Hirdetés

Motorola XT610 Droid Pro - profi-e a Droid?

Fizikai billentyűzettel és 2.2-es Androiddal szerelt Motorola érkezett hozzánk.

Bevezető, tartozékok

Másfél éve egy teljes kiosztású fizikai billentyűzettel szerelt androidos telefon, a Milestone (amely amerikában a Droid névre hallgatott) mentette meg a Motorolát a vészesen közelgő csődtől. Azóta szorgosan gyártják az androidos gépeket, egyre inkább tökéletesítve a recepten: egy év leforgása alatt ez a kombináció (azaz az Android és a QWERTY billentyűzet, az amerikai gyártó dobja piacra a legtöbb efféle masinát) a Motorola védjegyévé vált, az ilyen kvalitásokkal rendelkező készülékeik egytől egyig jól sikerült darabok voltak, szépen is fogynak a piacon.

Motorola XT610 Droid Pro
[+]

Valószínűleg úgy érezték, ezzel már nem tudnak mellélőni, elég a bevált tervet alkalmazni és készen is van a legújabb slágermobil. Sajnos hiba csúszott a gépezetbe: hiába a fizikai billentyűzet, az XT610 Droid Pro nem feltétlenül ugorja meg az amerikai gyártó által igen magasra tett lécet, függetlenül attól, hogy nem egy rossz készülék. De ne rohanjunk ennyire előre, nézzük, mit is kínál a legújabb Droid!

Motorola XT610 Droid Pro
[+]

Az XXL GSM-től kapott készülék egy szép szürke dobozban érkezett, zsúfolásig töltve tartozékokkal. Kapunk egy 2 GB kapacitású microSD kártyát, egy microUSB kábelt, egy hálózati töltőt három különböző fejjel, három használati utasítást és egy sztereó headsetet. Az én csomagom utóbbit nem tartalmazta, így a hangzásról és a minőségről nem tudok nyilatkozni.

Külső

Nagyon szép és nagyon nagy: ez a két dolog jutott eszembe, amikor kezembe vettem az XT610-et. A Motorola formatervező részlege jó munkát végzett, egy letisztult és elegáns telefon került ki a kezeik közül. Az anyaghasználat is ezt tükrözi, az egész borítás kemény fekete műanyagból készült, az összeszerelés pedig szintén kitűnő: minden pontosan illeszkedik, recsegésnek, nyöszörgésnek és kattogásnak nyoma sincs. A dimenziókkal viszont elszaladt a ló: a 119 x 60 x 11,7 milliméteres méretek és a 134 grammos súly a régi időket idézi, amikor az emberek féltégla méretű mobilokat szorongatva rohangáltak. A telefon masszív tömege miatt érezhetően húzza a zsebet, viszont azt is érezni rajta, hogy nem spóroltak ki belőle semmit. Pontosabban igen, de ezt senki nem gondolná a külső alapján.

Motorola XT610 Droid Pro
[+]

Az előlap irtó zsúfoltra sikeredett, ami nem is csoda, hiszen 35 billentyűt préseltek a készülék alsó negyedébe. Felül található a hangszóró és az állapotjelző LED, alatta pedig a kijelző pöffeszkedik. Utóbbi egy 320 x 480 pixeles felbontású, 3,1 hüvelykes képátlójú, 16 millió színárnyalat megjelenítésére alkalmas darab, mely kapacitív érintésérzékelési technológiát használ. A képe szép, a színek telítettsége is kellemes, a betekintési szögről viszont ez nem mondható el: egy kis döntés hatására már érezhetően romlik a képminőség. A másik negatívum a relatív alacsony felbontás, ebben az árkategóriában ez kevés; aki ennyit kiad egy telefonért, nem szeretne pixelekre vadászni.

Hirdetés

Visszatérve az előlapra: kijelző alatt a szokásos négy kapacitív gomb (beállítások, főképernyő, vissza és keresés) található, alatta pedig a teljes kiosztású fizikai billentyűzet kapott helyet. A gombok kemény műanyagból készültek, az érdes felületnek köszönhetően nem csúsznak, a nyomáspont is megfelelő, a fehér és kék háttérvilágítás miatt pedig egy éjszaka is jól látható klaviatúrát kapunk. Ez mind szép és jó, a gombok apró méretének köszönhetően a gépelési élmény mégsem kimagasló, sőt. Maga a billentyűzet is nagyon kicsi helyet foglal el, még a híresen apró Sony Ericsson X10 Mini Pro gombsora is jóval nagyobb területtel büszkélkedhet, ráadásul szorosan egymás mellett helyezkednek el a billentyűk, nem egyszer előfordult a melléütés, ami elég ciki egy fizikai klaviatúránál.

Motorola XT610 Droid Pro
[+]

A csillogó fekete plasztikból készült hátlap nagyon minimálra sikeredett, a díszítőelemekkel (szerencsére) nem bántak bőkezűen, egyedül egy halványszürke motívum látható rajta. Jobb felül található a két LED-del megtámogatott 5 megapixeles kamera, középen egy Motorola logó, alul pedig egy with Google felirat található. Legalul található a külső hangszóró, amely meglepően jól szól, még közepes hangerőn is tiszta hangokat hallhatunk; maximumra tekerve persze azért torzít, de csodát nyilván nem vár tőle senki.

Motorola XT610 Droid Pro
[+]

A készülék oldalát egy krómszínű csík futja körbe, ezzel is növelve a telefon elegancia-faktorát. Az oldalsó interfészek és gombok tekintetében a szokásos kínálatot kapjuk: jobb oldalt található a kamera gyorsbillentyűje, balra pedig a hangerőszabályzó gombot nyomogathatjuk. Ugyancsak bal oldalt található a microUSB-aljzat, amely halvány fehér fénnyel világít, ha csatlakoztatjuk a kábelt. A 3,5 milliméteres bemenet felül található, mellette pedig a képernyőzár billentyűje figyel, amely a készülék ki- és bekapcsolására is szolgál.

Hardver, operációs rendszer, sebesség

A motorháztető alatt egy 1 GHz-es Texas Instruments OMAP3620-1000 processzor duruzsol, amelyet egy PowerVR SGX530 grafikus chip és 512 MB RAM segít a munkában. A belső tárhely mérete 2 GB, ezt természetesen microSD kártyával bővíthetjük, a dobozban találunk is egy 2 GB kapacitásút.

Motorola XT610 Droid Pro Motorola XT610 Droid Pro

A készüléken az Android operációs rendszer 2.2-es változata, a FroYo fut, amelyet az amerikai gyártó kiegészített a saját felhasználói felületével, a MotoBlurrel; ez egyrész extra minialkalmazásokat jelent, másrészt egy átrajzolt főképernyőt is kapunk. A FroYo bőven nem a legújabb verzió, hiszen december eleje óta elérhető a 2.3-as variáns, azaz a Gingerbread, a 2.4 pedig már a spájzban van, állítólag április elején fog érkezni, arról viszont nincsen információnk, hogy tesztalanyunk mikor kapja meg a frissítéseket.

A rendszer átlagos sebessége kellemes, köszönhetően az 1 GHz-es órajelű processzornak és a 2.2-es Androidban eszközölt optimalizálásoknak. Bár a hardver már nem az abszolút csúcs, még mindig egy igen erős konfigurációról van szó, panaszra nincsen sok okunk. A lapozások és görgetések gyorsak, a weboldalak betöltése és a szövegek tördelése is szélsebes, egyedül a többujjas nagyítás izzasztja meg a Droid Prót: a térképnél, a weblapoknál és a képeknél is tapasztalható egy pillanatnyi akadás, mint az a fenti videón is látszik.

Készenléti képernyő, extra szoftverek

A főképernyő fixen hét oldalas, az egyes lapok között lépkedhetünk egyrészt oldalra lapozgatva, vagy az alsó sávot használva, amellyel egyből a megfelelő lapra ugorhatunk. A készülék támogatja az úgynevezett főképernyő-profilok használatát: három különböző elrendezést is definiálhatunk, melyeket kedvünkre váltogathatjuk. Természetesen mindegyik oldalt a kedvünkre telepakolhatjuk ikonokkal, mappákkal és minialkalazásokkal, ráadásul mozgó háttérképekkel (Live Wallpaper) is kitapétázhatjuk a főképernyőt.

Motorola XT610 Droid Pro Motorola XT610 Droid Pro

Az extra minialkalmazások terén a Motorola hozta a formáját, rendesen kibővítették az alap widget-kínálatot a saját megoldásaikkal. A 10 darabos alapcsomagot 16 egyedi minialkalmazással fejelték meg, melyek nagy része valóban hasznos: általában nem vagyok a túlzott widget-használat híve, de bevallom, most rendesen telepakoltam a rendelkezésre álló oldalakat. Kapunk egy saját naptárat, egy e-mail klienst, egy SNS-alkalmazást és egy állapotfrissítő applikációt (mellyel például a Facebook- és Twitter-státuszunkat állíthatjuk be), kétfajta képkeretet, egy jegyzettömböt, egy világórát és egy időjárásjelentő alkalmazást. Ezek mellett kedvenc kontaktjainkat, valamint az adatkapcsolati protokollokat (Bluetooth, WiFi és GPS) és a repülő módot vezérlő gombokat is kipakolhatjuk az egyes oldalakra. A legtöbb saját gyártmányú minialkalmazás szabadon átméretezhető, megérintve őket pedig teljes képernyős méretűre nőnek, az egyes értesítések és események között pedig oldalra lapozgatva mozoghatunk.

Motorola XT610 Droid Pro Motorola XT610 Droid Pro

Az extra szoftverek is kellemesek, a Motorola által biztosított programok hasznos kiegészítésnek bizonyultak az alap androidos kínálathoz. Az irodai vonalat a teljes verziós Quickoffice képviseli, amellyel táblázatokat, szöveges dokumentumokat szerkeszthetünk, valamint képes megnyitni a prezentációkat és a .pdf kiterjesztésű fájlokat is. A leghasznosabb program talán a Task Manager, mellyel az éppen futó alkalmazások processzor- és memóriahasználatát monitorozhatjuk, a nem kívánt programokat pedig akár ki is lőhetjük. A Motorola mérnökei ezúttal nagy hangsúlyt fektettek a biztonsági tényezőkre is: képes az adatok titkosítására (azaz csak képes lesz, a hivatalos weboldal szerint a funkció egy, a közeljövőben esedékes frissítéssel fog érkezni), bármikor készíthetünk biztonsági másolatot az adatainkról a Backup Assistant segítségével, ráadásul bármikor leradírozhatjuk a telefonunk és a memóriakártya tartalmát távoli eléréssel, ami jól jöhet, ha ellopják a készülékünket. Ezek mellett előre telepítve kapunk még egy Files névre hallgató fájlkezelőt, egy Media Share nevű médiamegosztó alkalmazást, egy VPN klienst, egy Mobile HotSpot programot és a Skype mobil változatát.

Adatkommunikáció, telefonálás, internet

Adatkommunikációs fronton nincs szégyellnivalója a legújabb Droidnak, tesztalanyunk minden mai csúcs protokollt és technológiát támogat. Kapunk egy négysávos GSM-modult (850 / 900 / 1800 / 1900 MHz), egy háromsávos UMTS-egységet (850 / 1900 / 2100 MHz), mellyel képes a HSPA kapcsolatra (10,2 MBPs lefele, 5,76 MBps felfele) és egy A-GPS chipet. Ezek mellett WiFi-n (802.11b/g/n és DLNA) és 2.1-es Bluetooth-on (A2DP-támogatással) keresztül is kommunikálhatunk, a számítógéphez pedig USB2.0-val csatlakozhatunk.

Motorola XT610 Droid Pro Motorola XT610 Droid Pro

A telefonkönyv alkalmazás meglehetősen összetett: magában foglalja a híváslistát is, valamint ismerőseink SNS-állapotairól is értesülhetünk, ha oldalirányban lapozgatunk. A kontaktjainkhoz rengeteg adatot rendelhetünk, a telefonszámok, e-mail, IM- és lakcímek mellett számos személyes megjegyzést is fűzhetünk hozzájuk. Az üzenetkezelő program hasonlóan kellemes, bár a chatfolyam-nézet támogatása mellett nem sok extrával kecsegtet, ezen a téren elég is ennyi.

Motorola XT610 Droid Pro Motorola XT610 Droid Pro

Internetezésre a beépített böngészőt használhatjuk, amelyet természetesen bármikor lecserélhetünk egy alternatív programra. Ezt nem javaslom, lévén maga a szoftver igen korrekt tudású: egyszerre akár nyolc oldalt is nyitva tarthatunk, megjeleníti a Flash-tartalmakat, kezeli a könyvjelzőket, valamint rengeteg beállítási lehetőséget kínál. Az e-mail kliensek hasonlóan jól használhatóak, a fiókok adatainak bevitele gyerekjáték, az üzeneteket pedig dátum és feladó szerint is rendezhetjük. Előre telepítve találunk egy SNS-klienst is, amellyel a Facebook, Twitter, MySpace, Photobucket és LinkedIn fiókjaink eseményeit böngészhetjük egy alkalmazásba sűrítve.

Multimédia

A készülékben található egy maximum 5 megapixeles (azaz 2592 х 1944 képpontos) fotók lövésére alkalmas, autofókuszos kamera is, amelyhez egy dupla LED-es villanót is kapunk. A fényképező képes a hatszoros digitális zoomra, a nagyítás mértékét a hangerőszabályozó billentyűkkel állíthatjuk be, a fókuszpontot pedig a kis fehér négyzet húzogatásával határozhatjuk meg. Maga a kameraszoftver nem sok beállítási lehetőséget kínál: 8 előre definiált jelenetből és 9 effektből válogathatunk, átállíthatjuk a kép felbontását és kapcsolgathatjuk a Geotagging funkciót. Természetesen videót is vehetünk a telefonnal, ezt maximum 720 x 480 pixeles felbontásban, másodpercenként 30 képkockás sebességgel tehetjük meg.

Motorola XT610 Droid Pro

A képminőség első blikkre elfogadhatónak tűnik, zajszegény képeket, kellemes színeket és mobilba szerelt kamerához képest viszonylag nagy dinamikatartományt kapunk. Száz százalékos nagyításnál már nem ennyire rózsás a helyzet, az apró részletek hajlamosak eltűnni a zajszűrő algoritmus miatt, a képek pedig néhol homályossá és életlenné válnak. A készülék éjszaka a dupla LED-es vaku ellenére sem brillíroz, a makró mód is csak erős közepes; a telefon bulik megörökítésére és spontán fotózgatásra még megfelelő, ennél többre viszont nem alkalmas.

Motorola XT610 Droid Pro Motorola XT610 Droid Pro

Kapunk egy saját zenelejátszó alkalmazást is, pontosabban az alap szoftver feljavított változatát. A számokat több kategória szerint csoportosíthatjuk, lejátszási listákat hozhatunk létre, állítgathatjuk a hangszínszabályozót (amely öt előre definiált beállítást tartalmaz) és a térbeli (surround) hangzást (a három lehetőség egyikének sincsen érezhető hatása), valamint a vizualizációt is bekapcsolhatjuk. A rádiózás kedvelőinek viszont biztosan rossz hír, hogy valószínűleg kimaradt az FM-rádió a telefonból (vagy ugyanaz a helyzet, mint a Milestone 2 esetében, ahol egy rootolás és némi hackelés után lehetett elővarázsolni a funkciót).

GPS,akkumulátor, összegzés

A telefonban található egy A-GPS modul, amelyet a kamera geotagging funkciója és az előre telepített térképszoftver ki is használ. A Google Maps 4.5-ös változata került a készülékbe, a Marketből viszont már egy ideje elérhető az 5.1-es verzió, amely sok hasznos és látványos újítást tartalmaz, érdemes frissíteni. A jelet egyébként roppant gyorsan megtalálja a Droid Pro, a lapozgatás és keresgélés is gyors, egyedül a nagyítással lehet pár pillanatra megakasztani a masinát.

Motorola XT610 Droid Pro Motorola XT610 Droid Pro

A hátlap alatt egy 1420 mAh-s teljesítményű, lítiumos akkumulátor lapul, amellyel elméletben akár 320 órányi készenlétre és 7 órás beszélgetési időre is képes a készülék. Nekem körülbelül másfél nap használat után kért enni, ez körülbelül átlagosnak mondható a mai okostelefonok között.

Motorola XT610 Droid Pro

Értékelés: Motorola XT610 Droid Pro
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Kettős érzéseim vannak a legújabb Droiddal kapcsolatban. Az biztos, hogy a telefon irtó szépen néz ki, egy letisztult és elegáns külsővel megáldott kélszülékkel van dolgunk. A Motorola pedig hozta a formáját, már ami az extra szolgáltatásokat illeti: a MotoBlur névre keresztelt felhasználói felület szép és jól használható, a temérdek extra minialkalmazás és szoftver pedig rendesen feldobja a lassan már unalmassá váló alap androidos kínálatot. Viszont nem szabad elfelejteni, hogy ez egy felső kategóriás modell, amelynek akad pár hiányossága a hardveres oldalon. A kijelző felbontása ebben a kategóriában nem mutat jól; bár nem csúnya a képe, azért érezhetően recések az élek, főleg, ha mellé helyezünk egy WVGA felbontású telefont. A miniatűr gombokkal telepakolt billentyűzet sem hozta az elvárható szintet. Ez nem azt jelenti, hogy gagyi lenne, de nem ezt szoktuk meg a Motorolától: a Milestone 1 és 2 szintjét meg sem közelíti, még az árban jóval alatta lévő Flipout is kellemesebb gépelési élményt nyújt. A Motorola weblapján található információ szerint kártyafüggetlenül 490 dollárt kóstál a Droid Pro, ez majdnem 100 ezer magyar forintot jelent. Nem kenyerem a jósolgatás, de kis hazánkban valószínűleg jócskán 100 ezer forint felett fog nyitni, ami egy kicsit azért sok érte. Egy szó mint száz, tesztalanyunk irtó jól néz ki és erős szoftveres oldallal rendelkezik, viszont a kijelző és a billentyűzet középszerűsége ilyen ár mellett automatikus plecsnimegvonással jár.

dr. Kind

A Motorola XT610 Droid Prót az XXL GSM biztosította.
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Motorola XT610 Droid Pro
Motorola XT610 Droid Pro Általános
Technológia GSM / UMTS
Méret 119 x 60 x 11,7 milliméter
Tömeg 134 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 3,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső memória 512 MB RAM / 2 GB ROM
Memória bővíthetősége microSD kártya
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz UMTS 850/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 10,2 MBps / 5,76 MBps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP támogatással)
WiFi 802.11b/g/n
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van, A-GPS
Alapfunkciók
Profilok nincsenek
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Szoftverek
Platform Android 2.2
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok vannak
Valutakonverter van
Extra szoftverek QuickOffice, Task Manager, VPN Client
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autófókuszos, dupla LED-es vakuval
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel 720 x 480@30fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1420 mAh Li-Ion
Készenléti idő 320 óra
Beszélgetési idő 7 óra

Hirdetés

Google Pixel 9a - A Google AI-ban rejlő erő

PR Most ajándék Pixel Buds A fülhallgatóval

Advertisement

Azóta történt

Előzmények