Tavaszi androidos játékajánló

Bevezető, Blood and Glory

Bár játékok szempontjából az androidos kínálat érzékelhető lemaradásban van az iOS-hez képest, az elmúlt évek során sokat fejlődött a paletta, az egyszerű kétdimenziós játékok mellé komoly grafikával felvértezett 3D-s programokat kaptunk. A tavaszi nagytakarításban megpihenni vágyók számára összeállítottunk egy csokorra való játékot, melyek a mai androidos kínálat krémjét képezik. A cikkünkben elsősorban úgynevezett freemium kategóriás játékokat mutatunk be; a free és a premium angol szavak összevonásából kreált kifejezés igényes, ám ingyenes programokat takar. Ezek gyakran neves fejlesztőcsapatok keze munkáját dicsérik, és jellemzően azért mindegyikben van lehetőség a pénzköltésre (illetve ezt gyakran alkalmazáson belüli hirdetésekre cserélik), ám enélkül is teljes mértékben élvezhető marad a kockulás.

Az első versenyzőnk a beszédes nevű Blood and Glory, amely egy akciójátékot takar. A Glu boszorkánykonyhájában kotyvasztott játék során egy római gladiátor szerepét ölthetjük magunkra, az egyre komolyabb ellenfelek lezúzásával pedig egyre magasabbra juthatunk a ranglétrán. Ez a gladiátorharc-dolog első blikkre egy kicsit fantáziátlannak hangzik, ám mindez csalóka, a Blood and Glory hosszú órákra képes lekötni az embert. Ez persze az erőteljes képi világnak is köszönhető, a grafikusok kitettek magukért, a vizuális erényeket tekintve a játék a legjobbak között van. A hanghatásokkal sincs probléma, bár ez elsősorban a fémes csattanásokra, a tömeg ordibálására és a hörgésekre korlátozódik.

A játék során különféle viadalokon vehetünk részt, melyek teljesítéséhez néhány egyre erősebb ellenfelet kell a földbe döngölnünk. Az irányítást szokni kell, egyszerre ugyanis sok dologra kell figyelni. A cél értelemszerűen az ellenfél ütésének elkerülése (erre szolgál az úgynevezett kitérés, avagy parry mozdulatsor), illetve a pajzsunkkal is meg tudjuk védeni magunkat. A kihívónk elhibázott támadásai után általában tiszta helyzetünk van, ilyenkor érdemes megsorozni néhány jól irányzott ütéssel vagy vágással. Illetve egy speciális támadást is bevethetünk, ez azonban limitált időközönként elérhető; a hozzá tartozó mutatót a jobb alsó sarokban követhetjük nyomon. A nyertes harcok után pénzjutalomban részesülünk, melyet a gladiátorboltban költhetünk el; itt ruházhatunk be új fegyverekre, páncélokra és mindenre, amire egy harcosnak szüksége lehet.

Izgalmas elfoglaltságot nyújt tehát a Blood and Glory, kellemeset csalódtam az elsőre unalmasnak hangzó koncepciójú játékban. A játék érdekessége, hogy míg az alap kivitelben nem fröcsög a vér, egy úgynevezett unrated verzió is fellelhető a Play Store kínálatában, amely pótolja ezt a hiányosságot. Maga a program ezen a linken, illetve az androidos készülékeken található Play Store-on keresztül rántható le.

Samurai vs Zombies Defense

Másodikként személyes kedvencem következik, mostanában a Samurai vs Zombies Defense dominál az unalmas buszozások során. Mint azt a név is mutatja, a játékban egy szamurájt testesítünk meg, aki a városka életére törő zombihorda megállítására tette fel az életét. A cél a jobb sarokban található zombik eliminálása, mielőtt elérik a falu kapuját, ez azonban sokkal nehezebb, mint amilyennek hangzik. Hősünknek két fegyver áll a rendelkezésére, a karddal értelemszerűen közelharcban lehet nyomulni, ennek előnye, hogy a megcsapott ellenfelek egy lépést hátraesnek, ezzel is távolabb kerülve a kaputól. Az íjjal pedig távolra lőhetünk, ami egyébként is egy must have dolog, lévén a repülő élőholtakat (igen, ilyen is van, a zombiapokalipszis egyre fenyegetőbben hangzik) nem tudjuk lekardozni az égről. A kis szamuráj egyébként automatikusan váltogatja a fegyvereket a távolság és az ellenfelek típusának függvényében. Ezek mellett különféle képességek is rendelkezésünkre állnak a rothadó horda ellen, ilyen például a tornádó idézése, a támadók belassítása és a villámlás varázslása.

Az epikus csatározásokban a falu hadserege is segít, a harc közepette ugyanis különféle egységeket idézhetünk meg. Jellemzően három típus van, a tank sok sebzést elbír, ám ő maga nem sok vizet zavar, az íjászok távolról keménykednek, néhány katona pedig nagyon keményen odacsap az ellenfeleknek, ám őket érdemes óvni, néhány ütéstől már össze is esnek. A sereg megidézéséhez úgynevezett vezetői (ez nagyon rosszul hangzik magyarul, maradjunk a leadershipben) pontok kellenek, melyek folyamatosan gyűlnek az idő elteltével; ezt a bal alsó sarokban követhetjük nyomon. A harc során úgynevezett charmokat találunk; az egyszer használatos varázstárgyak egy egyedi speciális képességgel ruházzák fel hősünket az adott csata alatt.

Emellett pénzt is gyűjthetünk, az ezüst tallérokért cserébe különféle fejlesztéseket kínál a helyi bolt; az erősebb fegyverek és katonák mellett a speciális képességeken is faraghatunk egy sort. A szokásos élet-ital helyét stílszerűen a sushi vette át, a leadership-pontokat pedig teázással tölthetjük újra; emellett különféle extra fejlesztéseket is eszközölhetünk, például íjászokat pakolhatunk az út melletti tornyokra. Az élőholtak hentelése mellett egy minijáték segítségével is gyűjthetünk pénzt, a flipperhez hasonló pachinkót érdemes néhány keményebb csata előtt beütemezni.

A játék kellemes grafikával operál, amely a rajzfilm-szerű lényeknek és a keleti tájnak köszönhetően inkább hangulatos, mint életszerű. A hangeffektek is rendben vannak, a Glu fejlesztői ismét remek munkát végeztek, bár a harc során hallható zenét nagyon hamar meg lehet unni. Mindenesetre egy próbát mindenképpen megér a Samurai vs Zombies Defense, ám érdemes vigyázni, az addiktív játékmenetnek köszönhetően könnyen hosszú félórákra a képernyő előtt lehet ragadni. A játékot ezen a linken keresztül lehet letölteni, illetve beszerezhetőek a készülékeken található Play Store-on keresztül is.

Six Guns

A Gameloft nemrég androidos készülékekre is kiadta az iOS alatt slágernek számító Six Guns névre hallgató alkalmazást. A vadnyugati díszletek között játszódó cowboy-szimulátor során sivatagi környezetben kell megküzdenünk az ellenfelekkel, miközben különféle küldetéseket oldunk meg. Utóbbiak nem pusztán a lődd le a banditát, szerezd vissza az aranyat típusra korlátozódnak, a Six Guns ennél egy csöppet több fantáziával operál, többek között lóversenyben és céllövöldében is megmérettethetjük magunkat.

A játék során egy, a mobilos programokban megszokotthoz képest jókora területet járhatunk be, a küldetések közötti utazást felgyorsítandó lóháton is nekiindulhatunk. Aki pedig unja a sivatagi környezetet, akár a teleportáláshoz, azaz az útkihagyásához. A 40 misszió során nem csupán banditákkal kell megküzdenünk, akad itt mindenféle túlvilági lény is, különös tekintettel a szellem- és vámpírszerű lényekre. A teljesített megbízatások után pénzjutalomban részesülünk, melyet mindenféle cowboy-felszerelésre költhetünk. Többek között speciális öltözékeket, 19 eltérő fegyvert és 8 lófajtát próbálhatunk ki a játék során.

A program grafikája hozza a szintet, a megfelelő mértékben kidolgozott modellekre szépen megrajzolt textúrák feszülnek, ám a táj kihaltsága miatt néhol kissé üres az egész. Bár az utunk során rengeteg műveletet hajthatunk végre, az irányítás ennek ellenére nagyon jól kézre áll, jó munkát végeztek a gameloftos srácok. A 40 küldetés elsőre nem hangzik soknak, ám a játék igen hosszú, az akció stílus kedvelőit könnyedén le tudja kötni pár napra. A programot ezen a linken lehet letölteni, illetve természetesen az androidos telefonokon megtalálható Play Store-ban is összefuthatunk vele.

Angry Birds Space

Végül egy új köntösbe bújtatott klasszikussal zárjuk a mai cikket. Az Angry Birds név valószínűleg mindenki számára ismerős, a Rovio cég mérges madarai 2009. végén indultak világhódító útjukra. Az eredetileg iOS-alapú játék azóta már többek között Android, Windows Phone 7 és Symbian platformon is elérhető, a madaras relikviákkal pedig szinte Dunát lehetne rekeszteni. A szúrós tekintetű madarak összesítve több, mint 500 milliós letöltési számmal dicsekedhetnek, az egyszerű ügyességi játék tehát óriási biznisszé nőtte ki magát. A körülbelül tavaly ilyenkor napvilágot látott Rio óta viszont hallgatásba burkolózott a cég, nemrég viszont elkezdtek szállingózni képek és videók a következő nagy dobásról.

Az Angry Birds Space a napokban, pontosabban március 22-én látta meg a napvilágot, a madarak idén az űrben üldözik a malacokat. Az alapkoncepció nem változott, a szárnyasokat ismét egy csúzlival indíthatjuk el a disznóvágás rögös útján. Az elődök menetéhez képest viszont óriási újítás az eltérő gravitációs mezők megjelenése. A játék ugyanis, mint azt már említettük, az űrben játszódik, ahol a sertések gyakran kisebb-nagyobb bolygókon rejtőzködnek. Mindegyik planéta saját gravitációval rendelkezik (a mező határát a kékes körvonalak mutatják), melyek eltérő mértékben befolyásolják a madarak röppályáját. Utóbbi számításában sokat segít a lövés előtt látható, pontokból álló útvonal, amely az előző részekben megszokott, csúzlizás utáni állapot mutatására szolgáló indikátorhoz hasonló.

A régi madarakkal az új kiadásban is összefuthatunk, ám ezek gyakran eltérnek a már ismert fajtáktól. A sárga madár például immár lila színben pompázik, valamint a kilövés utáni faltörő mód aktiválása is eltér a megszokottól. Ezek mellett új madarak is vannak (ilyen például a jégkockatestű fióka, amely ütközéskor mindent lefagyaszt), valamint továbbra is érdemes megcélozni a pályákon látható aranytojást, melyeket eltalálva néhány extra pályát kapunk. Több poént azonban nem akarunk lelőni, a játék szokás szerint tele van zsúfolva vicces momentumokkal, ilyen például a legelső, space invaders-re hajazó bónusz pálya.

A játék rajzfilmszerű grafikája nem sokat változott, az igényes hátterek előtt szépen megrajzolt égitesteken, szkafanderek és meteorok között zajlik a disznók és madarak közötti háború legújabb felvonása. A hangeffektek viszont némileg változtak, a malacok kuncogása és jajveszékelése mellett a mérges szárnyasok zsörtölődése is megújult. Úgy tűnik tehát, hogy az Angry Birds készítői nem tudnak hibázni, a Space utótaggal megáldott epizód is éppoly' lebilincselő, mint elődei. Az évek óta változatlan játékmenetnek jót tett a gravitációs mezők okozta csavar, így még a veteránok körében is függőséget tud okozni a program. Letölteni értelemszerűen a Play Store-on keresztül, illetve ezen a linken lehet.

dr. Kind

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények