Hirdetés

MWC2010 összefoglaló

Android-láz

Ezerszer és talán még egyszer elmondtuk már, hogy a jövő az Android rendszeré. Az Open Handset Alliance nevű cégtömörülés által fejlesztett, teljesen nyílt operációs rendszer azon kívül, hogy relatíve kis hardverigényű, gyors, rendkívül szép és jól használható, az OHA-ban lévő cégek számára ingyenesen elérhető, ráadásul a szükséges hardverkritériumok megugrása után bele tudják rakni az összes Google alkalmazást, ami jelenleg elérhető a platformra — ráadásul a könnyű szoftveres bővíthetőségről és a korrekt fejlesztőkörnyezetről még nem is beszéltem. Nem csoda hát, hogy a nagy gyártók közül gyakorlatilag mindenki bemutatott Androidra alapuló készüléket — kivéve a Nokia, ők ugye a Symbianra gyúrnak, ha már nem is olyan régen megvásárolták, de ami azt illeti, ők egyébként sem mutattak be új készüléket. A különféle masinákon gyártók szerint szaladunk végig, azokat pedig abc sorrendbe rakjuk, mert így fair.

Az Acer két Windows Mobile alapú készülék mellett három Androidot is bemutatott, bár ezek közül az egyik gép gyakorlatilag ugyanaz, a P400 és az E400 ugyanis hardveresen megegyezik, de az egyiken az egyik, a másikon a másik operációs rendszer fut. Említésre is alig érdemes az Android 2.1-gyel érkező Liquid e, mely gyakorlatilag semmiben sem különbözik az általunk már korábban tesztelt, sima Liquidtől. Nagyon érdekes viszont az Acer E110-es, mely androidos is, meg nem is. Az operációs rendszer ugyanis Android, ám a készülék a WiFi hiánya miatt nem kapta meg az OHA/Google certifikációját, a rendszer tehát nem teljes értékű, ami az Android Market hiányában nyilvánul meg — magyarán a készüléket natív alkalmazásokkal nem lehet bővíteni, de Java alapú szoftvereket futtathatunk rajta. Mindezért cserébe egy nagyon diszkrét árcímkét kapunk majd, itthon tehát szinte biztos, hogy sikerre van ítélve a pár hónapon belül megjelenő készülék.

Acer csoportkép, jobb felül elvileg egy Liquid e látható
Acer csoportkép, jobb felül elvileg egy Liquid e látható

Az abc-ben aprócskát kell csak lépnünk ahhoz, hogy megtaláljuk a következő Androidot, ugyanis az Alcatel is előrukkolt eggyel. A One Touch 980 megdöbbentően hasonlít a Palm Prére, tudása átlagos, árcímkéje pedig nagyjából a HTC Tattoo-éval fog egy szinten mozogni.

A Garmin-Asus az Acerhöz hasonlóan Windows Mobile és Android fronton is képviselteti magát, de a hangsúlyt egyértelműen az utóbbi készülék kapta, mert míg Windows alapú masinájuk egy teljesen átlagos darab, addig a Nüvifone A50 nagyon is különleges. A cég mérnökei ugyanis teljesen átszabták az Android kezelőfelületét, gyakorlatilag egybegyúrták a cég navigációs szoftverével; az eredmény meggyőző, kérdés, hogy a felhasználók mit fognak szólni hozzá.

A HTC három új készüléket mutatott be, ezek közül kettő androidos, de csak egy számít igazán nagy újdonságnak, mivel a Desire nem sokban különbözik a múlt hónapban piacra került Google Nexus One-tól, melyet ugyebár szintén a tajvani cég gyárt, nem maga a keresőóriás. Érdekesnek tűnik viszont a Hero utódja, a Legend, mely hardveresen ugyan nem sokat fejlődött, ellenben előfutára a cég új dizájntervének: alumíniumborítása nagyjából olyan minőségű, mint amit az Apple prémiumkategóriás termékeinél megszokhattunk.

Sokak számára jó hír lehet, hogy az LG is kihozta első androidos készülékét, az alsókategóriás GT540-et, melyről sok izgalmasat nem tudunk elmondani, de örülünk a koreaiak lépésének, hiszen Windows Mobile fronton is letettek már pár maradandó alkotást az asztalra — reméljük, hogy ez az Androidnál is így lesz! Persze a többieket sem kell félteni, a zöld robotos rendszer segítségével poraiból feltámadt Motorola is bemutatott két új eszközt, a Motoblur felülettel büszkélkedő Quench-et és a roppant érdekes kialakítású Blackflipet. A Sony Ericsson a miniatürizálással próbálja meg felhívni magára a figyelmet, az Xperia X10 mini és az X10 mini pro jó eséllyel pályázhat a két legapróbb androidos készülék díjára, függetlenül attól, hogy utóbbiban még egy teljes értékű QWERTY gombsor is helyet kapott. A Samsung viszont csak egy új Androidot magával, de az mindent tud: az i8520-ban még beépített projektor is van. A kiállítás alatt emellett az általunk már réges-régen tesztelt i7500-t mutogatták, mint új Androidot. Elképzelhető persze, hogy vannak olyan régiók, ahol valóban csak most dobták piacra, számunkra viszont nem volt túl érdekes, de az i8520 elég vaskos kárpótlás.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés