Alapfunkciók
Nem akarok szélsőségekbe elhajlani, de azok után, hogy szinte a bekapcsolás után jött egy komolyabb frissítés, a Nokia 808 PureView már alapfunkciók tekintetében is egy olyan eszközt benyomását kelti, amit valahogy összetákoltak szoftveresen, hogy piacra lehessen dobni. A névjegyzék még csak-csak, hiszen rengeteg adat hozzárendelhető egy emberhez, csoportokba is tudjuk őket szervezni, vezetéknév, illetve keresztnév szerint rendezni. A közösségi szolgáltatásokkal történő együttműködés viszont olyan szinten amatőr, tragikus és nevetséges, hogy arra nincsenek igazából szavak. Erre az egész összekötésre van egy alkalmazás, nemes egyszerűséggel az a neve, hogy Közösségi. Ott indul, hogy SIM nélkül nem is hajlandó futni, hiába van WLAN. Aztán kell hozzá egy Nokia ID, nekem speciel már volt korábbi tesztek miatt, de ez nem hatotta meg a szoftvert és a nulláról konfigurálhattam újra mindent, sebaj, lendüljünk túl ezen is.
Aztán ha sikerül behergelni a Facebook-ot - amit csatlakozási hiba miatt eldobott a rendszer, aztán fellőttem a mobilhálózat helyett (amivel addig vidáman leveleztem) egy WiFi kapcsolatot, akkor annyi esze van, hogy magától összeköti azt a pár kontaktot, ahol a telefonszám megegyezik. A nevek nem érdeklik, tippeket nem dob fel. Ezt követően egyenként tudjuk összekötni a FB kontaktlista elemeit a névjegyzék bejegyzéseivel, ami annyi előnnyel jár, hogy kapunk bélyegképet az ismerőseink mellé. Minden, ezen túlmutató tevékenység kapcsán - státusz, képgaléria, üzenetírás, ilyesmi - a Közösségi nyílik meg, ami kvázi a telefonkönyvtől teljesen függetlenül működik. De mondok jobbat: a képgalériában a fotók alatt is van FB gombocska, hogy megoszthassuk a képet. Rányomtam lelkesen(?), miközben a Közösségi futott a háttérben, erre vajon mi történik? Nyit egy böngészőt a rendszer, ahol újra be kell lépni a Facebookra, majd ezután postolhatjuk a képet. Tragikus, komolyan tragikus, és nekem ne jöjjön azzal senki, hogy a Facebook hülyegyerekek játszótere, mert már üzletiesebb környezetben is információforrás. Igazából tökmindegy, egy modern okostelefon funkcionalitásához ez is hozzá kell tartozzon, más rendszerekben működik, itt meg röhejes a megvalósítás.
Van egy ilyen menüpont, hogy Bejelentkezés, amiről foglalmam sem volt, hogy mi, de rákattintva kiderült, hogy egy check-in alkalmazásról van szó, azaz helymegosztó szolgáltatásról, olyan, mint a foursquare. A Nokia Térképek POI adatbázisából nyert helyekre lehet becsekkolni, s ezt rengeteg webes oldalon megoszthatjuk, többek között magán a foursquare-en (ez egyébként nem működött), illetve mondjuk a Facebookon, de ehhez immáron harmadszor is meg kellett adnom az ide tartozó azonosítómat és jelszavamat, tehát nagyon úgy fest, hogy rendszerszinten ezt nem tárolja a szoftver, minden nyavalyás alkalmazás külön rögzíti. Amatőr megoldás. A levelezésre viszont nem lehet panasz, a szövegbevitel még állított nézetben is szinte félreütés nélkül használható, az SMS-MMS felület könnyen átlátható, az email kliens is egész korrekt, vállalati szerverhez is tud kapcsolódni, plusz integrálásra került a Microsoft Lync is. Más kérdés, hogy megnyitva egy HTML kódokkal formázott levelet, az egész felület elkezd szaggatni, de ezen a ponton annyira már nem akad ki az ember.
A naptár jól használható, ám nem tudunk bele online fiókot felvenni, tehát adott esetben egy Google, illetve Facebook kalendárium nem szinkronizálható. Van viszont egy komplett microsoftos csomag, ami a vállalati mindenséghez tud kapcsolódni, ez tartalmaz naptárat, névjegyzéket és dokumentumokat is. Az időjárás szoftver állati szép és jól használható, nem mintha ez olyan fontos lenne. Ezen kívül kapunk Office Mobile-t, ez Excel és Word dokumentumok szerkesztését is lehetővé teszi, illetve egy külön alkalmazásként megjelent a OneNote is. A gyári számológép alapfunkciós, kapunk fájlböngészőt, Adobe Readert, mobilos Zip programot és a Nokia tömegközlekedési alkalmazási is felbukkan, ami hazánk tekintetében Budapesten működik egyelőre.
Sajnos a mindennapi használat során többször is belefutottam nagyon masszív lassulásokba, amelyeknek nem volt különösebb okuk. Az idétlen rövidítések is megmaradtak a magyar szoftverben, de sokkal zavaróbb volt, hogy kétszer magától újraindult az egész, egyszer pedig nem bírtam felvenni a hívást, egyszerűen megszűnt reagálni a telefon mind a kijelző nyomkodására, mint pedig a gombok püfölésére. Tudom, hogy bizonyára rengeteg Symbian felhasználó soha nem tapasztalt semmi hibát, nálam ezek a cuccok rendre összecsinálják magukat, pedig ugyanolyan próbatételeken kell átesniük, mint bármilyen más tesztkészüléknek.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!