Nokia 808 PureView - kamerás béta

Képek, videók

Sok a szöveg? Most már beszéljenek tényleg a képek, először mutatunk egy csokor 38 megapixeles alkotást. Van köztük sötétebb környezetben készült, van vakus és persze egy csomó egyéb is. Ne aggódjon a tisztelt olvasó, ha azt látja, hogy csigalassan jelennek meg böngészőjében a teljes méretű fotók, itt tényleg nem kilobájtokkal dobálózunk. A képeket megvizsgálva arra juthatunk, hogy még maximális felbontást használva is kifejezetten jók a fotók, a részletek nem mosódnak el, a zaj annyira van jelen, amennyire még simán elviselhető, kromatikus aberrációnak nyoma sincs, a dinamikatartomány is korrekt. Az pedig tényleg egészen durva, hogy a fotókon olyan részleteket is ki lehet venni, amelyeket a helyszínen szabad szemmel nem is láttam.

A brutális méretű alkotások után mutatnék példát a digitális zoomra. A lenti képpárokat ugyanonnan lőttem, előbb nagyítás nélkül, majd maximális zoommal. Látszik, hogy nincs érdemi különbség a minőséget tekintve, a PureView technológia teszi a dolgát, működik, pont úgy, ahogyan a Nokiánál ezt megálmodták. Igen, nyilván el lehet érni ugyanezt az eredményt akkor is, ha 38 megapixelben fotózunk és kivágjuk a megfelelő részt, csak ahhoz utómunka kell, ráadásul ekkora fájlméret még az erősebb számítógépeket is kissé megterheli.

Nokia 808 Pureview Nokia 808 Pureview

Nokia 808 Pureview Nokia 808 Pureview

Mindezek után pedig jöjjön egy kis összehasonlítás. Fogtunk egy Pentax K100D Supert (tükrös), egy Olympus E-PL1-et (MILC) és egy Canon Powershot S5 IS-t (digitális), valamint a Nokiát és ugyanazt a témát meglőttük mindhárom masinával. A Pentax 6 megapixelt tud, a Canon 8-at, az Olympus pedig 12-t, ezért aztán a Nokiát 8 megapixelre állítottuk. Lent 100%-os nagyításban vágtunk össze képrészleteket, amelyekre kattintva az adott fotó teljes méretben is megtekinthető. Az eredmény magáért beszél, a Canont oda-vissza felpofozza az összes többi, beleértve a telefont is, összességében az Olympus ezúttal vitte a prímet, a Pentax a második, bár ez a legrészletgazdagabb, de bizony a Nokia 808 Pureview nem sokkal marad le képminőségét tekintve, ami azért nem semmi.


Fent: Nokia PureView 808 és Olympus E-PL1
Lent: Pentax K100D Super és Canon S5 IS

Videózás tekintetében sem kell szégyenkeznie a finn masinának. FullHD-ben képes rögzíteni a gép, 30 fps-sel, ez önmagában is szép teljesítmény. Az igazi okosság viszont az, hogy a hatalmas érzékelőnek köszönhetően még ilyenkor is tudunk négyszeres zoomot használni, ami bár nem folyamatos, de ettől még egyedülálló. Tesztvideót kettőt is rögzítettünk, íme az első és a második felvétel.


Fent: Nokia PureView 808 és Olympus E-PL1
Lent: Pentax K100D Super és Canon S5 IS

Persze ha már fotózni és videót felvenni így tud a masina, akkor el is várható, hogy ezeket hasonló minőségben vissza is adja. Ennek maradéktalanul megfelel a készülék, a képek közötti váltás abszolút folyamatos, a kétujjas nagyítás gördülékenyen megy. Mozizás tekintetében is rendben van a Nokia, nem csak az általunk rögzített mozgóképek, hanem szinte bármilyen fullHD videó visszajátszható, bár egy nHD kijelzőn ez igazából eléggé mindegy. Szerencsére azonban a microHDMI kimeneten a készülék képes kiküldeni 1080p-s jelet is, így már lesz értelme a technológiának.

Nokia 808 Pureview Nokia 808 Pureview

Ugyanakkor elég cink, hogy a beépített képszerkesztő program memóriahiányra panaszkodva nem képes a 38 megapixeles fotókat megnyitni. Persze egyértelmű, hogy a kisebb felbontású alkotásokkal nincs gond, s logikusan érthető is a dolog, de erre gondolhattak volna, mondjuk egy figyemeztető üzenetttel az ilyen képek mellett, amikor épp tallózgatunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés