WayteQ Libra - újraélezve

Bevezető, tartozékok

A mondás szerint a kínaiak már a spájzban vannak. Kétségtelen, hogy az elmúlt időszakban egyre nagyobb befolyásra tettek szert a világon, köztük a telekommunikáció iparágban is. Ha csak hazánkat nézzük, akkor például említsük meg, hogy a Vodafone komplett hálózatát ők újítják fel és tevékeny részük lesz a hazai 4G hálózatok létrehozásában is.

WayteQ Libra
[+]

A ZTE és a WayteQ külön-külön elég jól ismert márkanevek, ám míg előbbi már régóta pörög a mobiltelefon témában (igaz, régebben inkább álnéven, szolgáltatói készülékekkel), utóbbi inkább a navigációk terén játszott. Most szövetségre léptek, melynek egyik első gyümölcse a WayteQ Libra készülék, ami a ZTE Blade-en alapszik. Hazánkban a Blade hivatalosan csak a szolgáltatóknál érhető el, míg a Libra pont hogy kártyafüggetlenül lesz kapható augusztustól.

WayteQ Libra
[+]

Mi még nem egy értékesítési csomagot kaptunk, ám a gyártó oldalán fel van tüntetve, mire számíthatunk tartozékok terén. Eszerint lesz egy hálózati töltő, egy USB kábel (ez a töltőkábel is egyben), egy sztereó headset és persze használati útmutató. Nekünk ebből csupán a használati hiányzott, viszont kaptunk egy memóriakártyát, rajta egy navigációs programmal, erről majd bővebben a WayteQ blogban olvashattok.

Külső

Mivel a Libra gyakorlatilag a Blade ikertestvére, így a legnagyobb különbséget épp a külsőben találjuk. Mivel ez is az árérzékeny vásárlókat célozza meg, így meghökkentő formai trükkökre ne nagyon számítsunk. Részemről átlagos külseje van (és szerintem szebb az eredeti Blade-nél), némi HTC-s beütéssel, de volt olyan, akinek egyáltalán nem tetszett. Kicsit kiemeli az átlagból, hogy nem fekete, hanem mélybarna a színe, egyébként egyszerű, lekerekített, jól kézbesimuló eszközről van szó. A minőség terén minden rendben, szépen össze van rakva, a matt, puha tapintású anyagok szintén megfelelnek az elvárásoknak.

WayteQ Libra
[+]

Az előlap nagy részét hagyományosan a kijelző teszi ki. 3,5 hüvelykes átlója nem rendkívüli, ám a WVGA (480x800 pixel) felbontás már kiemeli a kategóriájából. A kapacitív és multi-touch TFT képernyő képminősége ennek köszönhetően igen jó, betekintési szöge sem rossz, viszont közvetlen napfényben nehezen olvasható. A kijelző felett a hangszóró helyezkedik el, ennek minősége teljesen rendben van. Mellette bújnak meg a szenzorok, van fényszabályzó és közelségérzékelő is. Sajnos a tesztkészüléken egyik se működött, de ezt betudhatjuk annak, hogy egy nem teljesen végleges darabról van szó. Alul három gombot nyomkodhatunk, szó szerint, mert valós, fizikai billentyűket kapunk. Ezek használata egyértelmű, főleg annak, aki használt már androidos mobilt.

WayteQ Libra
[+]

A hátlap annyira egyszerű, amennyire csak lehet. Az egybefüggő, sík felületet csupán a kissé süllyesztett kamera optikája töri meg. Érdekesség, hogy a WayteQ márkanévvel csak itt találkozhatunk, egyébként a kijelző felett és a tartozékokon is ZTE szerepel, sőt az akku alatt ZTE Libra feliratra bukkanunk.

WayteQ Libra
[+]

Az oldalsó élek sincsenek túlbonyolítva, viszont mindehová jutott valami. Alul a mikrofon és a hátlap nyitásához szükséges nyílás található. Baloldalt a microUSB nyílása vár minket, míg jobbra a hangerőszabályzó mellett a kihangosító is helyet kapott. Erre én adok egy pirospontot, mert ez a megoldás sokkal jobb a hátlapi megoldásoknál, és a hangerő sem rossz. A tetejére került a 3,5 mm-es audio kimenet, illetve a bekapcsoló.

Hardver, operációs rendszer

A módosult külső alatt már tényleg egy az egyben a Blade-et találjuk. Ennek megfelelően ugyanaz a hardver üzemel benne. Konkrétan egy Qualcomm MSM7227-1 processzor a központi egység, 600 MHz-es órajellel. Mellette egy Adreno 200-as grafikus gyorsító és 512 MB RAM teljesít szolgálatot. Nem egy erőmű, és alapvetően nem is kellene nagyon több, ha nem volna ilyen felbontású a kijelző. Vannak akadások a rendszerben, de azért nem katasztrofális a helyzet.

WayteQ Libra WayteQ Libra

Gyárilag Android 2.2-es rendszert kapunk (egész pontosan 2.2.2-t), és bízunk benne, hogy a 2.3 is elérhető lesz rá. A WayteQ nem pörgött rá a saját felület témára, ahogyan extra widgetek sincsenek a rendszerben. Van viszont korrekt magyar nyelv és néhány helyen találunk extra opciókat, bővítéseket az eredeti rendszerhez képest. Öt főképernyőnk van, ezekre szabadon tehetjük ki a widgeteket és parancsikonokat. A főmenü sem tartogat meglepetést, ez is a gyárinak megfelelő. Az egyik, kissé módosult rész a tárcsázó, ami egyrészt HTC Sense beütésű, másrészt intelligens keresést kapott, nem csak szám, hanem név alapján is keres a híváslistában és a névjegyzékben.

WayteQ Libra WayteQ Libra

Csupán néhány extra szoftvert kapunk a gyáriakon felül. Van Documents To Go, melynek funkcióját bizonyára nem kell ecsetelni (csak nézegetős, a szerkesztőset meg kell vásárolni). Kapunk egy fájlkezelőt, egy feladatkezelőt, aztán akad itt még diktafon, egy jegyzettömb és egy stopper is. Érdekesség, hogy az ébresztőhöz betettek egy gyors szundi módot, amivel a következő egy órára bezárólag tudunk két érintéssel riasztást kreálni. Ezen felül az ébresztő még a szokásosnál is jobban testreszabható, például a szundihoz vagy a leállításhoz is kérhetünk captcha-t (a telefon által generált szót vagy számot be kell ütni a jóváhagyáshoz), ügyes.

Adatkommunikáció, internet

Négysávos GSM és kétsávos 3G modul ad lehetőséget az adatátvitelre. Ezen keresztül GPRS, EDGE, 3G és HSDPA használatára van lehetőség, utóbbi 7,2 Mbit/s sebességű. Kapunk Bluetooth-t, ez 2.1-es verzió, sztereó zeneátvitellel. Számítógéppel microUSB-n köthetjük össze, ilyenkor háttértárnak is használhatjuk, az akku pedig töltődik. Ne felejtsük el a WiFi-t se, ebből b és g szabványokat támogat, valamint hotspotként is tud működni, de USB-n is megoszthatjuk a mobilinternetet.

WayteQ Libra WayteQ Libra

A böngésző teljesen gyári, amivel sok gond nincs, működik szépen. A nagyítás kissé darabos, de egyébként különösebb panasz nem lehet rá. Azaz mégis, mert gyárilag nincs feltéve a Flash, és bár a Marketen két kattintással megtaláljuk, a telepítés hibaüzenettel megáll. Talán ez nem is annyira baj, mert a hardver biztosan megizzadna tőle. Közösségi szolgáltatások egyáltalán nincsenek, ám ez persze percek alatt pótolható a Marketről.

WayteQ Libra WayteQ Libra

Az előírásoknak megfelelően kapunk GPS-vevőt is, ezt most komolyabban is megizzasztottam, mivel egy hétig vidéken voltam és a Libra volt nálam. A Google Maps szokásosan működik, a legújabb verziónál már letölthető térképet is kapunk. A cikk elején említett memóriakártyán egy Sygic program lapult, amit rögtön fel is tettem. A vevő elég pontosnak tűnt, viszont a ragyogó napsütésben kissé lassan talált jelet, de utána már tartotta magát. Mind a Maps, mind a Sygic jól működött, utóbbiról pedig majd részletesebben is olvashattok a WayteQ blogban. Fontos tudni, hogy ez nem a Sygic Mobile, hanem az Aura legfrissebb verziója, ami mostantól sima Sygic néven fut. Ennek a teljes Európa verzió a készülék megvétele esetén bruttó 5 ezer forintba kerül.

WayteQ Libra WayteQ Libra

Multimédia

A hátlapon lévő kamera 3,2 megapixeles felbontással dolgozik, és ahogy a képeken is látszik, bárminemű vakunak nyoma sincs, tehát sötétben nem is érdemes bekapcsolni. A kereső felülete teljesen gyári, opciókból viszont relatíve jól állunk. A felbontáson felül állíthatjuk a fókuszmódot, az expozíciót, vannak effektusok, ISO érzékenység, villodzás szűrő, színtelítettség, kontraszt, keménység, geotagging és fehéregyensúly. Mivel fizikai exponáló gomb nincs, így a fotózás kicsit kényelmetlenebb.

WayteQ Libra

Az elkészült fotók kicsit jobbak, mint amire számítottam. A dinamikatartomány nem épp nagy, a fényes részek alaposan kiégnek, legyen az ég vagy házfal vagy más. Ugyanakkor viszonylag szerény a zaj, ráadásul a részletek sincsenek durván elmosva, a színek is megfelelőek. Videózás terén legfeljebb VGA felbontással gazdálkodhatunk, ami nem rossz, de a 15 fps sebesség megmutatja, hogy nem igazán erre termett a telefon. Egy tesztvideó azért megtekinthető, ha IDE kattintunk.

WayteQ Libra WayteQ Libra

Zenei téren hozza a kötelezőt, de nem többet. A lejátszó teljesen gyári, előadók és albumok szerint kapjuk válogatva a számokat. Látjuk az albumképeket, a háttérben futás nem kérdés, több sajnos nincs, így például hangszínszabályzó sem. A gyári füles szerény darab, ne várjunk tőle komoly hangzást, mind magas, mind mély terén hiányosságai vannak. Cserében kapunk rádiót, ami extrém fapados, a csatornák tárolásán túl csak időzített kikapcsolás van benne, semmi más, de a célnak megfelel.

Üzemidő, összegzés

A hátlap alatti lítium akkumulátor 1250 mAh-s kapacitása nem rendkívüli, a mai okostelefonok többségében hasonlót találunk. Az üzemidő is hasonló, hiszen komolyabb használat mellett este már lehet a töltőért nyúlni, viszont kicsit visszafogottabb módnál már a két nap sem képtelenség. Én az egy hetes vidéki tartózkodásom alatt naponta töltöttem, viszont a rendkívüli meleg és a néha extra használat ellenére ez nem vészes (megjegyzem, hogy teljes fényerőn használtam, ami a nem működő szenzor miatt alaposan megemelte a kijelző fogyasztását).

WayteQ Libra
[+]

Értékelés: WayteQ Libra
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 6 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzésképp írhatnám azt, hogy a Libra tulajdonképpen ugyanolyan, mint a Blade és ez nem is áll messze a valóságtól. Én a Blade-el nem nagyon kerültem közelebbi kapcsolatba, de láttam, mekkora figyelem és érdeklődés övezte és övezi most is, főleg, hogy már mindhárom hazai szolgáltatónál elérhető. A Libra ráadásul mentes a Blade korai gyerekbetegségeitől (pl. hibás kijelző), a mi példányunk apróbb hibái (nem működő szenzorok, néhány újraindulás) betudhatók a nem végleges verziónak. Mindezzel együtt a Librát immár több mint egy hete használom saját készülékként és nagyon nem tudok rá panaszkodni. A kijelző ugyebár átlag felett van, a hardver pedig bár néha döcögős, azért mégsem egy csúcsmodellről beszélünk. Na és persze ott van az ár, ami a Blade esetében is a legkomolyabb fegyver volt. Ugyebár a Libra szolgáltatóknál nem fog felbukkanni, viszont az itthoni hivatalos, kártyafüggetlen ára, egy év gyártói garanciával 44 990 forint lesz, megvásárolni augusztus 1-jével lehet. Ez alig magasabb, mint a hivatalosan nem forgalmazott (tehát bolti garanciás, 0% áfás) Blade jelenlegi ára, így az ár/érték arány ezúttal is elég jónak mondható. A Tetszett plecsnit megkapja, hiszen bár a kijelzőn kívül nem emelkedik ki a mezőnyből, viszont korrekt iparos munka és bizonyítja, hogy a kínaiak igenis tudnak normális eszközöket is gyártani, és ez az, amitől a nagy gyártók titokban retteghetnek.

WayteQ Libra

Rusi

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

WayteQ Libra
WayteQ Libra Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret N/A x N/A x N/A milliméter
Tömeg N/A gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel
Kijelző típusa TFT multi-touch érintőkijelző
Színárnyalatok száma 262 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 512 MB RAM, 512 MB ROM
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbit / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 A2DP
WiFi 802.11b/g
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok nincs
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Documents To Go, Fájlkezelő, Hangrögzítő, Jegyzettömb, Stopper
Multimédia
Fő kamera 3,2 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (640 x 480 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1250 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő N/A
Beszélgetési idő N/A
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés