Hirdetés

Pitaka Air Omni Lite - mindent is tölt

A tokjairól ismert gyártó töltőállomása egy igazi mindenes, ráadásul nem csak az Apple termékeket használók számára nyújt ésszerű megoldást.

Bevezető, külső

Az a helyzet, hogy a különféle eszközök töltése sokak számára okoz problémát. Az emberek egy része a belsőégésű motorral szerelt autóját is utálja tankolni, az elektromos autók kapcsán pedig az Alternatív Hajtás blogunkban több alkalommal is kifejtettük a véleményünket. A különféle okos eszközeink árammal ellátása pedig szintén nem egy egyszerű feladat, egyrészt azért, mert a modern okostelefonok erőteljes igénybevétel mellett még egy napig sem feltétlenül bírják szuflával, másrészt a portfólió is széles: egyre többen hordanak okosórát, sok háztartásban dolgozik egy tablet is, és akkor vezeték nélküli (TWS) fülhallgatókról még nem is beszéltünk. És ezt a sok kütyüt bizony tölteni kell, aminek a szofisztikált megoldása nem egy magától értetődő feladat, nem véletlenül találni tonnaszámra olyan YouTube videókat, amelyek különféle barkácstippeket adnak a probléma áthidalására.


[+]

Persze nem mindenkinek kívánja DIY megoldásokkal egyszerűsíteni a kütyüi töltését, ezt a piaci rést felismerve pedig egyre több otthoni töltőállomást lehet találni a kiegészítőgyártók kínálatában. A Pitaka nevét rendszeres olvasóink valószínűleg hallották már, a gyártó leginkább Apple és Samsung készülékhez gyártott, minőségi tokjairól lett ismert, de amúgy Google, Huawei és OnePlus telefonokhoz is vannak termékeik, illetve rendelkeznek autós és asztali tartókkal és töltőkkel. Várható volt tehát, hogy előbb-utóbb az előző bekezdésben taglalt problémakörre is adnak majd választ, cikkünk pedig pont erről, egészen pontosan az Air Omni Lite nevű kiegészítőről szól, ami érzésünk szerint nem a legjobban elnevezett termékük. Az Air a vezeték nélküli töltés kapcsán még érthető, az Omni abszolút találó, a Lite viszont... ez a termék minden, csak nem az, de ez legyen a legnagyobb problémánk vele kapcsolatban! Amúgy a dolognak az a magyarázata, hogy az első verzió (ami nem Lite) alapból Apple Watch termékeket töltött, a Lite esetén némi kompromisszummal ugyan, de ez a kizárólagosság eltűnt. Lesz amúgy majd gyártásban a sima Omni is, csak a koronavírus miatt az Apple Watch töltőegységet biztosító beszállító nem tudott eleget tenni az igényeknek.


[+]

Egy komplex töltőállomásról van szó, amelynek segítségével egyszerre akár 6 eszközt is lehet tölteni, kis területen, kulturáltan és gyorsan. A kinézettől mi nem ájultunk el, egy efféle termék valószínűleg nem tud igazán vonzóan kinézni, de a lehetőségekből a gyártó kihozta a maximumot. A leglátványosabb elem, felső borítás három mintázatban érhető el, a gyártótól megszokott karbon (aramid) mellett fahatású és szövet felülettel is megvásárolható az Air Omni Lite, így igazából egy elegánsabb irodában is vállalhatóan fog mutatni az asztalon. A 205,6 x 171,9 x 31,1 milliméteres, több mint egy kilós doboz többi része mindenképp fekete, a műanyagok pedig a legnagyobb jóindulattal is csak közepesen prémium minőségűnek nevezhetők. Az alsó rész egyenesen gagyinak hat, még jó, hogy nem látszik, pozitívum viszont vele kapcsolatban, hogy a négy darab gumírozott talp kellemes minőségű, stabil alapot adnak. A nálunk járt tesztpéldányhoz járt egy szállítás során használható, kimondottan kellemes tok is, de enélkül is meg lehet vásárolni a kiegészítőt.

Használhatóság, összefoglaló

Az újdonság tehát mindenféle eszközt tud tölteni, Apple-dominanciáról ezúttal nem beszélhetünk, de a kizárólag almás termékeket használók tudják talán a legegyszerűbben elkezdeni a használatot. A belsőről nincs sok információnk, de valószínűleg komoly mérnöki munkáról van szó, a használat közben problémát nem tapasztaltunk. Ha szemből nézzük az Air Omni Lite-ot, akkor felénk legközelebb a Qi-s telefontöltő látható, amely legfeljebb 10W teljesítménnyel tud tölteni, feltéve, hogy a telefonunk is fel tudja ezt venni. A felület mögött három indukciós gyűrű is van, hogy ne csak egy ponton vegye fel a töltést a telefonunk, legyen is a hátlap alatt bárhol a megfelelő alkatrész. Középtájon balra az AirPods részére elkülönített rész csodálható meg (5W), középen pedig egy felhajtható tányér található, amelynek helyére berakhatjuk az okosóránk gyári töltőjét, amelynek kábelezését az eszköz belsejében, láthatatlanul tudjuk megoldani. Apple és Samsung megoldásokkal próbálkoztunk, mindkettő problémamentesen működött. Jobb oldalon nincs semmi, hátul pedig egy kihajtható állványra helyezhetjük el a tabletünket (vagy egy másik telefont), amelyet Lightning vagy USB Type-C csatlakozón etethetünk legfeljebb 18W teljesítménnyel. A csatlakozó egy gombnyomással váltható, mindkettő be van építve, nem nekünk kell cserélgetnünk a fejeket, ezt megoldja a mechanika, amely pont olyan tartósnak tűnik, mint a kihajtható állványrész. Igencsak szofisztikált megoldás, hogy amennyiben az állvány be van csukva, úgy a választott töltőfej is visszahúzódik a felső lap síkjába, nehogy letörjük, esetleg megkarcolja valamelyik kütyünket.


[+]

Az eszköz elülső és bal oldalán nincs semmi, hátulra a dobozban található töltőadapter csatlakozóját kell bedugnunk. A használat szempontjából érdekes elemek jobb oldalra kerültek, itt található ugyanis egy hagyományos (A-típusú) és egy C-típusú USB-csatlakozó is, amelyek együtt használva 15-15W teljesítményt tudnak leadni, de ha csak az egyikre kötünk eszközt, 18W-ra ugrik a teljesítmény. Van itt egy indokolatlanul narancssárga színű gomb is, amely az óratartót hajtja fel, illetve van egy kis tároló is, ahova memóriakártyákat lehet berakni. Vagyis igazából elvileg bármit, de mivel egy picinyke kis fiókról van szó, túl sok minden nem fér bele, de van benne világítás, szóval ha éjjel kotorászunk benne az ágy mellett, akkor meg fogjuk találni azt, amit keresünk. Gyűrű, SIM-tű, gyógyszer, igazából a júzerre van bízva, hogy mit tárol itt.


[+]

És hogy mindez hogy működik a gyakorlatban? Teljesen jól, és ennél többet erről nem is nagyon tudunk írni. A termék pont úgy működött, ahogy elvártuk, az egyetlen negatívum, hogy az okosóratöltőt elég nehéz kibányászni a helyéről, ha már beraktuk, szóval ha valaki hurcolászná az utazásaira, akkor inkább vegyen egy másikat. A hat eszköz párhuzamos töltése pedig nagyon vonzó ajánlat, bár ilyenkor nem engedhetjük el teljesen a kábeleket, de amennyiben egy iPhone + iPad + AirPods + Watch kvartettel rendelkezünk, úgy tényleg láthatatlanul, kvázi vezeték nélkül tudjuk megoldani a dolgokat. Mindezért itthon jelenleg 40 000 forintot kell fizetni, ami egy töltőért azért egy komoly összeg, még akkor is, ha ennyi eszközt rá lehet rakni. De biztosan sokan vannak azok, akik tényleg utálják a kábelekkel vacakolást. Egy részük pedig örömmel fogja kifizetni ezt az összeget azért, hogy az efféle gondjai anélkül oldódjanak meg, hogy nekiállnának asztalosnak tanulni. A Pitaka Air Omni Lite nekünk is tetszett.

Pitaka Air Omni Lite

Bocha

Azóta történt

  • Pitaka MagEZ Digital Travel Kit bemutató

    Szénszálas dobozba tette a Pitaka az összes olyan kis izét, amire szükségünk lehet, ha sokat babrálunk elektronikai dolgokkal, nevéből fakadóan utazáshoz ajánlják leginkább.

Előzmények

Hirdetés