Sony Xperia XA1 - XArvashibáktól mentes

Modellfrissítéshez érkezett a japán gyártó középkategóriása, kicsit szögletesebb a forma, frissült a hardver és a kamera, de alapjaiban nem sokat változott. De vajon mire elég a 2300 mAh kapacitású akkumulátor?

Bevezető, tartozékok

A Sony részéről az idei Mobile World Congress elsősorban a remek specifikációval és képességekkel bejelentett, de kipróbálható állapotban nem prezentált csúcsmodellről, az Xperia XZ Premiumról szólt. Snapdragon 835 rendszerchip, 960 fps sebességű videók rögzítése, 4K felbontású, HDR-képes kijelző, és megannyi egyéb finomság, a piaci debütálás azonban nyár eleje előtt nem várható itthon. Ugyanakkor ne feledkezzünk meg a szintén MWC-s modellfrissítésekről sem, ilyen például tesztünk alanya, az Xperia XA1 is.

Fekete, fehér, rózsaszín és arany árnyalatokban voltak kiállítva
A 2017-es MWC-n mutatkozott be az Xperia XA1-sorozat [+]

Mindenekelőtt emlékezzünk vissza az eredeti Xperia XA-ra: közel 100 000 forintos árcímkével, a tavalyi nyár végén nem volt kimondottan erős ajánlat, ám komoly probléma nem volt vele, és az elmúlt hónapokban egyre olcsóbban meg lehetett venni, manapság már inkább az 50-60 000 forintos kategóriában játszik, ott pedig egy kimondottan helytálló választás, ha elnézünk neki néhány apróságot. Ezen apróságok egy részét javították, változott a külső, frissült a hardver és sokkal jobb lett a kamera, az ujjlenyomat-olvasó azonban továbbra is hiányzik, és akinek az előd nyúlánk, alul-felül méretes kávákkal kialakított megoldása nem tetszett, annak az újat sem érdemes nézegetnie.

Aki az előd külsejét kedvelte, valószínűleg az újjal is szimpatizálni fog
Aki az eredeti XA külsejét kedvelte, valószínűleg az újat is szeretni fogja [+]

Alapjait tekintve nem változott a hardver, a MediaTek rendszerchiphez továbbra is PumpExpress szabványú gyorstöltő járna, de nem az XA1-tulajdonosoknak: a 1,5 amperes kimenő áramerősségű, hagyományos töltőfej körülbelül három óra alatt juttatja el 100%-ra a megfáradt telefont. A hozzá tartozó USB Type-C kábel elárulja, hogy a Sony ebben a kategóriában is elhagyta a microUSB-t, a reverzibilis csatolófelület szép lassan átveszi az uralmat, még ha ebben az esetben nem is jár ez magasabb adatátviteli sebességgel, az XA1 maradt USB 2.0-n. Fülhallgató a hazai modellekhez várhatóan lesz, a sajtónak szánt példányba azonban nem került, így tesztelni nem tudtuk. OTG-adaptert, tokot és fóliát továbbra sem érdemes a dobozban keresni, ezeket külön kell beszereznünk.

Külső, kijelző

Ami a külsőt illeti, nem lett kevésbé menő az új XA-széria. A kijelző mérete változatlan maradt, az újdonság azonban kicsit minden szempontból nagyobb, mint a kifutó modell, 145 x 67 x 8 milliméteres dimenziókkal és 143 grammos tömeggel büszkélkedik, még mindig jóval keskenyebb, mint a legtöbb kategóriatársa. Oldalsó kávákat szinte nem is látunk a kijelző mellett, cserébe alul-felül van bőven ráhagyás. A készülékház rendkívül masszívnak érződik, ám ez nem csak a unibody kialakításnak és a kiváló összeszerelésének köszönhető, hanem a megjelenésnek is: a gyártóra jellemző formavilág itt még szögletesebb formában nyilvánul meg, rendkívül homológ az egész készülék, alig lehet megmondani, hogy hol látunk alumíniumot, és hol találkozunk műanyaggal, valóban minőségi munka.

Nagyok a kávák, alul-felül van hangszórórács, de a látszat csal: nem sztereó megoldásról beszélünk
A látszat csal: nem sztereó megoldásról beszélünk [+]

Több év eltelt az Xperia Z bemutatója óta, de a mai napig őrzi az emlékét a Sony az apró, de rendkívül feltűnő, ezüst színű, kör alakú bekapcsológombbal a jobb oldalon. Ha már ujjlenyomat-olvasó nincs, legalább a stílusjegyekből maradjon valami. Egyébként megcserélték a korábbi megoldást, és nem alá, hanem fölé helyezték a hangerőszabályzókat, ugyanakkor megmaradt a kétállású exponálóbillentyű, ami továbbra is ritka, de annál hasznosabb extra azoknak, akik szeretnek fotózni.

A bekapcsológomb alapján könnyű felismerni, hogy Xperiával van dolgunk
A bekapcsológomb alapján könnyű felismerni, hogy Xperiával van dolgunk [+]

5 hüvelykes az az RGB-mátrixos, IPS LCD panel, ami az előlapra került. Egyáltalán nem tűnik karcsúnak a képpontsűrűség, pedig a 720 x 1280 pixeles felbontás ismeretében még 300 ppi alatti értékről beszélhetünk. A legfeltűnőbb hiba – a tesztnek alávetett, egyébként végleges szoftverrel – az automatikus fényerő kelletlensége volt: kézi módot használva nincs gond, széles tartományban, sugárzó napfény alatt és koromsötét szobai körülmények mellett is megtaláljuk az ideális beállítást, viszont a fényérzékelő szenzor lustán, vagy egyáltalán nem reagál a környezeti változásokra, ami sokszor jelentett problémát. A kalibráció remek, a betekintési szögek megfelelőek, még a kontrasztarány is dicsérhető. Az érintésérzékelés pontosan és gyorsan működik, ha az előbb említett problémán felülemelkedünk, legfeljebb az zavarhat, hogy teljes weboldalakat nagyítás nélkül aligha fogunk olvasni.

Egyáltalán nem zavaró a 720p felbontás, az oldalsó kávák pedig szinte láthatatatlanok
Egyáltalán nem zavaró a 720p felbontás, az oldalsó kávák pedig szinte láthatatatlanok [+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia XA1 Sony Xperia XA Huawei P10 Lite Samsung Galaxy A5 (2017)
Képátló 5 hüvelyk 5 hüvelyk 5,2 hüvelyk 5,2 hüvelyk
Felbontás 720 x 1280 720 x 1280 1080 x 1920 1080 x 1920
Technológia IPS LCD IPS LCD LTPS LCD Super AMOLED
Fehér fényerő 549 nit 503 nit 545 nit 349 / 695 nit
Fehér fényerő (min.) 8,2 nit 3,6 nit 3,2 nit 2,0 nit
Fekete fényerő 0,48 nit 0,36 nit 0,39 nit 0 nit
Kontrasztarány 1144:1 1399:1 1398:1 végtelen
Színhőmérséklet 6715 K + kézi 9452 K + kézi 7665 K + kézi 7807 / 6834 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Színes értesítési led teszi a dolgát az előlapi kamera mellett, és büszkén virít a Sony felirat is a felső káván, ám hiába látszik másképp, valójában nem sztereó a hangszóró: a fenti csupán hagyományos telefonáláshoz használható, multimédiás tartalmak pedig kizárólag a kijelző alatti egységből érkeznek. Nincsenek előlapi gombok, a kijelzőn maradtak az Android rendszer vezérléséhez szükséges funkcióbillentyűk. Bal oldalról, különböző eszközök nélkül csúsztathatjuk ki a SIM-tálcát, hivatalos, hazai forgalmazásba a nanoSIM + microSD-s változat jön, de van dual SIM-es kiadás is, ami elsődlegesen az ázsiai piacokra készül.

Egy nanoSIM és egy microSD fogadására alkalmas az XA1 (G3121)
Egy nanoSIM és egy microSD fogadására alkalmas az XA1 (G3121) [+]

Az Xperia XA1 tömbszerűségét a hátlap is megerősíti, teljesen sík a felület, a kamera és a hozzá tartozó, szimpla ledes vaku visszafogottan megbújik, az Xperia-felirat és az NFC-logó pedig szinte észrevehetetlen, feketéből a sötétszürke finoman szólva sem ugrik ki. Hátul egyébként teljes felületen matt műanyagot látunk, ez szerencsére egyáltalán nem rondán gyűjti az ujjlenyomatokat, és csúszósnak sem nevezhet, sőt, összességében is remek a mobil fogása.

Hardver, szoftverezettség

Frissített rendszerchip lapul a burkolat alatt, MediaTek Helio P20-ra váltott a középkategóriás Sony. Az alapok változatlanok, ugyanúgy Cortex-A53 magokra épül a számítási egység, mint szinte bármelyik konkurensben, a nyolcmagos, Big.Little koncepciójú processzor négy soványabb magja 1,6 GHz-es maximumot hoz, komolyabb teljesítményt a 4 x 2,3 GHz-es tömbtől várhatunk. Teljesítmény szempontjából nem mutat nagy előrelépést grafikus téren a kütyü, ehhez a felbontáshoz alapvetően bőven elég a Mali-T880 MP2, viszont 720p-ben sem fog minden játékot akadásmentesen futtatni. A 3 GB RAM és a 32 GB-os belső tároló gyakorlatilag mindenre elég, bátran multitaskolhatunk, használhatunk többablakos módot és telepíthetünk kedvünkre, a tárhely ráadásul bővíthető is, ha nem lenne elég az a 22 GB, ami az első bekapcsolás után marad.

Nem fejlődött sokat a teljesítmény, viszont a modernebb rendszerchip takarékosságát minden felhasználó értékelni fogja Nem fejlődött sokat a teljesítmény, viszont a modernebb rendszerchip takarékosságát minden felhasználó értékelni fogja
Nem fejlődött sokat a teljesítmény, viszont a modernebb rendszerchip takarékosságát minden felhasználó értékelni fogja [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Sony Xperia XA1 Sony Xperia XA Samsung Galaxy A5 (2017) Moto Z Play
Rendszerchip MediaTek Helio P20 MediaTek Helio P10 Exynos 7880 Snapdragon 625
AnTuTu Benchmark 6.x 62571 pont 48408 pont 61054 pont 62987 pont
Vellamo Browser 5123 pont 3291 pont 3480 pont 2906 pont
Vellamo Metal 1381 pont 1264 pont 1324 pont 1502 pont
Geekbench 4 (single / multi) 880 / 3747 pont n/a 770 / 3963 pont 759 / 2450 pont
GFXBench Manhattan onscreen 19 fps 15 fps 15 fps 10,0 fps
GFXBench Manhattan offscreen 9,5 fps 7,2 fps 15 fps 9,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 32 fps 28 fps 33 fps 23 fps
GFXBench T-Rex offscreen 27 fps 18 fps 30 fps 23 fps

A teljesítménytesztek világában élők nyilván nem dobnak hátast ezektől az eredményektől, ami azonban egyértelműen hasznos és a mindennapokban is komoly szerepe van, az a gyártástechnológia: a 16 nanométeres node-nak köszönhetően azonos kapacitású akkumulátorral is jobban bírja akkumulátorral az Xperia XA1 a korábbi modellnél, melegedés pedig még kevésbé jellemző rá. Pörgős a rendszerfelület, alapértelmezetten is gyorsak az animációk, azonban nem lehetetlen feladat néhány tizedmásodperces gondolkodásra kényszeríteni a mobilt – ebben a ligában nem várhattunk volna mást.

A gyártóra jellemző kezelőfelületet látjuk itt is A gyártóra jellemző kezelőfelületet látjuk itt is
A gyártóra jellemző kezelőfelületet látjuk itt is... [+]

Magától értetődő, hogy Nougat rendszerrel érkezik az idei modell, az áprilisi, Google-féle hibajavító csomaggal együtt azt mondhatjuk, hogy kellően friss a háttér, a felszínen azonban nagyon kevés dolog változott, aki korábban használt androidos Sony mobilt, nem fog eltévedni. A balra-jobbra lapozható kezdőoldalak bal szélén a Google Now figyel (a beállítások közt kikapcsolható), egyébként szabadon pakolgathatjuk ikonjainkat és minialkalmazásainkat, akár az alsó öt, fix helyre is, aminek közepén a hagyományos alkalmazásmenü áll. A módosítatlan funkcionalitású és megjelenésű értesítési függönyért egészen a kijelző tetejéig kell nyújtózkodnunk, ha máshol pöccintünk lefelé, a leggyakrabban használt alkalmazásaink listája bukkan elő, opcionális kereséssel. A többablakos mód a gyári Nougat-szisztéma szerint működik, aránylag kis kijelző mellett is jól használható.

...ugyanakkor nem mindenhol nyúltak bele a megjelenésbe ...ugyanakkor nem mindenhol nyúltak bele a megjelenésbe
...ugyanakkor nem mindenhol nyúltak bele a megjelenésbe [+]

A 4 x 5-ös alkalmazásmenüben rendezhetjük használati sorrend, név, telepítési dátum, vagy teljesen egyéni módszer szerint is a szoftvereket, készíthetünk mappákat, és bár törölni nem mindent tudunk, a feleslegesnek nyilvánított gyári programokat kitilthatjuk az előtérből. Megmaradt a témázhatóság, a gyáriak csupán a színvilágon módosítanak, de a témaboltban végtelenbe nyúlik a kínálat, ingyenes és fizetős opciók egyaránt vannak.

Az osztott képernyős mód továbbra is hasznos extrája a Nougat rendszernek Az osztott képernyős mód továbbra is hasznos extrája a Nougat rendszernek
Az osztott képernyős mód továbbra is hasznos extrája a Nougat rendszernek [+]

A szoftveres kínálat nem kecsegtet túl sok meglepetéssel, nincs extra felhőtárhely, vagy XA1-vásárlóknak ingyenessé tett, egyébként fizetős alkalmazás, az AVG Protection használatához reklámokat kell néznünk, az Amazon Shopping pedig ingyenesen letölthető, ahogy a Spotify, a PlayStationApp és az AccuWeather is. Nincs előre telepítve a Sony-féle, egészséges életmódot elősegítő program, a LifeLog, az áruházból viszont ezt bármikor letölthetjük.

A What's New és a többi, Sony-alkalmazás is jelen van A What's New és a többi Sony-alkalmazás is jelen van
A What's New és a legtöbb Sony-alkalmazás is jelen van [+]

Szövegbevitelhez a SwiftKey áll rendelkezésünkre, ami rendkívül jól testreszabható, letisztult, és a magyar szótára is kellően részletes. Hasznos lehet még a News Suite, ami értelemszerűen a legfontosabb híreket gyűjti össze az általunk preferált weboldalak újdonságai alapján. A legelső lépéseket könnyítheti meg az Xperia Transfer Mobile, ami biztonsági mentést képes átmásolni korábbi készülékünkről, legyen az Android, iOS vagy Windows Phone-alapú.

Kamera, video, audio

A fotós világban nagyon régóta jól cseng a Sony márkanév, a mobilpiacot remek szenzorokkal látják el, és az Xperiákkal kapcsolatban is büszkén szokták hirdetni a kamerás képességeket, nem véletlen az exponálógomb megléte sem, a végeredmény azonban ezeknél a mobiloknál gyakran mást mutat, legutóbbi kameratesztünkben például csúnyán leszerepelt az Xperia X. A hibák jelentős része a feleslegesen nagy felbontásra vezethető vissza, és úgy tűnik, ebből idén sem engednek: a 13 megapixeles XA szenzora helyére 4:3-as IMX300 (Exmor RS) érzékelőt tettek, 23 megapixellel.

f/2-es, 24 milliméteres gyújtótávolságú optika dolgozik össze a 23 megapixeles szenzorral
f/2-es, 24 milliméteres gyújtótávolságú optika dolgozik össze a 23 megapixeles szenzorral [+]

A szoftveres oldal érezhetően nem a profi fotósokra van hangolva, ezzel nincs is gond, a Kiváló automatikus módban kapcsolgathatjuk a vakut, válthatunk az elő- és hátlapi kamerák közt, de ezzel véget ért a felsorolás, ha többet szeretnénk, mehetünk a beállításokba. Van önkioldó, állítható fényerősség, tárgykövető és érintésvezérelt autofókusz, geotagging, rácsvonal és kikapcsolható exponálóhang, a manuális opciók azonban korlátozottak. A fókuszt, az expozíciót, a fehéregyensúlyt és a záridőt (1/4000 - 1s) változtathatjuk, van HDR (2-3 másodperc kell a feldolgozáshoz), viszont az érzékenységállítás és a RAW-opció nagyon hiányzik a listából. Fájó módon az RGB-szenzor és a lézeres fókuszsegéd is kimaradt, így közelre és/vagy sötétben nyögvenyelős az élesítés.

Barátságos a szoftver, de hiányosak a beállítási lehetőségek
Barátságos a szoftver, de hiányosak a beállítási lehetőségek [+]

Minden elméleti és gyakorlati hibája ellenére kimondottan jó képeket is tud készíteni. A lencsekép továbbra sem tökéletes, erőteljes mosást lehet látni a sarkok közelében, időnként zöldes a fehéregyensúly, a vonalélesség pedig a túlélesítés miatt inkább közepes, mint jó, viszont a dinamikatartomány széles, illetve a képek részletessége sem zavaróan gyenge. A megbízhatóság lehetne jobb, ha biztosra akarunk menni, egy témát többször örökítsünk meg, viszont a fókusz általában pontos, a HDR pedig hozza azt az élénk színvilágot, ami elvárás szokott lenni. Az éjszakai felvételek sem tragikusak. Hiányzik a képstabilizálás, főleg a videóknál, ahol egyébként maximum 1080p felbontás és 30 fps sebesség érhető el, ez utóbbi azonban csak ideális fényviszonyok között.

Az Albumban akár a saját Facebook-fotóinkat is nézegethetjük Az Albumban akár a saját Facebook-fotóinkat is nézegethetjük
Az Albumban akár a saját Facebook-fotóinkat is nézegethetjük [+]

Az Albumban kategóriák szerint csoportosítva láthatjuk a fotóinkat és videóinkat, ezeket nem csak helyi forrásból, hanem a Facebook, a Picasa és a Flickr adatbázisából is össze tudja szedni, videókat pedig 1080p felbontásig komolyabb gond nélkül játszik le, a legtöbb formátumot gyárilag támogatja. A zenei alkalmazás igyekszik megfelelni a modern elvárásoknak, nem csak a saját zenéinket tudja mindenféle attribútum alapján rendezni, hanem adott esetben a Spotify rendszerébe is átvezet, utána tud keresni az előadónak a Wikipédián, vagy megkeresi a számhoz tartozó klipet a YouTube-on. Mindeközben pedig nem maradt ki az FM-rádió sem, ami automatikusan találja meg az elérhető állomásokat, természetesen fülhallgatót kell hozzá csatlakoztatni. Ha kíváncsiak vagyunk a rádióban szóló zeneszám címére, a szintén beépített TrackID-t hívhatjuk segítségül.

Ellentétek: hagyományos FM-rádió és online szolgáltatással feldobott zenelejátszó képviseli az audio-oldalt Ellentétek: hagyományos FM-rádió és online szolgáltatással feldobott zenelejátszó képviseli az audio-oldalt
Ellentétek: hagyományos FM-rádió és online szolgáltatással feldobott zenelejátszó képviseli az audio-oldalt [+]

Az előlapi hangszóró minősége és hangereje sem hagy mély nyomot a hallgatóban, filmet nézni vagy zenét hallgatni nem kimondottan érdemes vele, a játékokhoz adott esetben kellemes háttérzajt ad, de többet ne várjunk tőle. A fülhallgatós oldal sem annyira megnyerő, mint egy-egy komolyabb márkatársnál, a hangerővel nem lesz gondunk, viszont a térérzet karcsú, a részletesség itt-ott érezhetően harmatos, a ClearAudio+ és a többi hangszínszabályzási opció pedig ezen nem segít sokat.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az Xperia XA1 egyetlen SIM-helye nano kártyát fogad be, ez Cat.6-os (300/50 Mbps-es) LTE adatátvitelt ígér 800, 1800, 2100 és 2600 MHz-en, 3G-n pedig a jól ismert 42/5,76 Mbps az elméleti maximum. Természetesen nem maradt el a 4.2-es Bluetooth, illetve a WiFi modem, ami 802.11a/b/g/n-t tud hotspottal, Miracasttal és Directtel, viszont az ac-támogatás és a DLNA hiányzik. A Bluetooth 4.1-es A2DP-vel és LE-vel, az USB 3.0-s MTP-vel, OTG-vel és Type-C csatlakozással. A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett GPS és Glonass műholdak segítenek minket, a Beidou és a Galileo viszont nem: ettől függetlenül a pozíciószerzés gyors és stabil, internet nélkül is.

Hiányzik a giroszkóp, illetve a Beidou és a Galileo Hiányzik a giroszkóp, illetve a Beidou és a Galileo
Hiányzik a giroszkóp, illetve a Beidou és a Galileo [+]

Van iránytű, NFC, gyorsulásmérő és mágneses szenzor, nincs viszont infra, giroszkóp és 3.1-es USB, a 2.0-s átvitel legfeljebb 480 Mbps-t ígér. A beszélgetési hangminőség viszont kifejezetten jó, mindkét oldalról remekül lehetett érteni a zajszűrt beszédet, a hangerő pedig bőven meghaladja azt a határt, ami már egy zajosabb utcán sétálva is elegendő lesz.

Jól sikerült mobil, de érdemes várni némi árcsökkenésre
Jól sikerült mobil, de érdemes várni némi árcsökkenésre [+]

Értékelés: Sony Xperia XA1
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alatt továbbra is 2300 mAh kapacitású akkumulátor teszi a dolgát, ám a takarékosabb hardvernek és a relatív kis felbontású kijelzőnek köszönhetően nálunk bőven elegendő volt kétnaponta töltő közelébe engedni a telefont. 5-6 órás kijelzőidők gond nélkül, komolyabb használattal kijöttek, offline videolejátszás akár 12 órán keresztül is lehetséges, ha nem maximális fény- és hangerővel szeretnénk filmezni. Mindezt még tovább javíthatjuk a STAMINA és Ultra STAMINA üzemmódok használatával, ezek aktiválását akár merülő akkumulátorhoz is köthetjük, viszont el kell viselnünk az ehhez kapcsolódó kompromisszumokat, mint például a visszafogott teljesítmény és szinkronizálás.

A konklúzió idén is ugyanaz: nem a termékkel, az árazással van a baj. Az Xperia XA1 ugyanúgy 90 000 forint környékén nyit, mint a tavalyi előd, a kártyafüggetlen piacon ennél jóval erősebb ajánlatokkal lehet találkozni. Remekül sikerült a külső, a szögletesebb formák elsősorban férfiak számára tehetik vonzóbb alternatívává az idei XA-t, mint a tavalyit. Üdvözlendő az USB Type-C csatlakozó, sokkal jobb lett a kamera, a hardver pedig nem csak erősebb, sokkal takarékosabb is, mint az eredeti XA-ban lévő. A szoftveres háttér jelenleg friss és már ismert módon korrekt, kézi állítású fényerőt használva napfény alatt is bőven elegendő az IPS kijelző, viszont bőven vannak olyan tulajdonságok, amik árnyalják a képet: hiányzik az ujjlenyomat-olvasó, a hatalmas alsó és felső kávák ellenére sem kapunk sztereó hangszórót, a mono megoldás pedig nem szól túl jól. Hiányzik az ac-s Wi-Fi, a DLNA és a 3.1-es USB adatátvitel, a dobozba nem került gyorstöltő, az itthoni modellekhez kétkártyás opció sincs. Alternatíva pedig van bőven, kezdetnek például a tavalyi, kifutó XA: értelemszerűen sok szempontból rosszabb, mint a frissített változat, viszont jóval olcsóbban megvehető, és továbbra sincs végzetes baja. Érdemes lehet megnézni a Huawei Novát, hasonló árszinten van a P10 Lite is, de kicsit több pénzért akár egy Honor 8 is a mienk lehet, ami lényegesen komolyabb eszköz. Megfontolandó lehet a Galaxy A5 (2017), illetve az LG G5 SE is jó választás lehet. Az Xperia XA1 mindenesetre egy plecsnit érdemlő konstrukció, némi árcsökkenés után, esetleg szolgáltatói kínálatban érdemes lehet rá gondolni.

Sony Xperia XA1

szentkuti11

A cikk elkészítését a Telenor Hipernet Blog támogatta, ahol további mobilos érdekességekről lehet olvasni.

Specifikáció

Sony Xperia XA1
Sony Xperia XA1 Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 145 × 67 × 8 milliméter
Tömeg 143 gramm
Színvariációk fehér, grafit fekete, arany, rózsaarany
SIM-foglalat 1 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív IPS-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek MT6757 Helio P20
Processzor típusa nyolcmagos, 4 x 2,3 + 4 x 1,6 GHz-s Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 16 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T880 MP2
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Belső tárhely 32 GB (kb. 21 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD (maximum 256 GB-tal)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps
LTE Cat.6
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n, hotspot, Direct
USB Type-C 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS van
GLONASS van
BeiDou van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 7.0 (Nougat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek AVG, Kiterjesztett valóság, Movie Creator, PlayStation, Rajz, What's New, Lounge, Amazon Shoping
Multimédia
Fő kamera 23 megapixel, f/2, 24 mm PDAF, LED villanó
Másodlagos kamera 8 megapixel, f/2
Videófelvétel 1080p (30 fps)
Zenelejátszó szoftver van
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2300 mAh-s lítium-polimer
Készenléti idő akár 603 óra (3G)
Beszélgetési idő akár 10 óra (3G)
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, fény- és közelségszenzor, giroszenzor, dedikált kameragomb
  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

  • Sony Xperia XA1 Ultra - felskálázva

    A Sony XA1 phablet változata majdnem pont ugyanazt tudja, eggyel több RAM-mal, és lényegesen nagyobb kijelzővel. Minden más megegyezik vektorosan 6 hüvelykre húzva.

  • Sony Xperia L1 - egynek Lmegy

    A Sony belépő szintű phablettel is kiegészítette az idei kínálatot, ami szintén a gyártó tipikus formavilágát követi, de felszereltségében és tudásban sokkal szerényebb, mint társai.

  • IFA 2017: Bemutatkozott a Sony Xperia XA1 Plus

    Ha csak egy kis plusz kell az XA1-hez képest: 5,5 hüvelykes kijelzővel látták el a középkategóriás gépet, végre van ujjlenyomat-olvasó, az akkumulátort pedig jelentősen megnövelték.

  • Újabb oreós Xperia érkezhet

    A H4233 kódjelű Sony tesztmobil paraméterei kísértetiesen hasonlítanak az XA1 Ultrához, viszont a GFX Bench szerint más az SoC.

Előzmények

Hirdetés