki kijelöli a célt, s a többiek oda tudnak navigálni, miközben mi látjuk, hogy ki és merre jár. A térképen látható többi wazernek is lehet üzenni, Péter egy jópofa történetet is idézett: egy kezdő wazer azt vette észre, hogy egy koronával felvértezett avatar halad előtte nem sokkal. Ezért írt a térképen, hogy álljon meg, mert lenne egy csomó kérdése, ebből pedig egy kétórás kávézás kerekedett és egy mai napig is tartó barátság.

Waze

Engem abszolút megragadott a Waze világa. A közösségi navigáció kiváló ötlet, de csak akkor működik, ha ténylegesen van is mögötte kritikus tömegű felhasználói bázis. A Waze mögött már van, lehet, hogy ha két éve kukkantok rá a térképre és a forgalmi információk mennyiségére, akkor csak legyintek egyet. Mára már a Waze abszolút használható alternatívája kocsival a Google Mapsnek, főleg olyan helyen, ahol mások is használják a programot. A pontgyűjtögetés szerintem kissé felesleges, de már volt olyan ismerősöm, aki mondta, hogy tök érdekes utcákba jut be csak azért, mert célja felé haladva két háztömbbel arrébb észrevesz egy sütit és ráér annyira, hogy elmenjen begyűjteni. A közösségi térképszerkesztés hozzám hasonlók számára jópofa hobbi, de persze nem kötelező minden wazernek, hogy ezzel is szüttyögjön, azzal is minden új és új felhasználó segít a többieknek, ha csak simán használja a szoftvert még akkor is, amikor megszokott útvonalain közlekedik. Pláne, mert ezeken is lehet dugó, trafi, koccanás, vagy egyéb fontos esemény, amiről ő maga is tájékozódhat. Nyáron pedig lesz újra wazertalálkozó, a magyar közösség ugyanis rendkívül tevékeny, újabban matricát is lehet tőlük szerezni, ha valaki hirdetni akarja a kocsiján, hogy lelkes wazer.

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés