Hirdetés

Nokia E6 - erre való a Symbian

Megújult a Symbian és megérkezett a Nokia egyik legjobb üzleti modelljének utódja is. Anna ezúttal más környezetben bizonyíthat.

Bevezető, tartozékok

Nehéz idők járnak most a Nokiára. Aki figyelemmel kíséri a finn vállalat történéseit, láthatja, hogy a nagy világuralom bizony megbomlani látszik. Bár még mindig a Nokia a világ elsőszámú mobilgyártója, de egyfelől a Samsung egyre harciasabban pályázik a helyére, másfelől meg a pénzügyi eredmények tekintetében már többen meg is előzték. Most mindenki a Microsoft-féle összeborulás sikerében bízik, a cikk írásának idején pedig épp bejelentették a MeeGo rendszerű N9-et, úgyhogy azért nem ülnek ölbe tett kézzel, hogy majd csak lesz valami.

Nokia E6
[+]

A Symbiannal viszont csúnyán elbánt a sors, illetve hát a Nokia maga. Néhány éve sokan referenciaként tekintettek rá, az okostelefonok komolyabb elterjedése előtt a finnek simán uralták a piacot. Az akkori Windows Mobile-hoz képest sokkal felhasználóbarátibb, átláthatóbb, kisebb hardverigényű rendszer igen népszerű lett. Aztán jött az iPhone, az Android és a világ elhaladt mellette. A Nokia is a WP7 felé kezd pörögni, de a jelek szerint a Symbiant szeretnék még csiszolni. Ennek egyik első jele az Anna névre keresztelt frissítés. Ezt elsőként a legutóbb bemutatott X7 és E6 modellek kapták meg, a korábbi Symbian^3 típusokra frissítésként érkezik hamarosan.

Nokia E6
[+]

Elsőnek az X7 érkezett meg hozzánk, nem sokkal később pedig az E6 is befutott. A lapos, kék színű dobozban szokványos csomag fogadott. Kapunk egy adatkábelt (végre nem 5 centis változatot), egy sztereó headsetet (WH-207) és egy hálózati töltőt. Az adatkábel és headset fehér színű, amivel jobban illeszkedik az ezüst készülékhez. Érdekesség, hogy a töltő nem microUSB-s, hanem a vékony Nokia csatlakozós változat. A finnek figyelnek a környezetre, így a doboz újrafelhasznált papírból készült, nyomtatott használati pedig nincs, azt úgyis le lehet tölteni a netről és a készülékben is benne van elektronikus formában.

Nokia E6
[+]

Külső

Nem tudom, ki hogy van vele, nekem alapvetően nem túlzottan tetszenek a teljes billentyűzetes candybar készülékek. Régebben a QWERTY-vel se szimpatizáltam, aztán mióta közel 1,5 éve egy ilyen telefont használok, nagyon megkedveltem. A Nokia viszont régi motoros ezen a téren (is), hiszen már lassan hat éve, hogy piacra került az E61-es modell. Azt még joggal csúfolták csempének, a funkcionalitás mindennél fontosabb volt. Később viszont egyre jobban finomodott a külső, az E71 már sokak tetszését elnyerte, az E72 pedig még mindig az egyik legszebb a kategóriájában, az E6 pedig követi ezt a trendet. Ízléses, elegáns külsőt kapott, amit ugyan a világos ezüst szín kissé tompít (szerintem feketében az igazi), de így sem rossz. Az alapforma már évek óta alig változik, és ugyanez igaz a méretekre is. Alig néhány miliméter az eltérés egy E72-höz képest. Nem engedtek a minőségből sem, a kellemes műanyagok mellett az akkufedél rozsdamentes acélból készült. Összeszerelésben is szinte tökéletes minden, nagyon egyben van, masszív érzést kelt az emberben. Az egyedüli csorba pont az akkufedélnél van, ami minimálisan mozog a helyén, némi illesztési hézagot létrehozva.

Nokia E6
[+]

Az előlap tetején sorakoznak a szenzorok, fényszabályzó és közelségérzékelő jutott ide, továbbá van előlapi kamera. A hangszóró mind hangerőben, mind hangminőségben rendben van, nem lehet rá panaszkodni. Kijelző tekintetében az E6 úttörőnek számít. Nem azért, mert érintős (bár ebben a kialakításban az E6 az első ilyen Nokia), hanem mert végre elszakadtak az 5800 bemutatása óta használt nHD (360x640 pixel) felbontástól és a VGA (640x480 pixel) mellett tették le a voksukat. A nyers számok csalókák, ugyanis mindehhez 2,46 hüvelykes képátló tartozik. Emiatt az E6 kijelzőjét is jogosan lehet „Retina Display”-ként emlegetni, az iPhone 4-el egyező képpontsűrűség miatt. Kétségtelen, a minőségre nem sok panaszunk lehet, éles kép és élénk színek jellemzik. Napsütésben is olvasható, bár kevésbé olyan jól, mint ahogy azt a Nokiánál megszoktuk.

Nokia E6
[+]

A billentyűzetnél a QWERTY részhez gyakorlatilag hozzá sem nyúltak, ám azzal korábban se volt sok probléma. A felső csoportnál voltak átalakulások, a híváskezelők jól meghíztak, a két-két funkció rész pedig beköltözött belülre. A navigációs gomb maradt, viszont kivették az optikai érzékelőt belőle, az érintőképernyő mellett kevésbé lenne értelme.

Nokia E6
[+]

A hátlap viszonylag egyszerű, nagyobbrészt a fém akkufedél uralja a területet. Ebbe szolidan belevésték a gyártó és a típus nevét. Felülre tették a kamerát, ami egy kiemelkedő kis „szigeten” terül el. Ennek szélére jutott a hangszóró, mellette egy dupla LED-es villanó, majd az optika és a felbontást is odaírták.

Nokia E6
[+]

Alul rögtön egy vékony Nokia töltőnyílásra lelünk. Ez már csak azért is kellett, mert ilyen töltőt adnak mellé, de bizonyára gondoltak a régebbi készülékek tulajdonosaira is. Baloldalt viszont ott a microUSB, ez fedéllel védett és adatátvitelen kívül szintén használható töltésre. Felülre került egy újabb ajtó, emögött rejtőzik a microSD foglalata, mellette pont középen a 3,5 mm-es jack, ami TV-kimenet is egyben, majd a bekapcsoló zárja a sort. Végül jobboldalt van a hangerőszabályzó, a hangvezérlés gyorsgombja és a több más érintős Nokiáról ismerős képernyőzároló pöcök.

Hirdetés

Hardver, operációs rendszer

A Symbianról mindig is tudtuk, hogy nem igényelt bikaerős hardvert, és ez az Anna verzió megérkezése után se változott. Az E6-ban változatlanul egy 600 MHz-es ARM11 processzor dohog, mellé egy OpenGL 2.0-ra képes 3D gyorsító és 256 MB RAM került. Ez a mai kétmagos, gigahertzes világban igen szerénynek tűnik, ám a látszat csal. A sebesség nem vészes, általában csak a programok betöltődése lassú, bár kétségtelen, hogy messze van egy Galaxy S II-től.

Nokia E6 Nokia E6

A rendszer maga nem változott drasztikusan az Anna frissítéstől. Nem térnék ki részletesen a változásokra, egyrészt Bog az X7 kapcsán írt erről, másfelől nincs is igazán rendkívüli, az átrajzolt ikonokról úgyse lehet oldalakat írni. Én most használtam először az Anna verziót, ugyanakkor a Symbiant évek óta ismerem, így tényleg nem ért nagy meglepetés.

Nokia E6 Nokia E6

A főképernyő legfeljebb öt oldalból állhat, ezek mindegyikére 3-3 widget pakolható ki, amelyek az adott oldalon belül átrendezhetőek. Minden oldalnak saját háttérképe van, szerintem szebb lenne egy folyamatos megoldás. A főmenü továbbra is szabadon rendezhető, és nem csak a sorrend, hanem a mappákba rendezés is megoldott. Alapvetően nekem még mindig tetszik a rendszer, de a felhasználói élmény, mint olyan, szinte teljesen hiányzik belőle. Viszont úgy gondolom, ekkora képernyő mellett nem ideális az érintős megoldás. Nekem vékony ujjaim vannak, mégis több helyen megfontoltan kellett böknöm, mert a nagy felbontásból is adódóan kicsik a menüelemek, virtuális gombok. Lássunk egy videót minderről, működés közben:

Adatkommunikáció, internet

Gyakorlatilag nem kell kompromisszumot kötnünk az E6 esetében, ha adatátvitelről van szó. A négysávos GSM és ötsávos(!) 3G modul segítségével a világ legnagyobb részén hasznűálhatjuk. A GPRS, EDGE, 3G mellett van HSPA is, ez 10,2 Mbit letöltési és 2 Mbit feltöltési sebességgel üzemel. Adott még a WiFi, ebből b/g/n szabványt tettek bele (hotspot is van), a Bluetooth pedig már 3.0-s, sztereó zenével támogatva. A microUSB-vel sima ügy a számítógéphez csatlakozás, ilyenkor az akku is kap töltést, és többféle üzemmódból válogathatunk. Mivel az USB OTG is támogatott, így egy külön megvásárolható kábel segítségével pendrive vagy merevlemez is ráköthető (utóbbi külső áramforrással). A repertoárból csak a DLNA hiányzik, inkább az utóbbi a fájó. Az 1 GB ROM memóriából nagyjából 450 MB felhasználható tárhelyként. Ezen felül egy külön 8 GB-os tároló is rendelkezésre áll és akkor még erre jön a microSD, tehát helyszűkében biztos nem leszünk.

Nokia E6 Nokia E6

Az Anna frissítés egy felújított böngészőt is hozott magával, ami elvileg sokkal jobb, mint a korábbi Symbian^3 változat. Nos, tényleg kicsit gyorsabb lett, ám ez még mindig messze van egy iOS vagy Android gyári megoldástól. A Flasht kezeli, de csak félig, mert míg egy hirdetést szépen megjelenített, addig a beágyazott YouTube helyén csak egy fekete ablak figyelt ránk. A multi-touch akadósan, nehézkesen megy, a tördelés viszont elég jó. Egy szó, mint száz, ezen még bőven van mit csiszolni a Nokiának, addig meg tegyünk fel Opera Mobile-t vagy más alternatívát.

Nokia E6 Nokia E6

Általában egyetlen mondatban átsiklunk a GPS-en, hiszen maga a hardver gyakorlatilag minden mai okostelefonnak szerves része. A Nokiánál azonban kapunk navigációt is mellé, mégpedig teljesen ingyenesen. Az E6-ban is ott találjuk az Ovi Maps programot, melyhez hazánk és három másik ország (Csehország, Lengyelország, Szlovákia) térképe fel is volt töltve. Pont ideális időben kaptam meg a készüléket, másnap ugyanis rögtön élesben vizsgázhatott a navigáció. Azt kell mondjam, remekül használható. Van utcanév bemondás, 3D épületek, sáv előrejelző, tömegközlekedési útvonalak és megállók, többféle navigálási nézet, a GPS-vevő nagyon pontos, az újratervezés gyors. Aznap mindegyik címre tökéletesen elnavigált, a címkeresés is nagyon jó, talán tényleg csak a nem túl nagy kijelzőbe tudok belekötni.

Nokia E6 Nokia E6

Multimédia

A hátlapon szó szerint kiemelt helyet kapott a kamera, amely egyértelműen hirdeti is magáról, hogy 8 megapixeles érzékelővel látták el. Ráadásul ott van egy igen masszív fényerejű dupla LED villanó is mellette. A kezdeti lelkesedés gyorsan alábbhagy, ha meghalljuk a bűvös szót: EDOF. Igen, az autofókuszt kihagyták, ami egyszerűen értehetetlen. Ha nem akarnak olyan komoly kamerát, miért nem tesznek bele egy 5 megásat, de AF-fel? A kereső és az opciók se igazán változtak a korábbihoz képest. Vannak előre programozott módok, arcfelismerés, segédrács, önkioldó, effektusok, fehéregyensúly, expozíció, ISO, kontraszt, élesség, geotagging és kikapcsolható zárhang.

Nokia E6

Ha már EDOF, akkor számoljunk azzal, hogy a makrónak lőttek. Ezt remekül mutatja a negyedik tesztfotó, ahol pont nem az éles, aminek eredetileg kéne. Viszont végre nincs az a durva olajfestmény effektus, ami sok Nokia kamerájának jellemzője volt. Így a részletek is megmaradnak, de az élmezőnytől így is messze van. A világos részek elég könnyen beégnek, a zaj viszonylag szolid, a képek széle viszont legtöbbször elmosódik, pedig az exponálás és a mentés gyakorlatilag egy pillanat műve (ez legalább előnye az EDOF-nak). Videó terén jobb a helyzet, a 720p (1280x720 pixel) felbontású anyag megfelel az elvárásoknak, erről ITT lehet meggyőződni.

Nokia E6 Nokia E6

Zenei fronton nincs különösebb probléma. A lejátszó alapból cover flow nézettel indít, ráadásul gyorsan lehet pörgetni az albumképeket. Van ismétlés, véletlen lejátszás, háttérben futás és hangszínszabályzás is. Ebből csak gyáriakat kapunk, ezeket szerkeszteni sem lehet, ahogyan saját hangzáskép sem hozható létre. A gyári füles hagyományos kialakítású, a hangzása is hasonló. Van magas és mély, de alapvetően elég tompa, nem élettel teli, ez viszont gyorsan orvosolható saját füles használatával. Kapunk rádiót is, ismeri az RDS-t, kiírja az extra információkat is, normálisan működik. Az Ovi Zene említésre sem méltó, mivel hazánkban nem működik. Ezzel szemben a Shazam nevű zenefelismerő szoftver igen és ezt bizonyára sokan ismerik is, Androidon is elég népszerű.

Nokia E6 Nokia E6

Nem esett még szó az extra szoftverekről, pedig van miről. Elsőként van egy teljes verziós, szerkesztésre is alkalmas Quickoffice-unk, továbbá egy Adobe Reader PDF-olvasónk. Kapunk még jegyzetelőt, egy ZIP tömörítőt, szótárat, F-Secure vírusvédelmet, Microsoft Communicator és Intranet programokat. Van még fénykép- és videoszerkesztő, Itt és Most, JoikuSpot, valamint Psiloc Traveler. A Facebook és Twitter kedvelői sem fognak unatkozni, a kissé bugyuta hangzású Közösségi szoftver nekik készült. Sajnos azt kell mondjam, ennyire lassú klienst ritkán láttam. Maga a program jó lehetne, a funkciók rendben vannak, de akárcsak egy Facebook üzenőfal olvasás is szinte rémálom vele. Sokkal jobb lenne egy önálló, natív kliens, ami nincs összeköttetésben az Ovival. Új programokat az Ovi Áruházban tudunk beszerezni, amiből már szintén új verziót kapunk. Itt fogunk szembesülni azzal, hogy a (jelenleg) egyedi felbontás miatt bizonyos programok vagy fel sem települnek vagy hibásan, nem teljes képernyőn futnak és örülhetünk ha rá tudunk bökni a kilépés gombra. A fenti képen az AccuWeather program is ilyen, hiába működött jól, így elég bénán néz ki.

Üzemidő, összegzés

Több szempontból is az előd útját követi az E6 és nincs ez másként az akkumulátornál sem. Az 1500 mAh-s lítium telep kapacitása egyezik a korábbi típusokkal, a nem túl durva hardver miatt jogosan várjuk el, hogy bírja a strapát. Ez teljesül is, mivel átlagos használat mellett a két nap biztosra vehető és csak nagyon komoly használattal tudjuk egy nap alatt kivégezni. Nekem úgy bírt egy napot, hogy napközben kb. 2,5 órán keresztül ment a navigáció, teljes fényerőn, illetve mellette időszakosan email letöltés, elég sok nyomkodás, némi netezés, kb. fél órányi telefonálás, meg némi zenehallgatás után késő este még közel egyharmad táppal tettem töltőre.

Nokia E6
[+]

Értékelés: Nokia E6
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 7 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 7 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 9 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 5 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 4 pont
Hogyan értékelünk?

Az E6 kapcsán tovább erősödött az az érzésem, hogy a Symbian nem halott, hanem megvan az a réteg, amely számára igazán ajánlható. Ez pedig az üzleti szegmens, ahol jóval kevésbé számítanak olyanok, mint felhasználói élmény, ellenben fontos a megbízható és stabil működés, a jó szoftveres támogatás és háttér, no és az üzleti funkciók minél erőteljesebb megvalósítása. Márpedig az E6 éppen ebben teljesít igazán jól. Nincs benne csilivili, gigahertzek, mert nem erre készült. Ellenben van egy jó QWERTY billentyűzete, vékony, jó minőségű felépítése, szép kijelzője, kiváló adatátviteli képességei, remek navigációja, bőséges memóriája. Igaz, hogy a kamerája nem túl jó, hogy a közösségi kliense borzalom, meg nincs benne gigahertzes proci, gigabájtos RAM, 3D kijelző, HDMI-kimenet és a jó ég tudja még, milyen villantós extra. Nem, ez nem az a világ és ha innen nézzük, akkor a Symbiannak még nem áldozott le. Csak nem az iOS és az Android ellenfeleként kell ránézni. Régen csak a Symbian és a Windows Mobile volt. Akkoriban viszont elsősorban az üzletemberek kiváltsága volt az okostelefon. Mostanra már mindenki ezzel rohangál, ám ettől még az üzletemberek nem tűntek el. És nekik bizony ma is megfontolandó altenatíva a Symbian. A Nokiánál ezt látniuk kell(ene) és nem multimédiás csúcsmodelleket, hanem ilyen és ehhez hasonló üzleti készülékeket kell készíteniük. Kétségtelen, hogy ez egy jóval szűkebb piaci szegmens, mint a „köznép”. Ám ezen belül sokkal inkább lehet sikeres még most is ez a platform, és ez független attól, hogy milyen női névvel illetik. Nem szabad viszont elsiklani az ár kérdése felett, hiszen ma már alaposan lezuhant az okostelefonok ára. Az E6 persze nem a Vodafone 858-cal fog versenyezni, kártyafüggetlenül, bolti garanciával most kb. 90 ezer forintért kapható. Ez persze most még sok, de mégse kell rögtön temetni. Ez a telefon egyáltalán nem rossz készülék, csak nem az iPhone ellenfeleként kell rá tekinteni, mert nem az. A Tetszett plecsnit mindenképp megkapja, mert kellemes volt használni, még ha nem is én vagyok a célközönsége.

Nokia E6

Rusi

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia E6
Nokia E6 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 115,5 x 59 x 10,5 milliméter
Tömeg 133 gramm
Színvariációk fekete, fehér, ezüst
Kijelző
Kijelző átlója 2,46 hüvelyk
Kijelző felbontása 640 x 480 pixel
Kijelző típusa Kapacitív TFT érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 256 MB RAM, 1 GB ROM, 8 GB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1700/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 10,2 Mbit / 2 Mbit
IrDA / Bluetooth van / 3.0 A2DP
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Symbian Anna
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok nincs
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Szótár, Intranet, Quickoffice, Adobe Reader, F-Secure, Microsoft Communicator, Fénykép- és Videoszerkesztő, JoikuSpot, Itt és Most, Psiloc Traveler
Multimédia
Fő kamera 8 megapixeles, fix fókuszos, dupla LED vaku
Másodlagos kamera van (VGA)
Videófelvétel van (1280 x 720 pixel)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van (csak gyári)
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 1500 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 681 óra (2G) / 744 óra (3G)
Beszélgetési idő 14 óra 48 perc (2G) / 7 óra 30 perc (3G)
Egyebek
3,5 mm-es audio-video kimenet, teljes QWERTZ billentyűzet, zajszűrős mikrofon
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

  • Nokia X7 - Anna, a csúnya lány

    A finn cég új modelljén debütál a Symbian megreformált felülete, az Anna. Kevés lesz az üdvösséghez.

  • Kezünkben a Nokia E6 és X7-00

    Képek és videók a Nokia két új symbianos készülékéről, melyeken már az Anna kódnevű rendszerfrissítés fut.

  • Bemutatkozott a Nokia E6

    Elegáns üzleti készülék fém hátlappal, elképesztően nagy felbontású kijelzővel, Symbianˆ3-mal és QWERTY gombsorral

  • Nokia E7 - elszalasztott lehetőség

    Hosszú várakozás után megérkezett a finnek teljes billentyűzetes újdonsága, amelyből akár a piac egyik legjobb mobilja is születhetett volna.