Samsung Galaxy Buds2 teszt

Kicsi és könnyű, ez a két fő újdonság a Buds2 kapcsán: első olvasatra szerénynek hangzik, a mindennapi kényelmet viszont nagyon magas szintre emeli amellett, hogy jó minőségű hang jön ki belőle.

Bevezető, külső, kialakítás

Kicsi, könnyű és aktív zajszűrésű: ezek a Galaxy Buds2 legfőbb hívószavai, és bár ebből az első kettő érv talán légből kapottnak hangzik a fülhallgató árát is figyelembe véve, engem nagyon gyorsan meggyőzött, hogy a fülemből egyáltalán nem kilógó, észrevétlenül órákig használható kütyüt volt alkalmam kipróbálni. Nem túlzás azt állítani, hogy a TWS-kényelmi szintnek új sztenderdjét határozza meg a Buds2, és bár a végtelen kínai márka közül biztosan lehet olyan konkurenst találni, aki pár tizedgrammal könnyebb, vagy épp századmilliméterekkel kisebb ajánlatot ad akár feleennyi pénzért, a Samsung Wearable ökoszisztémával, kellemes zenei hangminőséggel és egy tényleg nagyon jó minőségű zajszűréssel párosítva a Buds2 csomagja mindenképpen egyedi a piacon, a Buds Pro nyitóárához képest lényegesen versenyképesebb összegért.


[+]

A Galaxy Buds2 a hajlítható kijelzős Z Flip3 és Z Fold3 páros mellett mutatkozott be, a Samsung pedig stílszerűen a kagylómobilnak megfelelő tokot is kínál a füles mellé, ami szerintem kifejezetten mókás ötlet, és kicsit feledteti, hogy hiába választunk zöld, lila vagy fekete példányt az 55 ezer forintos fülhallgatóból, a töltőtok külső borítása minden esetben fehér, és csak belül, illetve a fülhallgatókon látszik a színválasztás. A dobozon belül nem találunk sok mindent, a sima USB-A - USB-C kábel mellett összesen háromféle méretű gumiharang áll rendelkezésünkre, meg persze némi leírást is mellékeltek.

Mini Z Flip3? Nem, csak egy stílusos gyári tok a Buds2-re
Mini Z Flip3? Nem, csak egy stílusos gyári tok a Buds2-re [+]

Gyakorlatilag egy lekerekített, fehér téglatestet látunk magunk előtt, mikor kezünkbe vesszük azt eszközt, 27,8 x 50 x 50,2 milliméteresek a dimenziói, 41,2 grammot nyom, zsanérja feszes és határozottan nyílik/csukódik, semmi bizonytalanság nincs benne, és ami külön jó hír, hogy bent és kint is került rá led, ami egyszerre tudja mutatni a fülesek, illetve a tok töltöttségi állapotát. Külön párosító gomb nincs rajta, kizárólag egy Type-C csatlakozót lehet még észrevenni a külsején, egyébként ezt sem kell feltétlenül használnunk, hiszen vezeték nélküli töltésre is fel van készítve.


[+]

5-5 grammot nyomnak a fülhallgatók, ám 20,9 x 17,0 x 21,1 milliméteres méretei igazából nem mondanak el róla mindent, hiszen lényegesen nem lett kisebb például az eredeti Buds-nál, mégis nagyon jól el van találva az ergonómiája és a súlypontja, gyakorlatilag nem volt olyan szituáció, amikor azt éreztem, hogy ki akarna mozdulni a helyéről, netán ki akarna esni, a stabil illeszkedés ugyanúgy jellemző rá, mint a maximális kényelem, és mivel egyáltalán nem lóg ki a fülből, így nem is lesz feltűnő jelenség.

Galaxy Wearable, hangminőség, üzemidő, összegzés

A Galaxy Wearable alkalmazáson belül nyomon tudjuk követni a fülesek és a tok pontos töltöttségét, beállíthatjuk, hogy zajszűrő vagy zajbeengedő módot szeretnénk használni, esetleg, további üzemidő reményében teljesen ki is kapcsolhatjuk az aktív vezérlést. Van sémák alapján működő hangszínszabályzó, beállíthatjuk, hogy felolvassa-e értesítéseinket a Buds2, és persze a fülünkbe játszott és kontrollmikrofonnal ellenőrzött módon meg tudja állapítani, jó-e a fülhallhatók illeszkedése a fülünkben.

[+]

Samsung mobilokon a csatlakozás és a használaton kívüli kikapcsolás is zökkenőmentesen működik, egyéb androidos mobilokon a csatlakozáshoz minden alkalommal külön rá kellett böknünk a Bluetooth-menüben a Buds2 nevére, de egyébként mindennel teljes értékűen, alkalmazással együtt működik, ami legalább Android 7.0-s verzión fut és van benne legalább 1,5 GB RAM.

[+]

Variálhatunk az érintésvezérlésen, igény szerint teljesen ki is lehet kapcsolni, ha valakit zavar, hogy igazgatja a fülében és közben aktivál valamit, amit nem akart, egyébként pedig sima érintésre megállíthatjuk és elindíthatjuk az aktuálisan futó tartalmat, dupla érintéssel léptethetünk előre, triplával vissza, hosszú nyomva tartással pedig a zajcsökkentési módot kapcsolhatjuk át. A Labs funkción belül, tehát kísérleti fázisban találjuk meg a lehetőségét annak, hogy a fülhallgató bal szélét megbökve csökkentsük, a jobb szélét megérintve pedig növelhessük a hangerőt: nálunk viszonylag jól működött a funkció, de pontosan kell csinálni, mert adott esetben össze tud keveredni a sima pause funkcióval.


[+]

Zenei hangminőség szempontjából a visszafogott SBC-s és AAC-s kodektámogatás nem enged túl komoly bitrátákat remélni, mindazonáltal a Buds2 kifejezetten jól szól, a szokásos V-karaktert nem a magasak túlzott harsányságával és a mélyek üres dübörgésével valósítja meg, hanem bőven részletez alul és felül is, más kérdés, hogy emiatt alkalomadtán a középtartomány tud háttérbe szorulni, és nyilván nem lehet olyan bőséges dinamikára és annyi apró, háttérből kivehető hangfoszlányra számítani, mint egy drágább kütyü esetén, aki a TWS-szegmens legkomolyabb hangzásvilágát keresi, annak még mindig a Sony irányába kell nézelődnie, igaz, a WF-1000XM4 nem a Buds2 árkategóriájában játszik. Videónézéshez, de bizonyos játékokhoz is teljesen elfogadható, mondhatni a kategóriaátlagot hozó szinten van a Buds2 átviteli késedelme.


[+]

Sok gyártó decibelben adja meg a zajszűrés mértékét, a Samsung viszont úgy fogalmaz, hogy a környezeti zajok akár 98%-át képes kiszűrni aktívan a Buds2, ehhez összesen hat darab mikrofon összjátékára van szükség. A gyakorlatban persze még a decibelnél is nehezebb definiálni, mit takar az, hogy a külső zajok 98%-át blokkolja, az mindenesetre biztos, hogy érzésre a kategóriájának megfelelő a zajszűrése, a viszonylag olcsó FreeBuds 4i-nél érezhetően magasabb szintre rakható a tompítás intenzitása, a százezer forint körüli konkurensek azonban még intenzívebben, még kevesebb hallható alapzajjal takarják le a külvilágot. A zajbeengedő mód kifejezetten természetes hatást kell, nem gépies, és csak minimálisan visszhangos.

Hasonlóan jó véleménnyel voltunk a beszélgetési hangminőségről is, nyilván jelent egyfajta hátrányt, hogy a szájtól aránylag messze helyezkedik el a mikrofon, de a háttérben dolgozó algoritmusok ügyes zajszűréssel és beszédhang-kiemeléssel elérik azt, hogy zajosabb környezetben is vállalható minőség jusson át a másik oldalra, de letagadni továbbra sem tudjuk majd, hogy épp nem a telefonba beszélünk bele közvetlenül. A Buds2 egyik legjobb tulajdonsága, hogy apró és könnyű létére nem követel kompromisszumot üzemidő terén: aktív zajszűréssel 4 óra körüli valós üzemidő elérhető a fülhallgatóval, kikapcsolva pedig 7-8 órányi zenehallgatásra számíthatunk, ami nagyon jó a 61 mAh-s telepektől. A tok 472 mAh-s, a gyakorlatban körülbelül háromszor tölti fel a füleseket, tehát napi aktív használattal számolva heti két töltés is beiktatható, akár vezeték nélkül, arra alkalmas mobilunk hátlapján vagy Qi töltőpadon.


[+]

55 ezer forint: pár éve még kvázi esélytelen volt, hogy általános fogyasztói tömegeknek szánt, egyáltalán nem csúcskategóriás vezeték nélküli fülhallgatókat árazzanak ide, viszont ha körülnézünk a piacon, egyértelmű, hogy a Buds2 ára nem brutálisan elszállt, főleg, ha korábbi tapasztalataink alapján predesztináljuk, hogy pár hónap múlva 10-20 ezerrel olcsóbban is meg lehet majd venni. Az idei példa a Galaxy Buds Pro, ami februárban még 90 ezren startolt, most pedig a 60-65 ezer forint körüli árcímkét viseli. A jelenlegi piaci körkép nagyjából úgy néz ki, hogy 20-25 ezer forint környékén vannak olyan Xiaomi és Huawei fülesek, mint például a FreeBuds 4i, ami papíron hasonló, gyakorlatban mégis minden téren egy szinttel alacsonyabb tudással bír, de már bőven ajánlható megvásárlásra, a paletta másik végén az igazán jól sikerült csúcsfülesek viszont aligha akarnak a százezres szint alá menni, ilyen szempontból pedig szerintem a Buds Pro inkább a helyére árazódott, mintsem túl olcsón keresné felhasználóit. A Buds2 egy nagyon jó középút, kiemelkedően jó kényelem, potens zajszűrés, korrekt üzemidő, stabil ökoszisztéma elfogadható áron: erre jár egy Tetszett, de ha valakinek nem égető a vásárlás, lehet érdemes vele kicsit várni a jobb ár reményében.

Samsung Galaxy Buds2

szentkuti11

Azóta történt

Hirdetés