Multimédia, adatátvitel
A két megapixeles hátlapi kamera pont olyan, mint amire az olvasó számít. Fixfókusszal, filléres szenzorral, satnya feldolgozással maximum végszükség esetén jó bármire. Videózni QVGA-ban lehet, de legalább fektetett módban, ám ezt sem érdemes erőltetni, ma már egy belépő szintű kaputelefon is magasabb színvonalat képvisel. Arra az egyre lehet jó, hogy a hívókhoz rendelhetünk fotót, ezen a kijelzőn majdnem mindegy is a kép minősége. A rend kedvéért itt egy gyűjtés, minden tök lila, mert ez a szoftver reakciója a napsütésre:
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A zenelejátszó fut a háttérben, éljen. Ebben lehetnek lejátszási listák, be lehet állítani ismétlődést és véletlenszerű lejátszást, szerencsés esetben még albumborítót is láthatunk. Hangszínszabályozó nincs, az egy darab hangszóró igazából a kijelző tetején maga a beszédhangszóró is egyben, vagyis zenehallgatásra jobbára alkalmatlan. A helyzeten a Bluetooth és a 3,5 mm-es jack hivatott segíteni, viszont az FM-rádió remekül működik anélkül is, hogy ide headsetet dugnánk, ami váratlanul meglepő fejlemény, de mindenképpen örömteli.
Két adatkommunikációs alkalmazással fogunk találkozni: az internet néven elérhető nagyon nehézkes böngészővel, valamint a Facebook gyorshivatkozásával (ami ugyanúgy az Opera Miniben nyitja meg a közösségi oldalt), mindkettő nagyon csak azért van, hogy ha semmi mással nem tudunk a világhálóra fellépni, akkor ezzel a két alkalmazással mégiscsak a legfontosabb információkat el lehet érni. Értelemszerűen a használhatóságot most nem csak a gyenge hardver és az alacsony felbontású kijelző korlátozza, hanem a szövegbeviteli lehetőség fapados mivolta is jelentősen visszaveti a funkcionalitást. Oké, mondhatjuk azt is, hogy ez is egyfajta digitális detox, az embernek nincs is igazán kedve ezzel szenvedni, úgyhogy inkább nem is küzd vele.
A Bluetooth viszont rendben működik, nem csak zenehallgatásra, hanem adatátvitelre is alkalmas, képeket és zenéket is tovább tudunk így küldeni más eszközökre. Ha USB-n kötjük számítógéphez a telefont, akkor választhatunk, hogy csak tölteni óhajtjuk a készüléket, vagy szeretnénk, hogy külső tárhelyként viselkedjen az eszköz, ami megkönnyíti az adatmozgatást. A modemként való használat viszont kiesett, WiFi hotspotot pedig azért nem fogunk belőle csinálni, mert nincs benne WiFi antenna egyáltalán, ahogyan a GPS és az NFC is hiánycikk, bár ezeket nem is várhatjuk el egy ilyen masinától.
A hátlap alá rakott akkumulátor csupán 1450 mAh-s. Ez azonban ne riasszon el senkit, egyrészt a harmatos hardver nem kér sokat enni, másrészt nincs is igazán értelme tizedannyit sem nyomkodni, mint egy okostelefont. Saját tapasztalatom alapján a jószág majdnem elköhög egy hetet, mire a töltőt igényli. A beszélgetési hangminőségre nem volt panaszom, kihangosítva viszont gyengécske. Sajnos a rezgőmotor sem túl vehemens, inkább csak dorombol ilyenkor a készülék — ami még mindig több, mint amit az ős 3210-es tudott, mert abba csak utólag lehetett belevarázsolni ilyen funkciót, gyárilag nem tudta.
Összegezzünk. 32 ezer forintot ez az bigyó semmiféle szín alatt nem ér. Kapásból van a Nokiának egy 215 nevű idei modellje, ami ugyanez a vas és funkcionalitás (bár azon nincs kamera, de lehet, hogy ez itt egy plusz pont), ami 20 ezer forintért kapható. Az mondjuk nem akar hasonlítani semmire (ennek ellenére mégiscsak emlékeztet a 6700-ra), szerintem nem ér másfélszer annyi pénzt az a tény, hogy ezt pont 3210-nek hívják. Vagyis itt a múlt legendájának koporsóján ugrálva szeretne a HMD legombolni rólunk extra zsetont, amivel nekem speciel van személyes ellenérzésem, de ha ezt félreteszem, akkor is azt érzem, hogy meg lehetett volna ezt oldani jóval elegánsabban is. Pár hatásvadász megoldáson túl (Snake, nokiás csengőhang) pont azokat a dolgokat hagyták veszni, amelyek a korabeli 3210-eseket szerethetővé tették (finoman járó gombok halk visszajelzéssel, gyors és könnyen kezelhető menü, minőségibb anyaghasználat), plusz van a szoftverben is sok bosszantó hiba kezdve néhol következetlen logikával, a sok felesleges demó játékon át a modemként való használhatóság kihagyásáig. Ha digitális detoxba szeretnék vonulni, akkor arra pont ugyanezt adja a Nokia 215-225-235 vonal olcsóbban, ha retrózni akarok, akkor pedig száz faktorral menőbb leszek egy eredeti Nokia 3210-zel.
Bog
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!