Sony Ericsson Xperia neo - új korszak

Bevezető

Még emlékszünk azokra az időkre (és bizonyára néhány törzsolvasónk is így van ezzel), amikor a Sony Ericsson által bejelentett készülékekre néha évekig is kellett várni, mire a boltok polcain találkozhattunk velük. Nagyot fordult azóta a világ a japán-svéd gyártónál, hiszen idén februárban jelentették be a telefont (Barcelona, MWC), s máris itt pihen a szerkesztőségi tesztasztalon az Xperia neo egy végleges példánya, amely tud magyarul, hibátlan a szoftver, s a doboz is már pont olyan, mint amilyet napokon belül az a vásárló fog kapni, aki kiad a telefonért 100 lepedő körüli összeget.

Sony Ericsson Xperia neo
[+]

Az Xperia neo a gyártó új okostelefon palettáján nem számít csúcsmodellnek. Erre a feladatra az arc-ot szánja a Sony Ericsson, pedig a neo szinte ugyanazt a tudást hozza, csak konszolidáltabb a formája, némiképp kisebb a kijelzője, s nem volt cél a világ egyik legvékonyabb Android rendszerű telefonjának létrehozása. Az Xperia neo éppen ezért első pillantásra egy átlagos, modern okostelefonnak tűnik, s ennek az elvárásnak maradéktalanul meg is felel.

Sony Ericsson Xperia neo
[+]

Mostani tesztalanyunk mellesleg a legolcsóbb darab az új portfolióban, az Xperia pro a kihúzható gombsor miatt biztosan drágább lesz, az arc szerepéről már esett szó, a kvartett negyedik tagja pedig a Playstation telefonként emlegetett Xperia PLAY, amely még nem is kapható, de a spéci kialakítás, illetve az előre rátöltött játékok miatt szintén nem a filléres bóvli kategóriájába sorolható. A Sony Ericsson szándéka szerint a neo egyszerre váltja a korábbi Vivaz és X10 telefonokat, s valóban számos ponton találkozhatunk az említett két készülék sajátosságaival.

Külső

A csomag tartalma átlagos. Ez konkrétan annyit tesz, hogy a telefonon kívül csak a benne ücsörgő 8 gigás kártya lesz a mienk, valamint egy USB kábel a hozzá tartozó töltőfejjel. Akad füles is, felvevőgombos, sztereó, de mivel 3,5 mm-es a jack csatlakozó, ezért tetszőleges headsetre cserélhető. Újabban szokás, hogy nincs füles a dobozban, amitől persze remélhetjük, hogy a telefonok ára lentebb csúszik, de egyelőre erre nem nagyon mutatnak jelek, így aztán örömteli, hogy a neo mellől ezt nem spórolta ki a gyártó.

Sony Ericsson Xperia neo
[+]

Maga a telefon annak ellenére is szép, hogy nem akar túlságosan extra lenni a külső. A finomságokra azért maradt ideje az arc tervezése mellett is a formatervezői csapatnak, az íves hátlap a Vivaz öröksége, az oldalsó gombok is erre utalnak vissza. Bár az Xperia neo kisebbnek tűnik mint az arc, igazából a vastagsága miatt mégis nehezebb, jól megragadható, zsebben is érzékelhető darabról van szó. Az anyaghasználat plasztik, ráadásul a csillogósabb fajtából, amin még egy véznaujjú maki ujjlenyomata is meglátszódna.

Sony Ericsson Xperia neo
[+]

Az előlapon a kijelző kér magának helyet, a 3,7 inches TFT panel természetesen kapacitív érintési technológiát használ, s itt is felüti a fejét a Bravia Mobile Engine, amivel az arc kapcsán már foglalkoztunk. Ennek lényege, hogy képek és videók visszanézésekor a szoftver korrigálja a vonalélességet, a színeket, a kontrasztot és megpróbálja szűrni a képzajt is. Ebből a hétköznapok során csak annyi látszik, hogy a kijelzőnek szép képe van, nem olyan vibrálóan kontrasztos, mint egy AMOLED panelnek, de a betekintési szög itt is majdnem 180 fokos, napsütésben is olvasható marad.

Sony Ericsson Xperia neo
[+]

A kijelző felett másodlagos kamera, illetve közelségszenzor csücsül, az ablak alsó élétől lentebb pedig a szokásos három, androidos gomb képez finom ívet. Az Xperia neo esetén oldalra került a kijelző feloldó és lezáró billentyűje, amely sokkal szerencsésebb, mint az arc tetejére költöztetett kezelőszerv. Jobb oldalra került még a hangerőt szabályozó, hosszúkás billentyű, valamint a kamera kezelésére szolgáló gomb. A neo tetején középen tátong a 3,5 mm-es jack csatlakozó, amit a mini HDMI és microUSB kimeneteket rejtő ajtócskák fognak közre.

Sony Ericsson Xperia neo
[+]

A hátlap íves, az egész plasztikot egyben kell leszedni, ha alá akarunk kukkantani. Nekem – bevallom – meggyűlt vele a bajom, de Bocha igen rutinosan pattintotta le az elég vékonyka és hajlékony panelt. Erre csak akkor lesz szükség, ha a memóriakártyát, vagy a telep kiszedése után a SIM-et óhajtjuk babrálni. A hátlap közepén kuksol a kamera, mellette ledes vaku ücsörög, de ami talán ennél is fontosabb, hogy kicsit a hátsó rész széléhez tolva egy apró lukacska fedezhető fel. Ha leszedjük a plasztikot, akkor itt a 2nd mic felirat fogad minket, azaz egy mikrofonról van szó, amely videófelvételek készítése esetén próbálja a sztereó hangfelvételt elősegíteni.

Hirdetés

Vas, menü

Az Xperia neo burkolata alatt bitre ugyanaz a hardver dolgozik, mint az Xperia arc szépen formált, vékony teste mögött. Ez tehát egy 1 GHz-en ketyegő Snapdragon proci, amelyet Qualcomm MSM8255-ként ismerünk. A GPU szokás szerint az Andreno 205, a RAM és a ROM mérete pedig most is fél gigányi. A felhasználó 300 megabájtnyi szabad helyet kap, ehhez adódik hozzá a 8 gigás kártya kapacitása. A sebességgel most sincs sok gond, szépen pörög a felület, ha nem zúzúnk fel a kezdőlapokra túl sok widgetet és nem izzasztjuk a rendszert mozgó háttérképekkel, akkor akadás szinte nincs is.

Sony Ericsson Xperia neo

Az arc kapcsán már kivesézésre került a Sony Ericsson által átszabott 2.3-as Android rendszer, amelynél egyelőre nincs frissebb. A mérnökök jó munkát végeztek, a kékes színű menürendszer elemei össze-vissza rendezhetőek mindenféle paraméter alapján, s bár az almenüpontokban a háttér nem módosítható, de a felület így is kiválóan testreszabható. A widgetekkel telepakolt főképernyők eltérően viselkednek akkor, ha ujjunkkal összerántjuk a képet, ilyenkor ugyanis az összes általunk kitett widget rendeződik halmazba, nem pedig maguk a felületek. Alul mindig van összesen öt ikon, a középső fix, hiszen ez visz a menübe. A másik négy viszont abszolút szabadon variálható, ráadásul mappák is kerülhetnek ide, amelyekben több program gyorshivatkozása is helyet kaphat.

Sony Ericsson Xperia neo

Az alap szoftverezettség szerves része a TimeScape nevű funkció, amely a különböző forrásokból érkező eseményeket egy időrendi listába szedi össze. Ezek hívások, üzenetek, e-mailek, Facebook és Twitter bejegyzések, amelyek kis kártyákká alakulnak, s közöttük görgethetünk. Az egyes kártyákra ráklattyintva részletesebbé válik az adott esemény leírása, s ahol emberek állnak a történések mögött, ott megjelenik az infinite gomb is, amely egy fektetett nyolcas. Ezt megnyomva az illetőhöz rendelhető eseményeket láthatjuk. A TimeScape widget formájában a keződlapon is frissülgethet, de persze ez kikapcsolható.

Akárcsak az arc esetében a neo is rendelkezik néhány egyéb, előre telepített szoftverrel. A News & Weather híreket szemléz és időjárást jósol, az OfficeSuite dokumentumok nézegetésére alkalmas (a szerkesztésre is hajlandó verzió már pénzbe kerül), a Postcard ikonja mögött egy webes szolgáltatás bújik meg, amely a telefonnal készített fotóinkat képeslap formájában küldi postai címekre (egy ingyen van, a többi már pénzes), a Gameloft pedig a Let’s Golf! nevű játékot adja a telefonhoz. Ezeken felül csak a Hanashi nevű közösségi chat szolgáltatás kliense került még fel a készülékre.

Alapfunkciók

A neo névjegyzéke négy fület kapott alulra. Innen nyitható a tárcsázó, maga a kontaklista, a hívásinformáció és a kedvenc emberek listája. A névjegyzék több forrásból táplálkozhat, a SIM-ről, illetve online húzhat be adatokat, itt Google account, Facebook és Exchange lehet a kiindulópont. A berántott katyvasz kigyomlálása már a mi feladatunk lesz, a Sony Ericsson szoftvere nem kínálgatja fel a szerinte ugyanazon embereket rejtő bejegyzések automatikus összekapcsolását, ezt egyenként kell nekünk megtennünk, ami biztos elvisz néhány hosszú percet az életünkből, de csak egyszer kell nekifutni.

Sony Ericsson Xperia neo

Az üzenetkezelés minden igényt kielégít. Az SMS-MMS felület közös, chat-thread nézetű, az e-mailek kapcsán adott a Google, de természetesen több POP3/IMAP4 fiók is konfigurálható, illetve van lehetőségünk Exchange beállítására is. A rendszer a Facebook üzeneteket is jelzi, ha valaki írt nekünk, akkor ugyanúgy kukorékol a telefon, mintha SMS jött volna. A szövegbevitel álló és fekvő QWERTY gombsoron valósul meg, nyilván az Xperia arcon a nagyobb kijelző miatt könnyebb ez a feladat, de a neo megszokása is rövid időn belül megtörténhet. A prediktív tud magyarul, okosan egészíti ki a szavakat, ékezetes karaktereket az adott betű hosszas nyomásával tudunk kicsikarni a rendszerből.

Sony Ericsson Xperia neo

A szervezőfunkciók között pofás ébresztőóra hívja fel magára a figyelmet, a naptár az Android rendszerből ismert módon működik, szintén több online forrásból táplálkozhat. Mondjuk nekem eszembe nem jutna Facebook eseményeket importálni, a sok „nyerj egy doboz uborkát, ha lájkolsz“ rendezvények csak összepiszkítanák a képet. A számológép és a diktafon alap, egyéb applikációk a Marketről húzhatók le, a LiveWare nevű fejlesztés viszont gyári cucc. Ez arra jó, hogy füles, illetve töltő csatlakoztatása esetén – ha mi is úgy akarjuk – a telefon elindít egy előre kiválasztott szoftver. Előbbi esetben ez lehet mondjuk a rádió, utóbbiban pedig például a diavetítés.

Multimédia

A Xperia neo szerencsére kameráját tekintve sem került butításra az archoz képest. Itt is 8 megapixeles érzékelőt kapunk, amellyel 720p-s videók rögzítésére is nyílik lehetőség. Két tesztfelvétel is készült, egy napfényes és egy beltéri. A kamera elvileg ExMor R technológiát kapott, ez sötétebb környezetben javítja a képminőséget. Igazság szerint ennek nem sok jele van, ezt mindjárt bizonyítják a tesztfotók is itt lent. Állítólag videózásnál nagyobb haszna van, ezt majd egy összehasonlító írás kereteiben kipróbáljuk. Opciókból bőven kapunk: van makró üzemmód, folyamatos fókusz, képstabilizátor, állítható a fehéregyensúly, a fénymérés módja, vannak motívumprogramok, geotagging, önkioldó. Bekapcsolhatjuk az előlapi kamerát is, babrálhatjuk a vakut, illetve kikapcsolható a zárhang.

A fenti képeken elég erős a képzaj, kevésbé mos az algoritmus mint az arc esetén, a kromatikus aberráció is kevésbé van jelen. Ettől függetlenül a neo képei sem váltják meg a világot, akár tökéletes napsütésről, akár homályosabb környezetről van szó. Persze monitornyi felbontásban nagyon szépek az alkotások, de a nyolc megapixelnek 100%-os nagyításban ennél jobban kellene teljesítenie. A galéria az androidos gépeknél megszokott módon működik, a nagyobb fájlméretű képek esetén sem kell sokat várni arra, hogy zökkenőmentesen nagyíthatóak és lapozhatóak lehessenek a fotók.

Sony Ericsson Xperia neo

Zenei téren a helyzet megfelelő, hiszen a lejátszó albumborítót is mutat, van ismétlődő és véletlenszerű lejátszás, illetve equalizer is helyet kapott a készülékben. Ez előre tárolt hangsémákkal dolgozik. A zeneszámok hallgatása esetén újra felbukkan az infinite gomb, aminek hatására a készülék a weben körülnéz kapcsolódó tartalmak után, jellemzően videókat dobál fel. A repertoár része egy FM-rádió is, ehhez mindenképpen kelleni fog egy füles, amely antennaként funkcionál. A szoftver könnyen kezelhető, RDS információk megjelenítésére is alkalmas.

Adatátvitel, akkumulátor

Adatkommunikációs szempontból a neo hozza az elvárhatót. Ez 7,2 Mbit/s sebességű letöltést, illetve 5,76 Mbit/s tempójú feltöltést jelent, amivel nincs az élvonalban ugyan, de egy darabig úgysem várhatjuk, hogy a hazai szolgáltatók nagyságrendekkel gyorsabb hozzáférést tudnak biztosítani. Ezt kiegészíti a 802.11 b/g/n szabványú, érzékenységét tekintve kifejezetten jó wifi, a 2.1-es Bluetooth, a DLNA, a GPS és a microUSB csatlakozás.

Sony Ericsson Xperia neo

A telefon böngészője jól üzemel, a flash tartalmak megjelenítése sem okoz gondot, az oldalszélességre való tördelés is kiválóan helytállt. A GPS vevő gyorsan talál műholdakat, főleg, ha engedélyezzük, hogy a netről leszedje az említett holdak utolsó ismert helyzetét, a vétel nem szűnik meg, a cucc stabil. Gyári navigáció a Google Maps segítségével valósítható meg, aki ennél komolyabb szoftverre vágyik, válogasson a Marketről... ha tud, mert a fizetős terület még itthonról nem elérhető, de mondjuk az Ndrive ezt ügyesen megkerüli.

Sony Ericsson Xperia neo
[+]

A hátlap alatti telep teljesítménye pont ugyanolyan, mint az arc esetén, 1500 mAh-s Li-Pol akkumulátor dolgozik itt is. A Sony Ericsson szerint a készenléti és a rendelkezésre állási idő is közel azonos, de a kisebb kijelző miatt talán egy picit jobban jövünk ki az energiával. Ám ne ringassuk magunkat álomvilágba, ha kihasználjuk az okostelefon „okos“ mivoltát, akkor bizony naponta töltőre kell lógatni ezt a készüléket is.

Értékelés: Sony Ericsson Xperia neo
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Aki nem vágyik az Xperia arc exkluzív formájára és nagy méretű kijelzőjére, biztos fogja értékelni, hogy a neo sokkal olcsóbban kezd a hazai boltokban. 100-110 ezer forintos induló árakra számítunk a kiskerekben, nyilván lesznek majd ütősnek tűnő szolgáltatói ajánlatok is, a neonak jó esélye van arra, hogy megismételje az X10 sikerét. A 2.3-as oprendszer most abszolút frissnek számít, a telefon hardvere a maga árkategóriájában simán versenyképes, ráadásul – ha a nagyobb kijelzővel kapcsolatos előnyöket most nem számítom – ergonómiailag a neo jobban sikerült, mint az arc. Jobb helyen vannak a gombok, jobb a telefon fogása, könnyeben elérhetőek az egyes funkciók. Igazából szinte mindent megkapunk a neoban is, amit az arc esetén is értékelhetünk, a Bravia Mobile Engine, a 8 megapixeles kamera, a mini HDMI kimenet, a 2.3-as Android itt is rendelkezésünkre áll, ráadásul itt van előlapi optika is. Tény, hogy kisebb a kijelző, vaskosabb a cucc és nem néz ki olyan állatul, de sokak számára ezek elhanyagolható dolgok, főleg, ha a telefonra a használati értékének megfelelően nézünk. Az Xperia neo sokkal inkább megérdemli az ajánlott plecsnit, mint az arc – ha az árát nézzük. Viszont kevésbé formabontó, nem kérik el úton-útfélen, egy jól sikerült, jól kidolgozott munka a japán-svéd gyártótól, amely egy jó árpolitikával sikermodell lehet a 2011-es év androidos piacán.

Sony Ericsson Xperia neo

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Sony Ericsson Xperia neo
Sony Ericsson Xperia neo Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 116 x 57 x 13 milliméter
Tömeg 126 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,7 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 854 pixel
Kijelző típusa Kapacitív, LED megvilágítású TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 512 MB RAM / 512 MB ROM
Memória bővíthetősége microSDHC (gyári: 8GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3 (Gingerbread)
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Facebook, Latitude, Locations, Maps (Google), OfficeSuite, TrackID, PlayNow, Twitter, YouTube
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (720p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-polymer
Készenléti idő 430 óra (2G) / 400 óra (3G)
Beszélgetési idő 7 óra (2G) / 7 óra (3G)
Egyebek
TimeScape, gyorsulásérzékelő, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, LiveWare, Bravia Mobile Engine, miniHDMI

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés