Bevezető, fedlap
A Nokiát sokan támadják. A kritikusok egy része érti és tudja is, hogy mik azok, ami az utóbbi idők modellpalettáján nem méltóak a világ vezető mobilgyártójához (gyatra kijelző, lassan fejlődő szolgáltatások, stb.). A fanyalgók másik fele csak divatból szidja a Nokiát, mert manapság divat fikázni mindent, ami túl nagyra nő, erre legjobb példa a Microsoft. Lényeg a lényeg: a kritikának van alapja, és ez az eladásokon is érződött, a finn gyártó (bár még mindig piacvezető) jelentős visszaesést volt kénytelen elkönyvelni. A formatervezést is rengeteg bírálat érte, a nemrég bemutatott modellek azonban ismét bizakodásra adtak okot, nagy durranás volt az N-szériás készülékek bejelentése. A felfokozott várakozást követően (utoljára a Sony Ericsson K750i-t övezte ekkora érdeklődést) végre kezünkbe kaparintottuk a már most kisebbfajta legendává vált N90-et, amely tényleg valami új, valami más a Nokiától. (Zárójelben jegyeznénk meg, megelőzendő az elfogultságára vonatkozó megjegyzéseket, hogy a szerző eddig ki nem állhatta a finn gyártó termékeit pont azok minimálisan innovatív voltuk okán.)
Az N90 baromi nagy dög. Összecsukva is simán nagyobb egy Sharp GX-30-nál, de hogy házon belül maradjunk, a 6260 is kecses kis játéknak tűnik mellette. Már összecsukva is látszik, hogy a telefon három részre osztható. A fedlap és a készülék alja merőlegesen csatlakoznak ahhoz az önmagában is forgatható hengerszerű részhez, amelyben a fényképezőgép rejtőzik. A fedlap külső részének majdnem felét elfoglalja a külső kijelző, amely önmagában is akkora, mint alsókategóriás telefon fő ablaka. Sőt, legyünk konkrétabbak: pontosan ugyanaz a display került ide, mint ami például a Nokia 6230-ban teljesít szolgálatot. Felfogható ez valamiféle finn öniróniának is: a gyártó saját magának mutat fricskát azzal, hogy előző üzleti sikermodelljének kijelzőjét egy külső ablakká minősíti le az N90-en. No persze tegyük hozzá, hogy külső kijelzőként viszont bőven megállja a helyét a 128x128 pixeles, 65 ezer színű, TFT ablak.
A telefont körbejárva találhatunk meglepő megoldásokat szép számmal. Az optikát magában foglaló henger felső részén kapott helyet a bekapcsoló és profilváltó gomb. Elég ostoba elhelyezésnek tűnt eleinte, aztán megértettem, hogy összecsukott készülék esetén van értelme így elhelyezni ezt a gombot. A ház bal oldalán újabb meglepetés: a hagyományos POP-portot ezúttal egy szürke műanyagdarabbal védi a Nokia, amely semmilyen módon nincs hozzácsatlakoztatva a házhoz, tehát jó eséllyel ezt vesztjük el először. Mellette a 6101 óta ismerős vékonyabb töltőcsatlakozó, amelyhez most is átalakítót mellékel a gyártó. A készülék jobb oldalán még több érdekesség van. Itt van az RS-MMC kártya bemeneti nyílása, efelett pedig egy navigációs joystick van. Igen, a telefon oldalán. Ez szolgál arra, hogy az összecsukott készülék külső kijelzőjén is közlekedhessünk, ha úgy hozza a sors (profilváltás), illetve ezzel navigálhatunk a fényképezőgép menürendszerében is. A joystick felett található az exponáló gomb.
Forgatás
A telefon Rubik Ernő nyomdokain indul el, ám kevéssé jól forgatható, mint mondjuk a Samsung P410. Ennek ellenére a gyakorlott felhasználók kezei között valóságos transzformerré válik a készülék, a villamoson bizonyára nagyokat lehet alkotni az utazóközönség legnagyobb örömére és irigységére. A készülék - nagysága miatt - jellemzően kétkezes. Miután én is ember vagyok, ezért ebből nekem is kettő van, így kisebb nehézségekbe ütközött annak a videofelvételnek az elkészítése, amely innen tölthető le, hiszen egyik kezemben a kamerát fogtam, a másikkal próbáltam szemléltetni, hogy hogyan csavargatható az N90.
A telefonnak alapvetően négy állása létezik. Az összecsukott készüléket talán nem kell elemezni, ez evidens. Ám így is szolgál meglepetéssel. Ha ugyanis például üzenet érkezik, akkor a készülék kinyitása nélkül is meg tudjuk azt tekinteni, a fentebb említett oldalsó joystick segítségével ugyanis navigálhatunk a funkciók között. Ugyanígy utasítható el például a bejövő hívás, és így válthatunk profilt is a telefon kinyitása nélkül.
A második állapot a tökig kinyitott N90. A fedlap ugyanis két helyen hajlandó rögzülni a nyitás után: pont merőlegesen a telefon aljára, vagy a másik végpontban, amely olyan 150 fokos kinyílást jelent. Ebben a második esetben működik úgy a készülék, mint egy hagyományos összecsukható telefon, ha ki van nyitva.
A harmadik állapot az, amikor csak félig nyitjuk ki, majd a fedlapot kilencven fokban elfordítjuk. Így rögtön bekapcsol a kamera, és a készülék felveszi egy divatos camcorder alakját, az optikát magában foglaló henger pedig tovább forgatható tetszés szerint.
Végül, de nem utolsósorban, az összecsukott készülék tetején (alján, oldalán, nézőpont kérdése) is elforgatható az optika, ilyenkor egy digitális fényképezőgépre emlékeztet az eszköz, a kereső képe pedig a külső kijelzőn lesz látható.
Hirdetés
Kijelző, menü
Az N90 kijelzője technikailag kétségtelenül a legjobb, amit eddig mobiltelefonban láttunk. A 352x416 pixeles felbontás egyszerűen elképesztő, pláne, hogy a fizikai méret ehhez képest nem olyan hatalmas, hiszen 35x41 milliméter. Ez azt jelenti, hogy a kijelző egyetlen négyzetcentiméterén 10204 képpont található. Szabad szemmel nem is láthatóak a pixelek, a kép gyönyörű, kontrasztos, éles, a 262 ezer színárnyalat miatt pedig telt is. A dolog kifogástalan... lenne, ha a szoftvert kicsit hozzáigazították volna az új felbontáshoz.
De nem ez történt. A 8.1-es Symbian operációs rendszer a már megszokott, Series60 platformon keresztül kommunikál a felhasználóval. Az ikonok szépek, a szövegek viszont olyan picik, hogy viszonylag fiatal szememnek is nehézséget okozott. Üzenetírásnál egy teljes SMS elfér a kijelzőn, a betűméret változtatására viszont nincs mód.
A menüben való navigálás és a funkciók nagy része ismerős lehet a régebbi Nokia okostelefonokból. A sebesség néhol zavaróan lassú: a bekapcsolás folyamata irtó hosszú idő, és a képekkel való műveletek (galéria, szerkesztés) izzasztják meg a processzort. A navigációs gyűrű és a gombok remekül kerültek kidolgozásra. Használatuk pofonegyszerű, a méretek, az anyagok, és az egymástól való távolságok pont tökéletesek.
Telefonkönyv, üzenetek
A készülék telefonkönyve alapvetően ismerős. A bejegyzések a 31 megabájtos belső, dinamikus memóriából kérnek maguknak helyet. Ez azt jelenti, hogy szinte korlátlan a telefonkönyv kapacitása. Egy névhez rengeteg adat rendelhető hozzá, több telefonszám, különböző címek (e-mail és postai), megjegyzések, fénykép, és az összes név hanghívással tárcsázható. Gyárilag, úgy, hogy nem kell felmondjuk a nevekhez tartozó hangazonosítókat, a rendszer megkonstruálja magának. Nyilván kiejtés némiképp angolos lesz, körülbelül olyan, mint amikor a Eurosporton bemondják a magyar sportolók neveit. (Nagy kedvencem ebből a műfajból Halmai Gábor focista, akit a külföldi kommentátorok nemes egyszerűséggel Halmájnak szólítottak.) Ennek ellenére igen jó hatásfokkal ismerte fel a kontaktokat a készülék, a csehek állítólag jobban kiborultak, mert az ő kiejtésük sokkal messzebb van az írott szövegtől.
Az üzenetek menüpontban minden ugyanaz, mint a 6680 esetén. A szöveges üzenetek megírásban a T9 segíthet, a multimédia okosságok 300KB-os mérethatárral küldhetőek. A telefon az ennél nagyobb képeket automatikusan ezen méret alá kicsinyíti, ha beillesztjük azokat az üzenetbe. Van egy csatolmányokat is kezelni képes e-mail kliens, kár, hogy továbbra sem hajlandó a hitelesített SMTP szerverekkel együttműködni. A szövegbevitel a gomboknak köszönhetően egyszerű, a probléma a már említett betűméretből adódik, csak sasszeműeknek ajánlott.
Fényképezőgép
Az N90 egyik legnagyobb dérrel-dúrral beharangozott funkciója a kamerája. A 2 megapixeles felbontáshoz Carl Zeiss optikát használhatunk, és valóban: a lencse üvege egy pöttyet nagyobb, mint amit a mobilokban eddig láthattunk. Bizakodva álltunk neki tehát a képkészítésnek.
Telefon kinyit, fedlap elforgat, és wow. A kamera gyakorlatilag azonnal bekapcsol, a brutális kijelzőn gyönyörű a kereső képe, amely azonnal követi minden mozdulatunkat. Ha mindent jól csináltunk, akkor jobb kezünk hüvelykujja az eddig a telefon oldalán található joystick felett pihen, a bal kezünk pedig egyelőre szabad. Amennyiben a joystickot horizontális irányba kezdjük el izgatni, úgy a vakumódok között válthatunk (automata, állandó, ki és vörösszem), ha függőlegesen mozgatjuk, akkor a digitális zoom kapcsol be. Ez szinte fokozatmentesen állítható, ám minél erősebb nagyítás felé haladunk, a telefon automatikusan vált egyre kisebb és kisebb felbontásra. A joystick befelé nyomására kapjuk meg a fényképezőgép további menüpontjait, ahol fehéregyensúlyt állíthatunk, illetve az automata üzemmódon kívül választhatunk makró, tájkép, portér, sport és éjszakai felvételek között.
Ha vissza akarunk térni a fényképezéshez, akkor szükségünk lesz eddig szabad kezünkre is, hiszen az elforgatott kijelző másik oldalán van kettő gomb, amellyel a navigáció közbeni funkciók érhetőek el. Így juthatunk a másik fotózás közben előcsalható menübe is, ahol a felbontást állíthatjuk, valamint átkapcsolhatunk videó üzemmódra. Ha érzésünk szerint mindent beállítottunk, akkor a joystick felett található exponáló gomb enyhe megnyomása javallott, erre ugyanis az autofókusz beállítja az élességet, erős megnyomásra pedig megtörténik végre a képkészítés is. Két nüansznyi probléma is akad az autofókusszal kapcsolatban: egyrészt meglepően hosszú ideig szórakozik a szoftver (2-3 másodperc, holott a K750i-nél ez egy pillanat műve volt csupán), másrészt a makró felvételek esetén nem bírta eltalálni a fókuszt, hmm.
Az alábbiakban hat felvétel látható. Van köztük makró, az utolsó pedig (ha nem derült volna ki) éjjel készült:
Videó és képszerkesztés
Az N90-nel mozgókép is rögzíthető, méghozzá nem is akármilyen. Egyrészt a felvétel hossza csak a szabad memória kapacitásától függ, másrészt kétféle felbontás közül is választhatunk. Az ismert 3gp formátumú videók 176x144 pixelben készülhetnek el, ebben nincs is semmi rendkívüli. A Samsung E720-hoz hasonlóan azonban az N90 is képes mp4 formátumú felvételek rögzítésére, amelyek 352x288 pixelben történnek, szaggatás nélkül. Megint gondban voltam azt illetően, hogy mit rögzítsek, ezért az innen letölthető videofilm azt a nagyon izgalmas momentumát mutatja életemnek, ahogyan lemegyek a lifttel a földszintre.
Az elkészült képek és videók a galériába kerülnek, ahol körhintaszerűen jelennek meg, marhára látványos, csak kissé lassú fícsör ez. A fényképekhez kapunk egy pofás kis szerkesztőt, amely szintén nem gyors, de tök sok dolgot lehet vele csinálni, inkább vicces, mint hasznos, az alábbi képet így hoztam össze:
A mozgóképekkel is kezdhetünk egy-két dolgot, a korábbi modellekből már ismert filmrendező alkalmazással. Itt összevághatunk filmeket, tehetünk alájuk zenét és szöveget, szintén haszontalan móka, de egyszer úgyis minden júzer kipróbálja.
Multimédia, szervezőfunkciók
A telefon természetesen nem csak videók visszajátszására képes, hanem MP3 fájlokat is meg tud szólaltatni. A Real Player segítségével listát is létrehozhatunk, a kihangosított muzsika ugyan nem torz, de a minőség nagyon doboz jellegű. Fülhallgatóval már sokkal jobb a helyzet. Az MP3 fájlok csengőhangként is beállíthatóak, illetve érdemesebb őket valamilyek környezeti profilhoz rendelni. Itt ért bennünket egy elég döbbenetes felfedezés: a telefonban nincs rezgő üzemmód. Most kérdőjel alakúak vagyunk, miért van ez így? A méret és a súly nem lehet kifogás, még a hatalmas, tehén jellegű 7710-be is sikerült beletenni.
Hiányzik az FM-rádió is, amire persze lehet mondani, hogy a 3G segítségével úgyis online hallgatható a zene, csakhogy az valószínűleg nem lesz ingyen. Érdekes, hogy bár diktafon van a telefonban, de csak 1 perc hosszan rögzíthetünk vele hangot. Az N90 beszélgetés közben kihangosítható, ehhez elég, ha csak forgatjuk kicsit a fedlapot.
A naptár szintén nem nyújt meglepetést, heti és havi nézetben működik, jól olvasható, könnyen kezelhető alkalmatosságról van szó, amely PC-vel is szinkronizálható. Az ébresztőóra sem változott, a riasztás még mindig nem ismétlődhet. A menürendszer irodai részén található meg a Quicksheet, a Quickword és a Quickpoint, amelyek segítségével Microsoft Office dokumentumok tekinthetőek meg, de nem módosíthatóak. Számológép és konverter program nem hiányozhat az N90-ből.
Adatkommunikáció, akkumulátor
A GSM, a GPRS és az EDGE mellett az N90 természetesen képes kihasználni a 3G hálózatok nyújtotta sebességet is, konkrétan 384 kbps maximális értékkel bezárólag. Ez természetesen egy ilyen kategóriájú készüléktől elvárható. Nem hiányozhat a Bluetooth támogatás sem, amely mind más eszközzel (Sharp GX15), mind pedig egy X-Micro adapterrel tökéletesen működött. Az infrát viszont hiába kerestük a készülék oldalán. Ezen a kijelzőn már meg lehet próbálni HTML oldalakat is megnézni, ami sikerülni is fog, de ekkora már érdemes egy nagyítót is keríteni valahonnan. A telefon dobozában gyárilag találunk USB kábelt is (és sztereó fülest), így a PC-vel aló összeköttetés is gyorsan megoldható.
A telefon egyik leggyengébb pontja a 760 mAh-es Lithium-Ion akkumulátor. A gyári adatok alapján átlagos teljesítményű telep közepes használat mellett is egy nap alatt lemerül. Az is igaz, hogy egy óra alatt csutkára is tölthető, és természetesen érhető, hogy egy ilyen minőségű kijelző valószínűleg jól belekóstol az energiába. Ezzel együtt azt gondoljuk, hogy ha már egy telefon így is 173 gramm, akkor még 10 gramm belefért volna, az ingzseb így is, úgy is leszakad.
A Nokia N90 végre tényleg valami innovatív a finn gyártótól. A belső kijelző pazar, a sokat szidott 128x128 pixeles ablak pedig megtalálta a neki való helyet a fedlapon- oda tökéletes. Sokoldalú a szolgáltatáskínálat, ám érthetetlen, hogy ilyen bosszantó apróságok hogyan ronthatnak el egy alapvetőn igen ütős telefont, mint a gyenge akksi, vagy a rezgőmód hiánya. Aki azonban ezektől el tud tekinteni, az egy hosszú időre tervezhet: az N90 minden olyan innovatív szolgáltatást ismer (3G, PTT, EDGE, 2MP optika), amelyek még csak mostanság vannak terjedőben.
Bog
A Nokia N90-et az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 11-13.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
Specifikációk
Nokia N90 | ||
![]() | Technológia | GSM 900/1800/1900/UMTS |
Méret | 112x51x24 mm | |
Súly | 173 g | |
Kijelző | 352x416 pixel, 262K szín, TFT | |
Telefonkönyv | 31MB | |
SMS/MMS memória | 31MB | |
Egyéb memória | 64MB RSMMC | |
Java | van | |
Vibra funkció | nincs | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van - kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE | 4+2/van | |
Push To Talk | van | |
Infra/Bluetooth | nincs/van | |
Prediktív | magyar T9 | |
Hangtárcsázás | van | |
Hangrögzítő | 1 perc | |
Hangvezérlés | van | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | nincs | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 760 mAh Li-Ion | |
Készenléti idő | 290 óra | |
Beszélgetési idő | 180 perc | |
Fényképezőgép | 2 megapixel, 6x dig.zoom, videó, vaku | |
POP3 e-mail | van | |
WAP böngésző | 2.0 | |
HTML böngésző | van | |
Játékok | Java | |
Csengőhangok | polifonikus MIDI, AMR, MP3 | |
Operációs rendszer | Symbian 8.1 | |
MP3 lejátszás | van | |
Egyebek | QuickOffice, 3G, Carl Zeiss optika |