Nokia 6030 - vállalható

Külső, kijelző

Olvasóinknak talán feltűnt: eléggé túltengenek a Nokia telefonok mostanság az oldalon. Ennek nem az az oka, hogy mi mind szerelmesek vagyunk a finn gyártó modelljeibe, hanem az, hogy a Nokia egymás után dobálja piacra a formára különböző, de belvilág tekintetében nagyon hasonló telefonokat. Mi pedig hangyaszorgalommal tesztelünk. Mostanság elég korrekt áron lehet a Nokia 6020-hoz hozzájutni. Nemrég járt nálunk ennek módosított verziója, a 6021, és már nagyon vártuk, hogy a kezünkbe kerüljön az itthon még nemigen tesztelt 6030. Elmentem érte, és első látásra hmm, wow, váú, ihaj és hasonló szavak tolultak ajkamra, de mivel nem égetem magam, ezért ezeket nem mondtam ki. A 6030 igen jól sikerült külsőt kapott, legjellemzőbb formai megoldása az oldalán végighúzódó két párhuzamos krómcsík, amelyek nem a végtelenben, hanem a telefon tetejéhez közeledve találkoznak. A klasszikus, legömbölyített tégla így nem tűnik annyira téglának, pedig a gombok formája sem extrém. Minden egyértelmű, egyszerű és jól konstruált, ráadásul úgy összerakták a Nokiát, hogy ezúttal nem is recseg-ropog, ha a felhasználó megnyomkodja.

A telefon oldalán és hátulján konkrétan semmi nincs. Sem gombok, sem infra, és a fényképezőgépet is hiába keressük. Alul is meglepő a helyzet, a töltő és a headset csatlakozója között egy aprócska bemenet található, ide elvileg kábel dugható. A gombok hatalmasak, jól láthatóak, a ház síkjába simuló funkcióbillentyűk, valamint a navigációs gyűrű korrektül néznek ki. Bár kezelni egyszerű, a minőség nem tökéletes, furcsa látvány, hogy ha izgatjuk az ezüstös gyűrűt, akkor vele együtt mozog a billentyűzet 2-es gombja. A fedlap anyaga fényes fekete, a hátlapé finom tapintású matt fekete műanyag. Az előlap és a hátlap cserélhető.

Bekapcsolás után kiderül, hogy a kijelző a régi, 128x128 pixeles, 65 ezer színű, ősrégi Nokia display. A menürendszer felépítése, a funkciók, a kezelhetőség, szóval gyakorlatilag minden ismerős már előző Nokia telefonokból. A menü lehet listás, vagy ikonos, és végre csak 9 menüpontunk van, tehát a főképernyőn pont elfér az összes anélkül, hogy görgetni kellene.

Telefonkönyv, üzenetek

A névjegyzék 300 férőhelyes. Nincs benne hiba, egyszerű, könnyen kezelhető, lágy és rugalmas. A SIM kártya és a telefonmemória bejegyzésein egyszerre szánkázhatunk. Egy névhez több telefonszám, e-mail cím, postai cím és jegyzet tartozhat. Nincs tehát hangtárcsázás és nincs fénykép csatolási lehetőség sem. Csoportok persze vannak, ezekhez csengőhang is rendelhető. A 6030 nem örökölte a többi Nokiától a változatos listázási paramétereket, itt a régi, klasszikus megoldás működik: egy sorban egy név, közepes betűmérettel.

Az üzenetkezelés szintén nem hordoz meglepetést. A szöveges üzenetek mellett természetesen nem hiányozhat az MMS támogatása sem, ám az e-mail kliens bizony kimaradt. SMS-ből szokás szerint 150 darabot tárolhat el a készülék, a multimédia üzenetek a telefon maximum 3 megás dinamikus memóriájába kerülnek. A gyári képek, hangok, játékok lezabálnak 1 megát, tehát marad kettő arra, hogy a júzer tömje tele okosságokkal.

A szövegbevitel pofonegyszerű, a T9 szótár is segíthet. A gombok nagyon jók, a smiley karakterek a csillag kétszeres megnyomására bukkannak fel. Van lehetőségünk az összes üzenet egyszerre történő törlésére is, ám például az üzenetszámláló funkció a 6030-ból kimaradt.

Hangok, szervezőfunkciók

A telefonban jó finn szokás szerint találhatóak környezethez szabható profilok. A csengőhangok már ismertek, egyetlen újjal sem találkoztunk. A rezgés kimondottan erőteljes, a gombok és a kijelző villogása is ritmusos. MP3 támogatás nincs, mondjuk ekkora memóriával nem is lenne túl sok értelme. Van viszont FM-rádió, a szokásos kivitelben érhető el, azaz a headset csatlakoztatása szükséges az elindításához. Később már kihagosítható, akárcsak a telefon.

A Nokia azt hirdeti a weboldalán, hogy a naptárba 500 bejegyzés is belenyomható. Ez bizonyára így van, öt témakörünk lehet, úgymint tárgyalás, hívás, születésnap, feljegyzés, vagy emlékeztető. Sajnos a naptár csak havi nézetben tekinthető meg, a kis kijelzőn pedig csak apró betűkkel fér el a hónap. A szervezőnél találjuk meg a számológépet és az ébresztőórát is, amely ugyanazokkal a funkciókkal bír, mint a többi Nokia készülék esetén. Nincs tehát diktafon a készülékben, valutaváltó viszont igen, hiszen a JAVA alkalmazások között megtalálható a Converter II. nevű program, amely mindent vált mindenre, ésszerű határokon belül.

Egyetlen játékot sikerült belepasszírozni a 6030-ba, amely a Nature Park nevet viseli. Dörzsöltem a tenyerem, úgy fest, hogy itt valami kellemes dolognak nézünk elébe, tán állatokat kell összeterelni, vagy esetleg egy állatkertet kell menedzselni, mi lehet? Nos? Tetris (ejtsd: tetrisz), pff. Azért Nature, mert a lehulló építőkockák mellett egy speciális állatfaj látható, amely egy róka, egy pocok és egy nyúl Micsurin közreműködésével létrejött keresztezése.

Adatkommunikáció, akkumulátor

A Nokia 6030 adatkommunikációs képességei eléggé szerények. Infra és Bluetooth nincsen, a kábeles csatlakozás is csak jelzésértékű. A 6030 ugyanis modemként sem működik, az egyetlen hivatalosan kapható tartozék egy olyan kábel, amely POP-port végű, és a jelenlegi Nokia autós kihangosítókhoz csatlakoztató. A WAP és az MMS 3+1 időréses GPRS kapcsolattal működhet - ezekhez a funkciókhoz valóban elegendő ez a sebesség.

Cserébe az akkumulátor igen erőteljesnek mondható. A 900 mAh-es, Lithium-Ion erőforrás segítségével még erős használat mellett is eldöcög négy-öt napot a telefon, most például pont az történik, hogy egy egész nap alatt egy jottányit sem csökkent a telep erősségének kijelzése, ritkán látni ilyesmit, pedig nagyjából 45 perc beszélgetést is produkált a készülék.

Foglaljuk össze: a Nokia 6030 funkciót tekintve meglehetősen egyszerű, külseje viszont kimondottan jól sikerült, visszafogott és elegáns. Ha a szolgáltatáskínálat nagyobb lenne, bátran mondhatnánk rá, hogy üzleti készülék, így viszont nem kimondottan abba a kategóriába való. Akkor mégis kinek ajánlható? A válasz kézenfekvő: olyan felhasználók számára lehet jó választás a 6030, akik egy telefonnal megjelennek itt-ott, de nem tudják kihasználni azokat a szolgáltatásokat, amik manapság egy komoly mobilban megtalálhatóak. Apámnak például ajánlanám, csak a Bluetooth hiánya miatt nem teszem. Van egy olyan réteg - és nem csak Magyarországon - akiket hidegen hagynak a kütyük, de szeretnének egy normálisan kinéző, olcsó telefont, hosszú készenléti idővel. És ez a réteg nem is olyan kicsi. A piac adott, az ár is korrekt, mi kell még? Csak marketing.

Bog

A Nokia 6030-at az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 11-13.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.
A cikk írásakor a telefon bruttó 36.000 Ft-ba került.

Specifikációk

Nokia 6030
Technológia GSM 900/1800
Méret 101x44x18 mm
Súly 90 g
Kijelzõ 128x128 pixel, 65K szín, TFT
Telefonkönyv 300
SMS/MMS memória 150/2MB
Egyéb memória 3MB
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE 3+1/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/nincs
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítõ nincs
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 900 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 300 óra
Beszélgetési idõ 180 perc
Fényképezõgép nincs
POP3 e-mail nincs
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ xHTML
Játékok 1+Java
Csengõhangok 16 szólamú polifonikus MIDI
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás nincs
Egyebek cserélhető előlap
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés