Hirdetés

LG X Screen - döntetlenre hozza

Teljesen átlagos, középkategóriás telefonnak tűnik az X Screen, de egy trükkel mégis kitűnik a mezőnyből. Így vajon megéri az árát? Erre keresi tesztünk a választ.

Bevezető

Simán el tudom képzelni, hogy ülnek egy ismert, A kategóriás gyártó fejesei a tárgyalóban és néznek letargikusan egy kazal sokkoló kimutatást arról, hogy bár a csúcstelefonok azért egész jól fogynak, de a középkategóriában a fejükre kezdenek nőni mindenféle, eddig csak a periférikus látómezőben sejtett kínai márkák, mint amilyen az Oppo, a OnePlus, a Xiaomi, vagy éppen a Meizu. És direkt nem az olyan, múlttal még nemigen rendelkező cégeket soroltam fel, mint az Umi, a Vernee, a Doogee, vagy a Zuk. Az LG-nél ez annyiban lehet más, hogy nekik még a csúcskategória is necces, mert a G5 nagyon nem úgy fogy, ahogyan várták.


[+]

Tehát ki kéne találni valamit elég hirtelen, mert főleg az árérzékeny piacokon nem lehet átadni azt az üzenetet, hogy nekünk van szervizünk, lokális ügyfélszolgálatunk és tök sok szoftveres fejlesztésünk. Hány megapixeles a kamera, hány magos a processzor, mekkora a RAM? — kérdez Átlag József, majd a tudatos, elszánt és “engem-nem-lehet-megvezetni” vásárlók attitűdjével arconröhögi az ismert gyártó kínálatát, hogy “ennek a feléből rendelek Kínából kétszer ilyen jót”. Hogy aztán mennyire lesz igaza, az most épp másodlagos, a lényeg az, hogy az A brandeknél érdemes kisütni valami spécit, ami egyszerű üzenetet közvetít a júzerek felé, hogy ez más, ez több, ez jobb, ez hasznosabb. Mert reklámra a kínaiak nemigen költenek, szóval a kommunikációs csatát meg lehet nyerni egy jó ötlettel.


[+]

És az LG-nél volt egy jó ötlet, amit elsütöttek a V10-nél, ott bejött, úgyhogy lehozták a középkategóriába. Ez pedig a másodlagos kijelző, azaz egy olyan sáv a telefon felső részén, ahol azonnal láthatók a legfontosabb infók, ráadásul el is lehet indítani néhány hasznos alkalmazást innen anélkül, hogy egyébként a telefont magát fel kéne izgatni. Persze ettől még össze kell ütni egy egyébként működő és kulturált megjelenésű terméket, de mondjuk pont az LG-nél ez nem olyan nagy feladat, úgyhogy megszületett az X Screen, amit már az MWC-n meg lehetett csodálni, de csak mostanság érkezett meg a hazai boltok (és az XXL GSM) polcaira. Jelenleg 50 lepedőt kell érte leszurkolni, amivel olyan díszes társaságba csöppen, ahol ott figyel a Xiaomi Redmi 3, a Vernee Thor, a Huawei P8 Lite, a Samsung Galaxy J5, az Asus Zenfone 2 Laser, vagy a Sony Xperia M4 Aqua. És ez csak a kínálat egy kis szegmense.

Doboz, külső

Nem gondolták túl a doboz formatervét, a designer csak a szürkeárnyalatos palettában volt hajlandó tevékenykedni, pedig a kettős kijelzőből lehetett volna valami jópofa geg, ami a csomagoláson is tetten érhető. Helyette van egy ordas nagy X a pakk tetején, lehet is menni szponzori szerződést kötni az RTL Klubbal. A belbecs sem túl bőkezű, van egy 0,85 Ampert leadó töltőfej, egy klasszikus microUSB-kábel és egy meglehetősen olcsó hatású headset, amin felvevőgomb legalább akad.


[+]

A telefon viszont kifejezetten jól néz ki. Elegáns, letisztult, karcsú és minőségi benyomást kelt, ha pedig mi szeretnénk rajta benyomást kelteni, akkor az egyrészt nem fog menni, másrészt semmiféle nyöszörgést sem tudunk belőle előcsalni. Az oldalt végigfutó, fémes csillogású keret azért csak plasztik, viszont elöl-hátul üveg(szerű) borítást találunk, ami kategóriákkal fentebb szokott előfordulni általában.


[+]

Kijelző-teszt
Mérés LG X Screen Huawei P9 Lite Honor 7 Lite Samsung Galaxy J5(2016)
Fehér fényerő (max.) 353 nit 507 nit 545 nit 350/475 nit
Fehér fényerő (min.) 4,0 nit 10,7 nit 9,1 nit 4,2 nit
Fekete fényerő 0,19 nit 0,38 nit 0,55 nit 0 nit
Kontrasztarány 1857:1 1335:1 991:1 végtelen
Színhőmérséklet 8976 K 8575 K + kézi 9150 K + kézi 7405 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

Nyilván az előlap lesz a holmi legizgalmasabb pontja, adott egy elég jó fényerejű, 702p-s, 4,93 inches kijelző, ami IPS technológiát használ, frankó betekintési szögekkel, ám kissé kékes színkalibrációval és felette ott van egy 80 x 520 pixeles, 1,76 inches, hosszúkás, fekvő elrendezésű másik kijelző is, amely jobbra van tolva, hogy a bal oldalon még elférjen egy 8 megapixeles, előlapi kamera is. Ez a kis, lőrésszerű megjelenítő mindig látszik (illetve ez állítható, de alapesetben így van), hogy mi mindenre jó, arról lesz még szó bőven. Értesítési led nyilván nincs, vezérlőgombok sincsenek, mert ezek a főképernyőből rabolnak el helyet, úgyhogy igencsak sallangmentes a készülék megjelenése.


[+]

Bal oldalon találjuk meg a hangerőt szabályozó gombpárost, jobbra nagyobb a zsúfoltság, legfelül egy igen széles fiókot lehet egy tűvel kipiszkálni. Jutalmunk egy nanoSIM és egy microSD foglalat. Lentebb van a kijelzőt feloldó és lezáró billentyű, de mivel ez egy LG, ezért a duplakoppintásos megoldás is használható erre. A telefon alján 3,5 mm-es jack dugaszt, microUSB interfészt, mikrofont és hangszórót találunk. A mikrofonnak felül van egy párja, ez már sejteti, hogy hangrögzítés szempontjából nem lesz rossz az X Screen produkciója.


[+]

A hátlapra azt mondja az LG, hogy “glass fiber”, ami üvegszálat jelent, tökre úgy néz ki, mintha üveg lenne, de lehet, hogy valami hybrid megoldás, viszont a gyártó szerint ellenállóbb. Egyébként nagyon menő, csak úgy gyűjti az ujjlenyomatokat, mint Horatio Kane. A felső rész közepén trónol a kamera és a ledes villanó, kicsit lentebb pedig csak a márkajelzés foglal el némi helyet. Az egész telefon roppant karcsú, a 7,1 mm-es vastagság elég impozáns, viszont nem fogjuk szétszedni, hogy piszkáljuk az akkumulátort.

Hardver, másodlagos kijelző

Nincs semmi meglepetés a hardver kapcsán, ez egy teljesen középszerű eszköz, van benne egy már kissé korosnak számító Snapdragon 410-es chipset, ami egy négymagos, Cortex-A53 architektúrát használó processzort, illetve egy Adreno 306-os GPU-t foglal magában. A rendszermemória mérete 2 GB, szóval semmi kiemelkedőre ne számítsunk, de nem is hagy minket cserben a hétköznapok során. Kellő sebességgel működik, noha azért az erőforrásigényesebb alkalmazásoknál érezhető, hogy elfogy az erő, főleg a játékok és a nagyobb felbontású videók visszanézésénél jelentkezhet ilyesmi.

Teljesítmény-teszt
Benchmark LG X Screen Xiaomi Redmi 3 Vernee Thor LG K4 4G
Rendszerchip Snapdragon 410 Snapdragon 616 MediaTek MT6753 MediaTek MT6735M
AnTuTu Benchmark 6.x 28824 pont 35181 pont 37679 pont 22717 pont
Vellamo Browser 1940 pont 2605 pont 2838 pont 1287 pont
Vellamo Metal 878 pont 1126 pont 1059 pont 709 pont
Geekbench 3 (single) 474 pont 657 pont 636 pont 470 pont
Geekbench 3 (multi) 1414 pont 3006 pont 3016 pont 1313 pont
GFXBench Manhattan onscreen 4,1 fps 12 fps 9,1 fps 5,8 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1,8 fps 5,8 fps 4,5 fps 1,3 fps
GFXBench T-Rex onscreen 9,7 fps 24 fps 19 fps 11 fps
GFXBench T-Rex offscreen 5,1 fps 15 fps 12 fps 4,1 fps

A készülék nem a hardveres felhozatal miatt lesz egyedi, hanem a már említett másodlagos kijelző megléte ad hozzá olyan pluszt, ami miatt mégis érdemes az LG üdvöskéjét számításba venni. A beállítások között találjuk az erre vonatkozó paramétereket és ezekkel bőven el lehet játszogatni. Egyrészt meghatározhatjuk, hogy mikor legyen bekapcsolva (ha a főképernyő aktív, vagy nem aktív, illetve mindkét esetben), illetve mindkét opciónál az is állítható, hogy mi jelenjen meg rajta.

Ha a főképernyő ki van kapcsolva, akkor vagy egy általunk beállított szöveg (betűtípus is variálható), vagy pedig az idő és a dátum látszódik. Ez azért adhatna okot aggodalomra, mert sehol nem említi a felület, hogy az értesítések is meg fognak jelenni, de nyugi, azokat is mutatja a kis csík bal felén a rendszer. A duplakattintásos feloldás természetesen működik ennél az LG-nél is és a másodlagos kijelzőn is érzékeli a szándékot. Ráadásul a fényérzékelőnek hála nem megy állandóan ez a kijelző, például ha zsebrevágjuk az eszközt, akkor lekapcsol.


[+]

Ha viszont a főképernyő is üzemel, akkor megsokszorozódnak a lehetőségeink. Egyrészt nem egy fix állapotsorunk van, hanem lehet oldalra húzással a különböző felületek között lapozgatni. Itt is lehet valami általunk kitalált kiírás, lehetnek gyorsindítók (ide a hangprofil, a WiFi, a zseblámpa, a Bluetooth, a kamera és a képernyőmentés ikonja kerülhet ki, illetve ezek közül négy), elérhetjük a futó appok listáját és válthatunk köztük, kirakhatunk alkalmazásindító ikonokat, konkrétan bármit. Ezen kívül pakolhatunk ide névjegyeket gyorshíváshoz, megjelenhetnek a közelgő naptáresemények címei, valamint a zenelejátszó vezérlősávja is felköltözhet ide. Még egy opció van, hogy akarjuk-e, hogy teljes képernyős alkalmazások közben (mondjuk játék, videó) látszódjon az idő a csíkon.


[+]

Egyrészt az mindenképpen frankó, hogy tényleg mindig látszik, hogy mi újság. Tehát nem csak egy led villog, hogy hahó, aztán kiderül, hogy egy sosem látott ismerős születésnapjáról notifikál a Facebook, hanem a kis ikonokból egyértelműen látszik, hogy hívás, üzenet, vagy bármi más történt-e a távollétünkben. A bekapcsolt kijelző mellett ugye tök sok opciónk van, de azért az Android nincs olyan idétlenül felépítve, hogy ezek nélkülözhetetlenek legyenek. Alkalmazásváltás, gyorshívás-widget, ikonok és gyorskapcsolók elérése egyébként sem olyan összetett, de bizonyára rá lehet szokni arra, hogy egy sereg dolgot innen intézzünk. Én speciel a zseblámpa gyors elérését használtam a legtöbbször, amikor késő este kivittem a kertbe a kutyát. Noha nem jelzi előre a felület sehol, de lekapcsolt kijelző mellett is elérhetők a gyorsbeállítások és a zenelejátszó vezérlősávja is, ami igen hasznos apróság.

Felhasználói felület

Az LG felhasználói felülete a 6.0.1-es Androidra épül. És igencsak kulturált, ahogyan ezt már a koreai cégtől megszokhattuk. A meglehetősen színes interfész egy csomó apró extrát rejt magában. Rögtön a menü felépítése háromféle lehet annak megfelelően, hogy melyik opciót választjuk. A külön alkalmazásmenüvel ellátott felület a korábbi LG telefonokból köszön vissza, de a gyári állapotban már nincs úgynevezett app drawer, azaz az ikonok, a widgetek és a könyvtárak mind a főoldalakon helyezkednek el. Létezik még egy Easy Home nevű változat is, ahol nagyobb ikonok találhatók azoknak, akik nem akarják okvetlenül az összes androidos funkciót elérni.


[+]

A felülről lehúzható értesítési sáv kétlépcsős, felül a gyorsbeállítások találhatók szerkeszthető ikonokkal, fény- és hangerőállítással, valamint egy gombos fájlmegosztási funkcióval. Ez a Bluetooth LE technológiát használva fogadhat adatokat számítógépről és más LG eszközökről. A beállítások közé lépve is akadnak apróságok, például variálható a rezgés üteme, engedélyezhetjük, hogy minden névjegyhez más csengőhangot allokálhassunk, illetve bekapcsolhatjuk, hogy lezárt kijelzőnél a hangerőgomb lefele irányának kétszeri megnyomása elindítsa a kamerát. A felfele iránnyal az úgynevezett Rögzítés+ funkció indul, ami csinál egy képernyőmentést, aztán firkálhatunk rá bármit. Kikapcsolt kijelzőről indítva egy tök fehér felületre tudunk rajzolni, ami gyakorlatilag egy instant jegyzettömb lehetőségét nyújtja.


[+]

Az extra szoftverek listája nem túlságosan bőséges, de ez nem is baj, mindenki le tudja tölteni a számára fontos appokat a Play Store-ból. Akad néhány telefonkezelő okosság, mint amilyen az energiatakarékos üzemmód konfigurálása, megnézhetjük a RAM állapotát és van LG Backup, ami a felhőbe menti a telefonunk aktuális állapotát.


[+]

Kapunk fájlkezelőt, időjárás appot, diktafont és számológépet, fent van gyárilag az Evernote és a Quickmemo+ nevű jegyzetelő, ami a Google fiókunkkal is szinkronba kerülhet. Írni, firkálni, képet csatolni és GPS-koordinátát megadni pofonegyszerű. Ezen kívül csupán az LG SmartWorld nevű online áruházat fogjuk megtalálni előtelepítve, ahonnan a gyártói javaslatnak megfelelő szoftvereket húzhatjuk le.

Multimédia

13 megapixeles a hátlapra tett kamera, ez teljesen megfelel a kategóriában szokásosnak. A vaku kéttonusú, van autofókusz és egy roppant egyszerű kezelőfelület. Vagy simple módot használunk, vagy automatikust, utóbbinál lehet állítani a képarányt, illetve be lehet kapcsolni az időzítőt, a hangvezérlést, a panorámát és a segédrácsokat. Ettől még mindig elég simple, még a vakut lehet babrálni, de más opciónk nincs, ez ennyit nyújt. Ettől még pont lehetnének jók a képek.


[+]

De nem azok. A zaj nem jelentős, a vonalélesség még szódával elmegy, de a szűk dinamikatartomány lerontja csúnyán az összképet. Közelre elég nehezen talál fókuszt a gép (ha egyáltalán), a vaku is maximum két méterre világít el. Az előlapi kamera 8 megapixeles, be lehet kapcsolni bőrsimító effektet, hát… alant egy-egy kép eredeti és felturbózott simasággal. Videót Full HD-ban tud rögzíteni a masina, íme egy tesztfelvétel, stabilizátor nincs.


[+]

Az LG saját zenelejátszója korrekt, de nem nyújt sok extrát. Rögtön nincs benne equlaizer és egyéb hangzásjavító cucc, kihangosítva mondjuk tökmindegy, mert elég várszegény, de fülesre azért jó lenne ha jutna valami plusz. Az opciók között van elelváskapcsoló, illetve az adott szám videoklipjét is kikeresi nekünk YouTube-ról a szoftver, de más érdekességet nem tud felvonultatni. Nem hiányzik viszont a repertoárból az FM-rádió, amelynek működéséhez valamilyen headset tutira szükséges lesz, mert az szolgál majd antenna gyanánt.


[+]

A beszélgetési hangerővel és minőséggel viszont semmi problémám nem volt, valamint fontos apróság, hogy a diktafon sajnos nem sztereóban rögzít, hiába van egy kis mikrofon a készülék tetején és alján is. És sajnos videózásnál sem észlelhető ilyesmi.

Adatátvitel, akkumulátor

Csak a szokásos repertoárt vonultatja fel az X Screen az adatátviteli szolgáltatások terén is, azaz van Cat.4-es LTE, korrekt WiFi (802.11 b/g/n), stabilan és pontosan működő GPS, valamint NFC. A böngészésért a Chrome felel, van néha egy-egy akadás, de alapvetően fürge, a kétujjas nagyítás és a görgetés sem kínszenvedés. Nincs infra (ez egyre ritkább), nincs vezeték nélküli töltés, de ebben a kategóriában ez egyébként is ritka.


[+]

A hátlap alá — ha hihetünk a számoknak — 2300 mAh-s akkumulátort költöztetett az LG. A másodlagos kijelző mellett is egész takarékos a készülék, nagyjából 5-6 órás kijelzőidőre elég egy töltés, ami az átlagnál jobb eredmény, simán kihúzta nálam több mint két napig. Melegedés szinte nincs, viszont a csak 0,85 Ampert leadó töltőfejjel legalább két órányi etetési idővel érdemes számolni. Lendíthetünk az üzemidőn a kijelző fényerejének csökkentésével, illetve a különböző takarékossági opciók aktiválásával, blokkolhatjuk a háttéralkalmazások működését és a másodlagos kijelzőt is.


[+]

Értékelés: LG X Screen
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Nehéz újat mutatni a középkategória sűrű mezőnyében úgy, hogy ne szálljon el az ár. Lehet több RAM-ot, nagyobb felbontású kijelzőt, gyorsabb chipsetet használni, de igazából a hétköznapokra általában elég az, amint az X Screen nyújt. Ezért inkább az extrák fognak számítani, ilyen lehet egy combos akkumulátor, egy kiemelkedően jó kamera (talán az X Cam?), prémium anyaghasználat, vízállóság (M4 Aqua), biometrikus azonosítás (Vernee Thor) ,frankó hangminőség, vagy esetünk egy másodlagos kijelző. Ha nincs semmi különös egy készülékben, akkor csak az árral lehet játszani, mert a potenciális vásárlókat nem hatja meg a duplakoppos feloldás, vagy a hazai szervizháttér, ha olcsóbban kaphatnak ugyanolyan tudású, kevésbé ismert alternatívát. A másodlagos kijelző nyilván nem egy korszakos és világmegváltó funkció, eddig is megvoltunk nélküle, de lehet szeretni, amit ki lehetett ebből hozni, azt ki is hozták az LG mérnökei, az egész telefont pedig egy elegáns, letisztult és minőségi házba építették bele. Nem mondom, hogy ez okvetlenül elég lesz a sikerhez, hiszen vannak hasonló hardverrel olcsóbb opciók, de mégis azt gondolom, hogy a nagy márkáknak igenis az a dolga, hogy olyan újításokat és extrákat adjanak ebben az árszegmensben, amivel kitűnhetnek a tömegből. Az X Screen pedig ezt a szintet meg tudja ugrani, úgyhogy részünkről mindenképpen jár a plecsni.

LG X Screen

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Bog

Specifikáció

LG X Screen
LG X Screen Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 142,6 x 71,8 x 7,1 milliméter
Tömeg 120 gramm
Színvariációk fekete, fehér, rózsaszín
SIM-foglalat nanoSIM
Kijelző
Elsődleges kijelző átlója 4,93 hüvelyk
Elsődleges kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (298 ppi)
Másdolagos kijelző átlója 1,76 hüvelyk
Másdolagos kijelző felbontása 80 x 520 pixel (298 ppi)
Kijelzők típusa IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon 410
Processzor típusa 1,2 GHz-es, négymagos Cortex-A53
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreano 306
RAM mérete 2 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB (körülbelül 10 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/850/900/1800/1900/2100//2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE van / 21 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE Cat.4
IrDA / Bluetooth van / 4.1 (A2DP, LE)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot, Direct
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS van
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés/hangos
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 6.0 (Marshmallow)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter van
Extra szoftverek Fájlkezelő, Evernote, QuickMemo+, LG SmartWorld
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel, autofókusz ledes villanó
Másodlagos kamera 8 megapixel
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Beépített akkumulátor 2300 mAh-s lítium-polymer
Készenléti idő 120 óra
Beszélgetési idő 14 óra
Zenelejátszási idő n/a
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, másodlagos kijelző
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

  • LG X Power - akksiban az erő

    Kecses, könnyű, ugyanakkor 3-4 napos üzemidővel működő eszközt próbáltunk ki a dél-koreai gyártótól, ezen kívül azonban nem mutat kiemelkedőt, főleg az MT6735 pecsételheti meg a sorsát.

  • LG K8 - nehéz kitűnni a tömegből

    Amikor egy patinás gyártó abban a kategóriában próbálkozik, amit épp letarolnak a kínai cégek, akkor valami extrára van szükség ahhoz, hogy sikere is lehessen. A formaterv például ilyen.

Előzmények