Hirdetés

Samsung Univerzum: ilyen az új okostelefonos kezelőfelület, a One UI

Idén az új Samsung telefonok már az új rendszerrel jönnek, de a korábbi modelleket is folyamatosan frissítik. Kipróbáltuk a One UI-t a mindennapokban.

Főbb újítások

A One UI első ránézésre is más. Ennek egyébként több oka is van, rögtön a gyári ikonszett cseréje, ami markánsan eltér a korábbitól, nekem kicsit rajzfilmszerűnek hat, de persze ezeket lehet cserélgetni később. Másrészt a leggyakrabban használt felületek (üzenetkezelés, tárcsázó, beállítások) sokkal szellősebbek, alapvetően abból kiindulva, hogy a kijelző alsó felén fogunk matatni, a felső részén pedig a matatásunkkal kapcsolatos információt érdemes látnunk. Ennek a megközelítésnek elsősorban az a vezérelve, hogy nagyobb kijelzős okostelefonokat is könnyebb lehessen egy kézzel kezelni, hiszen ha a képernyő felső részén nincs olyan gomb, kapcsoló, menüpont, vagy szövegmező, ami miatt oda kell nyúlnunk, akkor fogásváltás nélkül is el tudjuk intézni a teendők zömét. Ez a megközelítés persze csak azokra az alkalmazásokra és funkciókra érvényes, amelyek a Samsung sajátjai, de már így is sokat segít a dolog, noha azért elsőre sokszor azt érezni, hogy egy csomó területet kihasználatlanul hagy az interfész, de ez igazából nincs így.


[+]

Nézzünk erre néhány példát, mondjuk itt van az üzenetkezelés. Ha megnyitjuk, akkor a kijelző felső részét elfoglalja egy jókora Üzenetek felirat, alatta megjegyezve, hogy mennyi olvasatlan üzenetünk van. És ennyi, pont, ez foglalja el annak a területnek körülbelül a 35%-át, ahol egyébként egymás alatt az üzenetek listája kéne legyen. Viszont ha elkezdjük gördíteni a képernyőt, akkor ez a felirat ugyanúgy felcsúszik, mint a komplett lista és már rögtön el is tűnik. Másrészről pedig van egy olyan előnye, amivel nehéz vitatkozni: a legfrissebb üzenetek vannak mindig legfelül. Ha én megnyitom az üzenetek listáját, akkor az esetek zömében a friss dolgokra vagyok kíváncsi, tehát jó eséllyel a legfelső tételek közül fogok egyet választani, és ezek most “ujjközelben” vannak, hiszen nem a kijelző tetejére kerülnek, hanem a jókora Üzenetek felirat alá. Ugyanígy van a Beállítások menüpontnál, a Galériánál, az Óránál, a Notes és a Reminder esetében is.


[+]

Sokan várták már a gesztus alapú navigáció megjelenését is a Samsung eszközökben (bár az A-szériában már felütötte a fejét), amit egyébként az Andorid Pie már gyárilag is tartalmaz, de egy csomó gyártónál már a 8.1-es verzióra építkező UI is tudta, a Samsung a One UI-nál vezeti be. Ez gyakorlatilag kiváltja a navigációs sávot (ahol egyébként a gombok sorrendje állítható), ezzel több helyünk lesz a kijelzőn, az eddigi billentyűk helyett pedig az ujjunk lentről történő felhúzásával tudunk parancsokat kiadni. Pár óra alatt megszokható a dolog. Ahogyan a kissé megváltozott, de sokkal áttekinthetőbbnek tűnő értesítési függöny is örömet fog okozni, ezt továbbra is lehúzhatjuk az ujjlenyomat-olvasó segítésével (ha van ilyen hátul), vagy a menüben állva az ujjunk lefelé húzásával a kijelző bármely részén. A függöny most is kétfázisú, a gyorsgombok és a fényerő vannak a felső sávban, utánuk jönnek az értesítések, de ha még egyet gördítünk lefelé, akkor megkapjuk a komplett gyorsikon kínálatot úgy, hogy a One UI elveinek megfelelően az egész ikonlista a képernyő lenti részére csúszik, hogy könnyen választhassunk közülük.


[+]

Bekerült a funkciók közé az éjszakai mód, ami mindenhol fekete hátteret nyújt, legalábbis ahová a Samsung keze elér. Ez nyilván a menürendszer bugyrait és a Samsung alkalmazásait érinti (tárcsázó, üzenetek, galéria, óra, naptár, emlékeztető, fájlkezelő), ott sem mindet, például a Samsung saját böngészője, a diktafon vagy a Samsung Health maradt fehér háttér előtt, ez persze változhat még az idők során. A Note9-nél viszont nekem nagyon hiányzott, hogy az éjszakai módot nem lehet időzíteni, manuálisan kell kapcsolgatni, ami az AI-bullshit korszakában egy kicsit furcsa. Noha nem látunk bele a Samsung minden tervébe, de ezzel kapcsolatban azt mondták, hogy ez még változhat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt