Samsung SmartTag2 teszt

Kitartóbb, szívósabb és praktikusabb lett a Samsung lokátora, kipróbáltuk.

Működés, használat

A SmartTag2 beüzemelése pofonegyszerű: a dobozából kivesszük, a telepet fedő műanyagot lehúzzuk, a bigyó bekapcsol és a mellé rakott Galaxy telefon jelez: társíthatjuk a lokátort Samsung fiókunkhoz és a SmartThings szolgáltatáshoz. Ez azt is jelenti: mindenképpen Galaxy telefonra lesz szükség a használathoz. Az alapbeállítások és az útmutató mellett a SmartThings Find térképén láthatjuk az összes SmartTagünk legutóbbi pozícióját (beépített GPS nélkül ezt a mobilok közbenjárásával kalkulálja ki a rendszer), és ha nem találnánk, Bluetooth hatótávolságon belül, zárt térben olyan 10-20 méteren, nyílt területen pedig akár 100 méteren belül is megcsörgethetjük.

[+]

Hirdetés

Sajnos a hangjelzés zajos városi környezetben vagy több szobára a kelléktől nehezen hallható, az előző SmartTag és az AirTag is hangosabb. Tud viszont a SmartTag2 egy trükköt, amit az AirTag nem: van egy gombja, amit kétszer megnyomva, Bluetooth hatótávon belül el kezd csörögni a mobilunk, ha az kallódott volna el, és a szimpla, illetve dupla lenyomáshoz is társítható rengeteg opció a SmartThings rendszerében. Mondjuk a okoslámpák vagy a termosz kapcsolása vagy bármely funkció indítása a beépülő eszközökön, de küldhető vele automatizált üzenet is, mondjuk: „szia, rendben hazaértem”. A SmartTag ikonját a főoldalra is kidobhatjuk, hogy a lehető leggyorsabban elérjük az adatait és a helyzetét.

[+]

Ha messze kerülnénk tőle, a térképen tudjuk megközelíteni a legutóbbi helyzetét és Bluetooth hatótávon belülre kerülve tudjuk megcsörgetni. A legpraktikusabb ugyanakkor UWB chippel szerelt mobilt használni, mert úgy irányjelző nyilakkal és a távolság kiírásával tudunk precízen elnavigálni a kütyühöz, a séta végén a nyilakat a kamera élőképére kivetítve, ami nagyon pofás. Ehhez viszont az alábbi csúcsmobilok egyikére lesz szükség, illett volna az UWB chipet a középkategóriától felfele biztosítani: Galaxy Note20 Ultra, Galaxy S21+, Galaxy S21 Ultra, Galaxy S22+, Galaxy S22 Ultra, Galaxy S23+, Galaxy S23 Ultra, Galaxy Z Fold2, Z Fold3, Z Fold4 vagy Z Fold5.


[+]

Az Apple több kelléket szerelt fel UWB chippel és kiforrottabb a nyomkövetőhöz való pontos vezetés, ahogy Lokátor szolgáltatásába is több eszköz csatlakozik világszerte. Ez azért fontos, mert GPS híján saját telefonunk, illetve anonim információval mások mobiljai alapján határozza meg a nyomkövető saját helyzetét, és ha elhagytuk, annál gyakrabban és pontosabban értesülünk pozíciójáról, minél több azonos márkájú telefon halad el mellette. Persze Samsung mobilból is rengeteg van a hazai piacon, arról pedig a folyamatosan bővülő SmatThings Find szolgáltatás gondolkodik, hogy mások ne találhassák meg nyomkövetőnket.


[+]

Az elveszett módot bekapcsolva viszont épp hogy engedélyezhetjük, hogy idegenek rábukkanhatnak elkallódott SmartTag2-nkre, mondjuk megszökött kutyánk nyakörvén, hogy NFC tagjét leolvasva kapcsolatba lépjenek velünk bármilyen márkájú mobilról a SmartThings online felületén. Az itt olvasható üzenetet és kontakt adatot mi adhatjuk meg. Az UWB-s, pontos navigálás a nyomkövetőhöz lakásban 5-10 méterről, a szabadban pedig 20-30 méterről indul, és Galaxy S22+-szal társítva néha tévedett a képernyőn jelzett irány, illetve vibrált a kijelző, ennél az Apple szoftvere jobban egybe van rakva.


[+]

A lényeg viszont: mindig odataláltam a kütyühöz, és pár méteren belül meghallottam a hangjelzését is, csak a lokátorhoz való vezetés túl lett bonyolítva. A navigálás menüpont csak akkor érhető el, ha Bluetooth hatótávon kívül kerültünk, és a SmartThings térképe helyett a vezetés valamiért a Google Térképen, azaz külön alkalmazásban folyik. Amint a célterületre értünk, válthatunk is vissza a Samsung appra, és itt az egyebek menüből kell indítani a keresés a közelben opciót a pontos vezetéshez. A helyszínt körbejárva és a bigyóhoz közeledve aztán csak az utolsó 2-3 métertől tudjuk a kamerás nézetet előhívni, ahhoz is kell pár másodperc – miért lett ez ilyen bonyolult? Egy appban és képernyőn kellene a navigálást levezényelni.


[+]

Egyébként, ha több SmartTagünk van, külön nevet adhatunk mindegyiknek, ahogy opció az energiatakarékosság is, amivel az UWB-s funkciók kiesnek, cserébe az egyébként is remek, 500 napos üzemidő 700-ra javul gombelemenként. A lokátor teljes élettartamára visszamenőleg visszanézhetjük a bigyó pozícióját, és értesítést kaphatunk a hátra hagyásáról is. A SmartThings ráadásul rengeteg másik eszközünket követi, ha megkérjük: a telefont, a fülest, a tabletet, plusz megannyi okosotthon kellék beépül a rendszerébe. Szóval, ha elkötelezzük magunkat a Samsung megoldása mellett, egy helyről temérdek kütyü és szolgáltatás vezérelhető.


[+]

Összefoglaló. A SmartTag2 a Samsung lokátorának továbbfejlesztett, kitartóbb és szívósabb változata, amit könnyű kulcstartóra és nyakörvre helyezni, viszont kevésbé észrevétlen értéktárgyaink mellé rejtve. UWB funkciói jók, ám a mobilalkalmazáson bőven lehetne reszelni, mindenesetre szépen fejlődik a SmartThing szolgáltatás. Az AirTag vs. SmartTag vitát az zárja rövidre, hogy az előbbi csak Apple, az utóbbi pedig csak Samsung mobillal használható, van viszont olyan olcsóbb lokátor a piacon, amelyik mindkettővel, és a Google is építgeti saját keresőhálózatát. Azt nem tudom megmondani, hogy kötelező tech kellék-e az okos nyomkövető, aki viszont gyakran utazik vagy bármilyen okból ilyen bigyó kipróbálásán gondolkodik, nyugodtan vásároljon egyet, csak ne lepődjön meg, ha gyorsan kettő, három, négy darab lesz belőle a kollekcióban.

Bone123

Samsung SmartTag2

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés