Samsung Galaxy Tab S5e - ennyiért kissé vékony

Gyönyörű, kecses ház minimális kávákkal, a szellős One UI felületre licitáló DeX elrendezés és korrekt középkategóriás hardver – épp csak 10,5”-es táblagép árazása csúszott meg, hegynek felfele.

Hirdetés

Snapdragon 670, OneUI, DeX

A Snapdragon 670 négy 1,7 és négy 2 GHz-es Kryo 360 magjával és az Adreno 615 GPU-val a középkategóriában kellően gyors – kár, hogy a Tab S5e-t nem ott árulják, és a Samsung Lag One UI-on is jelen van (felébresztés után, a Bixby főoldalra lapozva, az alkalmazásváltóba lépve, a billentyűzetet előhívva és egyéb helyzetekben is előfordul döccenés). Ettől függetlenül, 4 GB RAM-mal gyors az alkalmazáskezelés, bár a 64 GB-os, ennek háromnegyedét szabadon kínáló tároló nem UFS típusú, picit lassabb.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Samsung Galaxy Tab S5e Huawei MediaPad M5 Apple iPad (2018) Samsung Galaxy Tab S4
Rendszerchip Snapdragon 670 HiSilicon Kirin 960 Apple A10 Fusion Snapdragon 835
AnTuTu Bench. 7.x 156756 pont 177933 pont 202239 pont 198933 pont
Geekbench 4.x (single/multi) 1719 / 5840 pont 1635 / 6036 pont 3517 / 5984 pont 1895 / 6406 pont
GFXBench Car Chase onscreen 1080p 6,4 fps 9,7 fps n/a 14 fps
GFXBench Car Chase offscreen 12 fps 18 fps n/a 25 fps
GFXBench Manhattan onscreen 17 fps 26 fps 42,4 fps 34 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 29 fps 43 fps n/a 59 fps
AndroBench Sequential Read 296,95 MB/s 289,28 MB/s n/a 744,08 MB/s
AndroBench Sequential Write 213,33 MB/s 175,94 MB/s n/a 198,65 MB/s
AndroBench Random Read 75,71 MB/s 44,83 MB/s n/a 141,04 MB/s
AndroBench Random Write 18.47 MB/s 69,52 MB/s n/a 24,91 MB/s

A legtöbb 3D-s játék rendben elfut, közepes melegedéssel, csakhogy gyakran HD felbontáson, ami 10,5”-en nem néz ki jól (PUBG, Fortnite stb.). A Rome: Total War vagy az Asphalt 9 el sem érhető a Play Áruházból, az utóbbit alternatív úton kell telepíteni, és ott sem opció a natív felbontás. Oké: van harmadik féltől megoldás a PUBG QHD-s futtatására, akkor viszont szaggat a játék, úgyhogy ez a táblagép semmiképp nem a játékosok álma, az áráért a Galaxy A80-nal debütált Snapdragon 730 beleférhetett volna.


[+]

Böngészni és videózni persze lehet, sőt: érdemes vele, csak a mobilon még kellemesen szellős One UI ne lenne táblagépen ennyire helypazarló. Vannak centiméteres hézagok és akkora betűk, hogy a 110 éves dédnagymama szemüveg nélkül lássa. Mégse sikerült minden beállítás menüpontot 2560 pixelre teljesen kiírni, lásd a biometrikus azon. és biztonság, az ismeretlen alk.ok telepítése, a biztons. tanúsítványok megtek., a f.használói tanúsítványok, vagy az eszközadminisztrátor-alk.ok esetét. Ez elég v.ces.


[+]

Látszik, hogy az Android 9-en alapuló köntöst a Samsung mobilra tervezte, ám az odavaló testreszabási opciók hada itt is jó szolgálatot tesz, például a teljes képernyős gesztusvezérlés, csak ne lenne néha 1-2 másodperc késés reakcióidőben. Akad app, mint mondjuk a fájlkezelő, amelyik igyekszik ügyesen kihasználni a méretes felületet, ilyen a jófajta billentyűzet is, de amúgy az embert hamar a DeX indítására viszi a szíve. Az asztali nézet ugyanis baromi jól áll a 10,5”-es képátlónak (és kíváncsi lennék rá 13”-en), úgyhogy még csak monitorra se kell kötni a Tab S5e-t. Amit speciel elvileg lehet, bár az a DisplayPort átalakító, amivel emlékeim szerint az S10 (és az EMUI Desktopot futtató P30 Pro) együttműködött, ennek a tabletnek nem tetszett.


[+]

Annyi baj legyen: jól működik magán a masinán a többablakos és a teljes képernyős megjelenítés (megmaradó alsó-felső sávval), bár a szabad átméretezés nem minden esetben adott. Pazar a tálcán az opciófelhozatal, rengeteg rögzített és éppen futó alkalmazásikon megjelenik, a Netflix is rendben elfut. Onnan, a YouTube-ból és más, tényleg teljes képernyős alkalmazásból visszalépve a tálca ugyanakkor valamiért eltűnik. Nem tudom, összeakadás van-e a OneUI-on bekapcsolt, csak itt nem elérhető gesztusvezérléssel, tálca nélkül mindenesetre a DeX használhatatlan, és ki kell belőle lépni, majd vissza, hogy előkerüljön. Ez épp elég váltást jelentett tesztidőszakban, hogy hiányoljam a dedikált DeX billentyűt valahonnan az eszköz oldaláról. Miért ne? Szerintem tök jó ötlet az instant váltás.


[+]

De nyugodtan DeX-en maradhat az ember, hiszen elérhető a Play Áruház és minden app, ha pedig Bluetooth (vagy USB-OTG-n) billentyűzet, egér is kapcsolódik, máris munkára fogható. Például a Microsoft Office indításával – csak kár, hogy ami mobil appon ingyenes (a szerkesztés és mentés) az itt Office 365 előfizetést igényel. Annyi szoftveres ajándék járt már Samsung táblagépekhez, hogy ha rámentek a Tab S produktivitására, egy féléves csomag esetleg beleférhetett volna. Sebaj: telepíthető alternatívaként az ingyenes WPS Office vagy a Google Dokumentumok – ezért is jó az Android, sok az opció. A Knox és a McAfee a biztonságot garantálja, akad rendszerfelügyeleti eszköz és fájlszéf.


[+]

Szörfözzön az ember Chrome-mal vagy a Samsung gyári böngészővel, nyugodtan el lehet feküdni a Tab S5e-vel a kanapén, csak a csúszós fémháznak kell valami támaszték. Egyszerű rajzprogramok is futtathatók, viszont a Tab S4 stylusa és digitalizálója, vagy éppen az iPad-re érkező Adobe csomag híján efféle munkavégzésre a sorozat még nem készült fel. Úgy egyébként is inkább tartalomfogyasztásban erős az új Samsung tab, semmint hatékony dolgozásban, de a DeX egyértelműen jó csapásirány, a Snapdragon 670-nél egyszerűen csak combosabb vasat és több RAM-ot igényel (létezik 6/128 GB-os kiszerelés is).


[+]

A jövőben praktikus lenne a DeX nézet elfordulása állóképes használathoz, a teljes képernyős megjelenítés az alsó és a felső sávok eltüntetésével, valamiféle a gyors alkalmazásváltó gesztusfunkció, sőt: a One UI ujjmozdulatainak átvitele DeX-re, mert ott csak a három apró virtuális gomb vethető be visszalépésre, a főoldalra jutásra vagy az alkalmazásváltó megnyitására. Kevésbé táblagépes kívánalom a DeX vezetékmentes kivetítése, de ez is bekerülhetne. Akárhogy is: a Samsung pár bug mellett az Android mögé tette azt az megjelenést, amivel jó irányba léphet szintet a zöld robotos, méretes termékkategória. Remélem, ez majd motiválja fejlesztőket, hogy legalább picit csökkenjen az iPadek előnye táblagépes alkalmazásoptimalizálásban.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés