Sony Ericsson Xperia mini pro - így kell folytatni

Bevezető

Mindig hasznos, ha egy újdonság rögtön két forrásból is bezuhan a szerkesztőségbe. Az Xperia mini pro esetében pont ez történt, ugyanazon a napon jelezte a gyártó hazai ügynöksége és a GsmLine.hu is, hogy befutott a telefon, úgyhogy mindkettőt elkértük, legalább megnézhetjük az esetleges eltéréseket. Illetve ha már így alakult, akkor egy fekete és egy fehér verziót szereztünk be, Jacko halálának második évfordulójára a magunk módján így emlékezünk (ha kicsit megkésve is).

Sony Ericsson Xperia mini pro
[+]

Nem lehet kihagyni a bevezetőből, hogy az X10 mini pro utódjának létrehozásakor a gyártónak nagyon oda kellett figyelnie, hogy megőrizze a méltán sikeres elődmodell szellemiségét. Az X10 mini pro ugyanis azért lett olyan baromi sikeres, mert elképesztően apró méretben tudta hozni egy QWERTY billentyűzetes okostelefon minden funkcióját. Persze ennek voltak korlátai bőven, a QVGA kijelző már a megjelenéskor sem volt túl acélos, és mára már a sebességgel sem lehetnénk megelégedve, de a megjelenésekor az X10 mini pro kisebbfajta forradalomnak számított – a gyártó háza táján biztosan.

Sony Ericsson Xperia mini pro
[+]

Ennek megfelelően a Sony Ericsson – felelőssége teljes tudatában – igencsak nekidurálta magát. Az X10 „brand“ elhagyásával kiötlött új név Xperia mini pro lett (ami egyébként nem biztos, hogy szerencsés, bár logikus), s megalkottak megint egy olyan készüléket, amelynek kezdőára most még ugyan magas, de az elődmodell is ilyen magasságban indult. Ugyanakkor épp annyit növeltek a telefon méretén, hogy még mindig kicsinek számítson, de már megvan a 3 inches kijelző, több gombot kapott a billentyűzet, jelentősen erősebb a processzor, nőtt a memória mérete, fejlődött a kamera, s persze alapból a legfrissebb Android rendszerrel érkezik az újdonság. A recept tehát maradt az, ami volt, csak aktualizálták a tudást, s mivel a mai napig nincs méretben ellenfele a készüléknek, ezért nem nagyon kell aggódniuk a sikeresség kapcsán sem.

Doboz, külső

A fekete készülék dobozának oldala kék, a fehérnek pedig rózsaszín. Ezzel nagyjából determinálja is a gyártó, hogy a világosabb árnyalat a csajos modell, a komorabb színnel lefestett mini pro viszont totál unisex, férfikézben sem mutat rosszul. A csomag lelkes bontogatásának első eseménye, hogy a telefon GreenHeart feliratú zacsiban ücsörög – a gyártó itt is előtérbe próbálja helyezni a környezetvédelmet. A pakk többi része nem okoz különösebb orgazmust: töltőfej, USB kábel, átlagos füles – ebből áll össze a tartozékhalom, s bár a hivatalos információk szerint memóriakártya is kéne legyen, ilyet mi csak a gyártó hazai képviseletétől kapott dobozban találtunk, konkrétan két gigabájtos méretben. Érdemes tehát erre rákérdezni akkor, ha kiskereskedésből szerezzük be a telefont, származási helytől függően ez ugyanis változhat. Apró adalék, hogy a fekete színű mini pro fekete, a fehér pedig fehér fülest rejt a dobozban.

Sony Ericsson Xperia mini pro
[+]

Maga a telefon szerencsére nem sokat hízott. Megmaradt ugyanolyan kis kompakt szerkenytűnek, mint volt, persze a kicsúsztatható QWERTY gombsor miatt elég husi, de pusztán 2 mm-rel hosszabb, illetve 1-1 mm-rel szélesebb és vaskosabb, mint az elődmodell. Ezek gyakorlatilag elhanyagolható méretbeli változások, ugyanakkor mégis igen sokat számítanak. Leginkább azért, mert így végre a kijelzőt is sikerült a kor igényeihez megfelelőre igazítani, a korábbi 2,55 inch helyett kerek 3 inchen jelennek meg az információk, a felbontás is QVGA-ról HVGA-ra nőtt, azaz most 320x480 pixeles a részletesség. Ami ekkora mérethez vidáman elég. Az sem jelentéktelen változás, hogy a korábbi TFT panel helyét egy LED megvilágítású képernyő vette át, a két telefont egymás mellé rakva egyből látszik, hogy az új modell sokkal élénkebb, kontrasztosabb képet ad, s a betekintési szög is szinte 180 fokosra hízott. Elvileg karcálló a borítás, de hivatalosan nem Gorilla Glass, nyilván nem estünk neki egy üvegvágóval, de az eddig eltelt üzemszerű használat valóban nem hagyott semmiféle maradandó nyomot a burkolaton. Ugyanakkor ez a modell is megkapta a Sony Bravia Mobile Engine nevű funkciót, amely szoftveresen javítja a multimédiás tartalmak megjelenítését, kontrasztot állít, szűri a zajt, hogy tisztuljon a kép.

Sony Ericsson Xperia mini pro
[+]

A kijelző felett rengeteg érzékelő sunyul, van itt előlapi kamera, fény –és közelségszenzor. A képernyő alatt három gombunk van, középen a home, balra a vissza, jobbra pedig az opciók (menü) billentyű kapott helyet. A telefon oldalán ezüstös sáv fut végig, jobb felől ebbe illesztették a tervezők a hangerőt szabályozó gombokat és a kamera gyorsbillentyűjét. A hátlap enyhén íves, a Sony Ericsson logója kissé kidudorodik, a „HD“ felirattal ellátott kamera finom krómkeretet kapott, s ezúttal nem is ül túlságosan mélyen. Egy pici ledes villanó került mellé.

Sony Ericsson Xperia mini pro
[+]

Szétcsúsztatás után megtekinthetjük a QWERTY gombsort, amely több ponton is előrelépést hoz az X10 mini pro után. Egyrészt a telefon pici növekedése és a hely okosabb kihasználása miatt nagyobb. Jobban elkülönülnek a billentyűk, amelyek gumis felületet kaptak, a gépelési élmény sokkal kellemesebb. Változott a kiosztás is, végre a „p“ betű nem a billentyűzet legszélére került, így nem üt olyan gyakran félre az ember a törlést keresve, illetve a szóköztől jobbra négy iránygombunk is van, amelyek bizony nagyon hasznosak akkor, ha egy szerkesztés alatt álló szöveges felületen sorokkal fentebb szeretnénk javítani valamit. Így nem szükséges a képernyőn mütyürkézni, a kurzort könnyen az inkiriminált helyre tudjuk léptetni. A gombvilágítás mindkét szín esetén fehér és kék, jól látható, homogén.

Sony Ericsson Xperia mini pro
[+]

Az összeszerelési minőségre nem lehet panasz, nagyon szépen illeszkednek az elemek, a fedlapnak nincs holtjátéka, remekül rögzül a két végponton. A fehér modellnek csúszós, csillogó műanyag a hátsó része, a fekete készülék selymes tapintású, de egyik sem bóvli. A hátlapot körömmel tudjuk leszedni, a microSD az akkumulátor kiszedése nélkül is cserélhető.

Sony Ericsson Xperia mini pro
[+]

Menü, vas

Nagyot változott a belső is, a Sony Ericsson nem csak egy ráncfelvarrással készült, hanem olyan szintre húzták fel a vasat, ami simán helyt tud állni a középkategória felső szegmensében. A mini pro ugyanis 1 GHz-es Snapdragon processzort kapott, amelyhez Adreno 205-ös GPU dukál és fél gigányi RAM. A júzer nagyjából 400 megás belső tárhelyen garázdálkozhat, erre jön a microSD kapacitása. Azért ez morcos hardver ekkora méretben, s működés közben sem okoz csalódást.

Sony Ericsson Xperia mini pro

A mini pro ugyanis megkapta az Android 2.3.3-at, ennél frissebb egyelőre nincs. Reméljük, hogy a későbbi frissítésekkel sem fog elmaradni a gyártó, most még nagyon naprakész a ketyere. Erre a rendszerre ül fel a Sony Ericsson saját fejlesztésű kezelőfelülete, amit leginkább onnan lehet már messziről is megismerni, hogy a négy sarokban van négy funkció, s mellesleg a kijelző eléggé kék. Nos, most már végre nem feltétlenül kék, a kis kütyüt ugyanis lehet témázni, gyárilag hatféle árnyalatból választhatunk. Az is komoly változás az elődhöz képest, hogy a kijelző képes a többujjas érzékelésre, s ez már a főképernyőn működik: az összehúzott widgetek látványosan úszkálnak a szemünk előtt, amíg rá nem bökünk az egyikre.

Sony Ericsson Xperia mini pro

Most már egy oldalr több widget is kirámolható, nyilván ez azért függ az adott minialkalmazás méretétől. A kínálat is igen mokány, van egy-két tényleg hasznos felület, mint amilyen mondjuk a TimeScape, hiszen ez a funkció ebben a Sony Ericsson mobilban is benne van, de akad olyan is, amire csak lestem, hogy ez kinek jó, méghozzá a FB ismerőseink által kedvelt zenék és videók listája. Na, ez nekem ne rabolja az adatforgalmamat. A widgetek törlésénél szépen animál a kuka – ennek semmi jelentősége, de azért aranyos. Van egy írás és megosztás nevű okosság is, amely egy textboxot tesz ki a főoldalra. Ha ide írunk valamit, arra vagy rákereshetünk a neten, vagy egyből megoszthatjuk ezt a szöveget FB-on, üzenetben, e-mailben.

Sony Ericsson Xperia mini pro

Bár a telefonban van mozgásérzékelő is, a menüben és a főképernyőn tartózkodva csak akkor fordul el a kép, ha kicsúsztatjuk a gombsort. Ez a művelet elég gyors, nem lehet okunk panaszra. A rendszer általános sebességével sincs semmi gond, alant egy 14 percesre vágott videó a Mobilarena TV adásából, a teljes műsor ide kattintva tekinthető meg.

Alapfunkciók, szoftverek

A névjegyzék számos forrásból táplálkozhat. A SIM-ről, a telefon saját memóriájából és rengeteg webes adatbázisból, a Facebookról, a Google fiókból, az Exchange kontaktlistából. Mi állíthatjuk be, hogy egyrészt melyik forrásból jött adatokat óhajtjuk egyáltalán látni, azok szinkronizálódhatnak-e maguktól, illetve nekünk kell egyenként egymáshoz rendelnünk a különböző helyekről érkezett információkat. Ez pepecs munka, de csak egyszer kell megoldani.

Sony Ericsson Xperia mini pro

Az üzenetkezelés elég komplex, a szokásos SMS-MMS felületen túl van POP3/IMAP4 e-mail, Gmail, illetve a Moxier nevű külsős program segítségével vállalati levelezés is. A klasszikus levelezést varázsló segít beállítani, a különböző fiókokat össze lehet vonni, könnyű őket törölni, módosítani, sokkal jobb lett ebből a szempontból a mini pro, mint amilyen az előd volt. Ha nem nyitjuk szét a telefont, akkor álló helyzetben mobilos gombsor van, fekvő állapotban virtuális QWERTY. A gépelés könnyű, a fizikai billentyűzet nagyon kézreálló.

Sony Ericsson Xperia mini pro

Első indítás után a készülék elindítja a McAffe VirusScan mobilos verzióját, amit egy regisztráció után használhatunk. Ha nem kívánunk vele élni, akkor nem kötelező. A naptár a szokásos, jól használható, szanaszét lehet paraméterezni, s természetesen szinkronban lehet a Google-lel ez is. A vekkert nem piszkálta a gyártó, a számológépben vannak tudományos funkciók is. A dokumentumok kezeléséhez az OfficeSuite vehető igénybe, van időjárás panel, TrackID, a TimeScape meglétéről már esett szó.

Sony Ericsson Xperia mini pro

A Sony Ericsson saját szinkronizációs lehetőséget is kínál, egy regisztráció után webes tárhelyre menti a névjegyzékünket, így könnyű átköltözni a gyártó egy másik telefonjába adott esetben. Miután a cég masszívan támogatja a teniszt, ezért egy Xperia Hotshots nevű alkalmazást is találunk, ahol videókat nézhetünk meg, híreket látunk a tenisz világából és a versenyzőkről is kaphatunk információkat. Játékfronton a PopCap tette be a lábát a telefonra, de csak próbaverziós alkalmazásokkal, a sportra visszatérve pedig az UEFA.com alkalmazása került még fel a gyári applikációk közé. A GsmLine.hu-tól érkezett modellen még kábé két oldalnyi ikon sorakozik, de ezek jellemzően ázsiai piacon értelmezhető szolgáltatások.

Multimédia

A hátlapra pakolt kamera maradt 5 megapixeles felbontású, apró villanó segíti a sötétben való fotózást, bár nem túl hatékonyan. A felhasználói felület könnyen áttekinthető, balról lehet behúzni a beállításokat, amelyek okosan nincsenek túlbonyolítva, a fontos dolgok azonban megvannak. Környezeti profilok, fókuszmód, vaku, önkioldó, kameraváltás, felbontás, geotagging. A jobb oldalról a korábbi alkotások húzhatóak be. Autofókusz van, vagy a dedikált gombbal játszhatunk, vagy pedig a kijelzőre tapintva fókuszál és exponál a ketyere.

Az elkészült fotók nem mondhatóak túl jónak. Igazság szerint eléggé ergya a minőség, zajos, de elmosódott, néhol mintha pixeles lenne. Kromatikus aberráció is van bőségesen, hajlamosak a képek világosabb részei a beégésre, egyáltalán nem voltam elégedett az eredménnyel. Videót viszont 720p-ben rögzít a kütyü, ami előrelépés, készült is egy rövid, 20 másodperces snitt, amely ide kattintva nézhető meg. Lejátszás tekintetében az MP4 formátumú mozikat könnyen viszi, avi és mkv nem működik.

Sony Ericsson Xperia mini pro

Sony Ericsson Xperia mini pro

Zenei fronton jobb a helyzet. Kihangosítva ugyan kissé dobozszerű produkcióra képes a mini pro, de a fülessel már nagyot javul a szituáció. A lejátszó felülete könnyen áttekinthető, látunk albumborítót, van equalizer is. Talán az én fülemmel van a baj, de nagyon nüansznyi az eltérés az egyes hangzásképek között. A zenéket mindenféle paraméter alapján lehet szűrni, készíthetünk lejátszási listákat is. Az éppen játszott szám képernyőjén ott van az infinite gomb, amivel kapcsolódó webes tartalmakat kereshetünk, például dalszöveget, vagy videoklipet. A TrackID-ról már volt szó, a rádióról még nem: az RDS funkcionalitással rendelkező szoftver működéséhez okvetlenül szükséges a füles használata.

Adatátvitel, akkumulátor

Sokat fejlődött a telefon adatkommunikációs szempontból is. Bekerült a repertoárba a DLNA, s megugrott a mobilhálózati adatátvitel sebessége is. A letöltési maximum maradt 7,2 Mbit/s, a feltöltési 5,76 Mbit/s-ra emelkedett. Mindezek mellett a Wi-Fi már 802.11 b/g/n szabványú. Természetesen nem elsősorban ez hat jótékonyan a böngészési élményre, hanem a megnövelt felbontású kijelző, illetve a flash támogatás, így a kis kütyünek nem okoznak gondot a komplexebb oldalak sem, működik a kétujjas nagyítás és dupla kattintással paragrafus szélességűre is tördel a ketyere.

Sony Ericsson Xperia mini pro

Számítógéphez nyilván kábel segítségével köthetjük a masinát. A vezeték nélküli adatátvitelhez Bluetooth dukál, amelynek verziószáma maradt 2.1-es, s természetesen sztereó hangátvitelre is képes. A hátlap alatt eltehénkedő akkumulátor 1200 mAh teljesítményű, ami majdnem 30%-kal izmosabb, mint az elődmodell esetében. Ezzel nálam két napig bírta ki töltés nélkül a telefon, folyamatos e-mail kapcsolattal egyetemben.

Sony Ericsson Xperia mini pro
[+]

Értékelés: Sony Ericsson Xperia mini pro
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Az X10 mini pro méltó utódot kapott. Az Xperia mini pro tökéletes folytatása az elődnek, az összes fontos tulajdonság tekintetében jelentőset fejlődött, abszolút versenyképes a mai kínálat felső-közép szegmensével, csak mindezt továbbra is kompakt méretben hozza. A mai napig nincs versenytársa a piacon, hiszen ekkora készülékházban QWERTY gombsor gyakorlatilag nincs más kütyüben, ami egyébként nem nagyon érthető, hiszen az X10 mini pro sikerét látva más gyártó is megcsinálhatta volna a maga verzióját. A Sony Ericsson nagyon jól nyúlt hozzá a telefonhoz, megtartották az előd szellemiségét, csak éppen a kor elvárásaihoz igazították a belsőt. A két legfontosabb változás, hogy megnőtt a kijelző mind méretét, mind pixelszámát tekintve, a burkolat alá pedig Snapdragon processzor költözött. A szinte hibátlan összeképet egyedül a kamera produkciója árnyékolja be némiképp, ugyanakkor – s ez talán a legfontosabb érv – az újdonság árát sem lőtték ki az egekbe, a bruttó 60 ezer forintos szint teljesen versenyképes ajánlattá teszi az Xperia mini pro-t a piacon, szinte biztosak vagyunk benne, hogy pozitív lesz a fogadtatás. Ehhez mi is valamit hozzá tudunk tenni, méghozzá egy egyébként igen szűkmarkúan osztogatott Különösen Ajánlott pecsétet.

Sony Ericsson Xperia mini pro

Bog

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

A fekete Sony Ericsson Xperia mini prot a GsmLine.hu biztosította. A készülék megvásárolható a www.gsmline.hu internetes áruházban.

A fehér tesztkészüléket a gyártó hazai sajtóügynöksége biztosította

Specifikáció

Sony Ericsson Xperia mini pro
Sony Ericsson Xperia mini pro Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 92 x 53 x 18 milliméter
Tömeg 136 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel
Kijelző típusa Kapacitív, LED megvilágítású TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 512 MB RAM / 1 GB ROM
Memória bővíthetősége microSDHC (gyári: 2GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, DLNA
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok némaüzem
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3 (Gingerbread)
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Facebook, Latitude, Locations, Maps (Google), OfficeSuite, TrackID, PlayNow, Twitter, YouTube
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, ledes villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (720p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1200 mAh-s lítium-polymer
Készenléti idő 331 óra (2G) / 340 óra (3G)
Beszélgetési idő 5 óra 40 perc (2G) / 5 óra 25 perc (3G)
Egyebek
TimeScape, gyorsulásérzékelő, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet, LiveWare, Bravia Mobile Engine

Azóta történt

Előzmények