Samsung Galaxy A7 (2016) - a vadászat folytatódik

Hardver, szoftverezettség

A Samsung nem véletlenül lett a negyedik legnagyobb chipsetgyártó, az Exynos lapkák sokszor kenterbe verik már a Qualcomm vagy a MediaTek megoldásait. Az A-família tagjainak többségében is a dél-koreaiak egyedi fejlesztése dübörög, persze vannak olyan piacok, ahol az amerikai félvezetőtervező cég rendszerchipjeit szerelik belsejükbe. Hozzánk az Exynos 7580 Octa SoC-vel felvértezett verzió került, ez egy 28 nanométeres csíkszélességű, 64 bites cucc, amiben egy 1,6 gigahertzen ketyegő, nyolc Cortex-A53 maggal rendelkező processzor vívja meg a mindennapos csatákat. A 3 gigabájtnyi rendszermemória szintén elismerésre méltó, egyedül a Mali-T720MP2 grafikus gyorsítóról nem lehet azt állítani, hogy bivalyerős lenne. Az adattároló mérete 16 gigabájt, ennek körülbelül a harmadát foglalja el a rendszer. Ha nem teszünk a mobilba két SIM-et, akkor a második helyet tárhelybővítésként használhatjuk, maximum 128 gigabájtos kártyával lehet próbálkozni, az alkalmazásokat azonban nem lehet erre telepíteni. A rezgőmotor izmos darab, könnyedén megrezegteti a készüléket.

A második nanoSIM foglalatba microSD-t is helyezhetünk
A második nanoSIM foglalatba microSD-t is helyezhetünk [+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy A7 (2016) Xiaomi Redmi Note 3 Lenovo Vibe P1 ZUK Z1
Rendszerchip Exynos 7580 Octa MediaTek Helio X10 Snapdragon 615 Snapdragon 801
AnTuTu Benchmark 6.x 41931 pont 49492 pont 32629 pont n/a
Vellamo Browser 2795 pont 2114 pont 1681 pont 3371 pont
Vellamo Metal 1148 pont 1140 pont 955 pont 1523 pont
Geekbench 3 (single) 702 pont 864 pont 647 pont 1006 pont
Geekbench 3 (multi) 3715 pont 4676 pont 2481 pont 3032 pont
GFXBench Man. onscreen 4,8 fps 9,4 fps 5,5 fps 12 fps
GFXBench Man. offscreen 4,8 fps 10 fps 5,6 fps 11 fps
GFXBench T-Rex onscreen 14 fps 26 fps 14 fps 28 fps
GFXBench T-Rex offscreen 14 fps 26 fps 14 fps 26 fps

Nagyon kíváncsi voltam a rendszerchip teljesítményére, ami szinte minden területen verte a Snapdragon 615-öt, mondjuk a Helio X10-zel már nem tudta felvenni a kesztyűt. A Full HD felbontású kijelzővel viszont könnyedén, a szoftver gördülékenyen fut, még apróbb megakadásokba sem lehet belefutni. A RAM-ból persze elég sokat felzabál a TouchWiz felület, a launcher szerencsére nem lövi ki agresszíven a háttérben megnyitott programokat, három-négy applikáció között szabadon tudunk váltogatni anélkül, hogy azok újratöltődnének. Az appok és az alkalmazásváltó megnyitása sem okoz gondot, játékoknál viszont sajnos számítani kell arra, hogy a legújabb produktumokat (például Real Racing 3, Asphalt 8) már nem érdemes maximális grafikán futtatni. Komoly terhelés esetén maximum csak langyosodott a mobil hátsó része, de egyáltalán nem volt ez zavaró mértékű.

A főképernyő (szerkesztőnézete) és a menü A főképernyő (szerkesztőnézete) és a menü
A főképernyő (szerkesztőnézete) és a menü [+]

A készüléken a TouchWiz felülettel megbolondított Android 5.1.1 operációs rendszer fut, valószínűleg idővel a Marshmallow is megjelenik rá. Az egyedi ikonkészlet és menürendszer ellenére a szoftver működése megegyezik a gyári megoldással, a zárolt képernyőn kirajzolódnak az értesítések, feloldani pedig akár mintával, jelkóddal, vagy ujjlenyomattal is lehet. A biometrikus szenzor a home gombban található, ötből legalább négyszer helyesen ismeri fel az azonosítókat, amiből maximum öt tárolható, és jelszavak begépelésére vagy képek védelmére is fel lehet használni. A legördülő információs függönyben az elmulasztott események mellett a fényerőszabályzó csúszkát, valamint a gyorsbeállítások ikonjait fedezhetjük fel, ezek sorrendje szabadon változtatható.

A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő
A tárcsázó és a billentyűzet/SMS-kezelő [+]

A tárcsázóban prediktíven kereshetünk a névjegyek között, könnyedén elérhetjük a kedvenceket, csoportokat. A kontaktokhoz nevet, képet, telefonszámot, csengőhangot, rezgésmintát, e-mailt és más feljegyzéseket rendelhetünk. A szöveges üzenetek buborékos formában jelennek meg, adott a kézbesítési jelentés, a billentyűzet egyszerű és jól használható, hosszabb szövegek begépelése sem okoz gondot. Az e-mail kliens jól kezeli a leveleket, kereshetünk a szerveren keresztül, a My KNOX pedig segít biztonságban tartani a mobilt, akár távoli keresés is lehetséges, ha például elvesztenénk. Az Intelligens kezelő a RAM és a tárhelyhasználatot monitorozza, megszabadulhatunk a feleslegesnek vélt fájloktól.

A Galaxy Apps és az S Health A Galaxy Apps és az S Health
A Galaxy Apps és az S Health [+]

Teljes Microsoft irodacsomagot kapunk, kezdve a Wordtől az Excelen és a OneNote-on át egészen a Skype-ig. Az S Tervező maga a naptár, ami számos nézetet tud, több fiókot lehet szinkronizálni, az eseményekhez emlékeztető is rendelhető. Mindenképpen szót érdemel az S Health, ami a gyártó egészségügyi alkalmazása, és az S Voice, ez pedig a Samsung hangalapú személyi asszisztense. A többi program már nem számít különlegesnek, van kamera, térkép, számológép, zene-, videolejátszó, FM-rádió, ébresztőóra. A Play Áruházon kívül a Galaxy Apps is rendelkezésre áll, hogy újabb applikációkat lehessen letölteni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Samsung Galaxy S7 edge - a tökéletesség határán

    A Samsung hallgatott a felhasználókra: az ismerős ívek por- és vízálló burkolatot, microSD kártyafoglalatot, hatalmas telepet és ultragyors kamerát rejtenek. Szinte minden területen van fejlődés, ez tényleg modellváltás.

  • Samsung Galaxy Note5 - ötletes öthetes

    Vékonyabb és keskenyebb lett a Samsung új csúcsphabletje, az üveg hátlap, a kiváló kamera és a remek lapkakészlet bizonyára sokaknak tetszeni fog, az árcímke viszont már kevésbé barátságos.

  • Samsung Galaxy S6 edge - felívelés, gól

    Az S6 edge szemrevaló külseje senkit ne tévesszen meg: az ívelt kijelző alatt őserő dolgozik. A Samsung ezúttal tényleg mindent beleadott, de vajon az akkumulátor tudja-e tartani a lépést?