Oppo F1 Plus - nem esett messze az almafától

4 gigabájt rendszermemória, 64 gigabájt tárhely, 16 megapixeles előlapi kamera, mutatós és karcsú kivitel, illetve pazar összeszerelés – miért kellett az ígéretes recepten iOS-majmolással rontani?

Bevezető

Ha megkérdeznénk az utca emberét, mit tud az Oppóról, furcsán néznének ránk, és aligha találnák ki, hogy egy kínai márkáról van szó. Akik fel-feltévednek egy tech portálra, persze jobb eséllyel azonosítanák a zöld logós brandet, ám tény, hogy itthon rendszeres olvasónak kell lennie annak, aki felismeri az Oppóban a világ negyedik legnagyobb mobilmárkáját. Márpedig egy olyan világcégről van szó, amelynek az amerikai részlege high-end szórakoztatóelektronikai eszközöket gyárt, a kínai pedig többek között méregdrága hi-fi fejhallgatókat. Az Oppo tehát nem a megszokott, alulról és olcsó mobiltelefonokkal felemelkedő vállalat (bár vannak kedvezőbb ajánlatai), és ez az árban is megmutatkozik: hasonló tudású eszközei gyakran jóval drágábbak egy-egy Meizu, Xiaomi vagy Elephone márkájú terméknél.

Az Oppo F1 Plus külleme bár nem eredeti, roppant mutatós phablet
Az Oppo F1 Plus külleme bár nem eredeti, roppant mutatós phablet [+]

Ami miatt mégis jól fogynak az Oppo ketyerék, az az Apple-höz hasonlítható, prémium minőségre helyezett hangsúly. Egy olyan középkategóriás ajánlat is, mint a kezünk ügyébe került F1 Plus, minőségi anyaghasználattal és prémium összeszereléssel rendelkezik, miközben a hardver sem kispályás. Egyébként nincsen semmi gond azzal, ha egy vállalat az Apple-t tekinti követendő példának, ezúttal viszont a külső és a szoftver is túlbuzgóan tiszteleg az iTermékek előtt. A recept mindenesetre remekül működik: az Oppo a második negyedévben elpasszolt 18 millió mobilt, egy év alatt 2%-ról 5,6%-ra növelte a piaci részesdését, és lazán megelőzi a ranglétrán az LG-t, a HTC-t, a Sony-t, a Lenovót, a Microsoftot, vagy éppen a Meizut. Sőt: jelen pillanatban még a Xiaomit is.

Az F1 Plus a OnePlus 3 társaságában
Az F1 Plus a OnePlus 3 társaságában [+]

Ennek ellenére nem igazán lehet belefutni mifelénk az Oppo mobiljaiba, és talán ez is az árazásra vezethető vissza: amennyibe kerülnek ezek az errefelé ismeretlenül csengő ajánlatok, nem igazán versenyképesek az olcsóbb és egyre jobban hangzó riválisokkal, gondoljunk például a Redmi Note 3 Próra. Persze, nagyobb webáruházakból már Európában is hozzá lehet jutni a gyártó bizonyos termékeikhez, csak épp nem hajtja az Oppót a tatár, hogy komolyabban ráfeküdjenek az Ázsián kívüli piacokra, hiszen a Népköztársaságban és Indiában is tekintélyes szeletét birtokolják a képzeletbeli tortának.

Az Oppo F1 Plus és kartoncsomagolása
Az Oppo F1 Plus és kartoncsomagolása [+]

Az F-széria különösen népszerű arrafelé. Az F1 5 hüvelykes 720p-s megjelenítőt kapott, az F1 Plus pedig 5,5-öset, 1080p felbontással és roppant karcsú fémházzal, amely kényelmesen foglal helyet a küllemére igazított tálcában a csomagolás megbontása után. A kívül vajszínű, belül hófehér dobozka még egy SIM-tűt, egy átlátszó szilikon tokot, az apró fakkokban pedig egy microUSB kábelt, egy hagyományos kialakítású mikrofonos fülest és a piac alighanem leggyorsabb töltéstechnológiáját biztosító adapterét rejti. A VOOC Flash Charge töltőfej akár 4 amperrel is képest táplálni a 2850 milliamperórás a telepet, amely el van zárva a uniboy fémházba a felhasználó karmai elől.

Hirdetés

Külső és kijelző

Nem először írjuk le: ha a vásárlóközönség fémházas masinát követel, lekerekített ívekkel és a szokásos komponensek logikus elrendezésével, elkerülhetetlenül lesznek hasonlóságok egy-egy márka ajánlatai között. Mégis van egy nehezen meghatározható szint, ami felett az egyik készülékben elvitathatatlanul rá lehet ismerni egy másikra, és ebbe az Oppo F1 Plus is beleesik. A hátlap rózsaarany festése, a műanyag csíkok, a kamera elhelyezkedése, az ívek megmunkálása és a phablet alja is erősen az iPhone 6s Plusra emlékeztet, persze akadnak apró, sőt: előnyös különbségek is.

Az Oppo F1 Plus hibátlanul lett egyberakva és kényelmes a fogása
Az Oppo F1 Plus hibátlanul lett egyberakva és kényelmes a fogása [+]

Kevesebb plasztik jutott a hátlapra, a kijelző kávái igazán elvékonyodtak, és az egykezes használat is egyszerűbb. Ha pedig a méreteket vetjük össze, a 151,8 x 74,3 x 6,6 milliméteres és 145 grammos Oppo phablet papíron és a gyakorlatban is karcsúbb a 6s Plusnál, ami a zsebben is kényelmi előnyökkel jár. Hasonlóságok ide vagy oda, az biztos, hogy más szót nem lehet rásütni a dizájnra: az F1 Plus gyönyörű, a gyártó pedig odafigyelt, hogy az összeszerelés is tökéletes legyen, bármiféle bizonytalanság, zavaró él vagy illesztési hiba nélkül. A legdrágább készülékeket szokták ennyire jól összerakni.

Kijelző-teszt
Mérés Oppo F1 Plus OnePlus 3 Huawei P9 Plus LG V10
Fehér fényerő 350 nit 407 / 517 nit 374 nit 487 nit
Fehér fényerő (min.) 3,5 nit 1,9 nit 4 nit 4,3 nit
Fekete fényerő 0 nit 0 nit 0 nit 0 nit
Kontrasztarány végtelen végtelen végtelen 1738:1
Színhőmérséklet 7457 K 7886 K + kézi 7704 K + kézi 7845 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A Full HD-s kijelző megfelelően éles, a maximális fényerő viszont lehetne jobb
A Full HD-s kijelző megfelelően éles, a maximális fényerő viszont lehetne jobb [+]

Az F1 Plus 1080 x 1920 képpontos, két szubpixeles elrendezésű AMOLED kijelzőt kapott kirobbanó színekkel, bár kissé kékes kalibrációval. Akik tökéletes színhűségre vágynak, azoknak nem az F1 Plus lesz a szívük választottja. A betekintési szögek kiválóak: a remek kontrasztok egyáltalán nem, és a színek is csak kissé változnak oldalról rápillantva, a maximális fényerő viszont kevéske a napfény alatt, a kamera vagy a böngésző tartalmait alig látni, ha a nagy sárga égitest közvetlenül éri. Napfény alatti extra nincs, este viszont kárpótlásként kényelmesen sötétre szabályozható a panel, sőt: még fakóbb olvasási mód is akad.

Az F1 Plus mutatós, ám küllemre semmiképpen sem eredeti
Az F1 Plus mutatós, ám küllemre semmiképpen sem eredeti [+]

A kijelző felett fénymérő, közelségérzékelő, gyenge fényű értesítési LED és nem kisebb, mint 16 megapixeles kamera kapott helyet. Alul a kezdőképernyő billentyű várja a felhasználó ujját, amelyet a beépített biometrikus olvasó azonosít is. Érintőbevitellel lehet kezelni a bal oldali alkalmazásváltó és jobb oldali vissza gombokat, amelyek annyira halovány háttérvilágítást kapnak, hogy a fehér előlapon nappal alig látszanak. A fém oldalkeret valamivel vékonyabb, mint a készülékház, így az ívesre csiszolt, Gorilla Glass 4-es védőüveg nem ezzel, hanem egy keskeny műanyag sávval találkozik a széleken. Bal oldalon, kissé magasra került a két hangerőszabályzó billentyű, a bekapcsoló a másik oldalon már inkább kézre esik. A SIM-tálca ez utóbbi felett húzható ki, és vagy két nanoSIM-et, vagy egy nanoSIM-et és egy microSD kártyát fogad be.

Roppant vékony készülék az Oppo F1 Plus
Roppant vékony készülék az Oppo F1 Plus [+]

A 3,5 milliméters füles és a microUSB kábel alulra megy – errefelé még a mono hangszóró rácsa és egy mikrofon pillantható meg. Egy mikrofonfurat felülre is került. A hátlapon a 13 megapixeles kamera és a ledes villanó foglal helyet, kicsit lejjebb pedig ezüstösen csillogó Oppo felirat. A rózsaarany festés visszafogott eleganciával töri meg a fényt, és ha nem is kap a gyártó a dizájnért díjat, csak dicsérni tudjuk a külsőt. Inkább a roppant csúszós kivitelt rójuk fel hibának, ami piac szerte megoldásra váró probléma. A 2850 milliamperórás akkumulátor a felhasználó kezeitől gondosan el lett zárva.

Hardver és ColorOS

A nyolc, 2 gigahertzes Cortex-A53 magot használó Helio P10 a MediaTek egyik népszerű idei ajánlata, amely elég erős processzorosan a középkategóriában, viszont határeset 1080p-n, 3D-ben. A felület sebességére nem lehet panasz, ha elfogadjuk: egy-egy alkalmazás vagy a képernyőzár nem reagál olyan gyorsan, mint egy csúcsmasina. Megakadások, dadogások és késedelmek nincsenek, bár az animációk mintha szándékosan lassabbak lennének a lehetségesnél, így kiküszöbölve az inkonzisztenciákat a reakcióidőben. Más a helyzet komolyabb 3D-s játékokat elindítva: a Mali-T860MP2-es gyorsítóval a Real Racing 3 még épphogy játszható, az Asphalt 8 viszont már túlságosan szaggat – ennél a tavalyi Helio X10, vagy az idei Snapdragon 650 lényegesen erősebb. Komolyabb melegedést csak intenzív játék mellett tapasztaltunk, átlag felettinek mondanánk. Az F1 Plus gyorstöltés közben ugyanakkor nem kezdett el felhevülni. Az biztos, hogy memóriából (4 gigabájt) és belső tárhelyből sem spórolt az Oppo (64 gigabájt, a rendszer közel 20 gigabájtot lefoglal), és a microSD kártya behelyezéséről sem kell lemondani (kivéve, ha két SIM pihen a hibrid tálcán).

Teljesítmény-teszt
Benchmark Oppo F1 Plus Vodafone Smart Ultra 7 Xiaomi Redmi Note 3 Pro ZUK Z1
Rendszerchip MediaTek Helio P10 MediaTek Helio P10 Snapdragon 650 Snapdragon 801
AnTuTu Benchmark 6.x 52426 pont 38420 pont 77036 pont n/a
Vellamo Browser 2847 pont 2973 pont 4978 pont 3371 pont
Vellamo Metal 1339 pont 1001 pont 2613 pont 1523 pont
Geekbench 3 (single) 863 pont 775 pont 1552 pont 1006 pont
Geekbench 3 (multi) 3281 pont 3064 pont 3724 pont 3032 pont
GFXBench Man. onscreen 7 fps 5,4 fps 14 fps 12 fps
GFXBench Man. offscreen 7 fps 5,5 fps 14 fps 11 fps
GFXBench T-Rex onscreen 17 fps 14 fps 31 fps 28 fps
GFXBench T-Rex offscreen 17 fps 14 fps 31 fps 26 fps


[+]

Az Oppo a ColorOS 3.0.1-et olyannyira az iOS megjelenéséhez igazította, hogy a vizuális kód alatt lapuló Android 5.1-re rá se ismerni. Az alkalmazástár nélküli kezdőképernyő (4 x 5-ös az ikonkiosztás), az animációk, az ikonok stílusa, az akkumulátormenü, sőt: a kameraalkalmazás és annak a telefon beállítások közé rejtett opciói is túlbuzgó iPhone imitátorok, amelyen a témaváltás csillapíthat némileg. Kisebb kellemetlenség, hogy egyik-másik ikon, kameragomb vagy mondjuk a fényerőállító csúszkája annyira picikére lett szabva, hogy néha sokadjára sikerül csak ráböknie az embernek – Pokemonokat egyszerűbben vadászni a napfény alatt, mint mondjuk a HDR-t bekapcsolni. A magyarítás is lehetne jobb: az értesítési led gyenge fény villog titulust kapott, a tárhely memóriára lett fordítva, a futó appokat bezáró, lebegő ikon pedig kezdőképernyő gyorsítási golyóra.


[+]

Máskülönben csak pozitívan lehet nyilatkozni a felületről. A felülről lehúzható, és kettéosztott értesítési- és kapcsolópanel hasznosan lett felszerelve, az alkalmazásváltóban pedig opció minden futó program bezárása (ez után kb. 2,15 gigabájt marad szabadon, a gyorsítótár egyébként lehetne tágasabb is). Egy sor gesztusvezérlési extrát az Oppo vonultatott fel talán a legkorábban. Ilyen a kikapcsolt képernyőre való ujjrajz (kameraindítás O-val, elemlámpa V-vel). Van továbbá duplakoppos felébresztés, a képernyőtartalmat lekicsinyítő egykezes mód (a jobb vagy bal alsó sarokból átellenesen húzva az ujjat) és képernyőkép készítés három ujj lehúzásával. Az olyan apróságok sem maradtak ki, mint a némítás az F1 Plus lefordításával vagy a hívásindítás- és fogadás fülhöz emeléssel. Egyszerű mód is akad nagy ikonokkal a rosszabbul látóknak, vagy ha négykerekűjét vezetve kezelné Oppo phabletjét az ember. Kamera gyorsindítás nincs, a két hangerőgomb közé nyomva ugyanakkor „titkos fotó” készül.


[+]

Nincs manapság komoly ajánlat biometrikus védelem nélkül, és a kezdőképernyő gombba épített, érintésalapú szenzor nem okoz csalódást: az ujjak regisztrációja után (összesen öt minta vihető be) megbízhatóan és lenyomás után gyakorlatilag azonnal oldja fel a szoftver a képernyőzárat. Rajta sem kell hagyni az ujjat, annyira fürge, és minden szögből sikerrel ismeri fel a gazdáját. A képernyőzáron túl az alkalmazások indítása és a fájlszéfbe dobott állományok elérése is védelemmel korlátozható. Aki úgy kívánja, adatait és a készüléken tárolt névjegyeket az Oppo felhőszolgáltatásába is elmentheti (O Cloud). Hasznos a Biztonsági központ, amely engedélyeket kezel, vírust keres és erőforrásokat szabadít fel, automatikusan vagy könnyen eszközölhető javaslatokkal előállva. A rendszer közel 20 gigabájtos tárhely igénye elég furcsa annak fényében, hogy a gyártó csak néhány, bár jól használható eszközt mellékelt. Ilyen a széffel rendelkező fájlkezelő, a többféle nézetet használó naptár, a WPS Office szövegszerkesztő, az iránytű vagy a hangrögzítő.


[+]

Az alkalmazások külleme egyébként, ha nem is eredeti, egységes és letisztult, ami a telefonkönyvre is igaz, ahol segítséget nyújt a gyorskeresés. A névjegyek behívhatók az online fiókokból, a telefonról és a SIM-ekről, rendezhetők vezeték- és keresztnév szerint, a szám nélküliek pedig kiszűrhetők. Az SMS és email küldéssel nem akadt gond, a jó érzékenységű, méretes panelen pedig a gépelés is kényelmes volt. A TouchPal for Oppo klaviatúra mindent tud: elérhetők a magyar ékezetek, a szójavaslatok és az automatikus korrektúra, továbbá az ujjhúzós bevitel és a betűk feletti számsor. Böngészőből az Operát és a Chrome-ot mellékelték, az utóbbi esetében folyamatosabbak a görgetések, és a kövérebb honlapok sem lassítják le túlságosan a rendszert. Az Opera előnyei közé az adattömörítés és a kézi nagyításhoz igazodó sortörés tartozik, a Chrome pedig a Google keresési előzményeinek, a kedvenceinek és a jelszavainak szinkronizálásával könnyíti meg a felhasználó dolgát.

Kamerák, multimédia

Az F1 Plus 16 megapixeles előlapi kamerát kapott 1/1,31 hüvelykes szenzorral, mielőtt azonban valaki azt gondolnál előre került a jobb minőségű szenzor, ki kell ábrándítsuk: bár nem rossz a képminőség (egy nappali példa arcszépítéssel), nem is kiemelkedő. Hasznos funkció a kijelzőt felvillantó „vaku” (koromsötétben ilyen szelfi lőhető) és a szelfipanoráma. A hátlapi, 13 megapixeles kamera van komolyabb célokra kitalálva, nyilván erősebb a dedikált ledes villanója és a PDAF autofókusznak köszönhetően közelre és távolra is fürgén élesít. Ezt a szoftvert is az iOS inspirálta – az egyik oldalon a vaku, a HDR, az önkioldó/exponálási mód és a kameraváltó ikonja kapott helyet, a másikon a galéria, a módváltó és az exponáló. Fel-le simítva lehet a videofelvétel, a time lapse, az arcszépítés és a panoráma képernyőjére jutni, a módváltóval pedig az ultra HD (feleslegesen felskálázott felbontású fotó, több képből összegyúrva), az animGIF, az effektválasztó, a kettős expozíció (egymásra lehet helyezni két félig áttetsző képet) és az expert mód érhető el. Kitalálható: innen csalhatók elő a kézi beállítások, így a fehéregyensúly (7 séma), az expozíciókorrekció (+- 3 Fé), az érzékenység (ISO100 - 1600), a fókuszálás (csúszka), a DNG RAW fájl mentése (rossz a szín kalibráció, használhatatlan) és a záridő. Kár, hogy az utóbbi csak 1 és 16 másodperc között enged állítgatni, ami fényfestésre és hasonló nyalánkságokra jó, kézből megtartható, hosszabb záridő megtartására viszont nem (mondjuk 1/4, 1/3 másodperc).


[+]

Nappal jófajta képek lőhetők, átlagos vonalélességgel. A zajmentesítés miatt nem tűéles minden részlet, az Oppo ugyanakkor nem alkalmaz felesleges túlélesítést, és a lencserajzolat is jó, így simán lehet nyomtatni az elkészült állományokból. A fehéregyensúly megbízható, a dinamikatartomány pedig elfogadható – amikor túl nagyok a kontrasztok, az F1 Plus inkább alulexponál. Ezt ügyesen elkerüli a HDR mód, csak eltelik némi idő a két kép elkészülése között, így szeles időben, vagy a kéz bemozdulásakor könnyen lehet szellemképes az eredmény. Az Oppo a telítettséget sem húzza túl, így némileg fakónak tűnik egy-két kép, ám nincs messze az eredmény a természetestől. A makrók esetében elfogadtunk volna valamivel több részletet, az F/2-es lencsével mindenesetre szépen ki lehet emelni a témát az elmosott háttérből, és akár 7-8 centiméterre is meg lehet közelíteni. Egy-egy fókuszhiba ilyenkor előfordul, akárcsak este, ám ez sem jelent többet egy-két alkalmat tíz próbálkozásból.

Az alacsonyabb felbontású, hátlapi kamera készíti a jobb felvételeket
Az alacsonyabb felbontású, hátlapi kamera készíti a jobb felvételeket [+]

Az automatika legfeljebb 1/5 másodperces záridővel rögzít naplemente után, bár inkább a rövidebbet és a magasabb érzékenységet preferálja, ezért nem egy fotó hat homályosnak a komolyabb zajmentesítés miatt. Sebaj: a kézi móddal, alacsonyabb érzékenységgel, szobabelsőben és a várost éjszaka járva is javítani lehet a képminőségen, bár az eredmények fakók és kár a záridő választék szűkössége miatt. A közép- és csúcskategória találkozásánál nincs panasz a képminőségre, ugyanakkor becsúszott már egy-két tavalyi ajánlat az F1 Plus árszintjébe, optikai képstabilizátorral és 4K felvétellel, amelyek itt kimaradtak. A videominőség erős közepes, részletből 1080p-n sokkal többet vártunk, igaz, tömörítési zaj vagy fókuszvesztés nem jellemző. A hangminőség tompa, túl intenzív a háttérzajok szűrése.


[+]

A zenelejátszó előadók, albumok vagy ábécérendben rendezi a helyben tárolt állományokat, és ha szükséges, felkutatja az összes csatlakoztatott tárhelyet az adatbázisában nem szereplő számokért. Összeállíthatók továbbá listák és egy sor widget is jár (kezdőképernyő, zárképernyő, értesítési panel), FM-rádió viszont nem. A hangszínnel a Dirac Power Sound opció aktiválása után lehet játszani. A videolejátszó 1080p-ig a H.263, H.264, a DivX, az Xvid és az Mpeg4 kódolású klipeket gond nélkül lejátssza, opció az ablakos megjelenés. Az AC3 hang és a feliratok meghajtásához viszont alternatív szoftvert kell beszerezni – a 4K tesztfájl a BS Playernek is sok volt. A fülesre menő hangminőség abszolút rendben van, komolyabb zajt, torzítást vagy áthallást nem érzékeltünk, hangerőből átlagos mennyiség jutott a hallójáratunkba. Ugyanez a készülék alján elhelyezett, és ezért könnyen eltakarható monó hangszóróra is igaz: nem kiemelkedő a hangerő, de a bejövő hívást meghallani, és a maximumtól lejjebb véve szépen szól az F1 Plus, csak épp a mély hangokat és a teret nélkülözi. Az átlagosnál többre ilyen vékony készülékháznál egyébként sem érdemes számítani. A hagyományos kialakítású mikrofonos fülest inkább jó headsetként használni, semmint minőségi zenehallgatásra.

Adatkommunikáció, üzemidő és verdikt

Az F1 Plus 2 nanoSIM-et fogad be dual standby technológiával (két szám is a hálózaton lehet, híváskor viszont csak az egyik aktív). A legnagyobb elérhető adatsebesség mindkét foglalat esetében 300/50 Mbps Cat.6-os LTE hálózaton (800/850/900/1800/2100/2600 MHz, azaz van B20 a globális termékoldal szerint). A beszélgetési hangminőség remek, mindketten tisztán értettük egymást a vonal két végén, a hangerővel sem volt gond. A WiFi kétcsatornás és 802.11a/b/g/n szabványú, jó vételi minőséggel, hotspottal és Directtel. Bluetoothból 4.0 jár A2DP-vel és LE-vel, USB-ből pedig 2.0 MTP-vel és OTG-vel. A földi antennák és routerek mellett a GPS és a GLONASS műholdak is segítenek a navigálásban. A pozíciószerzés gyors, azt viszont mozgás közben észrevettük, hogy pár métert téved az eszköz a pontos helyzet tekintetében. Az iránytű, a giroszkóp és a gyorsulásmérő nem maradt ki, az NFC és az infra viszont igen.

Az F1 Plus vagy 2 nanoSIM-et, vagy egy nanoSIM-et és egy microSD kártyát fogad be
Az F1 Plus vagy 2 nanoSIM-et, vagy egy nanoSIM-et és egy microSD kártyát fogad be [+]

Aki vékony készülékre vágyik, készüljön fel az üzemidő kompromisszumaira. Szerencsére ez a tételmondat most nem áll: az F1 Plus ügyesen bánik az 5,5 hüvelykhez képest szűkös, 2850 milliamperórás teleppel. Bár az akkumulátorstatisztikák a képernyőidőt nem részletezik, nekünk rendre kibírta az Oppo ajánlata egy-egy intenzív nap végéig – nagyjából ötórás aktív képernyőhasználatot tippelnénk. Visszafogott nyomkodással a másfél-kétnapos töltési ráta is kijöhet, az 5 volt / 4 amperes VOOC gyorstöltő pedig egy órán belül végez a teljes töltéssel, ami tényleg nem semmi. Ilyenkor sajnálja az ember, hogy csak egy ilyen szuper adapter van a csomagolásban, egy 2 amperes, hagyományos töltő dupla ennyi idő alatt tölti csurig az F1 Plus gyomrát. Netezni és a MinDig TV HD adását streamelni is 11 órán át sikerült egy-egy töltésről, közepes fényerőn.

Az F1 Plus igazolja az Oppo előnyös piaci helyzetét, ám ideje lenne saját képmásra szabni a ColorOS megjelenését
Az F1 Plus igazolja az Oppo előnyös piaci helyzetét, ám ideje lenne saját képmásra szabni a ColorOS megjelenését [+]

Értékelés: Oppo F1 Plus
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Remek készülék lett az Oppo F1 Plus, amely a felszereltségét tekintve egy ideális felső-középkategóriás versenyző zavarba ejtően ismerős küllemmel, ám fantasztikus összeszereléssel és az iPhone 6s Plusnál jóval karcsúbb kivitellel. Így is jó az üzemidő, amiből a közepes fényerejű AMOLED kijelző takarékossága is kiveszi a részét. A szoftvert megfelelően optimalizálták, így csak a komoly 3D-s játékoknál derül ki, hogy az ársávban a MediaTek Helio P10-es rendszerchipnél akad jóval erősebb SoC. Nem hiányzik a B20-as LTE sáv a globális termékoldal szerint, és bár a 16 megapixeles előlapi kamera annyira nem jó, mint azt ígérik, mégsem találkozik az ember ekkora felbontással minden nap. A hátlapi kamera minősége is rendben van, az állóképeké inkább, mint a mozgóké.

A képletet, mint mindig, most is az árcédula árnyalja, és itt most vissza kell nyúlnunk a teszt elejére. Az Oppo Ázsiában a prémiumra törekvő márkaként ismert, és bizony, 390 euróért, avagy 122 ezer forintért az F1 Plus már belenyúlik a felső kategóriába, és ott mindjárt más a konkurencia. A tavalyi modellek közül az LG G4 jobb kamerával és frissebb Android verzióval jelentkezik be, és bár szuper hír a 4 gigabájt RAM és a 64 gigabájtos belső tároló jelenléte, a OnePlus 3 ennél is több memóriát ajánl, plusz Android 6.0-s főverziót és kétszer gyorsabb rendszerchipet. Mivel a videoklipek hangminősége az F1 Plus esetében sem pazar, a valamivel jobb üzemidőn túl nincs erénye a OnePlusszal szemben, de még így is bőven kiérdemel egy tetszett plecsnit, mert elkerülte a kritikus hibákat.

Egyet leszámítva: az iOS utánzást, amiért osztjuk is a fekete pontot. A ColorOS felület gördülékenységével az Oppo egy ideje bizonyítja: ért a szoftvereléshez, a világ negyedik legnagyobb mobilgyártójaként viszont borzasztóan ciki, hogy nem képes saját dizájn csapatot alkalmazni, vagy csak nem akar. Egy tizedrangú kis tigrisnek ezt megbocsátjuk, egy Oppo-féle világcégnek viszont nem. Tessék egy kis egyéniséget belecsempészni a kódba, hogy ne maradjon az emberben tüske egy különben kitűnően összerakott, kissé túlárazott phablet visszajuttatása után. Ahogy érkezik az F1s és a többi, ígéretes gyártói ajánlat, úgy lesz egyre kevésbé tartható mások ízlésére hagyatkozni.

Oppo F1 Plus

Bone123

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Oppo F1 Plus
Oppo F1 Plus Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 151,8 x 74,3 x 6,6 milliméter
Tömeg 145 gramm
Színvariációk ezüst, arany, rózsaarany
SIM-foglalat 2x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 5,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 1080 x 1920 pixel (401 ppi)
Kijelző típusa AMOLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek Helip P10 (MT6755)
Processzor típusa négymagos, 2 GHz-es Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip Mali-T860MP2
RAM mérete 4 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 64 GB (45 GB szabadon felhasználható)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 900/1800/850/1900 MHz
UMTS 900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.0 (A2DP, LE)
WiFi 802.11a/b/g/n, dual band, WiFi hotspot, WiFi direct
USB microUSB 2.0 (OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 5.1 (Lollipop)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Biztonsági központ, O Cloud, WPS Office
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, PDAF-autofókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 16 megapixel
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2850 mAh-s
Készenléti idő ismeretlen
Beszélgetési idő ismeretlen
Zenelejátszási idő ismeretlen
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, gyorsulásmérő, giroszkóp, iránytű, fénymérő, közelségérzékelő, értesítési LED, ujjlenyomat-olvasó
  • Kapcsolódó cégek:
  • Oppo

Azóta történt

Előzmények