Mobvoi TicWatch Atlas - üzemidő ultra

Érdemes lehet futni egy kört a legújabb TicWatch-csal, ha viszonylag olcsón szeretnénk WearOS rendszert, de nem akarjuk minden este a töltőt keresni.

Fitnesz, üzemidő, verdikt

Az órához kitalált mottó az “Amikor hív a kaland”, amivel a strapabíró kialakításra, a hosszú üzemidőre és a sokoldalú fitnesz funkciókra utal a cég. Száznál is több edzésforma elérhető, megvan a műholdas helymeghatározó rendszer (GPS, GNSS, Galileo, QZSS, BeiDou), az iránytű, a barométer. A helymeghatározás pontossága viszont nem állítható a felhasználó által, annyit tudunk megtenni, hogy kikapcsoljuk a pontosság javítását a WearOS-ben, ami a telefon adatait is figyelembe veszi az útvonalak meghatározásakor, ha az óra csatlakozik a mobilra. De arra nincs lehetőség, hogy edzésenként meghatározzuk mondjuk, hogy egy vagy két csatornán kommunikáljon a GPS, esetleg ne használja a telefon adatait. Az Atlas egyébként gyorsan megtalálja helyzetünket, és a megtett útvonalat összehasonlítva egy Garmin Vivoactive 4-gyel, illetve a telefonommal, jelentős eltéréseket sem rajzolt a térképre. A lépésszám meghatározásában viszont jellemzően fölészámolt ez is kevéssel, és azt vettem észre, hogy időnként egy-két fals lépést felvett akkor is, amikor például ülve a számítógépemen pötyögtem. Ez mondjuk egy munkanap során pluszban 15-20 lépést jelentett, így a nap végén volt, hogy több mint százzal léptem többet az Atlas szerint. Épp ezért száz százalékosan nem bíznék meg a felkészültségi mutatóban sem, de van ilyen opció is, és az Atlas által számolt edzésterhelési pontszám nagyjából megegyezett azzal a fáradtsággal, amit éreztem.

A hátoldali optikai pulzus- és véroxigén-szint mérő, illetve a pogo pines töltőA hátoldali optikai pulzus- és véroxigén-szint mérő, illetve a pogo pines töltő A hátoldali optikai pulzus- és véroxigén-szint mérő, illetve a pogo pines töltő [+]

Hirdetés

Pulzusszám és pulzuszóna váltások terén a Garmin órámmal jobb kezemen, az által irányított séta és futás tevékenység során az Atlas pontosan követte le a változásokat, és az összegzésben is a Garminnal megegyező adatokat számolt távolságban, lépésszámban, sebességben, lépéshosszban, lépésütemben és magasságkülönbségben is. Amiben nem volt ilyen jó az Atlas, az az alvás felismerése, ott a kanapén tévézést is simán rögzítette könnyű alvásként az óra. Így az alvás hosszúságával is többször mellélőtt. Viszont végre metrikus mértékegységben is képes a bőrhőmérsékletről adatokat adni, és az alvás közbeni pulzust is a másik órához hasonlóan követte. A véroxigén-szintet mérve viszont pontatlannak tűnt az eszköz, a 90% körüli érték már ugye a vészhelyzeti határ, és lazán bemért ennyit az Atlas egy egyébként szerinte pihentető és kielégítő pontszámmal ellátott alvásra.


[+]

Szóval az alváskövetés pontosságában nem bíznék meg száz százalékosan, viszont az üzemidő kímélése érdekében nem is feltétlen venném le éjszakára az órát. Miután a gyártótól megérkezett a teszteszköz szerkesztőségünkbe, feltöltöttem 100%-ra, majd elkezdtem 24/7 hordani úgy, hogy minden egészségügyi mérést a lehető leggyakoribb mintavételezésre állítottam, így a pulzust, az SpO2-szintet, valamint a stressz-szint számolását is. Tíz napig bírta az óra úgy, hogy ezalatt az idő alatt egy éjszakára vettem le, akkor is csak azért, mert az esti zuhany után elfelejtettem visszacsatolni csuklómra. Ez azért nem rossz, sőt, WearOS okosórától nem tapasztaltam még jobbat. Az első oldalon említettem az Essential Mode nevű funkciót, az automatikusan bekapcsolt éjszakára, illetve az AoD feladatait a másodlagos LCD-kijelző végezte, nem az OLED, így jött ki ez az üzemidő. De ebben volt több órányi GPS-követte futás, sétálás, illetve beltéri szobabiciklis edzés is, köztük telefonkapcsolat nélküli is, szóval üzemidőben Ultrákat megszégyenítően teljesít az Atlas. A 628 mAh-s akkumulátor (amiről a rendszer adatai egyébként azt mondják, hogy 641 mAh) töltése is egész gyorsnak mondható, 30 perc a pogo pines töltőn elég két napnyi használatra. A Mobvoi adatai szerint a folyamatosan bekapcsolt Essential Mode segítségével egyébként akár 45 napig is bírja az Atlas, folyamatos GPS-követéssel pedig 90 órán át. A vegyes használatunkkal mi a 10 napot tudjuk biztosra mondani.

Így néz ki egy edzés után az adathalmaz a Mobvoi Health alkalmazásban (további képek a galériában)Így néz ki egy edzés után az adathalmaz a Mobvoi Health alkalmazásban (további képek a galériában)Így néz ki egy edzés után az adathalmaz a Mobvoi Health alkalmazásban (további képek a galériában) Így néz ki egy edzés után az adathalmaz a Mobvoi Health alkalmazásban (további képek a galériában) (forrás: Mobilaréna) [+]

Mielőtt összegeznénk, még pár apróságra kitérnék. A beépített mikrofonnak köszönhetően jól hall majd minket a vonal túlsó oldala, ha például lakásban telefonálunk. Az Atlas hangszórója viszont nem annyira hangos, kültéri edzés során a bejelentett kilométert és tempót nem feltétlen fogjuk hallani, abban a Huawei órái például sokkal jobbak. Viszont az Atlasban található rezgőmotor erős, azt meg fogjuk érezni. A rezgés erősségét állíthatjuk a beállításokban, ha túl erősnek vagy túl gyengének éreznénk. A beépített tárhely ugye 32 GB-os, de ebből a rendszerinformációk szerint csak 20 GB elérhető, ennyivel gazdálkodhatunk alkalmazások, zene tárolása során. Bluetooth-on való tartozékok csatlakoztatására találtam lehetőséget, de ANT+ kiegészítőkhöz nem.

(forrás: Mobilaréna) [+]

Összegzés — Mobvoi TicWatch Atlas

Mobvoi TicWatch Atlas
Pro
Energiatakarékos második kijelző
Remek üzemidő
Strapabíró kialakítás, visszafogott méret
Gyors rendszerfelület
NFC, időzíthető energiatakarékos módok
Kontra
Nem a legfrissebb Wear OS rendszer, nem számíthatunk hosszútávú szoftveres támogatásra
A szoftver fele és a mobilos alkalmazás nem beszél magyarul
USB-A töltőfej, nincs Qi töltés
Pontatlan alváskövetés

Összehasonlítva a májusban tesztelt TicWatch Pro 5 Enduróval, az Atlas az az óra, aminek az Endurót szánták. Pontosabb, frissebb rendszerrel van felszerelve, remek az üzemidő. Az ára is emészthetőbb, 252 euróért pedig nem egy rossz vétel az Atlas, ha a legfontosabb számunkra az üzemidő, illetve a szívós kialakítás nem túl nagy óratestben. Az okos funkciók közül egyedül a Google Asszisztens / Gemini maradt ki, illetve azért érdemes tisztában lennünk azzal, hogy a Mobvoi saját fejlesztésű dolgaihoz tartozó programok nem támogatják a magyar nyelvet, ezeket angolul kell majd használnunk. A 4-es WearOS rendszer a Mobvoi kínálatában ugyan a legújabb, de a piacon nem, a Samsung és a Google órái ebben előrébb tartanak, a OnePlus pedig azt ígérte, hogy felzárkózik melléjük.

A pulzust megfelelően számolja az óra, lépésszámban kicsit fölé lő, de még nem drasztikusan. Ám az alváskövetés tapasztalataink szerint pontatlan, így az SpO2-szintek megállapítása is. Ezeket mondjuk javíthatják még későbbi szoftverfrissítésekkel, ezek sorsa viszont kérdéses.

Ugyan nem tökéletes óra az Atlas, negatívumai a szokott módon szoftverre visszavezethetők. De a legtöbb okosfunkció és a Google-integráció adott, ami mondjuk az üzemidőben remek Huawei Watch GT-sorozatból vagy Amazfit órákból hiányzik. Az Atlasnál ugyan frissebb a rendszere a Samsung Galaxy Watch óráinak, de jóval gyakrabban is kérik a töltőt. A Xiaomi Watch sorozata pedig egálban van a szoftverfrissesség terén, olcsóbbak kicsit, de üzemidőben ők is lemaradnak. Garminból a Vivoactive 5, vagy a Forerunner 255 jöhet szóba, amik üzemidőben és bizonyos szinten funkcionalitásban is felveszik a versenyt, viszont nem WearOS-t futtatnak, így kevesebb okos funkciójuk van.

Általánosságban ajánlani nem tudnám az Atlast bárkinek, de megfontolandó alternatívaként azoknak igen, akiknek az okosórájuktól elvárt funkciók között szerepel a WearOS és a remek üzemidő, minden egyéb pedig másodlagos.

viragdani01

A TicWatch Atlas a Mobvoitól érkezett hozzánk tesztre, ide kattintva lehet megrendelni a gyártói EU webshopból az órát.

Előzmények