Samsung SmartTag2 teszt

Kitartóbb, szívósabb és praktikusabb lett a Samsung lokátora, kipróbáltuk.

Külső, csomag, üzemidő

Szeretteink, házi kedvenceink, értéktárgyaink és kütyüink biztonsága kiemelkedően fontos, az elmúlt évtizedek profi vagy filléres, illetve beépített vagy egyénileg beüzemelhető nyomkövetői után pedig kezdenek a lokátorok is beolvadni a techvilág ökoszisztémáiba. Ez egyszerre praktikus és megnyugtató, hiszen egyszerűbb lett az elkóborolt ebet vagy elkallódott okostelefont megtalálni, ahogy egy apró kütyü segítségével az elgurult bicikli nyomába is lehet eredni. Az árnyoldalon viszont ott a kéretlen megfigyelés és nyomkövetés kockázata – a témakör etikai aggályait Apple AirTag vs. Samsung SmartTag+ tesztünkben jártuk körbe, az UWB technológiát is részletezve.

A SmartTag 2
A SmartTag2 [+]

Az biztos, hogy aki egyszer holmijai felügyeletébe mobilja kényelméből belekóstolt, nem akarja többé cicáját, tárcáját, kulcscsomóját vagy bőröndjét nyomkövető nélkül magára hagyni, és bár egy (vagy praktikusabban négy-öt) tartozék beszerzése pluszköltség, sokan fogják a fejüket utólag, amikor beütött a krach, hogy miért nem ruháztak be ilyesmire.


[+]

A nyomkövető szót amúgy kerülik a gyártók a negatív többlettartalom miatt, a Samsung és főleg az Apple bigyói mindenesetre letarolták a piacot, ami leginkább annak köszönhető, hogy az AirTag szorosan belépül a Lokátor, a SmartTag pedig a SmartThings kütyüszisztémába, ahol megannyi eszközt és tárgyat tudunk egy helyről, biometrikus védelem mögül követni.


A 2021-es Samsung SmartTag+ két AirTag között [+]

Amennyire közös alapokon nyugszik a két termék, annyira különbözik is: az AirTag apró korongjával szemben (fent) a SmartTag2 (lent) 28,8 x 52,44 x 8 milliméteren és 13,75 grammon jóval hosszúkásabb darab, így kevésbé rejthető el a nyereg alá vagy a tárca mélyére észrevétlenül, ami ugye azért fontos, hogy a tolvaj ne szúrja mindjárt ki és szabaduljon meg tőle. Cserébe a Samsung kelléket tartozék nélkül erősíthetjük kulcscsomóra, nyakörvre és akaszthatjuk bárhova, a forma pedig ízlés és felhasználási cél kérdése.


[+]

Tény, hogy az AirTag dizájnja tisztább, de a műanyag házas és fémgyűrűs SmartTag2 sem szégyenkezhet fekete vagy fehér kivitelben – további színvariációk biztosan érkeznek. Egy darab a Samsung kütyüből 17 ezer forintba kerül, ami elég borsos a nyomkövető műfajban, a bevezető akció keretében viszont két lokátor jár ennyiért, immár IP57-es por- és vízálló védelemmel. Ez mindenképpen jó, elvégre találkozni fog az elemekkel, persze ezt a bigyót sem vízalatti használatra találták ki.


[+]

Az apró csomagolás egy papiroson és a nyomkövetőn kívül ezúttal egy SIM-tűt is tartalmaz, ami nem jelenti persze azt, hogy a kütyü SIM-kártyát is befogadna – helyette a gyűrű felől, a túloldal irányába a szabványos CR2032 gombelem tálcáját tudjuk kitolni, és ez lényegesen kényelmesebb megoldás az előző SmartTag körömszaggató szétfeszítésénél.


[+]

A normál használat üzemideje fél évről 500 napra nőtt, az energiatakarékos működésé az UWB funkciókat mellőzve pedig 700 napra, ami kiemelkedően jó. Ennek az oka az ultraszélessávú rádiófrekvenciás és a Bluetooth LE kapcsolatok rendkívül alacsony energiaigénye, miközben a nyomkövető folyamatosan közli hozzávetőleges helyzetét, a SmartThings mobilalkalmazás pedig időben szól, ha lassan ideje cserélni a telepet.

Hirdetés

Működés, használat

A SmartTag2 beüzemelése pofonegyszerű: a dobozából kivesszük, a telepet fedő műanyagot lehúzzuk, a bigyó bekapcsol és a mellé rakott Galaxy telefon jelez: társíthatjuk a lokátort Samsung fiókunkhoz és a SmartThings szolgáltatáshoz. Ez azt is jelenti: mindenképpen Galaxy telefonra lesz szükség a használathoz. Az alapbeállítások és az útmutató mellett a SmartThings Find térképén láthatjuk az összes SmartTagünk legutóbbi pozícióját (beépített GPS nélkül ezt a mobilok közbenjárásával kalkulálja ki a rendszer), és ha nem találnánk, Bluetooth hatótávolságon belül, zárt térben olyan 10-20 méteren, nyílt területen pedig akár 100 méteren belül is megcsörgethetjük.

[+]

Sajnos a hangjelzés zajos városi környezetben vagy több szobára a kelléktől nehezen hallható, az előző SmartTag és az AirTag is hangosabb. Tud viszont a SmartTag2 egy trükköt, amit az AirTag nem: van egy gombja, amit kétszer megnyomva, Bluetooth hatótávon belül el kezd csörögni a mobilunk, ha az kallódott volna el, és a szimpla, illetve dupla lenyomáshoz is társítható rengeteg opció a SmartThings rendszerében. Mondjuk a okoslámpák vagy a termosz kapcsolása vagy bármely funkció indítása a beépülő eszközökön, de küldhető vele automatizált üzenet is, mondjuk: „szia, rendben hazaértem”. A SmartTag ikonját a főoldalra is kidobhatjuk, hogy a lehető leggyorsabban elérjük az adatait és a helyzetét.

[+]

Ha messze kerülnénk tőle, a térképen tudjuk megközelíteni a legutóbbi helyzetét és Bluetooth hatótávon belülre kerülve tudjuk megcsörgetni. A legpraktikusabb ugyanakkor UWB chippel szerelt mobilt használni, mert úgy irányjelző nyilakkal és a távolság kiírásával tudunk precízen elnavigálni a kütyühöz, a séta végén a nyilakat a kamera élőképére kivetítve, ami nagyon pofás. Ehhez viszont az alábbi csúcsmobilok egyikére lesz szükség, illett volna az UWB chipet a középkategóriától felfele biztosítani: Galaxy Note20 Ultra, Galaxy S21+, Galaxy S21 Ultra, Galaxy S22+, Galaxy S22 Ultra, Galaxy S23+, Galaxy S23 Ultra, Galaxy Z Fold2, Z Fold3, Z Fold4 vagy Z Fold5.


[+]

Az Apple több kelléket szerelt fel UWB chippel és kiforrottabb a nyomkövetőhöz való pontos vezetés, ahogy Lokátor szolgáltatásába is több eszköz csatlakozik világszerte. Ez azért fontos, mert GPS híján saját telefonunk, illetve anonim információval mások mobiljai alapján határozza meg a nyomkövető saját helyzetét, és ha elhagytuk, annál gyakrabban és pontosabban értesülünk pozíciójáról, minél több azonos márkájú telefon halad el mellette. Persze Samsung mobilból is rengeteg van a hazai piacon, arról pedig a folyamatosan bővülő SmatThings Find szolgáltatás gondolkodik, hogy mások ne találhassák meg nyomkövetőnket.


[+]

Az elveszett módot bekapcsolva viszont épp hogy engedélyezhetjük, hogy idegenek rábukkanhatnak elkallódott SmartTag2-nkre, mondjuk megszökött kutyánk nyakörvén, hogy NFC tagjét leolvasva kapcsolatba lépjenek velünk bármilyen márkájú mobilról a SmartThings online felületén. Az itt olvasható üzenetet és kontakt adatot mi adhatjuk meg. Az UWB-s, pontos navigálás a nyomkövetőhöz lakásban 5-10 méterről, a szabadban pedig 20-30 méterről indul, és Galaxy S22+-szal társítva néha tévedett a képernyőn jelzett irány, illetve vibrált a kijelző, ennél az Apple szoftvere jobban egybe van rakva.


[+]

A lényeg viszont: mindig odataláltam a kütyühöz, és pár méteren belül meghallottam a hangjelzését is, csak a lokátorhoz való vezetés túl lett bonyolítva. A navigálás menüpont csak akkor érhető el, ha Bluetooth hatótávon kívül kerültünk, és a SmartThings térképe helyett a vezetés valamiért a Google Térképen, azaz külön alkalmazásban folyik. Amint a célterületre értünk, válthatunk is vissza a Samsung appra, és itt az egyebek menüből kell indítani a keresés a közelben opciót a pontos vezetéshez. A helyszínt körbejárva és a bigyóhoz közeledve aztán csak az utolsó 2-3 métertől tudjuk a kamerás nézetet előhívni, ahhoz is kell pár másodperc – miért lett ez ilyen bonyolult? Egy appban és képernyőn kellene a navigálást levezényelni.


[+]

Egyébként, ha több SmartTagünk van, külön nevet adhatunk mindegyiknek, ahogy opció az energiatakarékosság is, amivel az UWB-s funkciók kiesnek, cserébe az egyébként is remek, 500 napos üzemidő 700-ra javul gombelemenként. A lokátor teljes élettartamára visszamenőleg visszanézhetjük a bigyó pozícióját, és értesítést kaphatunk a hátra hagyásáról is. A SmartThings ráadásul rengeteg másik eszközünket követi, ha megkérjük: a telefont, a fülest, a tabletet, plusz megannyi okosotthon kellék beépül a rendszerébe. Szóval, ha elkötelezzük magunkat a Samsung megoldása mellett, egy helyről temérdek kütyü és szolgáltatás vezérelhető.


[+]

Összefoglaló. A SmartTag2 a Samsung lokátorának továbbfejlesztett, kitartóbb és szívósabb változata, amit könnyű kulcstartóra és nyakörvre helyezni, viszont kevésbé észrevétlen értéktárgyaink mellé rejtve. UWB funkciói jók, ám a mobilalkalmazáson bőven lehetne reszelni, mindenesetre szépen fejlődik a SmartThing szolgáltatás. Az AirTag vs. SmartTag vitát az zárja rövidre, hogy az előbbi csak Apple, az utóbbi pedig csak Samsung mobillal használható, van viszont olyan olcsóbb lokátor a piacon, amelyik mindkettővel, és a Google is építgeti saját keresőhálózatát. Azt nem tudom megmondani, hogy kötelező tech kellék-e az okos nyomkövető, aki viszont gyakran utazik vagy bármilyen okból ilyen bigyó kipróbálásán gondolkodik, nyugodtan vásároljon egyet, csak ne lepődjön meg, ha gyorsan kettő, három, négy darab lesz belőle a kollekcióban.

Bone123

Samsung SmartTag2

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés