PurrSong LavvieTAG - a Miau Band

Macskáknak szánt aktivitásmérőt próbáltunk ki. Mármint nem mi, hanem a macska. Mi csak bemutatjuk.

Bevezető, mi ez?

Miután osztatlan sikert aratott az okos vizeskulacsról írt cikkem, AliceWake macskája meg nem akarta magán tartani mostani bemutatónk alanyát, egyértelmű volt, hogy én - vagyis én és a macskám, Margaret de Foltos a.k.a. Maszat Manci - fogjuk tesztelni a dél-koreai PurrSong cicáknak fejlesztett aktivitásmérő nyakörvét. Törzsolvasóink biztosan nem lepődnek meg azon, hogy állatoknak szánt IoT eszközök piaca ha nem is olyan túltelített, mint mondjuk a TWS-eké, létezik és bővül. Az elmúlt hat évben öt kutyás nyomkövetőt is kipróbált Bog kutyája, Csutka közreműködésével (1., 2., 3., 4., 5.), ezzel az írással pedig kitölthetném én az évenkénti egy állatos-kütyü cikk kvótát, ha lenne olyan. De kezdjük rögtön azzal, hogy leszögezzük: a LavvieTAG GPS-antenna híján nem nyomkövető, nem is akar az lenni, bár valamennyi segítséget tud adni elkóborolt macskák megtalálásához.

Tesztelőnk, Maszat Manci.
Tesztelőnk, Maszat Manci. [+]

A LavvieTAG egy aktivitásmérő, olyan, mint egy Fitbit vagy egy Mi Band, csak éppen az emberi csukló helyett az internet királyának nyakára kerül egy nyakörvvel. Célja, hogy feltérképezze viselőjének napi rutinját, majd jelezze a macska gazdájának, ha rendellenességet tapasztal a napi aktivitásban, ami a cicáknál betegségre utalhat. A PurrSong mögötti sztori is erről szól: az alapító, Taegu Noh befogadott egy macskát az utcáról, akiről aztán kiderült, hogy FIP-es, de már túl késő volt és Noh egy hét leforgása alatt elvesztette új barátját. Ez vezette Noh-t arra az útra, ahol macska-egészségügyi kiegészítőket tervez, elsősorban okos, automatizált alomtálcákat, amik segítenek felismerni, ha a macskának valamilyen húgyúti betegsége van. Nem tudom, mennyi igaz a sztoriból és mennyi marketinges mese, a lényeg, hogy a termék elkészült, sikeres is lett.

Ez a LavvieTAG.Ez a LavvieTAG. Ez a LavvieTAG. [+]

Az okos alomtálca lett a LavvieBot, az első generáció 2019-es januári bemutatása után fél évvel már tervezték a második generációt. 2020-ban pedig jött a PurrSong Pendant nyakörv, amiből végül a LavvieTAG lett és együttműködik az említett okos almokkal, 2022-re pedig okos itatót is ígér a cég azzal a lendülettel, hogy az észak-amerikai piacra is belép. A sikeres recept mögött IndieGoGo-kampányok és a Samsung C-Lab inkubátorháza is ott van támogatóként, de egyértelműen van piaci igény is hasonló dolgokra, az Egyesült Királyságban az állatokra tervezett egészségügyi kiegészítőkkel már biztosítók is elkezdtek foglalkozni, kedvezményeket adva azoknak a gazdáknak, akik hasonló aktivitásmérőkkel “szerelik fel” kutyájukat és rendszeresen mozognak az állattal.

Szóval ezekre az alapokra építkezik a LavvieTAG, ami használható önmagában és egy rendszer részeként is (lásd fentebb a videót), ha nem sajnálunk több száz, akár ezernél is több eurót elkölteni a PurrSong cuccaira. Mert nem olcsó játék, az alapcsomag 120 euró, ebben két méretű nyakörv és egy aktivitáskövető biléta jön, a töltőt már külön kell megvenni és ha azt akarjuk, hogy távolról is ránézhessünk állatunk állapotára, akkor kell egy Wi-Fi hálózatra csatlakozó átjátszó is, a nyakörves biléta ugyanis csak Bluetooth 5.0-án (LE) kommunikál nagyjából 30 centis távolságig. Ha pedig több állatunk van, akkor több biléta fog kelleni, a töltő szerencsére egyszerre három LavvieTAG-et képes energiával ellátni, az üzemidő pedig minimum egy hónap, a szeptember 6-án a macskámra rakott aktivitáskövető szeptember 27-én még a teljes töltöttségének kétharmadát tartotta. Van egy csomag, ami az alapvető dolgokat (biléta, töltő, átjátszó) együtt kínálja, ez 180 eurós áron rendelhető jelenleg, a gyártó nekünk ezt küldte el, ezúton is köszönjük!

A PurrSongtól kapott tesztcsomag.
A PurrSongtól kapott tesztcsomag. [+]

Beállítás, felhelyezés

Miután kivesszük a LavvieTAG-et a dobozból, töltőre kell tennünk, a bilétán van egy LED, ami jelzi nekünk a töltést és azt is, ha végzett. Kék színnel világító LED esetén jöhet a telefonos párosítás, ehhez minimum Android 8.0 vagy iOS 12.0 operációs rendszer (vagy M1-es Mac számítógép macOS 11.0-val) fog kelleni és a gyártó nevét viselő app. Androiddal és iOS-szel is kipróbáltam a PurrSong alkalmazást, a felhasználói felület megegyezik, de nincs a két rendszer között átjárás akkor sem, ha a Lavvie Scanner nevű Wi-Fi átjátszó használatban van és nem közvetlenül a telefonra csatlakozik a LavvieTAG BLE-n keresztül. Szóval ha egy családban akarjuk figyelni a családi macskát, akkor közösen használt eszközre töltsük le a programot!

A Lavvie Scanner BLE 5.0-át használ, óránként egyszer gyűjt adatot, majd Wi-Fi hálózaton (2,4 GHz) továbbítja a szerverre, ahonnan a felhasználó telefonján lekérheti a PurrSong alkalmazásból.
A Lavvie Scanner BLE 5.0-át használ, óránként egyszer gyűjt adatot, majd Wi-Fi hálózaton (2,4 GHz) továbbítja a szerverre, ahonnan a felhasználó telefonján lekérheti a PurrSong alkalmazásból. [+]

Az alkalmazás használatához regisztráció kell email címmel és jelszóval, miután megvan a felhasználói fiók, jöhet a macska profiljának létrehozása. Több állatnak is hozhatunk létre profilt, esetemben egy macskával élek együtt, így csak egyet regisztráltam. Meg kell adni a macska nemét és hogy ivartalanított-e, aztán azt, hogy kinti vagy benti állat-e, illetve egy születési dátumot. Lévén a macskám egy ismerős udvarában jelent meg pár éve testvéreivel, a pontos születési dátum ismerete homályba vész, s a fejlesztők gondoltak is a nem fajtatiszta állatok gazdáira, mert bejelölhető a körülbelüli dátum megadása vagy nemes egyszerűséggel azt is bekattinthatjuk, hogy nem tudjuk.

A regisztráció folyamata.A regisztráció folyamata.A regisztráció folyamata.A regisztráció folyamata. A regisztráció folyamata. (forrás: Mobilaréna) [+]

Meg lehet adni, hogy honnan van a macska, aztán be kell írnunk az állat súlyát és ki kell választanunk egy testkondíciós index táblázatból, hogy melyik BCS illik kedvencünkre. Állíthatunk be eztán fajtát, ki kell jelölni, hogy kijárós vagy benti cica-e a cica, valamint egy arra vonatkozó kérdés is van, hogy megkapta-e oltásait az állat.

A macska regisztrálásának folyamata.A macska regisztrálásának folyamata.A macska regisztrálásának folyamata.A macska regisztrálásának folyamata. A macska regisztrálásának folyamata. (forrás: Mobilaréna) [+]

Van lehetőség az állat színének beállítására és természetesen fotót is lehet feltölteni a cicáról a neve mellé. A megadandó információk egy része arra kell, hogy az algoritmus kiszámolja a LavvieTAG által rögzített adatokból a macska által elégetett kalóriák számát. A fotók és a színre vonatkozó adatok mondjuk pont nem kellenek ehhez, viszont jól jöhetnek a macska azonosításához, ha netán elcsatangolna és valaki a leolvassa az állat LavvieTAG-ét.

A doboz és tartalma.
A doboz és tartalma. [+]

A dobozban két gyorskioldós nyakörv és két szilikon tok található a bilétához. A szilikon tokok pont úgy működnek, ahogy a telefonoknál is, egyszerűen rá kell húzni a bilétára, használatukra pedig mindenképp szükség lesz, mert ezekkel rögzíthetők a nyakörvre az eszközök. Az egyikkel lóg, a másikkal feszesen ül meg a nyakörvön a biléta, tapasztalataim szerint egyik esetben sem esik ki a tokból és a cica sem tudja kivakarózni véletlenül sem. A nyakörv gyorskioldós, így minimális esélye van annak, hogy a macska felakadjon vele valahova, plusz a biléta alig 5 gramm, lehúzni sem fogja az állat nyakát. Ha több bilétát vásároltunk, megkülönböztetésükre matricák vannak a dobozban, a felragasztottat az alkalmazásban is megadhatjuk.

LavvieTAG a mellékelt nyakörvvel tesztelőnkön.LavvieTAG a mellékelt nyakörvvel tesztelőnkön. LavvieTAG a mellékelt nyakörvvel tesztelőnkön. [+]

Bár a macskáknál annyira nem valószínű, hogy vízben vagy nagyon nedves helyeken fognak csatangolni, a biléta IP56-os szabványnak megfelelően víz- és porálló. A LavvieTAG 22,5 x 22,5 x 12 milliméteres méretű, de legalább fehér színű, ami segíthet a megtalálásban, ha az állat valahogy mégis kipiszkálná a szilikon tokból. A strapabíró kivitel viszont azzal jár, hogy nem cserélhető az akkumulátor (elem) az eszközben, így ha egyszer elhasználódott benne a telep, dobhatja ki a vásárló.

A mágneses csatlakozó a LavvieTAG hátoldalán, valamint a töltő, ami USB-C csatlakozón keresztül vesz fel 5V/1A-t és tölti száz százalékra két óra alatt az aktivitásfigyelő bilétát.A mágneses csatlakozó a LavvieTAG hátoldalán, valamint a töltő, ami USB-C csatlakozón keresztül vesz fel 5V/1A-t és tölti száz százalékra két óra alatt az aktivitásfigyelő bilétát. A mágneses csatlakozó a LavvieTAG hátoldalán, valamint a töltő, ami USB-C csatlakozón keresztül vesz fel 5V/1A-t és tölti száz százalékra két óra alatt az aktivitásfigyelő bilétát. [+]

Ha van kiegészítőnk is a bilétához vagy van egy második biléta, akkor az alkalmazás jobb alsó sarkában található IoT menüpontban adhatjuk hozzá profilunkhoz. Én a LavvieScanner nevű átjátszót próbáltam ki, ez óránként begyűjti az adatokat a TAG-ból és az otthoni Wi-Fi hálózaton keresztül szinkronizálja az alkalmazással, bárhol legyen is a macska gazdája. A működése folyamatos, egy 5 wattos adapteren keresztül vesz fel energiát, viszont az adatgyűjtés és továbbítás csak óránként egyszer történik meg, így hiába van ilyen eszközünk, mondjuk 11:20 perckor nem fogjuk a macska 11:20 perces állapotát látni, csak egy korábbi szinkronizálásét.

Használat, tapasztalatok

Beállítás után az aktivitásmérő óránkénti lebontásban fogja megmutatni, hogy mit csinált állatunk. A biléta gyorsulásmérőt és giroszkópot használva mér, az összegyűjtött infókat cicánkról az alkalmazásban a Cat menüpont alatt láthatjuk. Magyar nyelven nem beszél a program, a koreai mellett a japán és az angol a támogatott. Bár háromnál is több hete hordja a macskám az eszközt, az állapotára vonatkozó pontszám - amit elvileg egy hét után már ki kellene írnia a programnak - egyelőre a hamarosan érkezik állapotban van. Az óránkénti lebontást már az első nap után látjuk, ilyenkor az alvás, tisztálkodás, sétálás, futás és a magyarra talán ide-oda rohangálásként vagy ugrabugrálásként fordítható zoomies kategóriákban sorolja fel, hogy mit csinált a macska. Ezek összesített időbeli eloszlását a napi statisztikára kattintva láthatjuk, ha pedig lentebb görgetünk, akkor már valódi adathalmazt kapunk.

Az első bekapcsolás után látott képernyő (1. kép), vitalitás az elmúlt 24 óra lebontásában (2. kép), a macska napi aktivitásai összesítve (3. kép).Az első bekapcsolás után látott képernyő (1. kép), vitalitás az elmúlt 24 óra lebontásában (2. kép), a macska napi aktivitásai összesítve (3. kép).Az első bekapcsolás után látott képernyő (1. kép), vitalitás az elmúlt 24 óra lebontásában (2. kép), a macska napi aktivitásai összesítve (3. kép). Az első bekapcsolás után látott képernyő (1. kép), vitalitás az elmúlt 24 óra lebontásában (2. kép), a macska napi aktivitásai összesítve (3. kép). (forrás: Mobilaréna) [+]

Az egészségügyi adatok összegyűjtéséhez és kielemzéséhez kell egy hét folyamatos használat, utána pedig egy napos csúszással látjuk visszamenőleg a cica által elégetett kalóriák számát, az aktivitására kapott pontszámot, az aktív órák számát és a pihenéssel töltött órák számát is. Ha belekattintunk valamelyik csempébe, akkor még részletesebben látjuk, hogy mikor mit csinált az állat. A program számol átlagot, valamint rajzol grafikonokat, amiken egyértelműen és könnyedén észrevehető, ha valamilyen rendellenesség miatt változás áll be a macska viselkedésében.

Ahhoz, hogy ezeket az adatokat kinyerje a PurrSong, egy hétig aktívan kell használni a programot.Ahhoz, hogy ezeket az adatokat kinyerje a PurrSong, egy hétig aktívan kell használni a programot.Ahhoz, hogy ezeket az adatokat kinyerje a PurrSong, egy hétig aktívan kell használni a programot. Ahhoz, hogy ezeket az adatokat kinyerje a PurrSong, egy hétig aktívan kell használni a programot. (forrás: Mobilaréna) [+]

Prezentálni ezt az aktivitási rátán keresztül tudom némileg, a cica éjszaka és reggelente, amikor ébredek, szokott a legaktívabb lenni, majd reggelije után 7 óra körül lefekszik és délutánig nyugodtan szunyál általában. Ahogy én mozgolódom a lakásban délután-este, akkor általában jön velem ide-oda a szobák között, ezeket a PurrSong alkalmazás szépen ki is rajzolta grafikonon.

A grafikonok célja, hogy segítséget nyújtson a viselkedésbeli minták változására.A grafikonok célja, hogy segítséget nyújtson a viselkedésbeli minták változására.A grafikonok célja, hogy segítséget nyújtson a viselkedésbeli minták változására. A grafikonok célja, hogy segítséget nyújtson a viselkedésbeli minták változására. (forrás: Mobilaréna) [+]

A PurrSong app használata az első pár napban olyan volt számomra, mint az Instagram tizenegy éve: örömmel nyitottam meg a programot, megvolt a dopamin-löket és kíváncsiság, aztán pár nap alatt a kezdeti lelkesedés kicsit elfogyott, lévén a PurrSong alkalmazás még annyira sem izgi, mint az Instagram volt 2010 és 2011 között. Mármint abban az értelemben, hogy ha normálisan működik a macskánk, akkor valószínűleg nem látunk majd kiugró értékeket a programban és ennek egyébként örülhetünk.

Értesítések a PurrSong alkalmazástól. A macska mozdulatait az alkalmazás gyakran érzékeli fals rohamnak.Értesítések a PurrSong alkalmazástól. A macska mozdulatait az alkalmazás gyakran érzékeli fals rohamnak.Értesítések a PurrSong alkalmazástól. A macska mozdulatait az alkalmazás gyakran érzékeli fals rohamnak. Értesítések a PurrSong alkalmazástól. A macska mozdulatait az alkalmazás gyakran érzékeli fals rohamnak. (forrás: Mobilaréna) [+]

Attól viszont frászt kaptam, hogy az egyelőre béta állapotú rohamfelismerés úgy bombázott értesítésekkel, mintha nem lenne holnap. A funkció lényege az lenne, hogy az izomgörcsöket okozó rohamokat felismerje a program és ezekről értesítse az állat gazdáját, de a gyakorlatban azt is rohamnak érzékelte, ha a macska a saját ágyán fekve átrakta a jobb mancsáról a fejét a balra, így megbízhatóságát több mint kétségesnek tartom.

Elveszett macska regisztrációjának folyamata.Elveszett macska regisztrációjának folyamata.Elveszett macska regisztrációjának folyamata. Elveszett macska regisztrációjának folyamata. (forrás: Mobilaréna) [+]

GPS híján a nyakörv és a biléta a macska mozgásának útvonalát nem tudja nyomon követni, elveszett módot azonban lehet kapcsolni. Ilyenkor értesítési telefonszám és a regisztrációkor megadott email cím, valamint egy megadott üzenet jelenik meg annál, aki esetleg megtalálta a macskánkat és beolvasta telefonjával a PurrSong alkalmazáson keresztül a cicán megtalálható LavvieTAG-et. Nem csak kutyákra, macskákra is vannak egyébként GPS-szel szerelt nyomkövető nyakörvek, itt van egy videó róla.

Az első képen az, ha nem lát a telefon a LavvieTAG-et, a második pedig az, amikor elveszett módba tett bilétát érzekel. A telefonszámot én takartam ki utólag.Az első képen az, ha nem lát a telefon a LavvieTAG-et, a második pedig az, amikor elveszett módba tett bilétát érzekel. A telefonszámot én takartam ki utólag. Az első képen az, ha nem lát a telefon a LavvieTAG-et, a második pedig az, amikor elveszett módba tett bilétát érzekel. A telefonszámot én takartam ki utólag. (forrás: Mobilaréna) [+]

Elemzések, egyebek

Egy hét használat után a részletes lebontás mellett (vagyis technikailag alatt, mert lejjebb kell görgetni hozzá az appban) a PurrSong kalóriaanalízist is felállít. A macskámnak napi 260 kilokalória elégetését javasolta a program, az óránként összegyűjtött adatok alapján kiszámolja és frissíti egy grafikán, hogy a cica aktivitása alapján hol tart ennek elérésében. Az, hogy hány kilokalóriát éget el egy macska, függ annak testsúlyától és életkorától, az interneten olvasottak alapján átlagosan 150 és 250 Kcal közötti értékről beszélhetünk, a PurrSong adatainak megbízhatóságát viszont megkérdőjelezem, mert a program folyamatosan azt jelezte, hogy pontatlanok adatok töltés miatt. Miközben a biléta nem volt töltőn.

A napi elégetett kalóriákat így jelzi a program.A napi elégetett kalóriákat így jelzi a program. A napi elégetett kalóriákat így jelzi a program. (forrás: Mobilaréna) [+]

A programmal az összegyűjtött adatok alapján kiszámoltatható a macska biológiai életkora is, itt tizenhárom évesnek kalkulálta a szőröst a PurrSong, ami abból a szempontból helyénvaló, hogy szinte az egész napját semmittevéssel tölti az állat. Az viszont furcsa, hogy a biológiai életkor megállapításához egy teljes napig kell, hogy elemezzen és összegezzen a program. Nem értem egyszerűen, hogy miért, mire kell neki ennyi idő?

Az állat biológiai életkorának megállapításához egy napot kér a rendszer.Az állat biológiai életkorának megállapításához egy napot kér a rendszer. Az állat biológiai életkorának megállapításához egy napot kér a rendszer. (forrás: Mobilaréna) [+]

Eggyel lejjebb görgetve megtaláljuk a heti elevenségi indexet, itt Mancit 60 és 64 százalékos átlaggal a couch potato és a cat loaf kategóriákba sorolta, amit meg tudok erősíteni személyes tapasztalattal: az állat reggelente általában a kanapén ül a párnáján és délután ugyanott találom, amikor hazaérek.

Heti vitalitási index.Heti vitalitási index.Heti vitalitási index.Heti vitalitási index. Heti vitalitási index. (forrás: Mobilaréna) [+]

Még lejjebb görgetve az appban már csak reklámok várnak ránk, vagyis ajánlat a gyártótól arra, hogy mennyire jó az automatizált alomtálcájuk. Nem mondom, hogy rossz, mert nem próbáltam, de drágább 800 eurónál és a macska úgyis tojik majd bele. Igaz, ha valaki több százezer, akár milliós értékű fajtatiszta állatot tart, aminek speciális egészségügyi igényei vannak, annak könnyebben magyarázható egy ilyen befektetés, mint egyszeri cicatulajdonosnak. Ez pedig nagyjából igaz a LavvieTAG-re is, a kiegészítő nem elengedhetetlen ahhoz, hogy macskánk egészséges legyen, pont annyira, ahogy egy embernek sincs szüksége fitneszkarkötőre vagy sportórára az egészségesebb életmódhoz. Ugyanakkor elképzelhető, hogy beteg vagy túlsúlyos cica állapotának ellenőrzéséhez és nyomon követéséhez jól jöhet, ugyanúgy, ahogy a fitneszkarkötők és órák segíthetnek motiválni az embert.

A LavvieTAG alig nagyobb, mint egy százforintos érme.
A LavvieTAG alig nagyobb, mint egy százforintos érme. [+]

Utóbbiban egyébként tényleg segít a PurrSong alkalmazás akár a kütyük nélkül is, a kedvencünk állapota mellett van egy kattintható tervező menüpont, ahol naptárszerűen vezethető a cica gyógyszerének adagja, bevihetők az orvoslátogatások időpontjai, vezethető az állat etetése, fotók és írásos feljegyzések is csatolhatók, valamint a macska aznapi állapotáról manuálisan is rögzíthetünk adatot, ha nem értenénk egyet az alkalmazás által számolt értékekkel.

Így néz ki a tervező az alkalmazásban, ez regisztráció után bárki által használható.Így néz ki a tervező az alkalmazásban, ez regisztráció után bárki által használható.Így néz ki a tervező az alkalmazásban, ez regisztráció után bárki által használható. Így néz ki a tervező az alkalmazásban, ez regisztráció után bárki által használható. (forrás: Mobilaréna) [+]

Összegezzünk! Nagyjából nyolcvanezer forintot kell elköltenünk ahhoz, hogy egy macskával használható legyen a LavvieTAG. Ha több macskánk van, akkor állatonként (aktivitásmérőnként) plusz negyvenezer körül számolhatunk még. Ez elsőre irdatlan sok pénznek tűnhet, de az orvosi vizsgálatok és kezelések, a speciális diéta ára is simán összeadódik ennyivé, ha pedig a LavvieTAG-gel időben észrevehető és megelőzhető a baj, akkor talán nem túlzás azt mondani, hogy megérős a befektetés. Persze tegyük mellé azt is, hogy ha elromlik vagy elhasználódik az akkuja, nem javítható és természetesen nem váltja ki egy ilyen az egészségügyi kontrollt, egy átlagos házimacskának pedig a gazda kellő odafigyelésével és rendszeres állatorvosi felügyelettel valószínűleg túlzás ez a kütyü, akármilyen szórakoztató is az adatvizualizációt élvezettel nézegetőknek. Manci szolgájaként gazdájaként mégsem tudok neki nem adni egy Tetszett plecsnit, mert a mögöttes ötlet remek, és őszintén remélem, hogy fejlesztésekkel pontosabb, részletesebb lesz idővel az adatgyűjtés, az ilyen kiegészítők pedig segítenek majd jobban megismerni a háziállatok mindennapjait és testük működését a laikusok számára is. Plusz remélem, hogy cserélhető lesz az akku a következő generációban például úgy, mint az AirTagben.

PurrSong LavvieTAG

viragdani01

A bemutatóhoz használt eszközöket a gyártó küldte el nekünk, de a cikk tartalmába természetesen nem szólt bele. A teszt lehetőségét ezúton is köszönjük!

Azóta történt

Hirdetés