Sony Ericsson Xperia ray - nagy arc helyett

Bevezető

Nagyon úgy fest, hogy a Sony Ericsson tényleg komolyan gondolja, amit tavaly, a barcelonai világkiállításon mondott: szeretnének az első számú androidos gyártóvá válni. Ehhez persze a koreai párosnak (Samsung, LG) is lesz néhány szava, nem is beszélve a most felvásárolt Motoroláról, de valóban úgy látszik, hogy a Sony Ericsson alaposan beleerősített. Az újabb Xperia készülékek eddig nem nagyon okoztak csalódást, a gyártó le akarja fedni az összes rést. Az Xperia ray tökéletesen illeszkedik az eddigi vonulatba.

Sony Ericsson Xperia raí
[+]

Akik kis méretű, de morcos készülékre vágynak, azoknak a Sony Ericsson a minit és a mini pro-t kínálja. A nagy tepsik kedvelőinek ott van az arc, a kevésbé elegáns, de funkcionális vonalat a neo és a hamarosan érkező pro képviseli, míg a játékos kedvű felhasználók a PLAY kapcsán lehetnek boldogok. Jön még az active, amely a strapabíró telefonok közé lesz sorolható, most pedig itt van a ray mindazok számára, akiknek a mini tényleg mini, az arc pedig túl nagy. A ray mérete, kidolgozása és formaterve úgy készült el, hogy pont befér az arc és a mini közé, de sokkal elegánsabb, finomabb eszköz vált belőle, mint a neo-ból.

Sony Ericsson Xperia raí
[+]

Fentieknek megfelelően a ray nem a filléres androidos készülékek mezőnyében próbál szerencsét, hanem egy szinttel fentebb pozicionálták a marketingesek, így aztán a bruttó 90 ezer forintos végfelhasználói ár is ehhez van igazítva. Ezzel olcsóbb lesz ugyan, mint az arc, de drágább, mint a neo. Nem egy és nem kettő ember mondta azt, amióta a telefon nálam vendégeskedik, hogy ez számára az ideális méret és kialakítás, ennél nagyobb neki nem kell, mert nem kényelmes, kisebb sem, mert az viszont kompromisszumokkal jár. Jól eltalálta tehát a Sony Ericsson, hogy mi fér még rá a palettára, az a kérdés, hogy vajon az árat is eltalálta-e, s lesznek-e olyan felhasználók, akik a minőségérzet és a formaterv miatt jobban a zsebükbe nyúlnak.

Doboz, külső

A doboz egész nagy, legalábbis ahhoz képest, ami benne van. A ray egyrészt önmagában is filigrán cucc, de a mellékelt tartozékok sem okvetlenül indokolnak ekkora csomagolást, igazából legalább felerészben a levegőt szállítgatják majd ide-oda, ha megkezdődik az értékesítés. A szokásos USB kábel, töltőfej és felvevőgombos headset bújik elő, ha beletúrunk a csomagba, a készülékben pedig ott ücsörög egy 4 gigabájtos microSD. Kicsit többet vártam (nem a memóriakártya kapcsán), egy finom kis tok, valami ütősebb füles örvendetes lett volna, ha már prémium kategóriába lövik a cuccot.

Sony Ericsson Xperia raí
[+]

Maga a készülék nagyon kellemes benyomást kelt. Szépen rajzolt design, határozott élek, finom részletmegoldások jellemzik. A 3,3 inches kijelző kikapcsolt állapotban szinte beleolvad az előlapba, amelyen végigvonul egy karcálló üvegborítás. Szép, letisztult, egyértelmű. A 854x480 pixeles LED megvilágítású kapacitív TFT panel betekintési szöge szinte 180 fokos, a kontraszt és a fényerősség kiváló, ráadásul ezen a méreten ez a felbontás kifejezetten finom, pixementes, éles képet ad. A kijelző alatt a szokásos három gomb: vissza, kezdőoldal, menü. A középső billentyű félköríves rajzolata egyedi, ráadásul ez az ív zöld és narancsszínű fénnyel képes égni, illetve villogni, ezzel tájékoztatva a felhasználót elmaradt eseménykről és a töltés állapotáról. A kijelző felett a másodlagos kamera lukacskája látszik, de valahol van itt közelségszenzor is, hiszen az ablak lekapcsol, ha a fejünkhöz emeljük a telefont.

Sony Ericsson Xperia raí
[+]

Ebből a készülékből sem hiányzik a Mobile Bravia Engine, amely a Sony fejlesztése. A történet lényege, hogy szoftveres utón a multimédia tartalmak visszanézése során a rendszer megpróbálja szűrni a zajt, babrálni a kontrasztot és a telítettséget azért, hogy minél jobb minőségben kapjuk vissza a rögzített anyagokat.

Sony Ericsson Xperia raí
[+]

Az oldalsó felület fémből készült. A felfelé finoman vastagodó él a bal oldalon microUSB csatlakozót rejt magában, a telefon jobb felére hangerőt szabályozó gombpáros került. Nincs dedikált billentyű a kamerának, ez viszont biztos hiányozni fog egyeseknek (nekem is). Felül 3,5 mm-es jack csatlakozót találunk, valamint a készülék bekapcsolásához és a kijelző lezárásához / feloldásához szükséges gomb került még ide. A hátlap minden híreszteléssel szemben műanyag, de nem bántó módon. Elég vékony, de rugalmas panelről van szó, a leszedés egyszerű, azonban a memóriakártya cseréjéhez az akkumulátort is el kell távolítani.

Sony Ericsson Xperia raí
[+]

Az összeszerelési minőség hibátlan. Minden nagyon egyben van, nagyon masszív, zömök cucc benyomását kelti a ray, az anyaghasználatra sem lehet panasz. Érződik a minőségi megmunkálás a telefon súlyán is, kereken 100 grammot fog mutatni a mérleg, közértben a „10 deka ray-t kérek“ fordulattal lehetne ilyen cuccot vásárolni. 15 lett, maradhat? Nem. Az már sok lenne egy ekkora készülékházban. Ez így, ahogyan van, pont jó.

Hardver, szoftver

A belbecs nem fog meglepetést okozni azoknak, akik követik az újabb Sony Ericsson készülékek megjelenését. Ugyanaz a vas van belül, mint ami az Xperia mini pro kapcsán is már jól teljesített, tehát egy 1 GHz-en doromboló Qualcomm Snapdragon processzor, s egy Adreno 205-ös GPU felelős a teljesítményért. A 512 MB RAM mellett 1 gigás belső tárhely is akad, ebből olyan 300 megányit tud a júzer mindenfélére felhasználni.

Sony Ericsson Xperia ray

A szoftver is ismerős a többi Sony Ericsson modellből. A 2.3.3-as Androidra épülő Sony Ericsson kezelőfelület az előző kiadáshoz képest nagyon sok ponton fejlődött. Rögtön a testreszabhatóság területén van előrelépés, egy képernyőre több widget is kerülhet, ezek finom animációval úszkálnak, ha összehúzzuk két ujjunkat. Nem kell már ragaszkodnunk a korábban fixen kék menürendszerhez sem, további hat árnyalat közül választhatunk. Érdekes egyébként, hogy sokak szerint a kék a legjobb, a többivel valahogy nem annyira „sonyericssonos“ a látvány.

Sony Ericsson Xperia ray

A menü felépítése ismerős, a kezdőlapokon alul mindig öt ikonunk van, ezek közül négy szabadon variálható. A középsővel jutunk az oldalra lapozható menübe, ahol az ikonok mindenféle paraméter alapján rendezhetőek, de mi magunk is nekiállhatunk átpakolni őket. A sebességgel semmiféle probléma nincsen, minden egyből, gyorsan, finoman történik, a hardver ismeretében ez el is várható. A gyári widgetkínálat (amit alkalmazásfelületnek nevez a rendszer) igen bőséges, sok egyedi megoldás is van. A TimeScape az egyik ilyen, ez a Sony Ericsson találmánya, kis, áttetsző kártyákat lapozgatva látjuk időrendben a fontos történéseket. Ide a klasszikus hívás és SMS információkon túl közösségi tevékenységek is bekerülhetnek, de a Marketról további szűrők és plusz források is beszerezhetőek.

Sony Ericsson Xperia ray

Alant egy videó, a Mobilarena TV adását próbáltuk megvágni úgy, hogy a lényegi információk megmaradjanak. A teljes műsor itt tekinthető meg.

Alapfunkciók

A névjegyzék rengeteg forrásból tudja behúzni az adatokat. A magam részéről a Google és a Facebook kontaktokat preferálom (de így is van duplikáció), de van a Sony Ericssonnak saját szinkronizációs szolgáltatása, nekiugorhatunk az Exchange szervernek is. Ha korábban már egy másik Sony Ericsson készüléken megpróbáltunk összehegeszti pár embert, esetleg bejelöltük őket kedvenceknek, akkor ezeket az információkat tudja az új modell is. A keresés és a görgetés könnyű, azt pedig talán mondani sem kell, hogy az egy névhez felvehető extra információk mennyisége maximálisan kielégítő.

Sony Ericsson Xperia ray

Az üzenetkezelésnél is van minden, amire szükségünk lehet, tehát SMS, MMS és e-mail is. Már az Xperia mini pro tesztjénél is örvendeztem, hogy végre gatyába tudták rázni ez utóbbit, több fiókunk is lehet, azok összevonhatóak, szétszedhetőek, törölhetőek. A csatolmányok kezelése nem probléma, s maga a felület is sokkal gusztusosabb, mint korábban. A bejövő mappán rábökve egy levélre annak megjelenik a tartalma (ez eléggé elvárható), azonban egy vízszintes csúszkát tologatva elő tudjuk csalni a bejövő mappát megint úgy, hogy mi határozzuk meg, hogy mennyi látszódjon belőle. Ezer szó helyett is beszédesebb egy kép, itt is van lentebb. A szövegbevitellel viszont akadt problémám. Ugyanis fel nem foghatom, hogy arra miért nem lehet figyelni, hogy ha mondjuk egy utolsó utáni menüpontba be akarok írni egy technikai adatot (például a szolgáltatói APN-t), akkor ott miért akar a prediktív szótár rám erőltetni teljesen irreveláns szavakat. Ugyanez van mondjuk a böngészőben, ahol e-mail cmet adnék meg egy formon, szépen kijavít. Oké, csak egy gombnyomás kikapcsolni, úgyhogy nem véresen komoly a gond. Örömteli viszont, hogy álló helyzetben is kérhetünk QWERTY gombsort, aki szeret mütyürkézni, s így gyorsabban tud gépelni, annak hasznos lehet, alapból egyébként mobilos elrendezést kap a felhasználó.

Sony Ericsson Xperia ray

A naptár az ismert szolgáltatásokat vonultatja fel, a vekker több időpontot is megjegyez, de a készülék kikapcsolt állapotában nem riaszt. A számológép tudományos funkciókra is képes, a dokumentumok kezelését és szerkesztését pedig az OfficeSuite hivatott megoldani. Az extra szoftverek között találunk hasznos és kevésbé hasznos alkalmazásokat. Előbbiek sorát gyarapítja a widgettel is rendelkező adatforgalom-figyelő, amely riasztani is tud egy általunk beállított limit elérése után. A NeoReader QR-kódok értelmezésére való, az UEFA alkalmazás inkább csak egy link, a Power Saving viszont egy baromi jól paraméterezhető energiatakarékossági panel, ahol minden egyes funkcióhoz rendelhetünk egy timeout időt, ami után magától lekapcsolja azt a rendszer.

Sony Ericsson Xperia ray

Navigáció kapcsán van meglepetés, méghozzá egy teljesen ingyenes Wisepilot képében. Egy gyors regisztráció után már használható is a szoftver, amely tervez, beszél és navigál. Mondjuk adatforgalom ennek is kell, akárcsak a most már itthon is működő Google navigációnak. A telefon első alkalommal pár percig keresi a műholdakat, utána stabilan tartja azokat, a következő esetben már pikk-pakk pozíciót talál, nincs tehát ilyen jellegű probléma.

Multimédia

A hátlapon található kamera 8 megapixeles. Az sok. Viszont igazából tökmindegy, hogy mi van ráírva, a lényeg, hogy mit tud. A történet jól indul, mert a felület nagyon kellemesen kezelhető. Balról jönnek be a beállítások egy átlátható panelen, itt babrálhatjuk a felvételi módot (normál, témafelismerés, mosolyfelismerés), a felbontást, ahol a 8 megapixel 4:3 arányban érhető el, ha 16:9-ben óhajtunk fotózni, akkor 6 megapixelünk lesz, válthatunk előlapi kamerára, kapcolhatunk időzítőt, segédfényt, geotagginget és zárhangot. A fókuszálás módja nem állítható, mert folyamatos autofókuszt kapott a szoftver, az exponáláshoz a kijelzőt szükséges megérinteni.

Sony Ericsson Xperia ray

A fent elterülő fotókat megvizsgálva azt kell mondjuk, hogy a 8 megapixel, az Exmor R rendszer, ami elvileg a sötétben jobb minőségű képek készítését hivatott előidézni igazából nem sokat érnek. Nem véletlenül voltam olyan baromi lelkes, hogy ennyi fotót csináltam, látni akartam, hogy tökéletes és tökéletlen fényviszonyok között mit produkál az optika, de a végeredmény sajnos csalódás. A képek zajosak, a vonalélesség fogalma homályba vész, a színtelítettség sem mondható tökéletesnek. Szóval van gond. Videót 720p felbontásban vesz a kütyü, ebből is mutatunk egy példát.

Sony Ericsson Xperia ray

A zenei terület kifinomultabb. A lejátszó szokás szerint könnyen kezelhető, mutat albumborítót, a számokat előadók, albumok és műfajok alapján rendezhetjük. A beállítások között találunk egy xLOUD nevű opciót, amely elvileg növeli a hangerőt, bár sok különbséget nem találtam. Van equalizer is, összesen tízféle előre tárolt sablont választhatunk. Füles nélkül is egész jól szól, de nyilván egy normális tartozékkal lehet belőle kihozni többet. Van TrackID, ezt már nem kell külön bemutatni, illetve van RDS-képes rádió is, amely mindenképpen megköveteli a fülhallgató csatlakoztatását.

Adatátvitel, akkumulátor

Bár nem ez lesz az adatkommunikációs mindenes, alapvetően az összes létező módon tudunk kapcsolódni mindenhez. Mobilhálózatok esetében ez 7,2 Mbit/s sebességet jelent, van WLAN, illetve 2.1-es Bluetooth is. Ha ez nem lenne elég, akkor akad DLNA támogatás, számítógéphez pedig microUSB kábellel köthetjük hozzá ray-t. A böngésző alapból tudja a flash támogatást, nem kell a Marketből letölteni, s bár a kijelző nem túl nagy, a finom felbontásnak hála a weboldalak szépen jelennek meg, bár ha nem nagyítunk bele egyes részekbe, akkor ki fog folyni a szemünk.

Sony Ericsson Xperia ray

A géphez kötött telefon egyből felkínálja, hogy telepíti a szinkronizációs szoftvert. Ha ezt nem óhajtjuk, akkor simán külső meghajtóként tudunk a memóriakártyán garázdálkodni. Természetesen USB kapcsolaton keresztül tölt is a készülék, amely bár elég méretes (1500 mAh) akkumulátort kapott, azért másfél-két nap elteltével rá van szorulva arra, hogy megetessük.

Sony Ericsson Xperia raí
[+]

Értékelés: Sony Ericsson Xperia ray
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Az Xperia ray mindenkinek tetszett. Ezért ezt a plecsnit automatikusan kiérdemli. Az a kérdés, hogy vajon milyen áron kezd majd, a bruttó 90 lepedős jósolt induló egy kicsikét magasabb csak annál, amennyit érdemelne, hiszen egy árérzékeny piacon a felhasználó úgy fog gondolkodni, hogy ennél valamivel olcsóbban vehet ugyanilyen képességekkel bíró neo-t, amelynek nagyobb is a kijelzője. Ugyanakkor pont ez lehet az egyik sarkallatos pont: sokan nem akarnak palacsintasütő méretű telefonnal mászkálni, a ray 3,3 inches kijelzője miatt pedig nagyon kompakt, könnyen kezelhető, normális méretű okostelefont eredményezett, s pont ezért kapott több embertől is dicséretet. Ráadásul ez a kompakt méret kiváló anyaghasználattal és összeszerelési minőséggel párosul, a design is kifejezetten jól sikerült, így valóban indokolt lehet az a felár, amennyivel a ray többe kerül a többi Sony Ericsson készüléknél. Okosan lőtték be középre, és az is jól átgondolt stratégiának látszik, hogy ezt a készüléket kicsit fentebb lövik, mint a többit. Egyrészt már megmutatták idén többször is, hogy helyük van az androidos gyártók között, most már variálhatnak úgy a palettán, hogy abba beleférjen egy kicsit magasabbra lőtt termék is, másrészt pedig ha valakinek fáj, hogy túl magas az ár, még mindig lehet arra mutogatni, hogy akkor vegyen neo-t, az tökre megéri. Éppen emiatt nem vonjuk meg az ajánlott minősítést, hiszen akinek nem okvetlenül múlik a megélhetése a neo és a ray közötti árkülönbségen, az bátran vegye meg az elegánsabb, minőségibb érzést adó ketyerét.

Sony Ericsson Xperia ray

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Ericsson Xperia ray
Sony Ericsson Xperia ray Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 111 x 53 x 9,4 milliméter
Tömeg 100 gramm
Színvariációk fekete, fehér, pink, arany
Kijelző
Kijelző átlója 3,3 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel
Kijelző típusa Kapacitív, LED megvilágítású TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 512 MB RAM / 1 GB ROM
Memória bővíthetősége microSDHC (gyári: 4GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.3 (Gingerbread)
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok letölthető
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Facebook, Latitude, Locations, Maps (Google), OfficeSuite, TrackID, PlayNow, Twitter, YouTube, Wisepilot
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (720p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-polymer
Készenléti idő 430 óra (2G) / 440 óra (3G)
Beszélgetési idő 6 óra 50 perc (2G) / 7 óra (3G)
Egyebek
TimeScape, gyorsulásérzékelő, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, LiveWare, Bravia Mobile Engine

Azóta történt

Előzmények