Sony Xperia XA1 - XArvashibáktól mentes

Modellfrissítéshez érkezett a japán gyártó középkategóriása, kicsit szögletesebb a forma, frissült a hardver és a kamera, de alapjaiban nem sokat változott. De vajon mire elég a 2300 mAh kapacitású akkumulátor?

Külső, kijelző

Ami a külsőt illeti, nem lett kevésbé menő az új XA-széria. A kijelző mérete változatlan maradt, az újdonság azonban kicsit minden szempontból nagyobb, mint a kifutó modell, 145 x 67 x 8 milliméteres dimenziókkal és 143 grammos tömeggel büszkélkedik, még mindig jóval keskenyebb, mint a legtöbb kategóriatársa. Oldalsó kávákat szinte nem is látunk a kijelző mellett, cserébe alul-felül van bőven ráhagyás. A készülékház rendkívül masszívnak érződik, ám ez nem csak a unibody kialakításnak és a kiváló összeszerelésének köszönhető, hanem a megjelenésnek is: a gyártóra jellemző formavilág itt még szögletesebb formában nyilvánul meg, rendkívül homológ az egész készülék, alig lehet megmondani, hogy hol látunk alumíniumot, és hol találkozunk műanyaggal, valóban minőségi munka.

Nagyok a kávák, alul-felül van hangszórórács, de a látszat csal: nem sztereó megoldásról beszélünk
A látszat csal: nem sztereó megoldásról beszélünk [+]

Több év eltelt az Xperia Z bemutatója óta, de a mai napig őrzi az emlékét a Sony az apró, de rendkívül feltűnő, ezüst színű, kör alakú bekapcsológombbal a jobb oldalon. Ha már ujjlenyomat-olvasó nincs, legalább a stílusjegyekből maradjon valami. Egyébként megcserélték a korábbi megoldást, és nem alá, hanem fölé helyezték a hangerőszabályzókat, ugyanakkor megmaradt a kétállású exponálóbillentyű, ami továbbra is ritka, de annál hasznosabb extra azoknak, akik szeretnek fotózni.

A bekapcsológomb alapján könnyű felismerni, hogy Xperiával van dolgunk
A bekapcsológomb alapján könnyű felismerni, hogy Xperiával van dolgunk [+]

5 hüvelykes az az RGB-mátrixos, IPS LCD panel, ami az előlapra került. Egyáltalán nem tűnik karcsúnak a képpontsűrűség, pedig a 720 x 1280 pixeles felbontás ismeretében még 300 ppi alatti értékről beszélhetünk. A legfeltűnőbb hiba – a tesztnek alávetett, egyébként végleges szoftverrel – az automatikus fényerő kelletlensége volt: kézi módot használva nincs gond, széles tartományban, sugárzó napfény alatt és koromsötét szobai körülmények mellett is megtaláljuk az ideális beállítást, viszont a fényérzékelő szenzor lustán, vagy egyáltalán nem reagál a környezeti változásokra, ami sokszor jelentett problémát. A kalibráció remek, a betekintési szögek megfelelőek, még a kontrasztarány is dicsérhető. Az érintésérzékelés pontosan és gyorsan működik, ha az előbb említett problémán felülemelkedünk, legfeljebb az zavarhat, hogy teljes weboldalakat nagyítás nélkül aligha fogunk olvasni.

Egyáltalán nem zavaró a 720p felbontás, az oldalsó kávák pedig szinte láthatatatlanok
Egyáltalán nem zavaró a 720p felbontás, az oldalsó kávák pedig szinte láthatatatlanok [+]

Kijelző-teszt
Mérés Sony Xperia XA1 Sony Xperia XA Huawei P10 Lite Samsung Galaxy A5 (2017)
Képátló 5 hüvelyk 5 hüvelyk 5,2 hüvelyk 5,2 hüvelyk
Felbontás 720 x 1280 720 x 1280 1080 x 1920 1080 x 1920
Technológia IPS LCD IPS LCD LTPS LCD Super AMOLED
Fehér fényerő 549 nit 503 nit 545 nit 349 / 695 nit
Fehér fényerő (min.) 8,2 nit 3,6 nit 3,2 nit 2,0 nit
Fekete fényerő 0,48 nit 0,36 nit 0,39 nit 0 nit
Kontrasztarány 1144:1 1399:1 1398:1 végtelen
Színhőmérséklet 6715 K + kézi 9452 K + kézi 7665 K + kézi 7807 / 6834 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Színes értesítési led teszi a dolgát az előlapi kamera mellett, és büszkén virít a Sony felirat is a felső káván, ám hiába látszik másképp, valójában nem sztereó a hangszóró: a fenti csupán hagyományos telefonáláshoz használható, multimédiás tartalmak pedig kizárólag a kijelző alatti egységből érkeznek. Nincsenek előlapi gombok, a kijelzőn maradtak az Android rendszer vezérléséhez szükséges funkcióbillentyűk. Bal oldalról, különböző eszközök nélkül csúsztathatjuk ki a SIM-tálcát, hivatalos, hazai forgalmazásba a nanoSIM + microSD-s változat jön, de van dual SIM-es kiadás is, ami elsődlegesen az ázsiai piacokra készül.

Egy nanoSIM és egy microSD fogadására alkalmas az XA1 (G3121)
Egy nanoSIM és egy microSD fogadására alkalmas az XA1 (G3121) [+]

Az Xperia XA1 tömbszerűségét a hátlap is megerősíti, teljesen sík a felület, a kamera és a hozzá tartozó, szimpla ledes vaku visszafogottan megbújik, az Xperia-felirat és az NFC-logó pedig szinte észrevehetetlen, feketéből a sötétszürke finoman szólva sem ugrik ki. Hátul egyébként teljes felületen matt műanyagot látunk, ez szerencsére egyáltalán nem rondán gyűjti az ujjlenyomatokat, és csúszósnak sem nevezhet, sőt, összességében is remek a mobil fogása.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Sony

Azóta történt

  • Sony Xperia XA1 Ultra - felskálázva

    A Sony XA1 phablet változata majdnem pont ugyanazt tudja, eggyel több RAM-mal, és lényegesen nagyobb kijelzővel. Minden más megegyezik vektorosan 6 hüvelykre húzva.

  • Sony Xperia L1 - egynek Lmegy

    A Sony belépő szintű phablettel is kiegészítette az idei kínálatot, ami szintén a gyártó tipikus formavilágát követi, de felszereltségében és tudásban sokkal szerényebb, mint társai.

  • IFA 2017: Bemutatkozott a Sony Xperia XA1 Plus

    Ha csak egy kis plusz kell az XA1-hez képest: 5,5 hüvelykes kijelzővel látták el a középkategóriás gépet, végre van ujjlenyomat-olvasó, az akkumulátort pedig jelentősen megnövelték.

  • Újabb oreós Xperia érkezhet

    A H4233 kódjelű Sony tesztmobil paraméterei kísértetiesen hasonlítanak az XA1 Ultrához, viszont a GFX Bench szerint más az SoC.

Előzmények