Hirdetés

Nokia 800 Tough - elektromodulator dva

A Nokia strapatelefonja szívós, mint a Terminátor, a hardver viszont visszautazik vele az időben. Butafon ennyi Google szolgáltatással még nem volt.

Szoftverek, adatkummunikáció

Ha bárkit érdekel, a Nokia T-800-asát a két 1,1 GHz-es processzormagot bevető Qualcomm 205 mobilplatform hajtja meg az Adreno 304-es grafikus gyorsítóval – ne kérdezze senki, hogy a gyártó a Snapdragon jelzőt miért hagyta el. A KaiOS rendszer ezen az öregecske hardveren is rendben elfut, a navigáció a nyílgombokkal egész fürge, a 8 bites játékok, mint mondjuk az előre telepített Snake pedig nyilván nem fognak ki a hardveren vagy az 512 MB RAM-on. Tárolóból 4 GB van alapból és a fele áll rendelkezésre, ezt pedig további 32-vel lehet megtoldani, megfelelő microSD kártyát behelyezve.


[+]

A KaiOS nem is olyan buta, mint az ember gondolná: onnantól, hogy a Google beleinvesztált, elkezdtek felbukkanni az alkalmazásai: a kereső, a segéd, a YouTube és a Térkép is fellelhető, A-GPS mellett egyébként GPS antennával a házban, ami ritka egy hagyományos telefonban. Mondjuk valamilyen API hiba miatt csak harmadjára sikerült a Google-fiókot hozzáadni és a KaiOS-sel társítani, ami egyébként 3G/4G hálózaton (150/50 Mbps) és egycsatornás WiFi-n is megtörténhet (802.11b/g/n). A névjegyzék ez után rendben betöltött, és kedvenc YouTube videóim is máris elindultak. Nagyobb hasznát vettem volna viszont, ha a Gmail levelezés is beállítja magát, ám ezt kézzel kellett megtegyem.

Hirdetés

Szintén nem bántam volna, ha akkor már a Google naptára is szinkronizál, ám erre nincs lehetőség, és a böngésző sem jeleníti meg előzményeimet. Igen, szörfözni is lehet a Nokia 800-zal, érintőpanel helyett a virtuális egérmutatót a nyílgombokkal mozgatva. Végül is, ha más eszköz nincs az ember kezében, információ beszerzésre ez a telefon is megteszi, legyen bármennyire is megmosolyogtató a megjelenített minőség. Ha már itt tartunk: van Twitter, Facebook és Viber is, a KaiOS áruházból pedig további alkalmazások szerezhetők be, szóval akár félig okosnak is nevezhetném a cuccot, de azért nem fogom.

Számológép, ébresztő, valutaváltó és miegymás ugyanis alaptulajdonság bármely butafonon, a 4.1-es Bluetooth kapcsolat se ritkaság, sem az mp3 állományok lejátszása (a wma és flac nem tetszett a Nokiának). A hangszóró átlagos erővel szól, meglehetősen gyér minőségben: éles, jellegtelen, nem produkál semmi mély hangot. A beszélgetési egység viszont kellően tiszta és hangos hívás közben, ahogy a túloldalon is elégedettek voltak a minőséggel, jelen esetben ez pedig fontos alaptulajdonság. Videókat is le lehet játszani, de ne várjunk csodát, ami pedig a 3,5 milliméteres fülesre jutó minőséget jelenti, az mp3 lejátszáshoz elmegy, de messze egy drágább okostelefon részletessége.

Megpróbáltam, de nem sikerült digitális, okostelefonfüggő életemet a Nokia 800-zal helyettesíteni, az mindenesetre tény, hogy a hagyományos telefonok alaptudásánál többet kínál a ketyere, a szolid adatkommunikációs csomag mellett pár, számomra fontos Google szolgáltatással. Megjelenik egyébként az a kevés értesítés külön panelen, amelyik a nap folyamán megérkezik. Számbillentyűs társakkal összevetve kényelmes a gépelés, magyar ékezetek és T9 bevitel is adott, persze nyilván hosszabb idő mindent bepötyögni, mint okostelefonon. Állományokat másolni microUSB porton keresztül érdemes, opció a mobilinternet megosztása HotSpoton.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények