Redmi Note 12 4G - valaki fizetni fog

Itt a Redmi Note 12-es széria alapmodelljének a tesztje. Élhető telefon, de figyeljünk, mert nem mindegyikben van NFC.

Kamera, multimédia

A hátlapi kamerahármas
A hátlapi kamerahármas [+]

Nem kell csodákat várni képalkotás terén, de decens szintet hoz azért 4G-s Redmi. A főkamera mögötti szenzor nagyobb felbontású, mint az 5G-s változatban, itt egy 50 megapixeles Samsung JN1-ről van szó 1/2,76”-es szenzormérettel, 0,64 mikronos pixelekkel és f/1,8-as apertúrával, automata módban 4:1-es pixelösszevonás után 12,5 megapixeles fotókat készítve. Ezt kiegészíti a hátlapon egy 8 megapixeles Omnivision szenzor (ultraszéles 120 fokos látószöggel, 1/4”-es szenzorméret, 1,12 mikronos pixelméret, f/2,2) és egy 2 megapixeles GalaxyCore márkájú szenzorral szerelt makró (f/2,4). Az előlapon is Samsung szenzor dolgozik, ez egy 13 megapixeles egység f/2,5-ös apertúrával és 1/3”-es szenzorral. Optikai stabilizáció nincsen, valamennyi elektronikus van viszont, a szoftver pedig tartalmaz különféle módokat, van például AI helyzetfelismerő, panoráma, portré, profi, lassított videó, time-lapse, külön dokumentumfotózó. Van lehetőség HDR-re is, valamiért ez mindig kikapcsol a kamera alkalmazás bezárásakor.

További képek a galériára kattintvaTovábbi képek a galériára kattintvaTovábbi képek a galériára kattintva További képek a galériára kattintva (forrás: Mobilaréna) [+]

Az AI helyzetfelismerő durván belenyúl abba, hogyan néznek ki az elkészült fotók, alant három példa a három eltérő kamera használatával (makró, széles, ultraszéles). Alapértelmezetten ki van kapcsolva a rendszerben ez, így a további képek olyanok, melyek már nélküle készültek. A fotók esetén látványosan megnyomja a szaturációt úgy, hogy az kellemesebb legyen a szemnek, mint az alapból készülő fakó, gyenge részletességű képek, de azért érdemes hozzátenni, hogy a valódi részletek hiányát nem oldja meg az AI. Ha valaki nem szeret utólag szerkeszteni, de jobban illenek ízléséhez a vibráló színek, érdemes lehet az AI-t bekapcsolva hagyni.

2 MP makró

Fix fókusztávolsággal, alacsony fényerővel, kevés részlettel dolgozik a makró. Teljesen felesleges a megléte és fotózni vele is nehézkes, mert ha nincs tökéletes fény, akkor a használhatatlanság határát súrolja, az előnézeti képen pedig azt sem látni pontosan, hogy mikor van a megfelelő fókusztávolságban a fotó tárgya. Valamit segíthet a helyzeten, ha bekapcsoljuk a LED villanót segédfényként, de csodát ne várjunk tőle.

Hirdetés

8 MP ultraszéles

Jó fények mellett vállalható színeket és jó kontrasztot tud hozni az ultraszéles, a 120 fokos látótér pedig egész széles. Bele sem kell nagyítanunk a képekbe, már látszik, hogy sok a zaj, a lencserajzolat pedig lágyabb az ideálisnál, helyenként belefuthatunk kromatikus aberrációba és színtorzulásba is, például a kilátóról készült kép természetellenesen sárgás. Este az apró szenzor helyzete tovább romlik, a dedikált éjszakai módot sem használhatjuk ezzel a lencsével. Nagyon zajos, sötét, homályos képeket csinál a telefon napnyugta környékén és sötétedés után, illetve beltéren gyenge fényviszonyok között is pixelkása az eredmény. Ha ilyen körülmények közt szeretnénk fotózni, érdemesebb az ultraszélest elengedni, helyette a főkamerára hagyatkozni, jöjjön pár példa a 4 másodperces záridőt használó éjszakai móddal.

Éjszakai mód (12,5 MP főkamera)

50 MP főkamera

12,5 MP főkamera

2x nagyítás főkamera (12,5 MP)

Fotós téren kevesebb kritizálható a főkamera teljesítményén. Jó fények között kültéren és beltéren is megfelelő a teljesítmény, jó az élesség, jók a részletek, gyors a fókusz. A dinamika közepes, az algoritmus hajlamos túl éles kontrasztot hozni a sötét és világos részek között, az árnyékos részek kárára. A teljes felbontás használata felesleges, egyrészt hosszabb időbe telik a képek elkészülte, másrészt a nagy méretű képek nem tartalmaznak annyi részletet, hogy megérje velük szenvedni. Este azért a főkamera teljesítménye is romlik, az élességgel is vannak gondok és megjelenik a képzaj is. Ezen az éjszakai mód valamennyit javít, fényesebb, világosabb képek készülnek hosszabb záridő mellett, tágul a dinamikatartomány is és több a részlet, de a színek továbbra is kicsit fakók maradnak, a rajzolat pedig lágy. A kétszeres nagyításhoz van külön kapcsoló a kamera app felhasználói felületén, a digitális zoom felskálázással dolgozik, ami pont elég közösségi médiában való megosztáshoz. A normál 1x nagyításhoz képest jelentősen több a zaj, a szélek furcsán egyenetlenül vannak vágva, a színek fakók, a dinamika pedig gyengébb, mint a főkamerán alapból.


Nincs optikai képstabilizálás és elektronikus sem igazán dolgozik erősen. Ezt a videófelvételek során venni észre leginkább, a telefont erősen tartva is remegős videók születnek. A hardver Full HD (1080p) felbontást enged és a 30 képkockás másodpercenkénti sebesség a maximum, ami elérhető. A videók felvétele közben nem enged a rendszer az ultraszéles és a széles látószög között váltani, de van digitális zoom, amit bevethetünk. A kép élességével vannak gondok, a képkockák folytonosságga még úgy is zavaróan darabos helyenként, ha egyhelyben állva, a telefont fixen tartva készítünk felvételt. A színek fakók, a fókusz pedig hajlamos ide-oda ugrálni, de a hang legalább rendben van. Ahogy romlanak a fényviszonyok, úgy romlik a videós minőség is, halmozódó problémákkal, folyamatosan pattog a kép például az esti videón.


13 MP előlapi kamera

Vannak problémák az előlapi kamerával készült képekkel és nem is a genetika adta dolgokra gondolok. Sokszor homályos, elmosott fotók készülnek, zajos a kép, túlságosan lágy a rajzolat, erőszakosan be akarja kapcsolni a szépítő módokat a telefon, ha pedig portrét akarunk csinálni, arra kell készüljünk, hogy a hátteret nagyon erősen csapja le a szoftver egyértelművé téve, hogy szoftver készítette a homályt mögöttünk, véletlenül sem széles apertúra.

Az előlapi kamera videós téren sem brillírozik, a 1080p-s felvételek másodpercenként 30 képkockával készülhetnek el, a hang itt is jó, bár néha úgy tűnik, nincs teljesen szinkronban a képpel. Nagyon remeg a kép, gyenge a dinamika, lágy a kép és időnként itt is kimaradnak képkockák és darabos, akadozó marad a videó.

Több kép a galériábanTöbb kép a galériábanTöbb kép a galériában Több kép a galériában (forrás: Mobilaréna) [+]

Arról már volt szó korábban, hogy a hangszóró gyenge, a multimédiás képességei mégsem olyan rosszak azért a telefonnak. Megvan például a Widevine L1-es szint, tehát támogatottak a streamelt nagy felbontású tartalmak. A 3,5 mm-es csatlakozóba fülhallgatót dugva megy az FM-rádió is automatikus állomáskereséssel és felvételkészítési lehetőséggel, de RDS nélkül. A távirányító alkalmazáshoz pedig hozzá rendelhetünk otthoni eszközöket. Ami kimaradt a sztereó hangszóró mellett az a nagy felbontású Bluetooth audiokodekek támogatása, de ezen az árponton azért nem elvárás, a legtöbb vezeték nélküli eszköz meg amúgy is SBC-t vagy AAC-t használ gyárilag, azok megvannak a Redmi Note 12 4G-ben is.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények