Hirdetés

Sony Xperia XZ1 Compact - izomkocka

A XZ1 kompakt változata apróságokon kívül tökéletesen megegyezik a csúcsmodell képességeivel és felszereltségével, csak tényleg kicsi.

Hirdetés

Külső, kijelző

Az esztétikai értékítélet és ízlés nem technológia függvénye, noha tény, hogy a stílus megtartása mellett is valószínűleg lenne lehetősége a gyártónak a hasznos kijelzőterület növelésére. Tekinthetjük úgy, hogy a stílus magasiskolája, valamint a prémium mint fogalom megnyilvánulása a változatlan, de mindig elképesztően minőségi és kifogástalan anyagokból kialakított megjelenés, aminek természetéből fakadóan nem kell olyan viszonylagos és gyorsan változó dolgokhoz igazodnia, mint az aktuális divat. Meg, persze úgy is, hogy a dizájn-részleg egyszer, valamikor régen csinált egy, az akkori lehetőségekkel számolva a funkciónak leginkább megfelelő, de egyediséggel ötvözött tervrajzot, azóta pedig nem igazán strapálják magukat, mert jó’van az úgy. Meg kávák.


[+]

Az XZ1 Compact még a kijelzőhöz mérten nagynak nevezhető készülékházzal is elképesztően pici és könnyű, a kidolgozás, az anyagminőség és a szerkezeti integritás viszont példaértékű. Az egykezes használat lehetősége már csak a számadatok alapján is evidens, 129 x 64 x 9,3 milliméteres dimenziókhoz társuló 140 grammos tömeg pedig szinte észrevétlen. A manapság jelentősnek tűnő vastagság alapvetően az ergonómiát támogatja, a finoman formált, puha, de határozott megjelenésű élek pedig a jellegzetes formaterv mellett biztosítják a zavartalan fogást. A szaténfényű, texturálatlan fém felületek használat közben is esztétikusak, mármint nem koszolódnak különösebben, és viszonylag jó tapadásúak maradnak.


[+]

A kialakítás és a megjelenés nagyjából ugyanaz, mint az Xperia XZ1 esetében csak ugye lényegesen kisebb, a megegyező képességű kameramodult viszont sikerült úgy síkba illeszteni, hogy a nagyobb modellnél tapasztalt billegést teljesen eliminálták. A hátlap így nagyon letisztult, a matt NFC jelzés és a kissé hangsúlyosabban megcsillanó, hajszálvékony, ezüst Xperia felirat elképesztően elegáns. A kameramodult szintén ezüsttel szegélyezték, míg a mellette elhelyezett prediktív hibrid autofókusz és egytónusú, szimpla LED segédfény fekete panelje erős kontrasztot ad.


[+]

A 9,3 milliméter vastag oldalélek a kijelzőt védő, tökéletesen illesztett, teljesen sík Gorilla Glass 5 előlapi üvegig futnak, az alsó és a felső peremek széle viszont vékony ezüst szegéllyel határolt és jóval határozottabb fogású. Alul egy C-típusú, viszont az XZ1-gyel ellentétben csak 2.0-s szabványú USB csatlakozó és beszédmikrofon található, felül pedig a másodlagos zajszűrő mikrofon és a 3,5 milliméteres jack csatlakozó kapott helyet. Bal oldalt segédeszköz nélkül tehető szabaddá az egy microSD kártyát és egy nanoSIM-et befogadó tálca, illetve utóbbinak nyílás, amelybe jelzés értékkel, mármint, hogy oda és úgy kell tenni a cuccot, eleve található egy műanyag elem. Ezt ugye előbb szedjük ki, bár úgysem fér bele a valódi kártya, szóval beszorítani nem lehet őket.


[+]

A készülék IP68 minősítéssel bír, amire a kártyahelyeket szigetelő elem vékony, szinte észrevehetetlen gumírozása is utal. Ezzel együtt a gyártó korlátozza a minősítés sztenderd terjedelmét, így a Sony kizárólag cseppállónak ismeri el a készüléket, amelyet leöblíteni igen, közvetlenül alámeríteni viszont nem szabad. Vagyis szabad, csak ha beázik, ugrik a garancia. Egy kiadós viharban viszont azért nem kell rácsapni a telefont arra, akivel éppen beszélgetünk.


[+]

A jobb oldalél aránylag mozgalmas, ezzel együtt nem válik zsúfolttá, a minimalista, letisztult dizájn intakt marad. A kitűnő nyomáspontú, hangtalan kezelőgombok hagyományos sorrendben, viszont nem hagyományos formában vannak jelen. A hangerőszabályzók aránylag rövidek, így nem nehéz ellentétes irányba kezelni a hangerőt, mint az eredeti szándékaink. A bekapcsológomb viszont hibátlan elhelyezkedésű és méretű, enyhén süllyesztett, valamint a Sonytól megszokott módon integrálja a biometrikus azonosítót, ami kifogástalanul, élvonalbeli módon működik. Érintésre viszont nem, így mindenképpen meg kell nyomni a kijelző feloldásához. Ezt egyébként jobb és bal kézzel sem kényelmetlen megtenni, bal fogásnál nálam pont a mutatóujjam esik oda, értelemszerűen ferde szögben, ami semmiféle zavart nem okoz a villámgyors és stabil működésben.


[+]

A kamerát kezelő dedikált hardveres gomb szintén a gyártó egyik, nagyjából állandó és általában nagyra értékelt megoldása. A jobb alsó részen elhelyezett kameraindító horizontális tájolásban borzasztó kényelmessé teszi az exponálást, a fogásváltás és tapicskolás elkerülése pedig sokat hozzátesz az optikai képstabilizálást nélkülöző kamera teljesítményéhez. Az előlap szintén a megszokott elrendezést kapta, alul és felül bőven van hely, amit a navigációs gombok továbbra sem, a sztereó hangszórópár viszont remekül kihasznál. A felső értelemszerűen a beszédhangszóró funkcióját is betölti.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia XZ1 Compact Sony Xperia XZ1 Samsung Galaxy S8 HTC U11
Képátló 4,7 hüvelyk 5,2 hüvelyk 5,8 hüvelyk 5,5 hüvelyk
Felbontás 720 x 1280 1080 x 1920 1440 x 2960 1440 x 2560
Technológia IPS LCD (Triluminos) IPS LCD (Triluminos) Super AMOLED Super LCD5
Fehér fényerő (max.) 624,9 nit 411 / 575 nit 403 / 902 nit 482 / 586 nit
Fehér fényerő (min.) 5,5 nit 4,7 nit 1,7 nit 5,1 nit
Fekete fényerő 0,46 nit 0,40 nit 0 nit 0,29 nit
Kontrasztarány 1358:1 1437:1 végtelen 1661:1
Színhőmérséklet 7634 K + kézi 8365 K + kézi 7575 / 6498 K + kézi 6935 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A szükséges készségek és a márkajelzés viszont mind a felső tartományba került, ami áll egy apró értesítő LED-ből, egy 8 megapixeles előlapi kamerából, valamint a hangszóró jobb oldalán a fény- és közelségérzékelő szenzorból. Az X-Reality képjavító motorral támogatott Triluminos IPS panel felbontása ugyan csak HD, a 720 x 1280 pixel viszont ekkora képátló mellett 319 pixel per hüvelyk képpontsűrűséget jelent, ami teljesen kielégítő. Ahogy a maximum fehér fénysűrűség is. Az XZ1 Compact magasabb fényerőre képes, mint a teljes méretű modell, ezzel együtt a minimum fényerő is magasabb, noha egyáltalán nem a zavaró kategória. A betekintési szögek kiválóak, aberrációk nem fordulnak elő, a kalibráció pedig szokás szerint hideg, a fehéregyensúlyt viszont RGB skálán módosíthatjuk, plusz kontrasztarányt és telítettséget is választhatunk sémák szerint.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények