Powermat és a vezeték nélküli töltés

Indukciós töltés?

A különféle vezeték nélküli adatátviteli technológiák megjelenésekor rengeteg helyen olvastam olyan víziókat, melyek szerint a nem túl távoli jövőben már csak egyetlen helyen fogunk kábelt használni, mégpedig a hálózati áramnál, az ugyanis nem repkedhet csak úgy a levegőben, hiszen a macskánk egyből szörnyet halna, ha netán belesétálna. Hogy őszinte legyek, nem csak jót mosolyogtam a frappáns megfogalmazásokon, hanem egyet is értettem velük; 230 Volt kábel nélkül? Nem lehet megcsinálni. Erre tessék, 2011-et írunk, a technológia pedig nemhogy létezik, hanem lehet kapni ezekre épülő termékeket. Igaz, a konyhából a nappaliba még mindig nem tudunk áramot sugározni, de léteznek olyan kiegészítők, melyek az indukciós töltés elvét használják akkumulátorok töltésére. A dologban a legdurvább az, hogy a technológia gyakorlatilag már 20 éve adott, ám az egykori Palm kivételével semelyik mobil- vagy tartozékgyártó nem ugrott rá. Egészen mostanáig; a barcelonai Mobile World Congress szakkiállításon ugyanis belefutottunk a Powermat nevű cégbe, ahol nemcsak körbenéztünk, hanem kaptunk egy szatyornyi kiegészítőt is. Csak úgy, jófejségből. Úgyhogy most írunk is róla, de nem elsősorban jófejségből, hanem azért, mert ebben látjuk a jövő egyik lehetséges irányvonalát.

Indukciós töltés? Hogyan működik?

A vezeték nélküli töltésnek jelenleg több alternatívája van, melyek közül a legelterjedtebb, mobiloknál is használt eljárás az úgynevezett indukciós töltés; inductive charging, hogy az angol kiejtések bűvkörében élők is értsék. Ha nagyon röviden kell összefoglalni a lényeget, akkor azt lehet mondani, hogy az efféle megoldások egy elektromágneses teret használnak a töltéshez. Ez nyilván két oldalról valósul meg, a töltőállomás egy tekercs segítségével elektromágneses teret generál, melyet a készülékben lévő tekercs olyan árammá alakít át, amely képes tölteni az akkumulátort. A pontos fizikai definíció ennél jóval mélyebb, de az olvasók lelkivilágának megóvása miatt most nem fogunk belemászni.

Az ötlet abszolút nem újkeletű, maga az eljárás tulajdonképpen Tesla nevéhez köthető, aki ugye 1943-ban hunyt el. A gyakorlatban is régóta használják, jellemzően olyan helyeken, ahol a speciális környezet miatt el kell szigetelni a töltéshez használatos csatlakozókat. Igen, jellemzően elektromos fogkefékről és vezeték nélküli elektromos borotvákról van szó.

Előnyök és hátrányok

Az indukciós töltők legnagyobb előnye kétségtelenül az, hogy olyan környezetben is használhatók, ahol a "konduktív" (azaz hagyományos) töltők nem, mivel az indukciós töltőknél maguk a csatlakozók rejtve vannak, így minimális egy esetleges áramütés esélye. Nem szabad továbbá figyelmen kívül hagyni, hogy ez egy nagyon kényelmes megoldás, amennyiben hordozható eszközök vagy elektromos járművek töltéséről beszélünk; nem kell vacakolni a kábelekkel, egy elektromos autónál pedig elég, ha beállunk a garázs megfelelő helyére, a többi dolog már "magától" történik, azaz nem felejthetjük el a töltést.

Az eljárásnak persze hátrányai is vannak a hagyományos töltőkkel összehasonlítva. Ezek közé tartozik, hogy elméleti szinten gyengébb hatásfokkal üzemelnek, mint a direkt kábeles megoldások. A Powermat mondjuk pont nem említi meg azt, hogy milyen hatásfokkal üzemelnek a berendezései, de ettől még elméleti szinten fennáll az, hogy kevésbé hatásosak az efféle megoldások. Egyes megoldásoknál mondjuk vannak konkrét számok, magas frekvenciájú tekercseknél akár 90% körüli hatásfok is elérhető meglehetősen nagy áramfelvétel mellett, arról nem is beszélve, hogy mindezt elég kompakt méretben is elő lehet már állítani. Az viszont egészen biztos, hogy ez a technológia drágább, mint a hagyományos megoldások.

A Powermat termékei

A Powermat az előző oldalon említett technológiát kihasználva kínál vezeték nélküli töltési megoldásoakt a telekommunikációs piac számára. Úttörőnek tekinthetők, előttük ugyanis a Palm volt az egyetlen, aki ezt normális minőségben piacra dobta, talán páran még emlékeznek a Pre készülékhez opcionálisan megvásárolható TouchStone kiegészítőre. A Powermat nem szakosodott egy-egy gyártó portékájára, több készülékhez is kínálnak hátlapokat, melyek természetesen kompatibilisek az összes töltőállomásukkal.


Egy Powermat hátlap belseje

Ez utóbbiakból egyébként hét fajtát kínálnak. Van két és három eszköz töltésére használható alátétjük is, melyekből léteznek PowerCube-bal egybecsomagolt verziók is; ez utóbbi gyakorlatilag egy átalakító, az összes telefongyártó speciális csatlakozóihoz van benne adapter, igaz, ennek használatával gyakorlatilag ugyanott van az ember, mintha egy sima kábeles megoldást használna, indukcióval ugyanis csak a PowerCube töltődik, azt viszont bele kell dugni a mobiltelefonba. A fentiek mellett forgalmaznak két hordozható állomást is, melyek mobilitása abban nyilvánul meg, hogy össze lehet hajtogatni őket relatíve kis méretűre.


Powercube, sokféle csatlakozóval

Hátlapokból jelenleg egész nagy a választék, de közel sem fed le minden elterjedt készüléket. Forgalmaznak kiegészítőt iPhone 4-hez, 3GS-hez és 3G-hez, iPod touch-hoz, Blackberry-khez (9700, 9300, 9000, 8900, 8500, 8300 és Pearl), HTC HD2-höz és EVO 4G-hez, Motorola Droid X-hez, Nintendo DS és DSi játékkonzolokhoz. Ezen kívül külön is megvásárolható a már említett PowerCube, van iPhone/iPod dokkolójuk (egy olyan bölcső, melyet csak rá kell rakni a töltőállomásra), továbbá forgalmaznak két darab külső akkumulátort, melyek Apple Dock Connector és microUSB csatlakozókkal rendelkeznek, kapacitásuk pedig 1200 vagy 1850 mAh. A kiegésztők között találunk továbbá egy hordozáshoz használatos tokot, a jövőbeli tervek között pedig autóba beépíthető töltőállomások szerepelnek. A hátlapokat Barcelonában egytől egyig meg tudtuk nézni, a legtöbb csupán pár milliméterrel (bizonyos modelleknél még annyival sem) vastagítja meg magát a mobiltelefont, iPhone-nál viszont véleményem szerint alaposan odavágja az amúgy roppant jó dizájnt.

Véleményezünk

Mivel a gyártó által támogatott készülékekből egy darabbal sem rendelkezünk szerkesztőségi szinten, ezért a gyártó számunkra egy két eszköz töltésére használható Powermat 2X Mat töltőállomást és egy-egy 1850 mAh-s külső akkumulátort adott, melynek segítségével microUSB-s eszközeinket útközben is tudjuk tölteni. Tapasztalatunk tehát alapvetően erről van, de mint már említettem, a Mobile World Congress kiállításon meg tudtuk nézni a hátlapokat is, természetesen azok is minden további gond nélkül működnek.


Powermat hátlapok különféle készülékekhez

A helyzet az, hogy egy efféle megoldás használata nagyon kényelmesnek bizonyult az elmúlt pár napban. A külső akkumulátort mindenhova magammal viszem, kompakt méretének köszönhetően elfér a legkisebb notebooktáskában is, az pedig nem kérdés, hogy sokszor menthet életet. Hazaérve csak rádobom a töltőállomásra, élvezem a folyamatot, kicsit high-tech és tényleg jópofa. Mindehhez hozzátartozik, hogy rendelkezem egy közel háromszor ekkora kapacitású külső akkumulátorral is, mely bármilyen USB-s eszköznek tud áramot adni, de mivel azt 12 órán keresztül kell miniUSB csatlakozón keresztül tölteni, kevesebbet használom, egész egyszerűen kényelmetlenebbnek találom, holott a kapacitása sokkal jobb. Maga a töltés egyébként marha jópofa, ha rárakjuk az eszközt a töltőállomásra, azt egy mágnes egyből behúzza a helyére, felvillan egy fehér lámpa, keletkezik némi hangeffekt, majd megindul a töltés, mely csak addig tart, amíg az eszköz ténylegesen fel nem töltődik. Itt van a dolog lényege elásva, maga az indukciós töltés ugyanis nyilván jó dolog, de kell némi elektronika ahhoz, hogy az eszköz érzékelje a ráhelyzett készüléket, csak akkor kapcsoljon be, amikor kompatibilis cuccot helyezünk rá, továbbá fontos, hogy ne legyen túltöltés. A barcelonai standon mértük a fogyasztást, ha nem volt töltés, ténylegesen nulla volt az alátétek áramfogyasztása, azt pedig tapasztalatból tudjuk, hogy a feltöltött eszközöket nem tölti tovább a cucc; igaz ez a külső akkumulátorra is, mely lekapcsol, ha a rádugott telefon csutkára tölt.

Az indukciós töltés tehát egy létező, működő dolog, mely nekünk nagyon szimpatikus. A fizikai részt egy bizonyos szinten túl mi sem látjuk, alkalom adtán egy szakemberrel majd el fogok beszélgetni arról, hogy az elektromágneses tér vajon árt-e az ugyanarra az asztalra helyezett külső merevlemezeknek, mit mennyire zavar, de sanszos, hogy az efféle veszélyeket a Powermat minimalizálta. Kiegészítőik ugyanis elképesztően jó minőségűek, nagyon hasznosak, ráadásul egy egészen újfajta felhasználói élményt jelentenek, melyben mi a jövő egyik útját látjuk. Mindez nem is kerül horrorisztikus árban, főleg, ha pakkban vásároljuk meg az eszközöket, iPhone 4-hez töltőt és hátlapot például 60 USD-ért (12 000 forint) vásárolhatunk, iPhone 3GS-hez a rendszer pont fele ennyiből is megvan. A Powermat termékeit hazánkban egyelőre nem forgalmazza senki, de mint azt megtudtuk egy hete, már folynak a tárgyalások, úgyhogy valószínűleg a legrosszabb esetben is pár hónap múlva a hazai boltok polcaira kerülnek majd ezek az innovatív termékek. Kiegészítőkre nem szoktunk plecsniket tolni, de ez az egész marhára tetszett.

Powermat termékek

Bocha

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények