Nokia 800 Tough - elektromodulator dva

A Nokia strapatelefonja szívós, mint a Terminátor, a hardver viszont visszautazik vele az időben. Butafon ennyi Google szolgáltatással még nem volt.

Külsőségek

Ismerősi körömben továbbra is akad, aki kortól és foglalkozástól függetlenül megelégszik egy hagyományos, avagy degradálóan „buta” mobillal, elvégre telefonálni, SMS-ezni, ébreszteni és zenét hallgatni lehet vele, a Nokia 3310 és társai pedig legendásan jól bírták az ütést-kopást és felhőtlen/felelőtlen használatot. Már a régi 3310, nem a totálisan félresikerült remake.

Hopp, rossz Nokia 800: nem a legendás Lumia utódja érkezett tesztre
Hopp, rossz Nokia 800: nem a legendás Lumia utódja érkezett tesztre [+]

Az üvegszendvicsbe foglalt okostársak kevésbé szerencsések: elég egy jól irányzott mozdulat, és edzettből pókhálós üveg lesz, a strapabíró kategóriának pedig tekintélyes a felára, szerény választékkal. Itt jön a képbe a HMD Global újdonsága, a Nokia 800 Tough, aminek a neve aligha véletlen árukapcsolás az új Terminátor film érkezésével egy időben, és bocsássák meg Olvasóim, ha néha csak T-800-nak becézem.

Na ez már a Nokia 800 Tough
Na ez már a vadiúj Nokia 800 Tough [+]

Ez ugyanis végre egy életképes ketyere banánon megcsúszott múltidézés helyett (úgyhogy semmi köze a Lumia 800-hoz), noha 42 ezer forintért a témakörön belül szemtelenül drága. Téglaformája és 145,4 x 62,1 x 16,11 milliméteres, illetve 161 grammos paraméterei ugyanakkor előrevetítik strapaképességeit, plusz kifejezetten jó fogni, nagyszerű a billentyűit egy kézzel nyomogatni, és még attól sem kell tartani, hogy kisiklik a teló az ember kezéből, mert kifejezetten jól tapad egységnyi bőrfelülethez.


[+]

A terepkompatibilitást az alsó, övhöz/karabinerhez való spoiler is előrevetíti, a termékoldalt böngészve pedig ömlenek a rövidítések: IP68-as por és víz elleni védelem (1,5 méter mélység, fél óra), MIL-STD-810G (az ezen belül elvégzett tesztek nem pontosítottak), 1,8 méteres zuhanás kibírása betonon és -20 - +55 Celsius-fok közötti használat. Éppen ezért nem tartottam attól a szűk teszthéten, hogy ha véletlenül, netán „véletlenül ;-)” leejtem, a 2,4”-es, 240 x 320 pixeles TFT panelnek baja lesz, a kijelző ráadásul odakint remekül látható, noha éjjel lehet jóval sötétebb. Nyilván nem a gyér betekintési szögekkel, a 256 ezer színnel és a múltidéző pixelességgel érdemes YouTube videót nézni, bár egyébként döbbenet: ezzel a Nokiával azt is lehet.


[+]

Viszont a funkcióját betölti, és ahogy elöl a kijelző, úgy hátul a 2 megapixeles kamera, a LED villanó és a monó multimédiás hangszóró is némileg a szívós plasztik házba lett süllyesztve, hogy a koppanás nehezebben tegyen benne kárt. Odafönt két gumírozott fül védi a jack és microUSB portot a hidegzuhanytól, errefelé pedig zseblámpa is tud világítani a koromsötétben. Strapaműfajon belül a retrofuturistától kezdve a modern sci-fiig mindenféle vad dizájn felbukkant már, ám a T-800-nak nekem éppen pofonegyszerű, lényegre törő formája jön be.


[+]

A homokkőszerű hátlap, a négyzetes mintázat oldalt és a szürke/fekete jegyek nem árulnak zsákbamacskát: jól reflektálnak a cucc mindenálló jellegére. És akkor ott a katonai mintás változat, amit egész biztosan kifeszít AliceWake kollegina a kezemből, ha a fekete helyett a terepmintás jut el hozzánk tesztre. AliceWake ruhatára ugyanis rengeteg katonai stílusú portékát rejt, a 800 Tough doboza pedig leírásokat, 5 wattos adaptert, microUSB kábelt és SIM tűt. Csavarhúzóra tehát nem lesz szükség a baloldali, jól rejtőzködő fül kinyitásához, ahova vagy két nanoSIM, vagy egy nanoSIM és egy microSD kártya férhet be. Vagy egy se: nem kötelező a HMD telefonját teletömködni.

Szoftverek, adatkummunikáció

Ha bárkit érdekel, a Nokia T-800-asát a két 1,1 GHz-es processzormagot bevető Qualcomm 205 mobilplatform hajtja meg az Adreno 304-es grafikus gyorsítóval – ne kérdezze senki, hogy a gyártó a Snapdragon jelzőt miért hagyta el. A KaiOS rendszer ezen az öregecske hardveren is rendben elfut, a navigáció a nyílgombokkal egész fürge, a 8 bites játékok, mint mondjuk az előre telepített Snake pedig nyilván nem fognak ki a hardveren vagy az 512 MB RAM-on. Tárolóból 4 GB van alapból és a fele áll rendelkezésre, ezt pedig további 32-vel lehet megtoldani, megfelelő microSD kártyát behelyezve.


[+]

A KaiOS nem is olyan buta, mint az ember gondolná: onnantól, hogy a Google beleinvesztált, elkezdtek felbukkanni az alkalmazásai: a kereső, a segéd, a YouTube és a Térkép is fellelhető, A-GPS mellett egyébként GPS antennával a házban, ami ritka egy hagyományos telefonban. Mondjuk valamilyen API hiba miatt csak harmadjára sikerült a Google-fiókot hozzáadni és a KaiOS-sel társítani, ami egyébként 3G/4G hálózaton (150/50 Mbps) és egycsatornás WiFi-n is megtörténhet (802.11b/g/n). A névjegyzék ez után rendben betöltött, és kedvenc YouTube videóim is máris elindultak. Nagyobb hasznát vettem volna viszont, ha a Gmail levelezés is beállítja magát, ám ezt kézzel kellett megtegyem.

Hirdetés

Szintén nem bántam volna, ha akkor már a Google naptára is szinkronizál, ám erre nincs lehetőség, és a böngésző sem jeleníti meg előzményeimet. Igen, szörfözni is lehet a Nokia 800-zal, érintőpanel helyett a virtuális egérmutatót a nyílgombokkal mozgatva. Végül is, ha más eszköz nincs az ember kezében, információ beszerzésre ez a telefon is megteszi, legyen bármennyire is megmosolyogtató a megjelenített minőség. Ha már itt tartunk: van Twitter, Facebook és Viber is, a KaiOS áruházból pedig további alkalmazások szerezhetők be, szóval akár félig okosnak is nevezhetném a cuccot, de azért nem fogom.

Számológép, ébresztő, valutaváltó és miegymás ugyanis alaptulajdonság bármely butafonon, a 4.1-es Bluetooth kapcsolat se ritkaság, sem az mp3 állományok lejátszása (a wma és flac nem tetszett a Nokiának). A hangszóró átlagos erővel szól, meglehetősen gyér minőségben: éles, jellegtelen, nem produkál semmi mély hangot. A beszélgetési egység viszont kellően tiszta és hangos hívás közben, ahogy a túloldalon is elégedettek voltak a minőséggel, jelen esetben ez pedig fontos alaptulajdonság. Videókat is le lehet játszani, de ne várjunk csodát, ami pedig a 3,5 milliméteres fülesre jutó minőséget jelenti, az mp3 lejátszáshoz elmegy, de messze egy drágább okostelefon részletessége.

Megpróbáltam, de nem sikerült digitális, okostelefonfüggő életemet a Nokia 800-zal helyettesíteni, az mindenesetre tény, hogy a hagyományos telefonok alaptudásánál többet kínál a ketyere, a szolid adatkommunikációs csomag mellett pár, számomra fontos Google szolgáltatással. Megjelenik egyébként az a kevés értesítés külön panelen, amelyik a nap folyamán megérkezik. Számbillentyűs társakkal összevetve kényelmes a gépelés, magyar ékezetek és T9 bevitel is adott, persze nyilván hosszabb idő mindent bepötyögni, mint okostelefonon. Állományokat másolni microUSB porton keresztül érdemes, opció a mobilinternet megosztása HotSpoton.

Multimédia, üzemidő, végszó

Rövid lesz a kamerás rész: 2 megapixeles, fixfókuszos rendszer készít álló formátumú, használhatatlan fényképeket és maximum 720 x 480 pixeles videókat (katt), amelyek akkor is állva maradnak, ha a T-800-at történetesen elfordítom. Az állóképeket számítógépen fektettem meg, hogy ne nézzenek ki lükén.

Nem ez a telefon váltja ki a DSLR-t, de poén kedvéért azért jó, hogy ott a kamera.


[+]

Fontosabb a műfajon belül kövér, 2100 mAh-s telep, mert az félokos használattal, netezéssel és sok csevegéssel is vígan kiszolgálja az embert 2-3 napon át. Ha pedig a júzer elhagyja az adatkapcsolatokat, és csak az alaptudást használja, szerintem egy hétig is kihúzhatja a T-800-zal – GSM hálózaton a gyártó egyébként 43 nap készenlétet ígér.


[+]

Értékelés: Nokia 800 Tough
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 3 pont
Belső
Kezelhetőség 6 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 4 pont
Felhasználói felület élménye 3 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 7 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 3 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Összefoglaló

A megújult 3310 és 8110 nem titkolt pénztárca vadászata után jó leírni: a Nokia 800 Tough egy remekül egyberakott, szívós és buta rendszeréhez mérten egész nagy tudású hagyományos telefon, ami jól néz ki, a specifikáció szerint kaphat port, vizet, ütést és hideget-meleget, telefonként abszolút helytáll, vészesetre pedig netezni, térképezni és közösségi kommunikálni is lehet vele.

A 42 ezer forintos kezdőárat meglátva azonban megáll az emberben az ütő – használható okostelefont kapni ennyiért, sokkal jobb kijelzővel és kamerákkal. A Nokia 220 pedig fele annyiba se kerül, mégis bír valamennyi gyűrődést, csak nem vizsgáztatták le mindenféle mozaikszóra. Ráadásul ebben a mezőnyben azért van olcsóbb opció, a CAT B26 (ami nem egy csoda ugyan) csak 20 ezer forintot kóstál, az Evolveo StrongPhone Z3 pedig 25 ezresért elvihető. Rendben, ezek tényleg teljesen alapszintű masinák 4G nélkül, de kétszeres felára nem kéne legyen ennek a lehetőségnek, noha nyilván főleg a netmegosztás miatt adott esetben perdöntő lehet a vásárlás előtt. A HMD Global T-800-asa persze a termékoldal szerint is vállaltan strapakészülék, így pedig rétegtermék: a lényeg a vállalt por-, víz- és ütésállóságon van, nem a 21. századi telekommunikációs igényeken. Kitartó üzemidejével pedig praktikus lehet többnapos túrázáshoz és elhúzódó építkezéshez, minderre pedig pont van megfelelő plecsnink.

Nokia 800 Tough

Bone123


[+]

Specifikáció

Nokia 800 Tough
Nokia 800 Tough Általános
Technológia GSM, UMTS, LTE
Méret 145,4 x 62,1 x 16,11 milliméter
Tömeg 161 gramm
Színvariációk fekete, sárga
SIM-foglalat 2 x nanoSIM
Kijelző
Kijelző átlója 2,4 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel (167 ppi)
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm 205 Mobile Platform
Processzor típusa 2 x 1,1 GHz Cortex-A7
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 304
RAM mérete 512 MB
Memória
Telefonkönyv kapacitása 2000
SMS memória korlátlan
Belső tárhely 4 GB
Memória bővíthetősége microSD (max. 64 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/900/2100
LTE 800/850/900/1900/2100/2300/2500/2600
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / van / van / van
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth nincs / 4.1
WiFi van
USB microUSB
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van (T9)
Szoftverek
Platform KaiOS
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok Snake + letölthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek Zseblámpa, Google Assistant
Multimédia
Fő kamera 2 megapixel, LED segédfény
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel QVGA
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2100 mAh-s Li-Ion
Készenléti idő 43,7 nap
Beszélgetési idő 12,5 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés