Realme 8 Pro - valami régi és valami új

Szinte mindent nyújt a Realme, amit a középkategóriában elvárhatunk, de nem tud az erős konkurenciával szemben felülkerekedni sem árazásban, sem tudásban.

Hirdetés

Multimédia

A korábbi modellhez képest nem csak az változott, hogy a kijelzőt AMOLED-re cserélte a gyártó, hanem a kamera kapcsán is igyekeztek többet nyújtani, aminek leginkább kézzelfogható eredménye a 108 megapixeles modul, ami a Samsung ISOCELL HM2-es szenzorát kapta meg. Ez van az alig drágább Redmi Note 10 Próban is, szóval itt valóban ad valamit a Realme, amit ebben a kategóriában mások nem sokszor, a kérdés az, hogy ez szükséges-e, illetve milyen algoritmust és szoftvert voltak képesek rakni mellé. A hatalmas felbontású szenzor ára viszont az, hogy a telés lencsét kihagyták (és a digitális zoomra támaszkodnak), az ultraszéles modul (8 megapixel) viszont megmaradt, plusz még 2-2 megapixeles felbontással játszik a mélységszenzor és a makrós megoldás is.


[+]

A kezelőfelület egész összeszedett, külön opció a 108 megapixeles fotózás, ha nem ezt választjuk, akkor kapcsolhatunk az ultraszéles modulra, valamint használhatjuk a digitális zoomot. Van balra egy AI gomb, ami kvázi egy jelenetoptimalizáló, állítható a HDR, a vaku és néhány effekt is egy érintéssel. A további lehetőségek között van professzionális fotó és film mód (21:9-es képarány, manuális beállítások), kettős nézetű videó (előlapi és hátlapi modul egyszerre rögzít), kevert portré (két videót mos egymásra), illetve csillagos mód, amivel elvileg az esti égboltot lehet megörökíteni, de a tesztidőszakban minden volt (eső, hó, jég, viharos szél), csak csillagos égbolt nem, úgyhogy ennek a kipróbálása elmaradt. Viszont napsütés is akadt, szóval jönnek a tesztképek, az első oszlopban 108 megapixellel, aztán 12-vel, majd az ultraszéles modullal:

Maximális felbontáson fotózni teljesen felesleges hóbort, nem lesznek jobbak a képek, csak nagyobbak. Ha viszont rábízzuk magunkat a 12 megapixelre leskálázó 9-1-es pixelösszevonásra, akkor elégedettek lehetünk az eredménnyel, habár itt-ott van némi túlélesítés és zaj, de még tűréshatáron belül. Látszik az is, hogy az algoritmus a színekhez és a kontraszthoz is hozzányúl egy kicsit a méretezés közben. Az ultraszéles modul viszont nem egy tökély, főleg a széleken nagyon mos, de közben felüti a fejét a kromatikus aberráció is, az általános vonalélesség sem acélos. Az esti ügymenet mindkét szenzorral működik, bár csinálhatunk képeket az éjszakai mód külön hergelése nélkül is úgy, hogy hagyjuk, hogy a telefon ismerje fel, hogy eléggé későre jár, de ezek minősége elég szörnyű, szóval maradjunk a dedikáltan erre tervezett megoldásnál:

Főkamera egész ügyes, az ultraszéles viszont karcsú, de erre nagyjából számítani is lehetett. És végül néhány makrót is iderakok a rend kedvéért, nem mintha ennek olyan nagyon sok értelme lenne:

Szelfi kapcsán az eredmény középszerű, lehet ilyen-olyan szépségfiltereket felrakni, a 16 megapixeles alkotások a célnak megfelelnek, este még ki is fehéríti a keresőt a szoftver, hogy több fény jusson az arcunkra. Mindent egybevetve az biztos, hogy a főkamera kapcsán érezhető a fejlődés, az ultraszéles modul nem nagy eresztés, a makrót akár el is hagyhatták volna, de jár a kredit: a Realme 8 Pro elsődleges kamerája a kategóriaátlag felett teljesít — fotózásban mindenképp. Videózni viszont maximum 4K-ban és 30 fps-sel tudunk, látószöget nem lehet váltani, a stabilizáció hiánya pedig ebben az esetben elég feltűnő:

Az ultraszéles modulnál Full HD és 30 fps a maximum, erre is mutatunk egy példát, nyilván ilyenkor jóval stabilabb a kép, de a minőség már elmarad a várttól:

Ha Full HD mellett 60 fps-t választok, akkor elérhető az AI mód is, ami kicsit optimalizálja a színeket és a kontrasztot, plusz ebben a felbontásban már érezhető az elektronikus stabi jótékony hatása is:

Ha valaki még stabilabb képre vágyik, akkor erre is van kétféle erősségű extra megoldás, a lenti kis szösszenetben ezt mutatom úgy, hogy tényleg nem figyeltem arra, hogy hova lépek és mekkorákat döccen a kezemben tartott telefon:

Csináltam kettős nézetű videót is, halleluha, íme:

Illetve egy szelfivideó is készült, ahol azért kijön, hogy a dinamikatartomány nem lesz világbajnok:

Még adós vagyok az esti szortimenttel is, 4K30 először, aztán Full HD az ultraszéles miatt, egy szuperstabi felvétel és egy esti szelfi készült, szóval ezt a kvartettet most ideteszem, hogy lehessen látni, hogy este a főkamera még csak-csak, de sem az ultraszélest, sem pedig a szuperstabit nem érdemes erőltetni, ahogyan az előlapi kamera sem brillírozik:




[+]

Zenei fronton hiányolhatjuk az FM-rádiót, de saját zenelejátszó van albumborítóval, ismétlődéssel, dalszöveggel, plusz még némi hangzásjavítási sémahalmot is kapunk, hogy kedvünkre válogassunk a felkínált négy opcióból. A kihangosított minőség kapcsán nem fogunk szuperlatívuszokban beszélni a csak alul szóló telefonról, egy korrekt átlagot hoz, de ne várjunk semmi extrát, headsetet használva persze jobb az eredmény.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Bemutatkozott a Realme 8 5G

    A Realme a V13 5G-t emelte a 8-as szériába, hogy addig se maradjon 5G-s verzió nélkül a sorozat, amíg összeraknak egy új modellt.

  • Realme 8 5G - túl közepes

    A Realme a meglévő, V13-as modelljét emelte be a 8-as szériába, hogy tudjanak ők is alacsonyabb árszinten 5G-t adni. De vajon mire elég ez 85-90 ezer forintért az erős konkurenciával szemben?

  • Realme C21 - jó védelemmel száll ringbe

    TÜV-minősítés, méretes akkumulátor, teljes értékű Android és 12 nanométeres rendszerchip: 43 ezer forintos áron ezek jó hívószavak, de a gyakorlatban ez is csak egy belépő szintű eszköz, azok tipikus hibáival.

  • A középkategóriát bővíti a Realme

    Az X7 Max 5G a gyártó TV-i mellett egyfajta mellékes termékként mutatkozott be, és bár a specifikáció hangzatos, valójában inkább a nevezéktan lett eggyel hosszabb.

Előzmények

  • Főkamerájáért vesszük majd meg a Realme 8 Prót

    Megérkezett az új Realme-széria, viszont elődjeihez képest kevés újdonságot mutat fel: a sima változat kijelzőre OLED-re váltott, de elvesztette a 90 Hz-es előnyét, a Pro pedig 108 megapixeles kamerát kapott.

  • Realme 7 - egy lépés vissza

    Nehéz a választás a 100 ezer alatti középkategóriás mobilok között, de a Realme ezúttal nem könnyíti meg jelentősen a döntést.

  • Realme 6 Pro - az optimum

    Kicsivel 100 ezer forint fölött már rengeteg, valóban jól használható középkategóriás mobil érhető el, éles a verseny, de a Realme nem vall szégyent.

Hirdetés