Oppo F1 Plus - nem esett messze az almafától

4 gigabájt rendszermemória, 64 gigabájt tárhely, 16 megapixeles előlapi kamera, mutatós és karcsú kivitel, illetve pazar összeszerelés – miért kellett az ígéretes recepten iOS-majmolással rontani?

Kamerák, multimédia

Az F1 Plus 16 megapixeles előlapi kamerát kapott 1/1,31 hüvelykes szenzorral, mielőtt azonban valaki azt gondolnál előre került a jobb minőségű szenzor, ki kell ábrándítsuk: bár nem rossz a képminőség (egy nappali példa arcszépítéssel), nem is kiemelkedő. Hasznos funkció a kijelzőt felvillantó „vaku” (koromsötétben ilyen szelfi lőhető) és a szelfipanoráma. A hátlapi, 13 megapixeles kamera van komolyabb célokra kitalálva, nyilván erősebb a dedikált ledes villanója és a PDAF autofókusznak köszönhetően közelre és távolra is fürgén élesít. Ezt a szoftvert is az iOS inspirálta – az egyik oldalon a vaku, a HDR, az önkioldó/exponálási mód és a kameraváltó ikonja kapott helyet, a másikon a galéria, a módváltó és az exponáló. Fel-le simítva lehet a videofelvétel, a time lapse, az arcszépítés és a panoráma képernyőjére jutni, a módváltóval pedig az ultra HD (feleslegesen felskálázott felbontású fotó, több képből összegyúrva), az animGIF, az effektválasztó, a kettős expozíció (egymásra lehet helyezni két félig áttetsző képet) és az expert mód érhető el. Kitalálható: innen csalhatók elő a kézi beállítások, így a fehéregyensúly (7 séma), az expozíciókorrekció (+- 3 Fé), az érzékenység (ISO100 - 1600), a fókuszálás (csúszka), a DNG RAW fájl mentése (rossz a szín kalibráció, használhatatlan) és a záridő. Kár, hogy az utóbbi csak 1 és 16 másodperc között enged állítgatni, ami fényfestésre és hasonló nyalánkságokra jó, kézből megtartható, hosszabb záridő megtartására viszont nem (mondjuk 1/4, 1/3 másodperc).


[+]

Nappal jófajta képek lőhetők, átlagos vonalélességgel. A zajmentesítés miatt nem tűéles minden részlet, az Oppo ugyanakkor nem alkalmaz felesleges túlélesítést, és a lencserajzolat is jó, így simán lehet nyomtatni az elkészült állományokból. A fehéregyensúly megbízható, a dinamikatartomány pedig elfogadható – amikor túl nagyok a kontrasztok, az F1 Plus inkább alulexponál. Ezt ügyesen elkerüli a HDR mód, csak eltelik némi idő a két kép elkészülése között, így szeles időben, vagy a kéz bemozdulásakor könnyen lehet szellemképes az eredmény. Az Oppo a telítettséget sem húzza túl, így némileg fakónak tűnik egy-két kép, ám nincs messze az eredmény a természetestől. A makrók esetében elfogadtunk volna valamivel több részletet, az F/2-es lencsével mindenesetre szépen ki lehet emelni a témát az elmosott háttérből, és akár 7-8 centiméterre is meg lehet közelíteni. Egy-egy fókuszhiba ilyenkor előfordul, akárcsak este, ám ez sem jelent többet egy-két alkalmat tíz próbálkozásból.

Az alacsonyabb felbontású, hátlapi kamera készíti a jobb felvételeket
Az alacsonyabb felbontású, hátlapi kamera készíti a jobb felvételeket [+]

Az automatika legfeljebb 1/5 másodperces záridővel rögzít naplemente után, bár inkább a rövidebbet és a magasabb érzékenységet preferálja, ezért nem egy fotó hat homályosnak a komolyabb zajmentesítés miatt. Sebaj: a kézi móddal, alacsonyabb érzékenységgel, szobabelsőben és a várost éjszaka járva is javítani lehet a képminőségen, bár az eredmények fakók és kár a záridő választék szűkössége miatt. A közép- és csúcskategória találkozásánál nincs panasz a képminőségre, ugyanakkor becsúszott már egy-két tavalyi ajánlat az F1 Plus árszintjébe, optikai képstabilizátorral és 4K felvétellel, amelyek itt kimaradtak. A videominőség erős közepes, részletből 1080p-n sokkal többet vártunk, igaz, tömörítési zaj vagy fókuszvesztés nem jellemző. A hangminőség tompa, túl intenzív a háttérzajok szűrése.


[+]

A zenelejátszó előadók, albumok vagy ábécérendben rendezi a helyben tárolt állományokat, és ha szükséges, felkutatja az összes csatlakoztatott tárhelyet az adatbázisában nem szereplő számokért. Összeállíthatók továbbá listák és egy sor widget is jár (kezdőképernyő, zárképernyő, értesítési panel), FM-rádió viszont nem. A hangszínnel a Dirac Power Sound opció aktiválása után lehet játszani. A videolejátszó 1080p-ig a H.263, H.264, a DivX, az Xvid és az Mpeg4 kódolású klipeket gond nélkül lejátssza, opció az ablakos megjelenés. Az AC3 hang és a feliratok meghajtásához viszont alternatív szoftvert kell beszerezni – a 4K tesztfájl a BS Playernek is sok volt. A fülesre menő hangminőség abszolút rendben van, komolyabb zajt, torzítást vagy áthallást nem érzékeltünk, hangerőből átlagos mennyiség jutott a hallójáratunkba. Ugyanez a készülék alján elhelyezett, és ezért könnyen eltakarható monó hangszóróra is igaz: nem kiemelkedő a hangerő, de a bejövő hívást meghallani, és a maximumtól lejjebb véve szépen szól az F1 Plus, csak épp a mély hangokat és a teret nélkülözi. Az átlagosnál többre ilyen vékony készülékháznál egyébként sem érdemes számítani. A hagyományos kialakítású mikrofonos fülest inkább jó headsetként használni, semmint minőségi zenehallgatásra.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Oppo

Azóta történt

Előzmények

  • Oppo F1s előzetes érkezett

    A gyártó kulcsajánlata érkezik nemsokára, amely az ígéretek szerint hozza az F-széria minőség- és tudásbeli színvonalát.

  • Bemutatkozott az Oppo F1 Plus

    Ami a nemrég bejelentett Oppo R9 nemzetközi variánsa. Nem maradt ki a 4 gigabájt RAM és a 16 megapixeles előlapi kamera.

  • Ujjlenyomat-olvasót kap az Oppo F1 Plus

    4 gigabájt RAM-mal érkezik a pár hete bejelentett Oppo F1 erősebbik kiszerelése.

  • Érkezik az Oppo F1 Plus

    Az F-széria második tagja egy phablet lesz, nem túl távoli érkezését a gyártó hintette el Indiában, ahol most mutatták be az F1-et.

Hirdetés