Samsung Galaxy A5 - fém test, fém lélek

Hardver, szoftverezettség

Szinte már a legtöbb középkategóriás telefon a Qualcomm 28 nanométeres chipsetjével kerül forgalomba. Ez alól főszereplőnk sem kivétel, ugyanis a burkolat alatt egy 64 bites Snapdragon 410 SoC található (akkor lett volna igazán ütős ajánlat az A5, ha az A7-hez hasonlóan inkább egy Snapdragon 615 került volna bele). Az ARMv8 architektúrájú processzorban négy darab 1,2 GHz-en működő Cortex-A53 mag muzsikál, ha pedig grafikus segítségre van szükség, akkor az Adreno 306 pörög fel igazán. Nagyon jó döntés volt a 2 GB RAM beépítése, ennek körülbelül felét használja fel a rendszer, a többit tudják az alkalmazások kihasználni. A belső tárhely méretével szintén üti a konkurensek lapjait az A5, ugyanis 16 GB-os az adattároló, melyből nagyjából 12 GB marad szabadon, emellett pedig microSD foglalat is található, ami maximum 64 GB-os kártyák kezelését teszi lehetővé. A rezgőmotor erős, utcán sétálva, zsebben hordva is meg fogjuk érezni, a jelzés intenzitása egyébként szoftveresen is állítható.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy A5 Sony Xperia M2 Aqua Samsung Galaxy Grand Prime DuoS Huawei Ascend G620s
Chipset Snapdragon 410 Snapdragon 400 Snapdragon 410 Snapdragon 410
AnTuTu 5.x Benchmark 21062 pont 18500 pont 20846 pont 18781 pont
Vellamo Browser 2024 pont 1760 pont 2135 pont 1873 pont
Vellamo Metal 872 pont 745 pont 864 pont 748 pont
SunSpider 1.0.2 769,8 ms 1480,3 ms 1103,3 ms 1186,6 ms
Geekbench 3 (single) 481 pont 345 pont 464 pont 482 pont
Geekbench 3 (multi) 1427 pont 1109 pont 1420 pont 1432 pont
GFXBench Manhattan onscreen 3,9 fps 6,9 fps 6,4 fps 3,9 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1,8 fps 1,7 fps 1,7 fps 1,8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 9,4 fps 15,4 fps 12,8 fps 9,3 fps
GFXBench T-Rex offscreen 5,3 fps 5,9 fps 5,2 fps 5,2 fps

Nos, a pontszámok túl nagy meglepetéssel azért nem szolgálnak, talán annyit lehet szőrszálhasogatásként megemlíteni, hogy a dupla annyi rendszermemória miatt egy fél fokkal jobban teljesít az A5 legnagyobb riválisánál, a G620s-nél. A hardveréhes TouchWiz rendszert mondhatni hibátlanul sikerült optimalizálnia a Samsungnak, a rendszer szélsebes, mindent elérünk pillanatok alatt, és ha valamilyen összetettebb program megnyitásához érkezünk, akkor sem gondolkodik el sokat a telefon. Az alkalmazásváltó gyorsan megjelenik, több applikációt képes a háttérben tárolni a készülék, nem töltődnek folyamatosan újra a programok. A játékokkal is megküzd a telefon, nyilván a mostanában megjelenő, "konzol szintű" grafikát ígérő alkotásoknál érdemes visszavenni minőséget, de utána már mehet a móka. Ilyenkor a hátlap felső része kezd el langyosodni, de jó a hőelvezetés, zavaró melegedést nem lehetett tapasztalni a tesztidőszak alatt.

Samsung Galaxy A5 Screen Shot Samsung Galaxy A5 Screen Shot

A Galaxy A5 fedélzetén egyelőre még az Android 4.4.4 KitKat operációs rendszer teljesít szolgálatot, ám nem kell nagyon megijednünk ettől, ugyanis hamarosan minden valószínűség szerint megérkezik majd a Lollipop frissítés is. Addig a funkciókban igencsak bővelkedő TouchWiz felület enyhíthet a nyalóka hiányán, melyet a Samsung tényleg hibátlanul összerakott. Vannak már egyébként témázási lehetőségek, így többféle ikonkészlettel lehet dolgozni. A főoldalon egy csíptető mozdulat segítségével tudunk háttérképet változtatni, widgeteket kirakni, plusz így jeleníthetjük meg vagy rejthetjük el a Flipboard-tájékoztatót (vagyis hírolvasót), valamint cserélhetjük ki a lapozási effektusokat. Az értesítési panelben az elmulasztott események, az alkalmazások közleményei, valamint a gyorsbeállítások ikonjai láthatók, utóbbiak sorrendjét szabadon meghatározhatjuk. Aktiválhatjuk a több ablakos módot, így a képernyőt kétfelé osztva tudunk egyszerre két programot is futtatni, már ha persze ezt az adott app támogatja.

Samsung Galaxy A5 Screen Shot Samsung Galaxy A5 Screen Shot

A mozdulatok és gesztusok között a tenyérelhúzással való képernyőkép készítést aktiválhatjuk, valamint bekapcsolhatjuk az intelligens jelzést, így ha például nem fogadott hívásunk vagy olvasatlan üzenetünk van, és a telefont felemeljük, akkor megrezzen a masina. Ezzel valamelyest kompenzálja az értesítő led hiányát a Samsung, de azért ez inkább félmegoldás. A beállítások között találjuk még az egyszerű módot, melynek bekapcsolása esetén átláthatóbbá válik a kezdőképernyő, vagyis egy listából előre kiválaszthatjuk azokat az alkalmazásokat, melyek nagy ikonként megjelennek majd a főoldalakon. Ez jól jöhet egyébként gyengébben látóknak, vagy akár akkor is, ha navigálás közben mondjuk gyorsan átlépnénk a tárcsázóba. Apropó hívások: a névjegyek között (amikhez egyébként csengőhangot, képet, rezgésmintát, webhelyet, eseményt menthetünk) prediktíven kereshetünk, ha pedig hívunk valakit vagy minket csörgetnek, akkor az utolsó közös eseményt is feldobja a rendszer.

Samsung Galaxy A5 Screen Shot Samsung Galaxy A5 Screen Shot

Nekem speciel fontos szolgáltatás a Blokkolás üzemmód, mellyel az értesítéseket tudjuk teljes egészében letiltani, ami vonatkozhat a hívásokra, a notifikációkra, valamint az időzítőre és az ébresztőórára. Bekapcsolhatjuk egyébként állandóra, vagy megadhatunk időintervallumot, melyben előszeretettel használnánk ilyen módban a telefont. Egyébként hívások esetén hozzá lehet adni kivételeket, hogy azért a fontosabb személyek mindig elérjenek. Három dologról érdemes még szót ejteni, az egyik az S Tervező, ami ugye a naptár, és éves, havi, heti, napi és napirendi nézetet tartalmaz. Az S Voice alapeleme a rendszernek, ez a Samsung személyi asszisztense, mely sajnos magyarul nem működik, ám készíthetünk vele feljegyzéseket, emlékeztetőket, felcsörgethetünk partnereket, bekapcsolhatunk különféle adatkommunikációs eszközöket. A billentyűzeten egyébként igen jó hatásfokkal lehet gépelni, aktiválható a prediktív bevitel, egy gombnyomással pedig azonnal a Google-féle hangutasítást vehetjük igénybe.

Samsung Galaxy A5 Screen Shot Samsung Galaxy A5 Screen Shot

Az alkalmazások terén már nem rázta meg magát annyira a Samsung. Persze a Google Play-t bármikor igénybe vehetjük, vagy ott van a Samsung saját boltja is, a Galaxy Apps. Van azért néhány program, amit meg kell említeni, ilyen a böngésző, a Drive, a Dropbox, a fényképező, a fotószerkesztő, a hangfelvevő, a jegyzet, a böngésző, az ébresztőóra, a zene- és videolejátszó, a számológép, az FM-rádió, valamint a térkép és a navigáció. Hasznos még a fájlkezelő és a Stúdió, amiben fényképkollázsokat állíthatunk össze.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés