Hangzás, üzemidő, verdikt
Az ULT WEAR hangprofilját erős basszus jellemzi leginkább, melyen tovább erősíthetünk az ULT gomb megnyomásával két gombbal. Természetesen az is opció, hogy egyik erősített verziót hagyjuk beállítva és mindig azzal használjuk a fejhallgatót. Az ULT1-es a mélytartomány alacsony frekvenciáinak felerősítésével számomra kellemes adalék volt élő rockzenéhez vagy élőben felvett DJ szettekhez, az ULT2-t viszont az én füleim már túlzottan erőteljesnek érezték, olyan érzésem volt tőle, mint amikor az Akváriumban vagy a hajón túlhúzzák a basszust minden más kárára. Az ULT2 egyébként tényleg olyan erővel dolgoztatja meg a 40 mm-es, neodímium mágneses dinamikus hangsugárzókat (zárt, 314 Ohm impedancia, 5 Hz és 20 kHz közötti frekvenciaválasz, akár 110 dB/mW érzékenység), hogy az egész fejhallgatótest képes beleremegni. A gyári beállítások mellett is meglepően tiszta és részletes a középtartomány, így kellemesen szólalnak meg az énekhangok. A magas hangok reprodukciójára viszont ez nem jellemző, a szibiláló hangok, például az S és T, vagy időnként a cintányérok, magas hangú vonósok fátyolosan, zavarosan jönnek elő az ULT WEAR-ből, de helyenként az elektromos gitárok hangját is kásásan adja vissza. Ezen valamennyit segíthetünk az EQ-n való állítgatással, de még úgy is sokkal jobban áll a fejhallgatónak az elektronika, a hip-hop és a modern pop, mint mondjuk a billentyűs-vonós komolyzene vagy az akusztikus gitáros énekes-dalszerzők.
Ha kábelen keresztül fogad hangot az ULT WEAR, érezhetően laposabb lesz profilja [+]
Van passzív működésre lehetőség, tehát kábelen keresztül hallgathatunk zenét úgy, hogy nincs bekapcsolva a fejhallgató, de jóval laposabb hangzást tapasztaltunk ilyenkor, a passzív hangtér pedig a vártnál szűkösebbnek érződött. Ezen ugye segít, ha bekapcsoljuk és beállítjuk a 360 Reality Audiót, de a csúcsmodellnél tapasztalt tágas színpadképet nem tudja az ULT WEAR reprodukálni, közepesre értékelnénk végeredményben ilyen téren. Hangerőből nincs hiány, a passzív izoláció is jó, az aktív zajszűrés pedig ügyesen bánik el a monoton zajokkal, úgyhogy akár vonatra, buszra, de irodába is kellemes társ lehet. A magas frekvenciájú hangok elfojtásában kevésbé ügyes mondjuk, és a mikrofonokon keresztül a szél is időnként sistergő hangon behallatszik a kagylókba. Viszont a bekapcsolt ANC nem változtat az ULT WEAR hangprofilján, akár Bluetooth, akár vezetékes hangátvitelt használjunk, és fehér zaj sem észlelhető az ANC használatakor.
Hordozóban összehajtva, mellette tartozékai [+]
A két nyalábformáló mikrofon a fülhallgatóknál bevett módszerrel veszi fel hangunkat telefonbeszélgetések során, minősége véleményünk szerint jónak mondható. A háttérzajokról ügyesen választja le a beszélő hangját, tisztán és érthetően szólal meg a vonal másik végén a hangunk.
Üzemidő terén a Sony azt ígéri, hogy 30 órányi lejátszást vagy beszélgetést kapunk ANC-vel és 50 órányi zenelejátszást nélküle. A beszélgetési idő 40 órára nő ANC nélkül, az USB-C csatlakozón keresztül tölteni pedig 3,5 órán keresztül kell a fejhallgatót, ha teljesen lemerült. Tapasztalataink szerint ez kicsit túlzásnak tűnik, két óra vegyes használat merített 14%-ot az eszközből nálunk.
Összességében az ULT WEAR egy kellemesen furcsa termék. Több szempontból a Sony csúcskategóriás modelljeit idézi (funkciók, kialakítás, összeszerelési minőség), de nem olyan finom és tiszta hangzása, mint azoknak, itt a mélyeken van a hangsúly, semmi máson. Ami azért érdekes, mert az olcsóbb WH-CH720N ilyen téren jobban teljesít, visszafogottabb és kiegyensúlyozottabb. A kényelmes viselet, az erős ANC, a jó mikrofonos beszélgetési hangminőség, az LDAC viszont mind-mind jó pontok az ULT WEAR mellett, mely jó mindennapi ingázáshoz és hosszabb utakra egyaránt, de akár otthonra is, ha a basszus-orientált hangzást részesítjük előnyben.
Az ULT WEAR-t a Sony Magyarország adta kölcsön tesztre, ezúton is köszönjük!
viragdani01