Hangminőség, üzemidő, verdikt
Mindkét fülhallgató hangzása inkább az elektronikus zenének kedvez, a mélyek és a magasak vannak alapértelmezetten az előtérbe tolva, amit a Pro változaton korrigálhatunk az EQ-val, az alapmodellen sajnos nem. Így az alapmodell hangzása bár elfogadható, tisztaság és részletesség terén nem mondható jónak. A dinamika és sztereó sávok elválasztása megy neki, viszont a térérzet szűkös és az aktív zajszűrésnek is van egy folyamatos alapzaja, ami egy-egy zeneszám csöndesebb része közben is bezavar. A zajszűrés erőssége jónak mondható, a busz vagy villamos monoton zúgását 60% körüli hangerővel már teljesen elfojtja.
Így épül fel a Redmi Buds 5 belseje (forrás: Xiaomi) [+]
Meglepően jó a mikrofonok beszélgetési hangminősége. Bár kissé kásás és digitális függöny mögül megszólaló a hangunk, tökéletesen érthetően viszi át mondatainkat és elnyomja akár a pár méterrel mellettünk elhaladó autók zaját is az algoritmus. Ugyan hang a tisztaságára nem mondanánk, hogy rendben van, az érthetőségére és a háttérzaj szűrésére igen.
Ugyanígy kifejezetten jó minőséget biztosít a Pro modell is, ha a mikrofonok hangjáról van szó. Itt összesen három mikrofon dolgozik a háttérzajok ellen, ez a pontosságban és sebességben tűnhet fel, a Buds 5 Pro gyorsabban fojtja el jármű hangját beszédhangunk mögül. Két kültéri és egy beltéri hangminta a fenti és a lenti videóban a két fülhallgatóval.
Zenei hangminőségben is magasabb szintet képvisel a Pro változat. Az alapértelmezett hangzás itt is a mélyek fele húz a tisztaság és részletesség kárára, de ezen van lehetőségünk javítani. A sztereó elválasztás itt is remekül megy és itt már élvezhetően tágas a hangtér, még ha egy Sony vagy Jabra csúcsmodell szintjét nem is sikerül elérnie. A dinamika itt is rendben van, ahogy ha a mélyeket kissé tompítottuk, a részletesség is elfogadható. Az ANC viszont itt is kettős. Egyrészt jól működik a zajszűrés tömegközlekedésen és 50%-os hangerővel már nem zavarnak be hangok. Másrészt itt is van egy folyamatos, elég erős fehér zaj, illetve ha az adaptív ANC funkciót bekapcsoljuk, akkor a különböző erősségű zajszűrő módok közti váltást során is hallhatjuk ezt a hirtelen felsziszegő fehér hangot. A személyre szabott zajszűrés állítólag a fülformánkhoz igazítja az ANC-t, ehhez egy pár másodperces tesztet kell elvégeznünk, ami igazából csak a fülhallgató megfelelő illeszkedését vizsgálja, gyakorlati hasznát nem tapasztaltuk.
Kettős meghajtó került a Redmi Buds 5 Pro belsejébe (forrás: Xiaomi) [+]
A zajszűrés erőssége kézzel mindkét fülhallgatón állítható, ez valamivel kellemesebb összhatást ad, mint az adaptív mód időnként erős és hirtelen váltásai a Próban. Az átengedő mód jól hallhatóan adja vissza a környezetünk hangjait, itt három lehetőség közül választhatunk beállítást: átlagos, beszédhangokat felerősítő, környezeti hangokat felerősítő. Itt is van egy folyamatosan hallható alapzaj a működés során, viszont arra, hogy az ember érzékelje a körülötte lévő világot, megbízhatóan működik az átengedő mód mindkét fülesen.
A Buds 5 Pro oldalán márvány hatású díszítést kapott az érintőfelület [+]
Nehéz az üzemidő terén megtalálni az igazságot, mert nagyjából ugyanazt ígéri a gyártó és tesztünk alatt a fülhallgatókat használva azt tapasztaltuk, hogy nem merít számottevően többet az adaptív ANC vagy az LDAC kodek használata a Pro modell akkumulátorából. Egy óra folyamatos használat átlagosan 10 és 15% között merített mindkét fülhallgatóból úgy, hogy a kettős kapcsolat is aktív volt, illetve minden elérhető extra funkciót aktiváltunk. A Xiaomi 10 órányi ANC nélküli folyamatos működést ígér mindkét eszközhöz, ez kicsit optimistának tűnik, de akár össze is jöhet. Gyorstöltés mindkét fülhallgatóban van, a tokban elég öt percet eltölteniük és két órányi zenelejátszásra elegendő energiát szívnak magukba. A töltőtok 10 wattot képes felvenni vezetéken. A Qi vezeték nélküli töltést legalább a Pro modell megkaphatta volna.
Összegzés
Ahogy a cikk elején írtuk, a Redmi Buds 5 a telefon mellé kapott felár nélküli ajándéknak remek. A húszezer forintos ajánlott fogyasztói ár is átlagosnak mondható, 15 ezer már reálisabb a felhasznált anyagok minőségén spórolás, az elfogadható ANC és hangzás mellett. A mikrofonok minősége viszont meglepően korrekt volt tapasztalataink szerint, ez egy plusz pont a füles mellett.
A Redmi Buds 5 hazánkban ebben a két színben lesz elérhető (forrás: Xiaomi)
Valamivel több funkciót és tisztább, élvezhetőbb hangzást kínál a Buds 5 Pro változata, de a közel kétszeres árcímkét nem feltétlenül indokolja. Jobb az anyaghasználat is valamivel, de hiányzik például a vezeték nélküli töltés lehetősége a tokból. A mikrofonok hangminősége nagyjából megegyezik, talán egy picit jobb telefonálásra a Pro, a zajszűrés pedig képes a környezethez igazodni, ami időnként furcsa és hirtelen, a felhasználó által hallható váltásokat eredményez.
A Redmi Buds 5 Pro is feketében és fehérben lesz elérhető Magyarországon (forrás: Xiaomi)
Összességében a kínált funkcionalitáscsomag mindkét fülhallgató esetén jónak mondható, konkurensek terén pedig bőven van választék mindkét árszegmensben. Az EarFun Air Pro 3, a Huawei FreeBuds 5i, a Galaxy Buds FE, esetleg egy Jabra Elite 4 mind-mind jó választás lehet a Pro ellen, ha pedig a Buds 5 árán keresünk fülest, akkor egy rakás régebbi Xiaomi és Redmi termék közül választhatunk, például tök korrekt ajánlat a mai napig a Redmi Buds 3 Pro, találhatunk még Huawei FreeBuds 4i-t raktáron itt-ott, vagy JBL, esetleg Skullcandy fülhallgatót. A Buds 5 ennek ellenére már most jó vételnek mondható, a Pro pedig az lesz, amint becsúszik az ára 30 ezer forint alá.
A Redmi Buds 5 és Buds 5 Pro fülhallgatókat a Xiaomi Magyarország küldte el tesztre, köszönjük!
viragdani01