Mit tudunk a Pitaka márkáról, és milyenek a kiegészítőik?

Kipróbáltuk a Pitaka aramidból szőtt kiegészítőit telefonjainkon, a piacról, a márkáról és tapasztalatainkról írunk.

Évről évre egyre erősebbek az okostelefonok hála a különböző edzett üvegeknek, viszont az üveg az üveg, és az üveg törik. Ezt megakadályozandó általában valamilyen tokba tesszük készülékünket, a kiegészítők pedig amellett, hogy zsebben hordott mobil számítógépünk védelmét szolgálják, valamilyen szinten egyéniségünk világ felé történő kinyilatkoztatásaként is szolgálnak. A kiegészítőpiac tokokkal foglalkozó szeglete 2023-ban a Business Research Insights oldalán talált adatok szerint 11,19 milliárd amerikai dolláros méretű volt, az elemzők szerint pedig a következő tíz évben tovább nő. 2032-re vonatkozóan úgy számolnak, hogy 15 milliárdos méretet ér el a tokok piaca.

A Pitaka által ideküldött tokok egy része
A Pitaka által ideküldött tokok egy része [+]

A Grand View Research adatai mondják már azt, hogy 2022-es mérések alapján Kína, India, Japán, Tajvan és a környező ázsiai országok, illetve a csendes-óceáni térség országai, valamint Ausztrália a legnagyobb piaca a telefontokoknak. Közvetlenül mögöttük ott van Afrika és a közel-keleti országok, mint a leggyorsabban növekvő piacok. Emögött egyszerű a magyarázat, ezekben a régiókban most kezdenek nagy számban terjedni és elérhetővé válni a mobiltelefonok, és okostelefonok, évi két számjegyű növekedési rátákat megközelítve vagy meghaladva.

Limitált szériában készült Aires X Pitaka tokok, melyekbe a sötétben világító szálakat fontak
Limitált szériában készült Aires X Pitaka tokok, melyekbe a sötétben világító szálakat fontak [+]

A globális kiegészítőpiac nagy szereplői között a hivatkozott cikkben elsőként említik az Ottert, ami nem meglepő, lévén az Apple saját boltjában is elérhetők termékeik. De a legnagyobbak között szerepel még az Incipio, a Belkin vagy az Xtreme Guard is, illetve olyan nevek is, mint az iPaky vagy a CG Mobile. Ha utóbbi kettő így nem ugrik be, azért lehet, mert előbbi minimálisan brandeli magát, és párezer forintos átlátszó tokokat árulnak. Ez az a gyártó, akinek termékeit valószínűleg bármelyik mobilosnál vagy elektronikai áruházban megtaláljuk a polcon. A CG Mobile pedig nem saját név alatt tevékenykedik, hanem más márkanevekre épít: ők készítik például a Karl Lagerfeld vagy Guess kiegészítőket az iPhone-okra.

Google Pixel 9 Pro XL-em egy Pitaka MagEZ tokban, rajta egy fogást segítő ujjgyűrű, ami a telefon mérete miatt jól is jön
Google Pixel 9 Pro XL-em egy Pitaka MagEZ tokban, rajta egy fogást segítő ujjgyűrű, ami a telefon mérete miatt jól is jön [+]

A cikk apropója, hogy a Pitaka küldött nekünk egy rakás kiegészítőt, ezekről egy bemutató videót már láthattak a YouTube-csatorna követői. A Pitaka az iPhone-os körökben egy általánosan ismert név, jó minőségű, és leheletvékony védőtokjaikkal egyfajta megbízható underdog szerepben vannak. A Pitaka mögött a Shenzhen Lingyi Innovation Technology Co., Ltd. áll, viszont a márkának van két irodája Hong Kongban (ami mondjuk azért nem olyan nagy távolság Sencsentől), illetve van egy a kaliforniai Rancho Santa Margarita városában is. A márka idén karácsonykor lesz kilencéves, sencseni alapítású a cég, eddigi tevékenységük során pedig próbálkoztak a telefontokok mellett elektronikai kiegészítőkkel is az évek során, ezekről teszteket is lehetett olvasni a Mobilarénán (például szénszálas csomagban utazó adatperek, otthoni asztali töltőállomás). Azt az utat viszont elhagyták, jelenleg a tokokon kívül egyedül MagSafe töltő található meg a kínálatukban.

A szortiment természetesen az Apple termékeire fókuszál, de Google és Samsung mobilokra, órákra és táblagépekre is találunk Pitaka kiegészítőket. Hazai szemmel vizsgálva szűkösnek tűnhet a kínálat, hol van például a Xiaomi vagy a Redmi? Vagy hol van a Huawei, amely Kínában még mindig hatalmas tényező? A magyarázatot az amerikai piac adja, ahol Apple iPhone az összes aktív mobiltelefon több mint fele, a maradékon pedig osztozik a Samsung, a Google, esetleg a OnePlus, és a TCL. Egy, a mobilkiegészítők iparágában dolgozó forrásunk szerint egy-egy készüléktípusra levetítve nagyjából tízezer amerikai dolláros büdzsével kell számolni a tervezéshez, és a gyártáshoz. Aztán kérdés, hogy megtérül-e? Erre nem tudok hivatkozással válaszolni, de az alapján, hogy az iPhone-felhasználók 7,4-szer többet költenek alkalmazásokra, és iparági forrásunk válaszai alapján arra következtethetünk, hogy igen, jobban megéri az Apple termékeire tervezni és gyártani, mint egy sokadik Redmire. Már csak azért is, mert így a gyártósort kevesebb formára és méretre kell optimalizálni.

Kétfajta megoldás kinyitható telefonokhoz: bal oldalon a Galaxy Z Fold5 elejét is védi egy ragasztható réteg, a jobb oldali Galaxy Z Fold6-on viszont csak a hátlapot
Kétfajta megoldás kinyitható telefonokhoz: bal oldalon a Galaxy Z Fold5 elejét is védi egy ragasztható réteg, a jobb oldali Galaxy Z Fold6-on viszont csak a hátlapot [+]

A Pitaka kínálatában ennek ellenére olyan hiánypótló dolgokat találunk, mint a MagSafe mágnesekkel ellátott tokok a Pixel vagy Galaxy telefonokra, még a hajlítható kijelzős Fold modellekre is. Azért hiánypótló, mert a lehetőség megvolt a Samsung és a Google előtt is, hogy Qi2 kompatibilissé tegyék idén megjelenő telefonjaikat, ergo használhatók legyenek mágneses kiegészítőkkel, ezt nem tették meg. A Google esetén talán még elfogadható indok, hogy saját vezetékmentes gyorstöltőjük, a Pixel Stand energiaátviteli sebessége (23 W) meghaladja a Qi2-t (15 W), de ugyebár nem csak ennyi értelme lenne a mágneses Qi-töltésnek, hanem az is, hogy kevesebb energiaveszteség legyen mondjuk az út közben használt hordozható töltőkkel. A Pitaka megteszi a gyártók helyett ezt a lépést, minden új védőtokjukban megtalálhatók a megfelelő mágnes csíkok, így akár egy Galaxy Z Flip6-ot vagy Galaxy Z Fold6-ot is MagSafe-kompatibilissé tehetünk MagEZ Case nevű tokjukkal. A MagEZ széria egyébként tartalmaz még mágneses autós tartót és telefongyűrűt is, utóbbin a gyűrű kétszeresen kihajtható, így több szögben használható támaszként is.

Mi a jó a MagEZ tokokban? Hogy az alapból nem mágneses telefonokra is csatlakoztathatunk vele MagSafe kiegészítőt
Mi a jó a MagEZ tokokban? Hogy az alapból nem mágneses telefonokra is csatlakoztathatunk vele MagSafe kiegészítőt [+]

Viszont a Pitaka szortimentjének talán legérdekesebb darabja a PinButton Case nevű tok. Ez a Samsung Galaxy S24 Ultra telefonhoz érhető el egyelőre exkluzívan, és zsebbenyúlós a 80 eurós ára. Itt nem is szupervékony, aramidból szőtt tokot kapunk, hanem egy kicsit vaskosabb, strapabíróbb, de anyagában klasszikusabb (TPU) tartozékot. A MagSafe mágnes itt is megvan, tökéletes helyen vannak a gombok, a csatlakozók és az S Pen toll kivágása, és érdekességként van három gomb a keret bal oldalán ott, ahol a telefonon egyébként nincsen. Az indok erre az, hogy a tok hátlapjában található egy NFC chip, melyen keresztül a tok képes a telefonnal kommunikálni. A három gombhoz három különböző parancs rendelhető hozzá — ez lehet alkalmazás megnyitása, vagy a Samsung One UI automatizációs lehetőségeit kihasználva akár komplex feladatsor is —, ezzel segítve vagy gyorsítva a használatot. Vicces látni egyébként, ahogy a kör kezd bezárulni: az első iPhone megjelenése után a gombokat elkezdték eltüntetni a telefonokról, most pedig tokok formájában kezdenek visszatérni.

PinButton Case a Galaxy S24 UltráhozPinButton Case a Galaxy S24 UltráhozPinButton Case a Galaxy S24 Ultrához PinButton Case a Galaxy S24 Ultrához [+]

A Pitaka által hozzánk elküldött csomagból a Google Pixel 9 Pro XL-re, az iPadre, az iPhone-ra, illetve a Galaxy Z Fold5-re való tokokat használjuk, melyek aramidból szőtt ultravékony változatok az iPad kivételével, az ugyanis bőrhatású. Alapvetően elégedettek vagyunk velük, a telefonok nem csúsznak miattuk, mégis alig lehet észrevenni őket. A kameraszigetek és a sarkok körül kicsit meg van emelve az összes Pitaka védő, így az eséstől, vagy az asztallapra lerakástól védik valamennyire a készülékeket. Viszont az nem tetszik, hogy a telefonok oldalán a gombokat ezek nem fedik, ahogy a telefon hátoldala és a tok közé is képes por becsúszni, nincs a tokban párnázás. Ha ezeket szeretnénk, akkor a MagEZ Pro tokok között kell nézelődjünk, ott nem csak a sarkokon, hanem végig a kijelzőszegély körül emelt a tok, a belseje bőrrel van kipárnázva, és a telefonon található gombokat is fedi (kivéve az új Kameravezérlőt az iPhone-on). Viszont ezek ára még magasabb, eléri a 90 eurót.


[+]

Az iPad esetén a könyvszerűen kinyitható, bőrhatású puha tokot vettük használatba. Ennek egyetlen hátránya, hogy elfedi a pogo pines csatlakozót, így vele együtt a tablet nem csatolható az Apple billentyűzetébe. De van egyébként olyan kiegészítője is a Pitakának, amivel ez megy, sőt, van mágneses iPad tok is, hogy állványra könnyebben rögzíteni lehessen a táblagépet. Tapasztalataink szerint tökéletesen működik a tablet ébresztése és altatása a tok fedelének nyitásával-zárásával, valamint tetszik, hogy nem csak az iPad keretébe épített mágnesek tartják helyén a fedelet, hanem van egy extra, szintén mágneses végű csat is, ami segít abban is, hogy ne hagyjuk el az Apple Pencilt. Az is tetszik, hogy az Apple Smart Folioval ellentétben a Pitaka MagEZ Folio 2 terméke védi az iPad hátoldalát, több dőlésszögben tudom beállítani, és olcsóbb is: 46 euróba (18 ezer forint) kerül, míg az Apple egy ugyanilyen 11”-es iPad Próhoz készült Folio árát 40 000 forintban határozta meg.


[+]

Összegezve a dolgokat. Tapasztalataink a Pitaka termékeivel pozitívak. Több mint egy hónap folyamatos használat után nem látszanak kopások a tokokon, nem hulltak szét, nem engedett el a ragasztó a foldable telefonról, ami az előlapi védőt helyén tartani segít. A Pitaka egyébként két hónap garanciát vállal minden telefontokra, és egy évet a táblagépekhez készültekre, autós tartókra, powerbank töltőkre. Az iPad tok ár-érték arányban jobb ajánlat az Apple sajátjánál, a telefontokok viszont már más tészta. A Galaxy S24 Ultrához készült PinButton Case remek irány, egyedi funkcionalitással, ami bővíti a telefon használhatóságát. Ez szerintünk abszolút jó, itt a 80 eurós árat le tudjuk nyelni, főleg úgy, hogy a Pitaka is akciózik azért rendszeresen. A MagEZ és Pro tokok viszont kicsit drágák, így azokat csak olyanoknak tudnánk ajánlani, akik vagy tényleg szuper vékony és erős tokot keresnek, vagy megragadta őket valamelyik minta, amelyet a tok anyagába fontak.

A cikk a Pitakával együttműködésben készült, a gyártótól kaptunk egy nagy halom tesztterméket. Ide kattintva elérhető a PitakaGermany.com, ami a hivatalos EU-s webshop. Ide kattintva pedig elérhető a német Amazonon a hivatalos bolt. A szállítás Magyarországra mindkét oldalról ingyenes.

Előzmények