Sony Xperia XZ1 Compact - izomkocka

A XZ1 kompakt változata apróságokon kívül tökéletesen megegyezik a csúcsmodell képességeivel és felszereltségével, csak tényleg kicsi.

Bevezető, tartozékok

A Sony az utóbbi időben igen szaporán frissíti a termékkínálatot, egy valóban kompakt, valóban csúcs-modell viszont a Sony Xperia Z5 Compact óta váratott magára. Az Xperia XZ1 Compact azzal együtt is kicsinek tekinthető, meg nyilván ránézésre is elképesztően picike a jelenlegi kínálat viszonylatában, hogy az elmúlt egy évben lényegesen átrendeződött a kompaktság fogalma. A 4,6 hüvelykes panel tényleg apró, a készülékház viszont alig kisebb, mint egyes alternatív képaránnyal operáló megoldások. Az egykezes használat ezzel együtt még mindig kényelmes(ebb) és evidens(ebb), viszont a tartalomfogyasztás, írásos kommunikáció és a legfrissebb Android rendszer bizonyos alapfunkcióinak kihasználása kissé akadályoztatottnak érződnek, mint egy minimálisan nagyobb házba szerelt, de szignifikánsan nagyobb megjelenítővel bíró készüléken.

Sony Xperia Z5 Compact. Akad "némi" hasonlóság
Sony Xperia Z5 Compact. Akad "némi" hasonlóság [+]

A hagyományos képarány és formaterv viszont kétségkívül legalább olyan erős érv a Sony apró csúcsmodellje mellet, meg a többi modell vonatkozásában is, mint amennyire ellenük is felhasználható. A jellegzetes kialakítás és megjelenés alapvetően megosztó, személy szerint az Xperia XZ1-et és az XZ1 Compactot is elképesztően vonzó készüléknek látom, a formaterv változatlanságát önazonosságnak és egyfajta proteszt és tiszteletreméltó megkülönböztetésnek értékelem a kreativitás hiánya vagy ódivatú idejétmúltság helyett, az Xperia XZ Premiumot meg egyenesen lélegzetelállítónak, noha az extrém fényes felületek már majdnem ön- és közveszélyesnek minősíthetőek.


[+]

Ugyanakkor teljesen elfogadható érvelésnek ismerjük el, ha a felhasználók évek óta a megújulás hiányát kérik számon a gyártón, teljesen érthető az az alapállás, ha a jelenlegi trendek tükrében a Sonyt nem konzisztensnek tekintik, hanem avíttnak, ami nélkülözi az iparág invencióinak és innovációnak adaptálását, esetleg az erre való képesség hiányát is felvetve. Azt viszont mindkét felfogás érvényességének elismerése mellett nyugodtan állíthatjuk, hogy a Sonynak rettenetesen igaza van abban, hogy kompakt csúcsmodellt gyártani kell.


(forrás: Sony) [+]

Nem majdnem csúcsmodellt, meg csak kicsit gyengébbet kicsiben, hanem egy olyan, minden tekintetben kompetens erőművet visszafogott kiterjedéssel, mint amilyen a XZ1 Compact. Erre a nyilvánvalóan létező felhasználói igényre viszont a többi gyártó úgy tűnik, nem nagyon hajlandó reflektál az utóbbi időben. Viszont a szögletes, határozott és manapság ismét egyedinek számító formaterv megtartása mellett a hasznos kijelzőterület növelésének számonkérése továbbra sem megalapozatlan.

A készülék valóban kicsi, de a megjelenített tartalom is. Az XZ1 Comapct a Samsung Galaxy Note8 társaságában.
A készülék valóban kicsi, de a megjelenített tartalom is. Az XZ1 Comapct a Samsung Galaxy Note8 társaságában. [+]

A Sony Xperia XZ1 Comapct apró mivolta ellenére minimálisan sem marad el a konkurencia idei, általában phablet méretű kijelzővel szerelt csúcsmodelljeitől. A hardveres teljesítmény kifogástalan, a szoftveres optimalizáció és a készülék egyéb képességei, mind multimédiában, mint adatkommunikációban helytállóak, ezzel együtt a 4,6 hüvelykes képátló már tényleg nagyon szűkös az átlagos felhasználói szokások és területek kielégítésére, a készülékház pedig ehhez képest pedig még mindig nem elhanyagolható.

Nehéz adekvátan kiválasztani az XZ1 Compact értékelési szempontjait, mivel a grafikus teljesítmény kiemelkedő, a magas fényerejű, X-Reality képfeldolgozó algoritmussal dolgozó, Triluminos HDR kijelző és a sztereó hangszórópár pedig kitűnő tartalomfogyasztásra, minderre – játék, párhuzamos feladatvégzés, multimédia - viszont mindössze 4,6 hüvelyk áll rendelkezésre. Ekkora méretben viszont a hagyományos felhasználási területek komfortosabbak, mint az egykezes gépelés, de itt inkább funkcionális és rövid szövegek dominálnak, vagy a híváskezelés, esetleg az értesítés ellenőrzés és emlékeztető funkciók.


[+]

A Sonytól kevésbé megszokott módon a tesztelésre kapott példány már feltehetően a kereskedelmi forgalomba szánt, de a megszokott dizájnú és kialakítású kis fehér dobozt kaptuk, csak kitűnő anyagminőséggel. Ugyanakkor a tartalom kimerül a 1,5 amperes Sony-féle UHC20 hálózati töltőfejben, illetve a hozzá tartozó, C-típusú töltő- és adatkábelben. Ja, meg nyilván a készülék. Cserébe számos hivatalos hazai viszonteladó kínálja az XZ1 Compactot az NFC alapú LDAC képes h.ear on 2 Mini fejhallgatóval, ami nyilvánvalóan kedvezőbb ajánlat, mint egy dobozba hajtogatott akármilyen fülhallgató.

Hirdetés

Külső, kijelző

Az esztétikai értékítélet és ízlés nem technológia függvénye, noha tény, hogy a stílus megtartása mellett is valószínűleg lenne lehetősége a gyártónak a hasznos kijelzőterület növelésére. Tekinthetjük úgy, hogy a stílus magasiskolája, valamint a prémium mint fogalom megnyilvánulása a változatlan, de mindig elképesztően minőségi és kifogástalan anyagokból kialakított megjelenés, aminek természetéből fakadóan nem kell olyan viszonylagos és gyorsan változó dolgokhoz igazodnia, mint az aktuális divat. Meg, persze úgy is, hogy a dizájn-részleg egyszer, valamikor régen csinált egy, az akkori lehetőségekkel számolva a funkciónak leginkább megfelelő, de egyediséggel ötvözött tervrajzot, azóta pedig nem igazán strapálják magukat, mert jó’van az úgy. Meg kávák.


[+]

Az XZ1 Compact még a kijelzőhöz mérten nagynak nevezhető készülékházzal is elképesztően pici és könnyű, a kidolgozás, az anyagminőség és a szerkezeti integritás viszont példaértékű. Az egykezes használat lehetősége már csak a számadatok alapján is evidens, 129 x 64 x 9,3 milliméteres dimenziókhoz társuló 140 grammos tömeg pedig szinte észrevétlen. A manapság jelentősnek tűnő vastagság alapvetően az ergonómiát támogatja, a finoman formált, puha, de határozott megjelenésű élek pedig a jellegzetes formaterv mellett biztosítják a zavartalan fogást. A szaténfényű, texturálatlan fém felületek használat közben is esztétikusak, mármint nem koszolódnak különösebben, és viszonylag jó tapadásúak maradnak.


[+]

A kialakítás és a megjelenés nagyjából ugyanaz, mint az Xperia XZ1 esetében csak ugye lényegesen kisebb, a megegyező képességű kameramodult viszont sikerült úgy síkba illeszteni, hogy a nagyobb modellnél tapasztalt billegést teljesen eliminálták. A hátlap így nagyon letisztult, a matt NFC jelzés és a kissé hangsúlyosabban megcsillanó, hajszálvékony, ezüst Xperia felirat elképesztően elegáns. A kameramodult szintén ezüsttel szegélyezték, míg a mellette elhelyezett prediktív hibrid autofókusz és egytónusú, szimpla LED segédfény fekete panelje erős kontrasztot ad.


[+]

A 9,3 milliméter vastag oldalélek a kijelzőt védő, tökéletesen illesztett, teljesen sík Gorilla Glass 5 előlapi üvegig futnak, az alsó és a felső peremek széle viszont vékony ezüst szegéllyel határolt és jóval határozottabb fogású. Alul egy C-típusú, viszont az XZ1-gyel ellentétben csak 2.0-s szabványú USB csatlakozó és beszédmikrofon található, felül pedig a másodlagos zajszűrő mikrofon és a 3,5 milliméteres jack csatlakozó kapott helyet. Bal oldalt segédeszköz nélkül tehető szabaddá az egy microSD kártyát és egy nanoSIM-et befogadó tálca, illetve utóbbinak nyílás, amelybe jelzés értékkel, mármint, hogy oda és úgy kell tenni a cuccot, eleve található egy műanyag elem. Ezt ugye előbb szedjük ki, bár úgysem fér bele a valódi kártya, szóval beszorítani nem lehet őket.


[+]

A készülék IP68 minősítéssel bír, amire a kártyahelyeket szigetelő elem vékony, szinte észrevehetetlen gumírozása is utal. Ezzel együtt a gyártó korlátozza a minősítés sztenderd terjedelmét, így a Sony kizárólag cseppállónak ismeri el a készüléket, amelyet leöblíteni igen, közvetlenül alámeríteni viszont nem szabad. Vagyis szabad, csak ha beázik, ugrik a garancia. Egy kiadós viharban viszont azért nem kell rácsapni a telefont arra, akivel éppen beszélgetünk.


[+]

A jobb oldalél aránylag mozgalmas, ezzel együtt nem válik zsúfolttá, a minimalista, letisztult dizájn intakt marad. A kitűnő nyomáspontú, hangtalan kezelőgombok hagyományos sorrendben, viszont nem hagyományos formában vannak jelen. A hangerőszabályzók aránylag rövidek, így nem nehéz ellentétes irányba kezelni a hangerőt, mint az eredeti szándékaink. A bekapcsológomb viszont hibátlan elhelyezkedésű és méretű, enyhén süllyesztett, valamint a Sonytól megszokott módon integrálja a biometrikus azonosítót, ami kifogástalanul, élvonalbeli módon működik. Érintésre viszont nem, így mindenképpen meg kell nyomni a kijelző feloldásához. Ezt egyébként jobb és bal kézzel sem kényelmetlen megtenni, bal fogásnál nálam pont a mutatóujjam esik oda, értelemszerűen ferde szögben, ami semmiféle zavart nem okoz a villámgyors és stabil működésben.


[+]

A kamerát kezelő dedikált hardveres gomb szintén a gyártó egyik, nagyjából állandó és általában nagyra értékelt megoldása. A jobb alsó részen elhelyezett kameraindító horizontális tájolásban borzasztó kényelmessé teszi az exponálást, a fogásváltás és tapicskolás elkerülése pedig sokat hozzátesz az optikai képstabilizálást nélkülöző kamera teljesítményéhez. Az előlap szintén a megszokott elrendezést kapta, alul és felül bőven van hely, amit a navigációs gombok továbbra sem, a sztereó hangszórópár viszont remekül kihasznál. A felső értelemszerűen a beszédhangszóró funkcióját is betölti.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia XZ1 Compact Sony Xperia XZ1 Samsung Galaxy S8 HTC U11
Képátló 4,7 hüvelyk 5,2 hüvelyk 5,8 hüvelyk 5,5 hüvelyk
Felbontás 720 x 1280 1080 x 1920 1440 x 2960 1440 x 2560
Technológia IPS LCD (Triluminos) IPS LCD (Triluminos) Super AMOLED Super LCD5
Fehér fényerő (max.) 624,9 nit 411 / 575 nit 403 / 902 nit 482 / 586 nit
Fehér fényerő (min.) 5,5 nit 4,7 nit 1,7 nit 5,1 nit
Fekete fényerő 0,46 nit 0,40 nit 0 nit 0,29 nit
Kontrasztarány 1358:1 1437:1 végtelen 1661:1
Színhőmérséklet 7634 K + kézi 8365 K + kézi 7575 / 6498 K + kézi 6935 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A szükséges készségek és a márkajelzés viszont mind a felső tartományba került, ami áll egy apró értesítő LED-ből, egy 8 megapixeles előlapi kamerából, valamint a hangszóró jobb oldalán a fény- és közelségérzékelő szenzorból. Az X-Reality képjavító motorral támogatott Triluminos IPS panel felbontása ugyan csak HD, a 720 x 1280 pixel viszont ekkora képátló mellett 319 pixel per hüvelyk képpontsűrűséget jelent, ami teljesen kielégítő. Ahogy a maximum fehér fénysűrűség is. Az XZ1 Compact magasabb fényerőre képes, mint a teljes méretű modell, ezzel együtt a minimum fényerő is magasabb, noha egyáltalán nem a zavaró kategória. A betekintési szögek kiválóak, aberrációk nem fordulnak elő, a kalibráció pedig szokás szerint hideg, a fehéregyensúlyt viszont RGB skálán módosíthatjuk, plusz kontrasztarányt és telítettséget is választhatunk sémák szerint.

Hardver, szoftver

Minimális eltérések ugyan vannak a csúcsmodell és annak kompakt változata között, csak ezúttal nem a hardverben. Kivéve a belső tárhelyet, mert az csak 32 GB. A 4,6 hüvelykes HD felbontású kijelzőre ugyanaz a teljesítmény jut, ami érződik a grafikus pontszámokon. A Samsung továbbfejlesztett 10 nanométeres FinFET node-ján készülő Qualcomm Snapdragon 835 négy Kryo 280 mikroarchitektúrájú és négy Cortex-A73-as magot tartalmaz big.LITTLE elrendezésben, amelyben a teljesítménycentrikus klaszter maximum 2,45 GHz-es órajelet képes tartani, míg az energiahatékony halmaz maximum 1,9 GHz-en ketyeg. A grafikus feladatokat az Adreno 540 játszi könnyedséggel látja el, míg a rendszer számára 4 GB operatív memória áll rendelkezésre az LPDDR4X fajtából.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Sony Xperia XZ1 Compact Sony Xperia XZ1 Samsung Galaxy S8+ Huawei P10 Plus Apple iPhone 7 Plus
Rendszerchip Snapdragon 835 Snapdragon 835 Exynos 8895 HiSilicon Kirin 960 A10 Fusion
AnTuTu Bench. 6.x 155836 pont 171915 pont 175028 pont 146051 pont 189747 pont
Vellamo Browser 7456 pont 6174 pont 7426 pont n/a n/a
Vellamo Metal 3356 pont 3311 pont 3366 pont 2772 pont n/a
Geekbench 4 (single/multi) 1826 / 5991 pont 1830 / 6476 pont 2012 / 6594 pont 1874 / 6193 pont 3481 / 5565 pont
GFXBench Man. onscreen 61 fps 47 fps 42 fps 17 fps 56 fps
GFXBench Man. offscreen 1080p 59 fps 46 fps 64 fps 28 fps 63 fps
GFXBench T-Rex onscreen 61 fps 59 fps 60 fps 38 fps 58 fps
GFXBench T-Rex offscreen 1080p 110 fps 100 fps 120 fps 56 fps 124 fps


[+]

Valószínűleg különleges tehetséget igényelne ilyen specifikáció mellett kedvezőtlen működést generálni. A rendszer minden szempontból kifogástalan sebességgel, borzasztó hatékonyan és stabilan üzemel. A felhasználói felület extra funkciókban nem bővelkedik, az Android-verzió viszont a lehető legfrissebb. A japánok ikonkészlete és minimálisan átrajzolt értesítősávja és gyorskapcsoló panelje alatt a 8.0-s sorszámú Oreo dolgozik, október 1-i biztonsági csomaggal hagyományos formában, amihez hozzácsapták a szokásos, egyedi alkalmazásfelületeket és szolgáltatáskínálatot.


[+]

A főképernyők száma és elrendezése rajtunk múlik, az alkalmazásmenü rendezési logikájának meghatározása is hatalmunkban áll, noha a felső keresősáv és az alkalmazásgyűjteménytől balra található keresőfelület adott. Az állapotsávon megjelenő ikonok, illetve a gyorskapcsoló panel tartalma és elrendezése viszont szabadon variálható, az egykezes használatot tovább könnyíti, hogy a beállítások ikonja és a szerkesztési opció a kijelző tetejéről az notifikációs panel aljára került, míg a fényerőcsúszka maradt fent, amit a kitűnő érzékenységű automatika miatt valószínűleg kevesebbet használunk majd. A képernyő alján elhelyezett, virtuális navigációs gombok sorrendje nem módosítható, amire ilyen formában nem csak lehetőség, de éppenséggel felhasználói igény is lenne.


[+]

A menüben minimálisan értelemzavaró, de a kijelző beállításait, az intelligens háttérvilágítás-vezérlést, a színtartományt, fehéregyensúlyt és a megjelenítés méretét a Megjelenítés menüpontban keressük, míg a témák és háttérképek a Megjelenés gyűjtőmegnevezést kapták. Extra funkciók, mint mondjuk előlapi fizikai kezelőszervek hiányában általában hasznos dupla koppos ébresztés például nincs, a kamerát viszont kétféle módon is gyorsindíthatjuk. A gyors pedig itt a szó legszorosabb értelmében értendő. A bekapcsológombot kétszer megnyomva is azonnal indul a kamera, vagy használhatjuk a dedikált kamera és exponálógombot, az utóbbit viszont hosszan kell nyomva tartani. A készülék lehetőségeinek megismerésében, testreszabásban és tartalmak más készülékről való átmozgatásában egyébként a főképernyőn eleve megjelenő, villanykörtével jelölt panel segít.


[+]

Az Eszközkapcsolatokban viszont a szokásos képernyőtartalom-megosztás, illetve tükrözési lehetőségeken kívül az USB kapcsolat jellegét, az NFC-t és a WiFi hálózaton való megosztást is kezelhetjük, továbbá DualSchock 4 kontrollert is csatlakoztathatunk a telefonhoz a PS4 RemotePlay funkcióhoz. A Bluetooth aktiválása szintén itt történik a hagyományos Hálózati, vagy Adat- vagy csak simán Kapcsolatok helyett. Az Asszisztens menüpont határozottan átgondolt kényelmi funkciókat kínál, mint az Xperia Actions, amely különböző lokációkon, időpontokban vagy egyéb, általunk meghatározott paraméter alapján aktivál automatikusan bizonyos beállításokat. A tárhelyoptimalizáció, energiaforrásmenedszment és némi súgó szintén itt található. A biztonságra az AVG Protection for Xperia vigyáz, de továbbra is próbaverzióban. A teljes értékű szoftverért sajnos a telefon árán felül is fizetni kell.


[+]

A Sony a SwiftKeyre esküszik, persze választhatjuk a Gboardot, vagy nagyjából bármi mást, ami tetszik. Erre ott van a Google Play Áruház, vagy a Sony saját alkalmazásboltja, az előtelepített What's New. A Rajz program és a Movie Creator (filmkészítő) teljesen világos, az Xperia Lounge pedig hírösszefoglaló és exkluzív Sony tartalmakat gyűjtő szolgáltatás. Híreket egyébként a lokalizációnak megfelelő legnagyobb hírportálokat összefogó Hírekben is böngészhetünk. Az Amazon és az Amazon Kindle egy mappába került, a fájlkezelőt viszont kissé eldugták az Egyéb mappába a SideView mellé, amivel akár otthoni hálózatról, vagy belső tárhelyről is megjeleníthetőnk mozgóképes anyagokat.


[+]

A Google szoftvercsomagja teljes hadkészültségben áll rendelkezésre, a böngészőt is a keresőóriás biztosítja. Ettől függetlenül a Sony fordított gondot a gyári felületek megjelenésének a gyártó arculatához való igazítására, így az olyan alapeszközök, mint számológép, óra, fájlkezelő, vagy névjegyek legalább minimális módosításokkal jelennek meg. Az Android Nougat óta natív többablakos alkalmazásfuttatás erőforráshiányban ugyan nem szenved, a 4,6 hüvelykes kijelzőn viszont az egész ablakos megjelenítés is kissé apró, hát még az osztott képernyőre zsúfolt tartalmak.

Multimédia

A kameraképességek szintén megegyeznek, a Compact is ugyanazt a rendszert kapta meg, mint az XZ1, kivéve a szelfimodult, mert az előlapi kamera esetében a felbontás 8 megapixelre csökkent f/2,4 rekeszérték mellett. Viszont a 120 fokos látószögű mód és a derítő vaku is elérhető, ami meglepő módon akkor is jót tesz az ember színének, ha éppen nincs tök sötét. A főkamera tehát a Sony IMX400-as jelzetű Exmor RS szenzora, ami 19 megapixeles, f/2 rekeszértékű Motion Eye kamerarendszert jelent, 1/2,3"-es szenzormérettel, prediktív hibrid autofókusszal, fehéregyensúly-érzékelővel és szimpla LED segédfénnyel. Optikia képstabilizátor továbbra sincs, cserébe a készülék a giroszkópra támaszkodva próbál szoftveresen asszisztálni. A felbontás 16:9-es képarány mellett viszont 17 megapixelben maximált.

A kameralencsét sikerült majdnem teljesen síkba illeszteni.
A kameralencsét sikerült majdnem teljesen síkba illeszteni. [+]

A videóképességek sem újszerűek, a készülék alapértelmezett módon 1080p 30 fps-ben örökíti meg a megörökíteni valót, ezt tolhatjuk 60 képkocka per másodpercre, vagy 4K felbontásra 30 fps mellett (opcionálisan H264 vagy H265 kódolással), a SteadyShot stabilizálás viszont kizárólag alapbeállításoknál működik. A lassított felvételre már csak 720p jut 120 fps mellett, szuperlassításnál, vagy ultra slo-mo felvétel esetén pedig 960 fps a maximum, HD felbontásban. Szokás szerint csak néhány másodpercig. Ezek a funkciók teljesen megegyeznek az Xperia XZ1 és az Xperia XZ Premium esetében már megismert lehetőségekkel és korlátokkal. Irtóra résen kell lenni, ha a megfelelő pillanatot szeretnénk ultra lassított felvételen megcsodálni.

A kameraszoftverből ismét kihagyták a nyers képfájlok rögzítésének lehetőségét, a kiváló automatikus mód pedig önhatalmúlag igazítja a képfeldolgozás jellegét a környezeti viszonyokhoz, néha kissé sután. Az ellenfény rendre nem hatja meg, noha felismeri, hogy mit kéne tenni. A kézi módban viszont dönthetünk úgy, hogy mindenképpen magas dinamikájú felvételt óhajtunk, kezelhetjük a fókuszt, módosíthatjuk a záridőt 1 és 1/1400 másodperc között, meghatározhatjuk az érzékenységet 50 és 3200 között, az expozíciót viszont csak +/-2 tartományban lőhetjük be, és a fehéregyensúly is csak négy séma szerint bírálható felül. A kezelőfelület egyébként letisztult és értelemszerű, a fókusz pedig ultra gyors és stabil. Este is.


[+]

A szelfikamera nem olyan erős, mint a nagyobb modellben, nem mintha a részletességgel különösebb gond lenne, az algoritmus pedig még Rizzot is mértékletesen próbálta jóképűbbé tenni. A képek viszont erős és megfelelő szögből érkező megvilágítás esetén is erősen alulexponáltak automata módban, amin a beállításoknál segíthetünk valamelyest, azzal együtt, hogy a fényerő csúszkán azért kell pár kattintás, mire belőjük a kívánt fényértéket. A 3D arcszkennelés alapvetően jópofa megoldás, nem tökéletesen különíti el a témát a jelen esetben egynemű, fehér háttértől, de az eredmény egészen vállalható, és kis gyakorlással biztosan tökéletesíthető. Már, ha valaki erre valóban komolyabb ráfordítást tart indokoltnak.


[+]

A normál módú felvételekhez sajnos késő novemberi időjárási- és fényviszonyok álltak rendelkezésre, legjobb esetben legalább az eső nem szakadt, mindenesetre a dinamikát nehezére esik precízen kivitelezni a szoftvernek, amin manuális módban tudunk segíteni. A produktum ezzel együtt nem kifejezetten rossz, noha nem az árszinten megszokott, vagy elvárt minőség. A fehéregyensúly általában nem igényel további finomhangolást, a vonalélesség például kifejezetten jó, a részletek viszont elvesznek a képszéleken, ahol a lencserajzolat is jelentősen tompul. A zajmentesítés bizonyos esetekben viszont elég furcsán valósul meg, kivéve a szelfiknél, mert azok határozottan zajosak; a szembeház árnyékos éleinél egészen szembeötlően elvétett a képzaj kezelése, kromatikus aberráció és jelentős torzítás viszont nem jellemző. Éjszaka sem tétova a fókusz, noha a részletek erősen mosottak, a vaku egyébként határozottan erős, csak hideg.


[+]

A Sony zenelejátszója továbbra is irtó kompetens, a fordítás pedig megmosolyogtató, de a lényeg, hogy Honi hálózatról is hajlandó kezelni a zenei tartalmakat, plusz Google Drive-ból, helyi tárhelyről, valamint a Spotify is beépül az alkalmazásba. A felületen megfelelő elrendezésben és logikusan jelennek meg a zenék, a sztereó multimédiás hangszóró pedig messze jobb, mint a sokéves átlag. Különösebben zavaró hibák nem hallhatóak ki, maximum hangerőn azért berecseg és kissé kásássá válik, egyébként kifejezetten hallgatható, részletgazdag, tiszta magasakkal, értelmes térérzettel. A dinamika nem hiányos, a mélyek átlag feletti minőségben, noha nem teljes értékűen, de jelen vannak.


[+]

Gyári fülhallgató nem jár, az FM-rádió is kimaradt, az előrendeléshez viszont több hivatalos viszonteladó is biztosítja az NFC-s h.ear on 2 Mini fejhallgatót, érzésre viszont csak arany színben, legalábbis a kép és a választási lehetőség hiányában erre következtettünk. A fejhallgató LDAC hangkódolási technológiát alkalmaz, ami 990 kb/s maximális átviteli sebesség mellett tartja a 96 kHz/24 bit frekvenciatartományt. Ha nem is ezt, de bármilyen vezetékes megoldást vetünk be, a beállítások és hangzás testreszabására is rengeteg lehetőség nyílik, van hangszínszabályzó, többféle térhangzás, valamint a tömörített fájlok minőségének feljavítása. Vagy kérhetjük, hogy mindezt automatikusan tegye a csatlakoztatott eszköz tulajdonságainak legmegfelelőbb módon. Egyébként, egy közepesnél eggyel jobb, in-ear fülessel is nagyon jól szól.


[+]

A gyári videolejátszóval csak a DivX, az Xvid és az AC3 hang nem fog menni, cserébe több hangsáv esetén választhatunk, valamint a feliratokat is kezeli, melyek megjelenését és elhelyezkedését is személyre szabhatjuk. A 4K tartalmak értelemszerűen nem okoznak gondot, a H265-ös kódolás sem, a sztereó hangszórópárt pedig nagyjából lehetetlen akadályozni, hacsak nem nyúlunk rá direkt. De miért tennénk. A hang- és képbeállítások közvetlenül elérhetőek a lejátszóból, így mindig a tartalomnak megfelelő beállításokkal operálhatunk, ha az automatikus megjelenítést nem találnánk kielégítőnek.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

Az adatkommunikációs lehetőségek közül nem sok minden hiányzik, az infra nyilván, a Type-C USB csatlakozó pedig csak 2.0-s szabványú, az OTG-ről meg nincs információnk, de valószínűleg tudja. A tesztkészülék egy darab nanoSIM kártyát képes befogadni, amelyen természetesen minden hazai frekvencián elérhető a Cat.15-os LTE-nek megfelelő (elméleti) maximum 800 Mbps letöltési sebesség. A 32 GB-os UFS szabványú belső tárhely maximum 256 GB-ig bővíthető microSD kártyával. Az egy SIM kártya okán ennek mérlegelése nem bonyolult, a kártyát belső tárhelyként is formázhatjuk, így alkalmazások telepítésére is alkalmas. A beszélgetés hangminősége kifogástalan, a másodlagos zajszűrő mikrofon igen hatékony, a kis méret miatt pedig az ember keze sem szakad le, ha hosszabb eszmecserébe bonyolódik.


[+]

A Qualcomm 835-ös szettje hardveresen eddig is alkalmas volt, az Android Oreo viszont ki is használja az 5.0-s verziószámú Bluetooth előnyeit, ami az összes szükséges protokollt alkalmazza. A négyszer nagyobb hatótávolságú, jelentősen magasabb adatsűrűségű átvitelére képes szabvány ismeri az AptX HD kodeket, rendelkezik LDAC támogatással és energiahatékony protokoll mellett is nagyobb átviteli sebességet biztosít. NFC értelemszerűen van, a kétsávos WiFi 802.11a/b/g/n/ac szabványon kapcsolódik HotSpot, Direct és DLNA funkciókkal kiegészítve, navigálni pedig a Galileo rendszerét leszámítva mindennel lehet, konkrétan a GPS, BeiDou és GLONASS műholdjai érhetőek el kiegészítve a földi antennák és routerek asszisztenciájával.


[+]

A 2700 mAh-s telep nem hangzik olyan ijesztően, mint mondjuk az 5,2 hüvelykes, FHD kijelzővel szerelt XZ1 specifikációját látva, nem mintha ott nem lett volna kielégítő az üzemidő. A kicsi és relatív alacsony felbontású panellel viszont remekül működik a mai viszonylatban szerénynek tűnő kapacitás. 150 nites fényerő mellett, több órán keresztül regisztrálva a fogyasztás, szinte teljesen egyenletesen csökken a töltöttség, így videózni, minden extra képjavító okosságot aktiválva nagyjából 12 és fél órán keresztül tudunk. A böngésző kissé nagyobb energiaigényű, a merülés viszont itt is konstans mértékű, a folyamat végén pedig 9 óra körül fogja feladni a telep. A gyorstöltés adott, a töltőfej viszont csak egy hagyományos, 1,5 amperes Sony UHC20 megoldás, ezt érdemes Quick Charge 3.0 szabványúra cserélni.

A felhasználási szokásokhoz alkalmazkodó Qnovo adaptív töltés ezúttal is szériatartozék, a Smart Stamina pedig 3.0-s verziószámnál tart. A erőforrásfelügyelet szintén a használati szokásokat figyelembe véve prediktív elven működik, valamint szükség esetén javaslatot tesz az üzemidő optimalizálására. A Stamina mód háromféle energiatakarékossági szintet kínál, amiből az Ultra Stamina lesz a nyerő, ha napokig ki akarjuk húzni. Az elérhető alkalmazások száma jelentősen csökken, főleg az alapfunkciókra, a főképernyő megjelenítése sötét, de nem monokróm témára vált. A ultra takarékos mód deaktiválása viszont a készülék újraindítását eredményezi. De legalább tájékoztat erről.

Értékelés: Sony Xperia XZ1 Compact
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 10 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A Sony Xperia XZ1 Compact egy kiváló készülék. A formatervről, annak létjogosultságáról hosszabban a bevezetőben lamentáltunk, az viszont tény, hogy a karakter és kétségkívül elegáns, egyedi stílus megőrzése mellett feltehetően azért meg lehetne találni a módját a hasznos kijelzőterület optimalizálásának az előlaphoz viszonyítva. A 4,6 hüvelyk határozottan kicsi, ezzel együtt a készüléktestet lehetne még kisebbre venni. Vagy az előlap-kijelző arányt növelni alternatív képaránnyal, ami mellett természetesen megtartható a szögletes jelleg és a sík előlapi üveg. A kialakítás és anyagminőség kifogástalan, a megjelenítés minősége a HD felbontás ellenére is a kategóriának megfelelő. Mármint a 200 ezres kategóriának. Bár, az Xperia XZ1 Compact tesztjét nem biztos, hogy mindenki ekkora képátló mellett olvassa legszívesebben. A rendszer elképesztően gyors, az optimalizáció hibátlan, a feladatvégzés hatékony és stabil, noha bizonyos tevékenységek már nem feltétlenül kényelmesek ekkora méretben. Mondjuk az Android 8.0.0-ban is megtalálható osztott képernyős mód használata. Az meg végképp érthetetlen, hogy a navigációs gombok sorrendjének meghatározását miért nem bízzák a felhasználó preferenciáira. Az előlapi sztereó hangszórók kifejezetten jó minőségben szólalnak meg, a multimédiás tartalmak és játékok kiemelkedő minőségben jeleníthetők meg, de még zenét hallgatni is kitűnően lehet. Utóbbinak például a korlátozott méret sem akadálya. A kamera alapvetően rendben van, lényegesen több erőforrást allokálhattak az algoritmus finomhangolására, noha a végeredmény elbírt volna még egy kis igazítást. Az XZ1 Compact főleg egykezes használatra alkalmas, nagyobb terjedelmű szöveg bevitele ugyanakkor már kényelmetlen lehet, cserébe egy üzenetre röviden válaszolni fogásváltás nélkül is simán lehet. Különösebb hiányosságot nem mutat a kompakt csúcsmodell, azt viszont igen, hogy ekkora méretben ilyen teljesítmény és szolgáltatáskínálat nem igazán található. A 199 ezer forintos előrendelői ár mellett a nagyobb modellel ellentétben jár az ajánlott besorolás. Nem csak azért mert a konkurencia hajlamos figyelmen kívül hagyni a valóban kis méretű, kompakt, de erős és aktuális hardverrel szerelt eszközökre mutatkozó igényt, így választási lehetőség nem sok marad, de az XZ1 Compact egy határozottan kiegyensúlyozott, prémium minőségű és megjelenésű, irtó gyors és kompetens eszköz lenne akkor is, ha nem lenne egyedül.

Sony Xperia XZ1 Compact

AliceWake

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Sony Xperia XZ1 Compact
Sony Xperia XZ1 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 129 × 64 × 9,3 milliméter
Tömeg 140 gramm
Színvariációk világoskék, fekete, ezüst, rózsaszín
SIM-foglalat 1 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,6 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (319 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS-LCD érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 835 (MSM8998)
Processzor típusa 4 x 2,35 gigahertzes Kryo és 4 x 1,9 gigahertzes Kryo
Processzor csíkszélessége 10 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Adreno 540
RAM mérete 4 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Belső tárhely 32 GB
Memória bővíthetősége microSDXC max. 256 GB
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 800/850/900/1900/2100 MHz
LTE 700/800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 800 Mbps
LTE Cat.15
IrDA / Bluetooth nincs / 5.0 (A2DP, aptX HD, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n/ac, dual band, HotSpot, Direct, DLNA
USB USB Type-C 1.0 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van (A-GPS)
GLONASS van
BeiDou van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 8.0.0 (Oreo)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java nincs
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Amazon, AVG, Hírek, Xperia Lounge, Movie Creator, PlayStation, Rajz, Spotify, What's New
Multimédia
Fő kamera 19 megapixel Motion Eye, f/2, prediktív hibrid autofókusz, LED villanó, EIS, RGBC-IR szenzor
Másodlagos kamera 8 megapixel, autofókusz
Videófelvétel 4K (30 fps), 1080p (60 fps) 720p (960 fps)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2700 mAh-s
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, fény- és közelségszenzor, ujjlenyomat-olvasó, gyorsulásmérő, giroszenzor, tájoló, értesítési LED, hang- és mágnese szenzor, nyomásérzékelő, sztereo multimédiás hangszóró
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés