Nokia 6 - ötről a hatra

A Nokia 6 sok mindenben megismétli 5,2 hüvelykes fivére tulajdonságait, ám szerencsére javít annak néhány bakiján, jókora többletköltség árán. A legtöbbet multimédiában nyújtja a vásárlónak.

Hardver és szoftverek

Akárcsak a Nokia 5 vagy a Redmi 4 majdnem fél áron, a Nokia 6 is a nyolc, 1,4 GHz-es Cortex-A53-at használó Snapdragon 430-as platformot veti be a motorháztető alatt, alsó hangon 3/32, nagyobb kiszerelésben pedig 4/64 GB-os, középtempójú tároló kíséretében. Szerencsére az olcsóbb fivérek akadozásai itt nem jellemzők, az optimalizálás tehát mintha jobb volna Android 7.1.1-es alapokon, ám még mindig olcsóbban és takarékosabban gurít erősebbet egy Redmi Note 4, aminek a Snapdragon 625-ös SoC-je pont ideális választás lett volna ide. Már csak a 3D-s játéknál tapasztalható teljesítményhiány miatt is, nem ezzel érdemes e-sport bajnokságon indulni.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Nokia 6 Xiaomi Redmi Note 4 Lenovo P2 Honor 6X
Rendszerchip Snapdragon 430 Snapdragon 625 Snapdragon 625 HiSilicon Kirin 655
AnTuTu Benchmark 6.x 47110 pont 61762 pont 64476 pont 58127 pont
Vellamo Browser 2549 pont 3279 pont 3371 pont 3083 pont
Vellamo Metal 1183 pont 1414 pont 1946 pont 1532 pont
Geekbench 4 (single/multi) 688 / 2880 pont 855 / 2926 pont 845 / 3010 pont 798 / 3285 pont
GFXBench Man. onscreen 7,0 fps 9,6 fps 10,0 fps 8,4 fps
GFXBench Man. offscreen 7,1 fps 9,8 fps 9,9 fps 7,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 14 fps 22 fps 23 fps 19 fps
GFXBench T-Rex offscreen 16 fps 23 fps 23 fps 19 fps


[+]

A rendszer mentes bármiféle gyártói fontoskodástól, bár így is 11 GB-ot foglal, ezért is jó az akár 256 GB-ot is kezelő microSD foglalat. Pixel-tisztaságú a kezdőoldal, felfele simítható alkalmazásmenüvel. Balról húzhatók elő a Google-kártyák, felülről pedig a kapcsolók, a fényerőszabályzó és az értesítések. Felesleges hasznos gesztusmódot vagy rendszerfelügyeleti extrát keresni: olyannyira fapados és sallangmentes felület, hogy még az akkumulátor-százalék sem jelezhető ki az állapotsávban (bár előcsalható a kezelőfelület-hangolóból, nem tudni, miért lett oda rejtve).


[+]

Csak a némítás lefordítással és a kameraindítás a bekapcsoló dupla lenyomásával opció. Duplakoppos felébresztés, egykezes mód (osztott képernyős természetesen van), képernyő kalibráció vagy ujjlenyomatos alkalmazászárolás nincs, de még egy nyamvadt fájlkezelő sem akad (kutakodni a tárhely-beállításoknál lehet). A HMD csak támogató alkalmazását adta hozzá a zöld robot minimalista öltözetéhez (Nokia Mobile Care), viszont rendszeresen frissíti az androidos biztonsági csomagot, ami augusztusi tesztünkben augusztusi verziót jelentett. Piros pont.


[+]

Az alkalmazáslistában éppen ezért a Google ajánlatai dominálnak, bár közülük is csak a legszükségesebbek. Például a Material Design stílusú telefonkönyv, amely számos fiókból, a SIM-ekről és a telefonról is képes a névjegyeket szinkronizálni, többféle módon szűrni és csoportosítani. A tárcsázóban gyorskeresés is elérhető. Ott van aztán a Gboard billentyűzet, teljes magyar nyelvű támogatással, testreszabhatósággal, ujjhúzós bevitellel és egy sor Google-funkcióval. A levelezést a Gmailre lehet rábízni, az eseményeket pedig a Naptár rendszerezi.


[+]

Hasznos még a Fotók, akár teljes Drive fénykép szinkronizálással, a Duo, a YouTube, a Térkép, a Keep, az óra és a Play Szolgáltatások. A Chrome közepes tempón fut a mellékelt hardverrel, komplex honlapok esetében már akadósabb a dolog. A szoftver rendben kezel több lapot, vált asztali nézetre vagy inkognitó módra és szinkronizál minden könyvjelzőt és keresési adatot, ha megengedjük neki. És ennyi. Nincs egyébként gond a vegytiszta Androiddal, ha cserébe a felület fürge, és ezúttal szerencsére a Nokia nem bakizott, persze megvannak a hardvernek a korlátai. Azért pár egyéni szoftvermegoldást viszont látnánk a jövőben, mégiscsak egy szoftverben (is) nagy múltú márka logója virít kétoldalt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Nokia 5 - ötlettelen

    A HMD jelenleg elérhető szériájának középső tagja vegyes teljesítményt nyújt, kétségkívül vannak erősségei, de a hiányosságok sajnos hangsúlyosabbak, mint a pozitív tulajdonságok.

  • Android 8.0-val tesztelték a Nokia 8-at

    Legalábbis a Geekbenchnél futott egy kört a Nokia várható csúcsmodellje a szokásos Unknown Heart kódnév alatt.

  • Nokia 3 - valaki most finntorog

    Symbian, MeeGo, Windows Phone és most Android: megtalálta-e a Nokia az ideális okosplatformot és a Lumiák méltó utódját, avagy az elbukott sorozatok hibáit ismétli?

  • Nokia 3310 - tolat a nosztalgiavonat

    Kétségtelenül az idei év mobilos poénja, hogy a HMD visszahozta a 3310-est. Ami egyébként telefonként is ki tud szolgálni bizonyos igényeket, de ne homályosítsa el ítélőképességünket a nosztalgia.

Hirdetés