Megjelenés, Runtastic Me
Mint minden Bluetooth-alapú eszközt, a Runtastic Moment Basic használatát is a mobilhoz való csatlakoztatással kell kezdeni. A minimum rendszerkövetelmény iPhone 4S, Android 4.3 vagy Windows Phone 8.1 a termékoldal szerint, mi zöld robotos rendszerrel teszteltük. Hagyományos párosítás helyett az összekapcsolódást az áruházakból telepíthető Runtastic Me végzi (azaz nem egy másik, sport specifikus app), és a szinkronizálás után az óra mutatói a telefon idejéhez igazodnak, kézzel nem is lehet azokat csavargatni. Természetesen a Runtastic-fiókba is be kell jelentkezni, amit a közösségi oldalakhoz kapcsolódó profilokkal is meg lehet tenni.
A Runtastic Moment óráknak egy gombja van, a pontos időt a mobilról lehet beállítani [+]
Az órafunkciók minimálisak: a gombot három másodpercig lenyomva indul az alváskövetés, tíz másodpercig lenyomva pedig visszaállnak a mutatók függőleges állásba. Az óra finoman rezegni is tud a csendes ébresztéshez, a lustaság jelzéséhez vagy értesítések beérkezésekor. A rezgés viszont szinte észrevehetetlenül gyenge, és az ébresztés vagy nem jött össze mindig, vagy csak nem éreztem. Ráadásul nem minden app értesítése nyitott az óra felé, a lista szűkös: hívások, SMS, email, Messenger és naptár. Az óralap bal oldalán egy apró led is helyet kapott, némi fényjelzéssel megtoldva a finom rezgést. Kifejezetten praktikus, hogy kocogás megkezdésekor, a Runtastic futóalkalmazást beüzemelve az óra kismutatója a kilométereket, a nagy pedig a métereket kezdi számolni (60 perc = 1000 méter), így ha a mobil a zsebben is lapul, a csuklóról követni lehet a megtett távolságot. Kár, hogy ez egyszer működött, máskor meg nem. Az óralap alján látható, apró mutató a napi aktivitásszintet jelöli a megadott célhoz (mondjuk 10 ezer lépéshez) viszonyítva, alvó mód esetében pedig a hold jelre ugrik.
Itt van az egyik fő problémám a Momenttel: szemben az automatikusan váltó riválisokkal, itt kézzel kell indítani az alváskövetést, amit még talán ritkábban felejt el az ember fáradtan, ám reggel, félálomban könnyedén elmaradhat az alvó mód kikapcsolása, és a következő percek, órák mozgása az alvásstatisztikákat megzavarhatják. A ciklusok követése (mélyalvás, REM, ébrenlét) továbbra is kizárólag a kar mozgásán alapul, úgyhogy orvosi szintű elemzésre senki ne számítson. A rendszer egyébként jelez, ha úgy ítéli meg, hogy az alvást a napi rutin mozgása felváltotta – mondjuk, ezzel az erővel akár automatikusan nappali aktivitásmérésre válthatna az óra.
A riválisokhoz viszonyítva meglehetősen egyszerű a Runtastic Me: mutatja a megtett lépéseket, az aktív perceket, az elégetett kalóriákat (az aktív és passzív időszakokat belekalkulálva), a megtett távot és a legutóbbi alvás hosszát. Ezekhez grafikonos, illetve órás, napi, heti, havi és éves lebontás is kérhető, ám itt jön a lehúzás: az utóbbi kettő prémium funkció, az havi vagy éves előfizetéshez között, ami már a pofátlanság határát súrolja – egy filléres kínai aktivitásmérő nem akar a hosszabb statisztikák megjelenítéséért pénzt kérni, főleg nem rendszeres időközönként.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!