Tractive Dog 4 - a legjobb barátom

Volt már nálunk pár kutyás nyomkövető, de az a helyzet, hogy a Tractive toronymagasan veri a mezőnyt minden létező szempont alapján.

Bevezető

Michael Hurnaus még az Amazonnál dolgozott, amikor a barátja kutyája eltűnt. Ez 2012-ben történt és Michael úgy gondolta, hogy már adott a technológia arra, hogy ez a probléma kevésbé legyen mindennapos (minden harmadik kutya elveszik az élete során egyszer), szóval megalapította a Tractive nevű céget a Runtastic megálmodójával, Florian Gschwandtnerrel közösen, majd persze szenvedtek egy csomót a fejlesztéssel és a gyártással, de ma már 350 ezer Tractive felhasználó van a világ 150 országában.

Michael Hurnaus és Nash nevű kutyája
Michael Hurnaus és Nash nevű kutyája [+]

És miután beszereztem egy Tractive nyomkövetőt, azt kell mondjam, hogy ez nem csoda. Lesz ez még sokkal-sokkal több is. De ne rohanjunk ennyire előre, a Tractive ugyanis egy picit másképp működik, mint akár a MyKi, akár a nemrég próbált Blaupunkt. Ez ugyanis nem egy szolgáltatói eszköz, ám mégis van benne SIM, de integrált SIM, magyarán fixen benne van, ki sem lehet szedni, szóval itt nem az a megoldás játszik, hogy veszek egy eszközt, aztán keresek hozzá egy megfelelő előfizetést, ezt készen kapja az ember.

A két díjcsomag jellemzői
A két díjcsomag jellemzői [+]

Ugyanakkor viszont költségszinten ugyanazok a tételek adódnak, egyrészt a terméknek is van egy ára, másrészt a szolgáltatásért is vagy így, vagy úgy, de fizetni kell. Esetünkben nem egy operátornak, hanem magának a gyártónak, hogy ő amúgy milyen SIM-et tesz a termékbe, az számunkra jobbára lényegtelen, ha a dolog működik. Az árazás viszont fontos szempont és itt másképp alakulnak a dolgok, maga a Tractive ugyanis a maga 17 ezer forintos árával okvetlenül az olcsóbb mütyürök közé tartozik, általában a SIM-et igénylő trackerek 30 lepedő körül mozognak. Viszont a havidíj combosabb, függően attól, hogy milyen hosszú időt fizetünk ki előre, nagyjából 1200-1500 forint közé fogunk megérkezni, ami mindenképp több, mint a jelenleg érvényes, 5-600 forintos magyar előfizetési díjak, amiket a hazai operátorok egy-egy tracker mellé kínálnak.

Ezen a kutyán még a régi, fekete színű Tracker van rajta
Ezen a kutyán még a régi, fekete színű Tracker van rajta [+]

Viszont a Tractive szétver mindent, amit az operátori piac ki tud magából préselni. Nem egy általános tracker, ami véletlen kutyákra is jó, hanem egy dedikáltan kutyás megoldás. Nem csak egy hálózaton működik, hanem szinte bárhol a világon. A prémium csomagnál benne van az árban, hogy ha bármi baja lesz az eszköznek, akkor cserélik, van okostelefonos és webes felület, plusz egy olyan ügyfélszolgálat (bár angol nyelven), ami nálam minden kétséget elmosott, ha volt is egyáltalán. És amúgy ebből következik az is, hogy ez már a második Tractive eszközöm, mert először egy nagyon jó ajánlatnak tűnt, hogy egy fekete Tractive-re ruházok be csupán 12 ezer forintért az egyik hazai elektronikai boltból rendelve, csak hát kiderült, hogy azért volt ennyi, mert ez még a korábbi modell, ami nyilván a nyakukon maradt. Ha a friss Tractive a cél, akkor a cég saját webshopjából érdemes vételezni a masinát.

Hirdetés

A készülék

A kutyás (és cicás) Tractive eszközök elég hasonlóan néznek ki. Egy nyakörvre tehető, finoman ívelt berendezésről van szó, amely most éppen fehér. Ha feketét kínálgat valaki, akkor az régi. Egyébiránt működik az is, csak abban még nincs 4G és WiFi, szóval nem annyira pontos és gyors. Nálam ráadásul még valami extra bug is volt (talán tényleg túl régen porosodott már a raktárban az először megvett termék), ami miatt kapcsolatba is léptem az ügyfélszolgálattal, pár órán belül pedig egy olyan alapos és terjedelmes választ kaptam a kérdéseimre, hogy csak pislogtam. És azzal kezdték, hogy a távolból csináltak valami frissítést, szóval most már mindennek rendben kéne lennie. És rendben is lett.

Itt meg a Dog 4 már Csutka kutyán
Itt meg a Dog 4 már Csutka kutyán [+]

De ha már így összemelegedtünk, akkor elkezdtem kérdezősködni (és ezen a ponton már nem csak mint ügyfél, hanem mint techmédia), ekkor lett világos, hogy nem a legújabb Tractive van a birtokomban, szóval rendeltem egy újat, a régit pedig visszavittem 14 napon belül úgy, hogy még csak kellemetlenül sem éreztem magam, mert senki sem mondta előre, hogy amit veszek, az egy már kifutott széria raktáron maradt darabja. De megjött az új, friss, fehér Tractive, a régi masináról két gombnyomással átkerült az előfizetésem az újba, azóta pedig iszonyú elégedett vagyok a dologgal.


[+]

Maga a tracker elég kompakt. 35 grammot nyom, hosszúkás és egyúttal íves is, hogy jobban rásimuljon a nyakörvre. IPX7-es minősítése van, plusz rázkódásvédelmet is kapott, ami egy aktív kutya mellett egyáltalán nem lényegtelen. A kompakt csomagolásban (aminek csak a külső héja normál papír, belül már újrahasznosított karton) maga a tracker, egy gumis felfogató egység és egy töltő található.


[+]

A rugalmas csíptetőt kell a nyakörvre fűzni, a vékonyabb pántokat bentebb, a vaskosabb szíjakat kintebb tudjuk átvezetni, ez elég ügyes megoldás, de a közepesnél vastagabb nyakörvekre még így is kevés, ott inkább vezessünk körbe egy vékonyabb pántot az eredeti nyakörvön és arra helyezzük a felfogató modult. A frissebb Tractive egyébként vaskosabb szíjakra is felmegy, a gumis csíptetőnek négy kis fülecskéje rögzíti oda a konkrét eszközt a nyakörvhöz, eddig nem esett le, pedig Csutka kutyám elég vehemensen neki tud indulni, ha úgy ítéli meg, hogy intézkedésre van szükség. És ez gyakori.


[+]

A töltőcsatlakozó egyedi, oldalról kúszik rá a nyomkövetőre, le sem kell szedni a nyakörvről a cuccot. A frontoldalon egy darab LED található, ez piros, zöld, illetve kékesfehér színben tud világítani, egyúttal tájékoztatni a szemlélődőt arról, hogy épp mi a pálya. Töltésnél piros, ha kész, akkor zöld. Ha megnyomom az egyetlen gombot a trackeren, akkor kétszer villan fel a lámpácska, vagy zöld, vagy piros fénnyel, ez a mobilhálózati és a GPS jel meglétét igazolja vissza. Ha csak simán működik a masina, akkor néha kékes fénnyel felvillan, illetve külön be tudom kapcsolni fixre is a lámpát az alkalmazásból, ha sötétben kéne megtalálnom az ebet.

Ha sár van, akkor nincs mit tenni, de le lehet törölgetni utána a nyomkövetőt
Ha sár van, akkor nincs mit tenni, de le lehet törölgetni utána a nyomkövetőt [+]

És ezzel magát a trackert le is tudtuk, egyszer az ember felrakja a nyakörvre, azután csak annyit kell vele foglalkozni, hogy néha feltöltjük. Három-öt nap között mozog az üzemidő, függően attól, hogy mennyi mozog maga a kutya is, illetőleg mennyire erőltetjük az élő követést. Ez jóval több, mint amikre a korábban tesztelt nyomkövetők képesek, a töltés egyszerű és elég gyors, ha pedig kész, akkor igény szerint erről értesít is a telefonunkra az appon keresztül az eszköz. A funkcionalitás másik, sokkal lényegesebb része azonban az, amit a mobilunkra kapunk meg.

Szoftver

A Tractive alkalmazásával összesen egyetlen kritikám akad: csak itt-ott van magyarra fordítva. De ezt azért könnyen ki lehet bírni, mert amúgy iszonyú logikus és funkcionális minden egyéb szempontból, ráadásul itt nem csak odahánytak egy rakás funkciót valami térképre, mint az eddig látott nyomkövetőknél, hanem egy gusztusos, jól felépített, koherens, sok funkcióval ellátott megoldást kapunk, amit egyszerűen jó használni.

[+]

A beüzemelés pofonegyszerű, egy regisztráció után a tracker alján öles betűkkel látható kódot kell megadni, ha van már tarifacsomagunk, akkor ennyi, ha nincs, akkor rögtön az app felkínálja az opciókat. Itt viszont van egy kis hidegzuhany, a Basic csomagot lehet havi szinten fizetni, de akkor 2k körül van az ára, a Premium viszont minimum egy évre előre fizetendő, tehát rögtön 25-30 lepedőt még kiperkálsz. Oké, onnantól egy évig nem kell érdekeljen, illetve az első egy hónapban még bármikor vissza lehet mondani és a lóvét is visszaküldi a gyártó. Viszont benne van az eszközgarancia, ha bármi para van a termékkel, akkor ingyen kapsz egy másikat.

[+]

Az alkalmazás alapnézete a térképet mutatja a kutya helyzetére fókuszálva, ez Google Maps alapú, lehet műholdképes is. Vegyük észre, hogy az alkalmazásban minden felirat és szöveg a helyén van, nem kell állandóan újra bejelentkezni és tökéletesen működnek a push értesítések is, azért emelem ezeket ki, mert például a Blaupunkt nyomkövetőjének szoftveres bandáját el lehetne küldeni a Tractive-hez tréningre. A térképes nézetnél még AR-mód is van, ami a kamera képére rakja rá, hogy merre és hány méterre van a kutya, plusz folyamatosan láthatjuk az eb tőlünk számított távolságát és tengerszint feletti magasságát. Sőt, igény szerint a sebességét is.

[+]

Az aktivitás fülön vannak a kutyánk napi tevékenységének adatai, mert a Tractive-ben van mozgásérzékelő is. A dologban amúgy az külön menő, hogy ha megadjuk, hogy milyen fajtájú, életkorú, súlyú és magasságú a jószág, akkor javasol egy aktivitási célszámot, ami elvileg a mi kutyánk ilyen jellegű szükségleteit fedezi. És akkor zártam a szívembe igazán az egész csapatot, amikor kiderült, hogy ismerik a mudit. Van egy kis gamifikáció is, különböző virtuális díjakat seperhetünk be egy hosszas séta után, plusz láthatjuk a többi, hasonló fajtájú kutyák napi ranglistáját, hátha ez arra sarkall, hogy még egy sarkot sétáljunk az ebbel. És barátkozhatunk is más gazdikkal, ha van ilyen késztetésünk.

[+]

A profil menüpontban lehet izélgetni a kutya adatait, feltölthetünk hozzá fotókat, adhatunk leírást, a nyomkövetőhöz készíthetünk virtuális kerítést, ami nem csak kör és négyszög, hanem hatszög alakú is lehet, itt láthatjuk az eszköz töltöttségét és hálózati kapcsolatait, valamint az élő követés időmaximuma is paraméterezhető. A Family fülön pedig (Prémium előfizetés mellett) a családtagjainkat is meghívhatjuk, hogy ők is lássák a kutya helyzetét és izélgethessék a távolból a trackert.

[+]

És persze van egy fül a technikai jellegű beállítások kapcsán, milyen értesítéseket akarunk megkapni, milyen mértékegységeket használjon a mütyür, hosszabbíthatjuk és áttehetjük más nyomkövetőre az előfizetésünket, szóval a szokásos izék. Plusz mindezt nem csak telefonon, hanem weben is masszírozhatjuk, ugyanúgy van térkép, élő követés, viurtális kerítés, tehát minden, ami mobilon is elérhető.

Működés

Semmi perc alatt működésre lehet bírni a terméket, plusz a kutyára való installálás sem egy ördöglakat, még kis matricát is fogunk találni a csomagban, amire rá lehet írni az eb nevét és a nyomkövetőre lehet rányomni. Utána pedig készen is vagyunk, a kutya éli mindennapi életét, jó esetben nem lesz szükségünk rá, hogy a trackert maceráljuk, de tapasztalatból tudom, hogy mennyire szórakoztató megfigyelni, hogy merre mászkál a kertben, hol tölt el több időt és hol lóg ki a kerítés alatt.

[+]

A térképes nézetben vannak előzmények, itt rajzolja ki az alkalmazás, hogy merre járt a megadott időben a kutya, még hőtérképet is kínál, minél pirosabb egy terület, annál több ideig volt arrafele. Ezen a felületen a jobb felső sarokban lehet elindítani az élő követést, ez 10 másodpercenként lekéri a pozíciót, a Tractive szerint 7 méteres pontosság garantált, ennél azonban általában egzaktabb a lokáció. Ha a kutya a közelben van, akkor szintén a jobb felső sarokban van egy “Find” gomb, ha megnyomjuk, akkor koncentrikus körökkel jelzi a szoftver, hogy milyen távol van az állat, itt lehet hangot és fényt kapcsolni.


[+]

És ez az egyetlen kritikám a Tractive megoldásával, a fény is elég halványka, a hang pedig meglehetősen erőtlen, pedig a korábbi nyomkövetőkkel már sikerült a Csutkát arra kondícionálni, hogy ha valami csipog a nyakában, akkor nyargaljon a gazdihoz, mert ő a nagy varázsló, aki ezt ki tudja kapcsolni. A Tractive hangerőssége viszont nem zavarja annyira, hogy ez legyen a prioritás, bármit is csinál éppen. A Find gombot viszont nem látjuk állandóan, csak akkor, ha Bluetooth hatótávon belül van a kutya, máskülönben a menüből kell kitúrni a hang/fény parancsot, ami sokkal lassabban ér célba, mert végigszalad a mobilhálózatokon.


[+]

A 4G és WiFi képesség érezhetően gyorsabb és pontosabb lokációt garantál, mint a csak GSM megoldáson működő masinák képessége, a Bluetooth integrálása pedig különdíjas ötlet, mert így azonnal mennek át a parancsok a készülékre. A jó üzemidő annak köszönhető, hogy a Tractive nem küldözget mindenféle adatokat a telefonunkra csak úgy magától, akkor kezdődik a nyomkövetés, ha megmozdul a kutya, konkrétan a mozgásérzékelő kapcsolja be az üzemszerű működési metódust. Az élő követés nagyon sűrűn ad pozíciót, de ha nem erőltetjük, akkor is bőven elég adatot kapunk az eszközről ahhoz, hogy korrekt sétáútvonalat nézhessünk vissza. (Amit GPX-ben lehet exportálni is prémium előfizetés esetén.)


[+]

Az a nagy helyzet, hogy most már sok-sok tracker kipróbálása és tesztje után nem érzem túlzásnak, hogy azt mondjam, hogy a Tractive a nálunk járt eddigi legjobb megoldás. Specifikusan kutyákra van kitalálva, a formája, a funkcionalitása, az üzemideje, a benne rejlő adatkommunikációs repertoár és a mellékelt okostelefonos és webes interfész is odafigyeléssel, magas minőségben készült, egyrészt hülyebiztos, másrészt sokat tud, harmadrészt könnyen kezelhető. Nyilván nem kérdés, hogy bár maga a motyó meglehetősen olcsó, de összességében a havidíjak miatt ez nem a leginkább gazdaságos megoldás, de tök őszintén az a helyzet, hogy ennyi pluszköltséget általában megér az, hogy nem egy összedobott szoftverrel kell szenvedni, ráadásul az nem egy rossz ajánlat, hogy ha maga az eszköz romlik el, akkor küldenek egy újat. A MyKi Pet a kutyám nyakában néhány hónap elteltével konkrétan összetörött, a Blaupunkt bár pontos, de rettenetes a kezelhetősége, a MyKi Spot pedig sajnos valamiért nem áll fel hálózatra egy ideje. A Tractive-nél nem kell rettegnem, hogy a Csutka odaveri egy sziklához és szilánkosra törik, mert akkor majd kap egy másikat, a vizet bírja, nem himbálózik a nyakában, könnyen tölthető és simán megy több napig is, igazából csak a hangszóró erősségével nem voltam elégedett. A cégnél azt mondták, hogy az alapvető funkcionalitás megtartása mellett most arra áldoznak fejlesztési időt, hogy a kutyánk egészségével is foglalkozzanak, nyilván további szenzorok és gépi algoritmusok segítségével próbálnak majd segíteni a gazdiknak abban, hogy hamarabb kiderüljön, ha a legjobb barátunknak valami nincs rendben az egészségével. Nagyon drukkolok az egész csapatnak, hogy ugyanilyen magas minőségben valósítsák meg ezeket a terveket, az egész berendezésen látszik, hogy kutyások tervezték kutyásoknak, még azt is megtudtam, hogy a HQ-ban külön fal van arra, hogy az ott dolgozók kutyáinak a képét kifüggesszék. Biztos kellett néhány nyögvenyelős korábbi tapasztalat, hogy ennyire ajnározósra sikeredjen ez a teszt, de nincs mit tenni: a Tractive az általam eddig látottak közül magasan a legjobb kutyás nyomkövető.

Tractive DOG 4

Bog

Ha valaki vásárolna, akkor ezen a linken van 15% kedvezmény.

Azóta történt

Előzmények

  • Blaupunkt GS02 - a kék pötty a kutya

    Beindult a kisállatos nyomkövetők piaca itthon is, eddig csak egy-két, szolgáltatófüggetlen terméket lehetett beszerezni, de most már az operátorok is csináltak hozzá csomagot.

  • MyKi Spot - nyomkövető mindenre

    Bőröndre, nagymamára, kutyára, meg bármi egyébre is ajánlja a MyKi a Spot nevű nyomkövetőt, ami pont ezért nem elég specifikus, viszont jóval megbízhatóbb, mint a korábbi eszközök.

  • MyKi Pet - tudja, hol van a kutya

    De nem elásva, hanem pont hogy életben. A kutyás nyomkövető jó esetben ritkán fontos, de akkor viszont nagyon. A tesztkutyának pedig fel sem tűnt a dolog.

Hirdetés