Nokia 5200 - karúszó

Bevezető

Lám, ezt is megértük: a Nokia elkészült a kifejezetten fiataloknak szánt slidercsaládjával. Igen, két családtag, az már család. A nagytesó, az 5300 már járt nálunk, most az öcsi van soron.

Ahogyan általában ez lenni szokott, most is az XXL GSM-től érkezett meg a leggyorsabban hozzánk a tesztpéldány. A teszt ára két lábon kihordott heveny ideggörcs volt, akiket érdekelnek az okok, meglelik alább.

Mit mondjak: az 5200 és az 5300 első blikkre akár két tojás: megtévesztő a hasonlóság. Az 5200 slide-jának hátulján ugyan nem szerepel az „XpressMusic” felirat, azonban a gyárban simán meglovagolták a lehetőséget, hogy elsüssék a poént mégegyszer úgy, hogy ez nem is igazán került erőfeszítésbe. Újabb bőr.

Persze a pénz nagy úr, így előkerültek a költségcsökkentő akciók – ezekre szépen részletesen visszatérünk a tesztben. Ami ránézésre letagadhatatlan, itt bizony zenei mobil a nyúzás alanya. A gyártók valahogy erre is gyúrnak mostanság, ez az őrület gyakorlatilag minden márka fegyvertárában szerepel, persze a megvalósítás az gyökeresen különbözik.

Külső

Külső. Na igen. Ez lesz az, ami a legtöbb érzelmet fogja kiváltani abból, aki találkozik a két testvérrel. Ami nem változott: ugyanaz a markáns (érzékenyebb egyedek szerint egyenesen ronda) kinézet. Két színösszeállításban létezik, úgymint piros (brrr) és kék (hűazannya). Mármint ezek a betétek, a telefon legnagyobb részén fehér, iPod-ra hajazó külsőt alkalmaztak, nyilván nem véletlenül. Most jön az ellentábor és mondja: na persze, a SonyEricsson meg narancssárgával nyomul. Igazuk van, az elején az is sokkoló volt, egy dolog azonban megkülönbözteti a Walkman sorozatot a többitől: ott következetesen ez a szín, a narancs már-már zenei branddé vált. Másrészt a Nokia legalább ad lehetőséget a színválasztásra, nem muszáj megalkudni.

Figyelembe véve a célközönséget, ezek a vagány színek akár komoly előnyt is barkácsolhatnak abból a hátrányból, amit az üzleti réteg elvesztése okoz. Mint említettem, az 5200-át az 5300-val összehasonlítva messziről simán semmi különbség nincsen. Alaposabban megvizsgálva azért látszik a körmönfont mutatvány, amelyet az autósszakmában márkaarculat néven adnak el: a zenelejátszó gombokból csak egy maradt, azt kis hangjegyszimbólummal jelölték. A Nokia honlap szerint a telefon a mindennapok eleganciáját sugározza. Muhaha.

Egyéb helyeken semmi változás, nem szeretném nagyrabecsült Bog kollegámat visszhangozni, az olcsó klisék nem az én világom. Akit érdekel, az első oldali linken megtalálja a nagytesó tesztjét.

Az első heveny ideggörcsöt a hátlap eltávolításakor kaptam. Ritka a burkolatához ennyire ragaszkodó készülék, és a nyitómechanizmuson is dolgozhattak volna még a tervezők egy kicsit. Egy olyan modellen, ami eleve arra lett tervezve, hogy könnyedén szétcsússzon, a csúszás irányában kell nyomni egy pöcköt, valamint ezzel egy időben megpróbálni kifele feszíteni a hátlapot, hát ez bizony nem túl felhasználóbarát. Ráadásul a memóriakártya ki/behelyezéséhez ezt minden alkalommal meg kell tenni.

Kijelző, menü

Oké, a SIM kártya bent van, memóriakártyát nem kaptunk (első különbség az 5300-hoz képest). Kaptunk viszont egy sztereó fülest, töltőt, leírást. Nem jár a készülékhez adatkábel (második különbség). A kijelző a harmadik, ugyanis ebben csak egy 128x160 képpontos cSTN ablak muzsikál, és sajnos nem vigasz a 262 ezer szín sem, valahogy az egész nem meggyőző. Persze napfényben mintha nem is lenne, a technológiából adódóan nem sok esélye van láthatónak maradni.

A hátlapon egy VGA kamera (negyedik különbség) található. Nem is értem, hogyan volt bátorsága a Nokiának 2006 végén ezt a modult beépíteni, még akkor sem, ha ez nyilván egy alsókategóriás modell lesz, középkategóriás árképzéssel. Finoman szólva gáz ezt adni, ennyire azért nem kellett volna spórolni.

A menürendszer az S40 harmadik generációja. Van aktív készenlét, ez uralja is az alapképernyőt. Belül sem találunk semmi meglepőt, aki egy Nokiát látott, látta mindet. Listás és ikonos elrendezés választható, a menüben való mozgáshoz ki sem kell nyitni a készüléket. Általánosságban, hacsak nincs szükség szövegbevitelre vagy számokra, minden elvégezhető csukva is.

Témából kemény egyet találunk, ez rendben is van, hiszen természetesen lehet rá letölteni. Itt nem beszélünk tűéles képről, meg színorgiáról. Játékokból kettőt találtam, a kígyó harmadik reinkarnációját, megy egy vicces csővezetéképítő gamét. Nem új ötlet, de jópofa.

Telefonkönyv, üzenetek

A telefonkönyv a közös, kemény 5 megás tárhelyen osztozik az e-mailekkel, java alkalmazásokkal, na meg a jegyzetekkel, látszólag. Aztán kiderül, hogy a százalékos kapacitásjelzés beugrató, nagyjából 500 név fér bele a kis tojás névjegyzékébe. Az SMS-ek külön szeparált helyet kaptak, nem sikerült kideríteni, mekkora a kapacitás, de miután Nokia, ezért 150 körül lehet. Hoppá, van hanghívás!

Ha már az SMS-ekről beszélünk: van azonnali üzenetküldés. Aki nem ismerné a régi poént, ami anno a Sony telefonjaiban debütált, itt arról van szó, hogy tudunk úgy üzenetet küldeni, hogy az egyből, kérdés nélkül a kijelzőn jelenik meg, nem kis meglepetést okozva az ebben járatlan címzettnek. MMS is található az arzenálban. Van e-mail kliens, spamszűrővel ellátva. Ez persze úgy működik, hogy nekünk kell megadni, ki az aki szerintünk spammel.

Kamera, szervező

Mint fentebb már említettem, egy veszélyes VGA kamera kapott helyet a hátlapon. Nincs segédfény, van tükör. Fényképkészítéskor egy kis animáció igyekszik elterelni a figyelmet az exponálógomb lenyomásától az alkotás elkészültéig eltelő időt, egészen ügyesen. Sok fotót készítettem különböző helyeken, fényviszonyoknál és távolságról, az eredmény hosszas tanakodás után a következő: a tisztelt olvasók testi épségének védelme érdekében ezúttal nem osztjuk meg az elkészült fotókat, mert azok alkalmasak a nyugalom megzavarására. Mármint a minőségük. De tényleg. Aki mégis hazárdőr, az bizonyára találhat még a neten Nokia 6600-val készült fotókat, na ez kábé ugyanarra képes.

Itt ugye nincs XpressMusic, de van zenelejátszó, nagyjából ugyanazzal a tudással, variálható hangzással, miegyéb. Rejtély, hogy akkor miért nem expressz. Ugyanaz a sztereó füles van a dobozban, mint a nagytestvér esetében, még a piros szivacs is benne van, amit a fülhallgatóra lehet húzni.

Szervezőfunkciók terén az 5200 simán ugorja a lécet. A naptár heti, havi nézetben szuperál, van ébresztő (csak egy), és éljen, van szundi üzemmód is. Kapunk egy rádiót, ez piros pont. Van diktafon, találunk egy javás átváltót, sőt, még a rettenetes sztereó térhatás is megvan, a fémvödör hangzás elérése érdekében. Apropó, térhatás. A telefon hangszórója, amin a hívások kihangosításától a zenelejátszásig minden szólhat, túlzás nélkül irgalmatlan erejű. Simán túlordít mindent, és ha nem állítjuk a legnagyobb hangerőre, akkor nem is torzít. Újabb piros pont.

Adatkommunikáció, akkumulátor

Adatkommunikáció terén nincs ok a szégyenre. Találunk infrát, 2.0-s szabványú Bluetooth átvitelt (a sztereó verziót, ugye), kábelen is mehet a dolog, feltéve, ha utólag beszereztünk egyet, vagy van otthon egy sima szabványos USB kábelünk. A GPRS mellett az EDGE is a telefon jó barátja, a beépített böngészőnek az xHTML sem akadály. A 3G hiányzik az arzenálból.

Az akkumulátor átlagos használat mellett akár 3-4 napot is elvan, de ki fogja ezt a telót átlagosan használni? Éjjel-nappal zene, meg egyebek, simán megölhető másfél nap alatt.

Összegzés: annak a rétegnek, akinek kitalálták, idális, valóban jó tudású telefon. Nyilván a fiataloknak be is jön a külső. Kérdés, hogy a kijelzőt, meg a kamerát, na meg a Nokiás árképzést meg tudják-e bocsátani. Ennek ellenére:

Nokia 5200

Gubro

A Nokia 5200-t az XXL GSM-től kaptuk.
A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 11-13.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikációk

Nokia 5200
Technológia GSM 900/1800/1900
Méret 92,4 x 48,2 x 20,7 mm
Súly 104,2g
Kijelző 128x160 pixel, 262 ezer szín, cSTN
Telefonkönyv 500
SMS/MMS memória 5 MB
Egyéb memória microSD (nincs az alapcsomagban)
Java MIDP 2.0
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/3G 4+1/van/nincs
Push To Talk van
Infra/Bluetooth nincs/2.0 - A2DP
Prediktív T9, angol
Hangtárcsázás van
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 760 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 263 óra
Beszélgetési idõ 3,2 óra
Fényképezőgép VGA
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ xHTML
Játékok van
Csengõhangok MIDI, MP3
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van
Egyebek sztereó füles
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés